Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2024. 09. 10. 16:05
Előzmény: #226408  PBoborjan
#226420
A szingli háztartások száma tizszereződött.
Mig korábban nagymamát átvették a gyerekek (unokák), ma egyedül élnek néha 100m2-nél is nagyobb Budapesti lakásokban.
Az üres lakások száma is megugrott.
Egy részük csak papiron lakható, elhanyagolt. (Miután nincs komoly ingatlanadó ezért nincsen kényszer a lakáspiacra való visszahozáshoz)
Stg 2024. 09. 10. 15:54
Előzmény: #226418  Stg
#226419
Még Kamazt.
Stg 2024. 09. 10. 15:54
Előzmény: #226406  berlini
#226418
Majd , még szerintem már most is elégetik ügyesen a kínaiak azt az olcsó gázt.
A még mindig olcsó munkásaikkal.
Aztán eladják ök a termékeket extraprofittal.
És nem európában épül abból új út, meg befogadó ovi, befogadó lakhatás -tanfolyam.
És ez nem ideológiai vita lesz, hanem kevesebb a pénz sírás azzal szemben amit megszoktak.
Személyes tapasztalatom , Kazakhsztánban már a cégek újban szinte csak kínai gépeket, járműveket vesznek.
És nem aranyos BYD taxikra gondolok.
Buszok, teherautók, betonmixerek, dömperek, lánctalpas forgókotrók, bagerok, targoncák, minden kínai.
...fényes európai jármű és gépgyártás. 
Placi82 2024. 09. 10. 15:30
Előzmény: #226414  Placi82
#226417
Természetesen nem csak kader komcsik kaptak jó környéken lakást, ez általánosítás, voltak akkor is  pár  kivételek. De az én ismerettsegemben azért előfordult hogy az unoka nagyon neoliberális, de a kedves papa előkelő sorszám párttagkönyvel rendelkezett, annak akkori  minden komoly előnyevel.  Khmmm...
Xis24 2024. 09. 10. 15:18
#226415
Beteszek két linket a kontraszt miatt 😃
https://www.portfolio.hu/ingatlan/20240910/egekben-a-budapesti-uj-lakasok-ara-ime-a-legdragabb-es-a-legolcsobb-keruletek-708815
 https://www.reuters.com/business/european-companies-cut-jobs-economy-sputters-2024-07-15/
Placi82 2024. 09. 10. 15:04
Előzmény: #226408  PBoborjan
#226414
Hát apukám úgy hogy, Borsodi, Szabolcsi, etc. falvakban minden 2ik ház meg üresen áll, vagy még több. Kihalt falvak. Mit csinálnak az ottani fiatalok akik akarnak valamit az életben feljonnek Pestre. Aztán sokan tovább külföldre. Mert nagyon nem mindegy ám, hogy a nagyitól Borsodi Szabolcsi, Nogradi 3 milliós falusi házikót orokolsz vagy  Ujlipotvarosban, Belpesten vagy Sasadon egy laza 80 millios ingatlant. Mert ki akkoriban belugyes, vagy jó kommunista  párttag volt az kapott jó lokacioban akkoriban is egy lakást, aztán mint benntlakó pár havi akkori bérért meg is vehette 1990 után.  Melosok mérnökök pedig általában  külvárosban kaptak vagy vehettek 3%os OTP hitelre lakást. Vagy kiutaltak nekik.  
ehe
ehe 2024. 09. 10. 15:00
Előzmény: #226408  PBoborjan
#226413
És hányan vannak évek esetleg már évtizedek óta ideiglenes lakcímen, vagy még azon se hivatalosan budapesten, pedig amúgy meg életvitelszerűen itt laknak?
Én is belementem annó az akkor épp akkor kezdő bérbeadó amúgy már boomer bérbeadó megoldásába, nem volt vér a pucámban, a meg már eladott lakásom maradt az állandó lakcimem.
De azóta se érzékelek túl nagy előrelépést a kérdéskörben ismerettségi körben.
Freszelés 2024. 09. 10. 14:59
Előzmény: #226411  Xis24
#226412
kár hogy fizetős és már az első bekezdés se olvasható :(
Xis24 2024. 09. 10. 14:56
Előzmény: #226408  PBoborjan
#226410
Budapesten két évtized alatt közel duplájára nőtt az üres lakások aránya, így az ezredforduló utáni 84 ezerhez képest mára 160 ezer fővárosi lakás áll üresen
Freszelés 2024. 09. 10. 14:54
Előzmény: #226408  PBoborjan
#226409
Szuterénből ki, lakhatatlan lyukakból ki, nagyobb területre van igénye az embereknek, csomó épület lerohad/lakhatatlan/bontják, többen lehetne büdipesten mint ahányan hivatalosan élnek, csökken az átlagos háztartás mérete (többen válnak el, stb).
De nem vagyok szagértő.
PBoborjan
PBoborjan 2024. 09. 10. 14:43
Előzmény: #226388  ehe
#226408
Azt nem értem, hogy rendszerváltás óta épült sokezer új lakás Budapesten, úgy, hogy a népesség többszázezer fővel csökkent. Akkor hogyan hiányozhat 26 ezer lakás?
Placi82 2024. 09. 10. 13:53
Előzmény: #226387  Murdoch
#226407
Politico gazdasági újságíró , is olyan, hogy már az egész ház ég, tetoszerkezet, meg minden. Akkor elkezdenek óvatosan cikkezni, hogy "mintha füst szag lenne":). 2 éve minimum el van b.szva az egész gazdaság és iparpolitikaja Nemetorszagnak. Ha nem látom nem hiszem el mit műveltek a neoliberálisokat és a zöldek, ezzel a erős országgal, és joravalo Nemet néppel. . De legalább már a választók  felébredtek a mainstream propaganda öl, és a politika szemetdobjara kerülnek azok a pártok kik ezért  felelősnek. Legalábbis a legutóbbi közvélemény kutatás alapján népszerűség nem szinte nem mérhető, zoldnek  liberálisnak. 
Én nem éltem  Németországban mint  egyesek, de vannak barátaim akik egyetem után 2007 tol kinn vannak, és az a  Kánaán ami volt 2018 ig az egyre rosszabb, először, ez a WOKE, willkommen, migráció,, utána viszont a erőszakos  zoldites, energia árak ugrása, Német ipar kivégzése folyik. Mind az iparban dolgozik kozep-felso beosztásban van  és szerintük is  k.rva nagy baj van. De erről már írtam. De hát ez előre látható volt, 2022 óta biztosan. 
Drága a maganovi,magánsuli, mert hát a városokban higult nem echte német arány, és hát khmm.... Migráció áldásos hatása. Ezért már hiába a sokkal jobb kereset, több a költség is. 
berlini
berlini 2024. 09. 10. 13:37
Előzmény: #226387  Murdoch
#226406
A rotty bizony mást jelent mint a "Business as usual"
Szerinted el lehetne adni azt az újságot ami folyamatosan nap mint nap olyan szalagcimekkel jönne ki, mint:
"folyik az élet tovább, problémák vannak, de legalább van mit megoldani"?
Az energia árakkal ma szalagcimezni?
2022 augusztus 3. hetében a békebeli 15 eurós gázár felment 345 euróra. (A háború előtt az oroszok felhajtották 100 euró fölé)
2024 év elejétől ez a gázár 30-40 euró között ingadozik.
Az oljaár pedig alacsonyabb mint a háború előtt. (A MOL a világpiaci árnál sokkal alacsonyabban vásárolja a vezetékes orosz olajat és az extraprofit 95%-át le kell hogy adózza a magyar állam felé)
Visszatérve Európára.
Évről évre nő a megújuló áram aránya és a gázár vissza fog menni 30 euró alá.
Az viszont igaz, hogy az energiaintenziv európai iparágaknál soha sem fog visszajönne az az arnykor, amikor az olcsó orosz gázt elégetve lehetett szinte munka nélkül olyan termékeket előállitani és eladni a világpiaconamivel extraprofitot lehetett elérni.
Placi82 2024. 09. 10. 13:32
Előzmény: #226385  goldilocks
#226405
Igen pontosan így van ahogy írtad. Jók a meglátásaid más téren is. Mint Murdochnak is például.
Akkor már meg is kérdezem te hogy látod a hazai Budapesti lakaspiac jövőjét. 
Luxus ingatlanokat kivéve, mert én atéltem már 2008-2012 és sötét időszakot pont az epitoiparban És mikor a panelek tol az új építésű 10 emeletes kaptarakig meg a családi hazakig szinte gombokert mentek el az ingatlanok. Alacsony áron  is csak  vergődés volt. A luxus szektor az akkor is ment. 
Most ugye volt az elmúlt 100 év legjobb 7 éve. És ez nem politika. Hanem a High press economynak, az MMT típusú ultra laza monetáris politikanak, a beomlo 2*7eves EU s pénz esőnek, a jegybanki  penz pumpanak, avagy printelesnek  köszönhető,  amit a FED, utána az EKB, és utána az MNB is tett azaz brutisan növelte a penzkinalatot, ami által 0%kozeli alacsony  kamatok voltak éveken át a vilagban. Annak minden következménye el. 
No most mindennek azaz a fentieknek az inverze következik be szerintem  a globális monetáris vilagban, nálunk is. 
Na szóval Te hogy látod? És ne félj leirni őszintén véleményed, a sötét, buta  személyeskedo h.lyekkel nem foglalkozz , ignoráld. :). 
Xis24 2024. 09. 10. 13:12
Előzmény: #226403  Xis24
#226404
2009 vegyünk 2500  Ft-ot 1m2-re
2024. vegyünk 10.000 Ft-ot
2009 nettó átlagkereset 124e Ft
2024 nettó átlagkereset  440e Ft
2009 ben kb 500 csempét tettek le átlagbérből.
2024-ben meg 440-et.
Euroban mérve: 2009 változékony év volt átlag 280 Ft vokt az Euro
Tehát átlagkereset 
2009-ben 442 Euro
2024 ben 1113 Euro
Marha erős még a Ft.
Xis24 2024. 09. 10. 12:58
Előzmény: #226400  Pistike12
#226403
Xis24 2024. 09. 10. 12:37
Előzmény: #226399  FR73
#226402
Hányszor hallottam fiatal korunkban, hogy mihamarabb el kell kezdeni a nyugdíjkiegészítésre spórolni. A legtöbbször azt mondtam, hogy ne haragudjanak már kisebb gondom is nagyobb 20-on éves korban azon töprengeni mi lesz ha 80 éves leszek. Egyelőre úgy látom maguknak jobb üzlet a jelenben a pénzemet gyűjtögetni mint nekem. Tapasztaltam a 90-es évek inflációját, így úgy gondolom a ma be tett 10 ezer forintom többet ér most mint évtizedek múlva. Nagyjából így is gondoltam .. persze a leginkább azért mondtam mert tényleg hiányzott volna minden pénz. Egy kicsit furi érzésem van a cikket olvasva. Elképzelem, hogy hosszú évek alatt összegyűjtött pénzecskémet most kivenném és kérnék árajánlatot valami  jó kis burkokásra. Márhogy a klasszikus 2M keressnek a burkolók cikket is belekeverjem. Azt hiszem azt mondanám.. Na látják én megmondtam, hogy jobban járok ha elköltöttem az összes pénzt a múltban.
Murdoch 2024. 09. 10. 12:27
Előzmény: #226399  FR73
#226401
Pontosan. Aztán éhenhalsz a felújított ingatlanban. Nagy üres lehet a kassza, ha már ezek mennek.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek