Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
lacikonyha 2024. 06. 19. 07:16
#222860

ez nem szakértői fórum
annyira nem, hogy nem illik itt megkülönböztetni a bekerülési költséget a kínálati vagy a megvalósult eladási áraktól
még akkor sem ha valaki kiolvasta a Jókai összest
még mit nem
N0MAD 2024. 06. 19. 06:49
Előzmény: #222856  Placi82
#222859
Biztos bennem van a hiba, lehet nem tudok elég jól magyarul ha már többeknek nem megy át az üzenet többedszerre.
Akkor tömörebben: amit számolgattok az a bekerülési költség.
Amit pedig én próbálok mondani hogy valóban, annyiból építed fel, de lehet olyan hely és olyan helyzet hogy a töredékéért tudod eladni amikor elkeszült (piaci ár) meg olyan is amikor a többszöröséért.
Ha még mindig nincs igazam akkor elfogadom.
Stg 2024. 06. 19. 01:17
Előzmény: #222854  Placi82
#222858
Passuthot én is szeretem.
Én is ..inkább; én szeretem.
Szerintem ma már nem sokan.
Azért 8évesen gondolom nem a Kutatóárokkal, vagy a Rézkorral kezdtél..
De akármelyik sem mindennapos ennyi idősen , az tuti.
Kíváncsi vagyok, aztán felnőtten szeretted, szereted?
Stg 2024. 06. 19. 00:50
Előzmény: #222856  Placi82
#222857
Picasso talán  valóban túlzás a témában, (bár képzőművészetben már P.előttről hozhatnánk méghűhább példákat is, pl:Fehér négyzet) a téma teteje azért lehet az építőművészet. 
Építőművészet.
Ugye a vízesésházban sem a csak a betont meg az erdő telekhányadát fizeti ki, már aki kifizeti..
De elvonatkoztatva Picasso-tól, és Wright -tól, mert ők tényleg exotikumok, pl egy Szűcs Endre ház sem csak mész és kő , meg nádtető a tetejére, és 1000nm Mindszenten..
Matek, matek, +jó terv+ oda ahova való, úgy néz ki nehezen megismételhető ebben a formában, helyen+ sokan megkívánják(vagy éppen kevesen)=ár.
Sz.v.sz.
Placi82 2024. 06. 18. 23:40
Előzmény: #222855  N0MAD
#222856
Irreleváns. Hogy jön ide Picasso? Én pálcika embert tudok rajzolni temperaval. De egy lakás ára egzakt. Telek hányad költsége, epitoanyag, gépészet,, villanyaszat munkaber(600 k/m2),  hozzajon kozmuvesites, kozteruletiengedélyek,.etc..... Oszt kész. Matek az egész. Ehhez jön a spéci olasz 60*100as olasz márvány csempe, vagy a városi panoráma, de ez nem jellemző. De. Ez is szamszerusitheti fillérre pontosan panorámás telek felára, vagy 50 ezer/m2 nettó felára . Csempe Ez egzakt matek. Picasso meg művészet.  Ha meg akarod érteni picassot gyeerekoromba olvastam Moulin Rouge. C könyvet, Montmarte bohem világáról. De a matek az matek, az nem ember az tény. 
N0MAD 2024. 06. 18. 23:18
Előzmény: #222851  Placi82
#222855
Igen, és még jobban tévedek ha a halálfasza zsákfalu petőfi utca kettő eladási árát hasonlitjuk össze az alapanyágarakkal.
Magam is látom hogy mennyire nincs igazam, picasso képeken is az anyagár magyarázhatja miért drágább mint szabó jános nyugalmazott házmester képeinek eladási ára, aki egyrészt vastagabban kente a festéket, ráadásul még lehet is tippelni ló vagy kecske látható a képen. 
Szóval csak a tempera és az olajfesték árkülönbsége lehet a magyarázat.
Placi82 2024. 06. 18. 22:58
Előzmény: #222853  berlini
#222854
Dupla tagadás volt. Elnézést. Tudod hogy a magyar nyelvtan az egyedüli nem erossegem. Sőt általános iskola szint se tudom. De fejből elszavalok neked egy Baudelaire, Villion, etc. verset, 7 évesen kiolvastam Jókai osszest, 8 evesen Passuth László könyveit,etc... történelemből oktv nyertes dobogós., azóta fejlődtem abbol verhetetlen vagyok mostanra. Szereztem 2 mérnöki diplomát, mert ott volt a legjobb az ösztöndíj, szegény gyereket szamitott, szeretem a fizikiat, matekot, kozgazt autodidakta módon tanultam, egész jól eltozsdezek10 éve, opciózast, certiket már értem, de jelenleg meleg pite, és hagyom. De helyesen írni nem tudok. Sőt kettős tagadás helyett képes vagyok a 3as tagadás rá mondaton belül. Kritikán aluli a helyesírásom tudom, ráadásul nem is érdekel. Gyűlölöm a nyelvtant kimondhatatlanul , és a nyelveszkedest is. 
berlini
berlini 2024. 06. 18. 22:25
Előzmény: #222851  Placi82
#222853
Egyetértek a levezetéssel.
Csak egy kis nyelvészkedés:
a "marginális" szót "számottevő" értelemben használod, pedig az értelme: elhanyagolható, nem számottevő.
(De igy is érthető volt)
Placi82 2024. 06. 18. 22:24
Előzmény: #222851  Placi82
#222852
A másik kérdés itt a fórumon a népeknek,, mire keresik választ, hogy honnan a francba van ennyi pénze ilyen sok (buta) embereknek? Termlelesbol, saját erőből innovaciibol, hatékonyság bol aligha. Nem sajnos. Főleg ahogy én a magyar munkamoralt elnezem. . És nem is éppen spórolos a többség, hanem ilyen carpe diem fajta.
Az oka pedig az hogy az Mnb  a penzkinalatot oly mértékben növelte és pumpaltak kereskedelmi bankok ok keresztül a 0%kozeli ilyen  olyan hiitleleeket a gazdaságba. Hogy az összes pulyka, aki nem tud repülni onerejebeol, de felkaptak gazdasági forgószél azt hiszi hogy szirti sas. Elég megnezni a forint penzkinalat mennyiségi lazitasat, avagy  más néven gazdasági penzkinalat növekedési ütemet. Amivel. Semmi baj nem lenne, ha ez a drága jó magyar hiteles, és vállalkozó, nem eltapsolta és carpe diem ezért volna belőle, Maseratti, Ferrari, Balatoni nyaralok, és agglos szuper házak, asszonynak, szeretőnek is hibrid SUV jutott belőle. De a termelékenység és a hatékonyság, és az 1 órára jutó termékei érték meg nem nőtt sajnos. 
És ahogy egy 16 ik századi nagy utazó is írt Magyarországról. Már ő is megjegywzte, hogy a magyar (úr) hitelt felvenni eldorbezolni szeret. De visszafizetni nem. Én is kíváncsi leszek majd, hogy a brutálisan kamatra ihatott hirmteleket is a magyar lakosság és KKV, és nagyvallalati szektor Hogy fogja visszafizetni...... :) 
Placi82 2024. 06. 18. 22:08
Előzmény: #222824  Pistike12
#222851
Pedig igazad van Pisti!!! Nomád teved!! Nézzünk két példát. És vegyünk egy 600.000ft/m2 árát egy tobblakasaos. Minimum 3 lakás építése esetén.
1.pelda 12 kertbe ,hegyvidéken, vagy 2ik.keruletb, en zoldmalin. 6.5m az epimeny/homlokzat magasság. Azaz ha ügyes a kivozelezo és picit "csal" akkor kijon szépen 3 emelet ha lejtős telek.  Hegyvideken 10%s a felszín feletti beepitettseg, ergo egy, 1000m2 és telek 300milliio tehát 1 db 100 m2 és. Lakásra 100 milliós telekhanyad+ 60-70millios  építési költség +a garázs + a fimaszirozo hitelekamatok és voila ott is van 200 millió egy 100m2 és hegyvidéki lakás önköltsége!!!! És onnan jön a kivitelező haszna pluszba. 
Nade nézzük egy 11 ik/13 ik/14ik/3ik kerületi vol ilyen olyan gyárüzem, raktar, iparicsarnok, nem is drága fejsztesi terület mondjuk. 1 hektár kb  nettó 0.8-1milliardba került meg a duna parton is. 
De 10.000 m2 és területre nem. 10%.a beepithetoség hanem. 30-40% és nem. 6 méter a homlokzat magasság hanem. 25-30m!!!!!!!!!!!!!!!! . Ergo olyan sűrűn epiti a fejlesztő 10 emeletes lakoparkokat a területre hogy a szomszéd csajnak át dobod a tojást, ha kell neki kölcsön a 10ik emeleten a másik tömbe. Ergo itt konkrétan a telek ár koltség nem marginalis. Mert 200 lakásra oszlik el. Marad a 600.000/n2 nettó építési költség és a tervezési költség ami megint nem marginalis 200 lakásos lakoparkoknál. Jogosan merül fel pisikeben, hogy a f.szomba jön ki a kb 800.000 és (kozmuvesites utáni) m2 árból a 2-2.2millios m2 új építési lakás ár Budapesten a dzsumbujban? ? Itt valami nagyon nem stimmel. 10 emeletes haz lakásainak az építési fajlagos költsége alacsonyabb mint egy 4 lakásos vagy egy családi haze! Tehát 800e ft/m2 kontra 2.5m/m2. Amíg sz. r van addig veréb is.  Ennyike
Placi82 2024. 06. 18. 21:41
Előzmény: #222845  Pistike12
#222850
Francot a dollárt védi a FED . Mert magas kamat nélkül igen gyenge lenne a dollár , mert már egyre kevésbé kincskepzo. A felrecssuszott gepolitikaja, és kudarcai miatt. De a magas kamat még vonzó a problaja a tenni, stabilizalni
Ha lecsokketeeka kamatokat,, akkor a sok bérlő vehetne valami szutyok házat, és akkor kisebb lenne s berloi nyomás. Szóval ez ilyen hanta:) 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 06. 18. 16:05
Előzmény: #222843  gyula1971
#222848
Én nem tudom srácok, de ez a mániákus áremelkedés várás már beteges! Így is a világbajnok infla után szalad mindenki, a kereslet sem nagy, de igen az építőiparban +20%, meg 2 perc alatt gazdagodjunk meg.
Pistike12 2024. 06. 18. 15:54
Előzmény: #222844  Ishar
#222847
Az alapanyagnal tenyleg problema van, de nem azert, amit a cikk sugall, hanem azert, mert ugy visszaesett a kerslet tavaly, hogy a nagy cegek megfeleztek a keszleteiket, mert igy sporoltak, igy egy kis felfutas is szo szerint hianyt okoz.
sztiv 2024. 06. 18. 13:38
Előzmény: #222844  Ishar
#222846
A cikk lényege, hogy most vegyél lakást Vácon a Virág Gergőtől :)
Pistike12 2024. 06. 18. 13:04
#222845
Magas ingatlanar-magas kamat-berleti dij-magas kamat-inflacio viszonya"
Sikerult eget rengeto visszonyrendszert osszehozni. Gyakorlatilag nincs jo megoldas... 
https://www.vg.hu/penz-es-tokepiac/2024/06/vegre-kiderult-miert-ovatoskodnak-az-amerikai-jegybankarok
Ishar
Ishar 2024. 06. 18. 13:02
Előzmény: #222843  gyula1971
#222844
"A rendkívül magas hitelkamatok sem kedveztek az ilyen értékű lakóingatlanok értékesítésének, ám most ez fordulni látszik. Az már most érezhető, hogy egyes építőanyagokra heteket is kell várni. De sok esetben kőműveseket és egyéb építőipari munkásokat is nehéz találni, amire még az is rátesz egy lapáttal, hogy az állami és a nagyobb önkormányzati beruházások is megindultak”. --- Ez nem tudom mit néz...
gyula1971
gyula1971 2024. 06. 18. 12:43
#222843
Brutális emelkedés várható az építőipari árakban.
Az építőipar 1-2 éve megtorpanó fázisban van. Az idei év második felére azonban szakemberek az iparág fellendülését jósolják. Ez nem csak egy közel húsz százalékos emelkedést jelenthet az árakban, de jó eséllyel szakemberhiánnyal is szembe kell néznie az építtetőknek. A Budapest környéki agglomerációban már most nehéz ár-érték arányban megfelelő ingatlanhoz jutni, hamarosan azonban szinte lehetetlen lesz.
https://tozsdeforum.hu/extra/eletvitel/brutalis-emelkedes-varhato-az-epitoipari-arakban/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR0fHtn_oi7OYtsvlE5P4_nY3r2yN4Q396-D
Ralct 2024. 06. 18. 12:39
Előzmény: #222833  FeherTibi
#222842
Mellék állású átalány adózóként évi 2.4MFt-ig nincs Tb, Szja csak iparűzési adó ami néhol nincs is, tehát legálisan adómentes a lakáskiadás. https://kata.jogkoveto.hu/tudastar/mellekallasu-atalanyadozo-jarulekai
N0MAD 2024. 06. 18. 11:32
Előzmény: #222840  Pistike12
#222841
Ebben nincs is vita, nem állítottam hogy nem locsolják magukra a közpénzt.
Amit írtam a piaci lakásokra írtam.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek