Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
wantuu 2024. 05. 21. 00:04
Előzmény: #221710  FR73
#221720
Nem is állítottam hogy a panel a teljes kínálat alja, hanem hogy egy adott szegmensnek az alja. Ha elvárások a frekventált - akár kifejezetten jó - környék és infrastruktúra, jó állapotú ház, viszonylag jó lakóközösség, akkor a panel egy jellemzú belépő szintű lakás.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2024. 05. 20. 21:02
#221719

Aki esetleg nem látta (nem friss), szerintem nagyon jól sikerült, hasznos megjegyzésekkel:
https://youtu.be/povPHgC260c?si=A79jM4B_gjawqzgi
mr_bob
mr_bob 2024. 05. 20. 20:17
Előzmény: #221713  Vodafonelive
#221718
köszi neked is!
mr_bob
mr_bob 2024. 05. 20. 20:08
Előzmény: #221714  berlini
#221717
köszi!
ikuvihar 2024. 05. 20. 19:35
Előzmény: #221665  Placi82
#221716
16. ker-ben 11alatt nem találtunk 50nm körülit a Jókain. Amikor a végtörlesztés volt, akkor tudtunk venni az utolsó pillanatban 9M-ért. 
Pistike12 2024. 05. 20. 19:27
Előzmény: #221714  berlini
#221715
Ez sajnos itthon kizart. Pedig a termelekenyseg a kulcs mindenkor es mindenhol. Gyakorlatilag sablonhazak sablontelkekre a legjobb dolgok amik lehetnenek. Gyors, koltseghatekony, kevesebb hiba.
Beszeltem anno egy kivitelezovel, aki 60db ugyanolyan hazat huzott fel nagyon jol, de koltseghatekonyan megtervezett modon. Mondta, hogy kb 30-40%al dragabba kerult volna ha nem sablonok. A beszallitokkal a mennyiseg miatt nagyon jol tudott megallapodni. Plusz a logisztika es szallitasi ktg is kevesebb volt. 
Ebben lenne a jovo de ez nem erdek, mert a parcellazasnak is ehhez kellene idomulnia... 
berlini
berlini 2024. 05. 20. 19:09
Előzmény: #221708  mr_bob
#221714
A tömeggyártásban készülő termékeknek számos előnye van.
- tervezés halál pontos, minden részletre kiterjedő (nem kell a helyszinen improvizálni), 
- kivitelezés a legoptimálisabban gépesitve, nincsenek holt idők
- lehetőség van a próbagyártásban a tervekben rejlő hibákat kiküszöbölni.
Hogy miért nem terjedt el ez Európában?
Egy lakóház épitése itt inkább hasonlit egy művészi alkotáshoz mint egy tömegtermékhez és a volumen egy-egy lakóházból minimális, nincsenek tömegével egymás mellé épitett szinte ugyanolyan lakóházak.
Pedig enélkül a technológia nélkül az épités törvényszerűen egy folyamatos hibák és javitások sorozata függően attól, hogy az épitők szaktudása milyen szinvonalú és mennyire tapasztalta. A legtöbb a munkahelyi vezetők, (épitésvezető, művezető, szerelésvezető) minőségén múlik.
Saját tapasztalatom nincsen a házgyári előgyártás után a helyszinen történő összeszerelésben nincsen.
Kicsit hasonló viszont igen.
Berlin mellett épitettünk 1994-96 között Velten nevü településen egy kb 360 lakásos lakóparkot (főleg szerkezetépitést, de klinkereztünk és burkoltunk is), ahol a tipikus épület egy ikerház volt 2 különböző kivitelben. Amikor elkezdtük a kivitelezést nem kerestünk túl jól, de egy év után a 40 fős csapatunk minden dolgozója dupla annyit keresett mint az elején. Az ismétlődő munkafolyamatok miatt a helyszini munka ellenére (hiszen az nem egy gyári sorozatgyártás volt) a begyakorlottság hihetettlenül fel tudta gyorsitani a munkát. Ráadásul a dolgozól tapasztalták hogy minden többletteljesitmény ugyanolyan mértékű bértömeg növekedéssel jár. Igy a motiváció hihetettlenül magas volt.
Egy a sok ottani sztori a sok közül:
az egyik 3 fős köműves brigád lefizette a darusunkat és a szokásos 7 órai munkakezdés helyett már 6 órától kimentek és egy óra alatt minden anyagot odatermeltettek a helyszinre, hogy ne legyen napközben egy perc leállás sem.
A begyakorlottságra egy másik példa:
Köln mellett a repülőtéren épitettünk egy 800 méteres vasúti alagút szakaszt. Én a 2. évben csatlakoztam a vállalkozó magyar cég ugyanis sürgősen keresett egy épitésvezetőt a - mint később kiderült - gyakorlott alagutépitő csapathoz. Az elődöm elmenekült, mert a munka nem haladt, hibák sorozata és nem teljesült határidők miatt a teljesitmény és a keresetek gyalázatosak voltak. Sztrájkhangulat volt. Pár napos tájékozódás után kideritettem, hogy mi szükséges a vállalkozó által elvárt teljesitmény és a dolgozói munkabérelvárások teljesitéséhez. Leültünk az emberekkel és elmondtam, hogy ha ők megteszik a tőlük telhetőt és a munkát jól szervezzük meg akkor az isten sem ment meg bennünket attól hogy jól keressünk.
Egy hónap után duplájára nőttek a bérek (de volt olyan nap amikor éjfélig dolgoztunk, hogy a határidőt tartsuk) és az én szerény alapbérem melletti 5 fokozatú prémium táblázat legfelső 5. fokozata alatti 4 másik szám tanulmányozására sem volt szükség a befejező egy évben. (Soha sem kerestem olyan jól mint akkor.)
Vodafonelive
Vodafonelive 2024. 05. 20. 17:05
Előzmény: #221708  mr_bob
#221713
En a posztbol azt olvastam, hogy ezek a darabok sulyban, osszetevokben, epuletfizikai- es akkusztikai tulajdonsagban es energetikaban jobbak, mint a “mostaniak”. Elore legyartott elemek akarcsak anno a panel. Itthon ilyet berlakasprogramban tudnek elkepzelni csak kerdem en, hogy ilyet ahova lehetne epiteni peldaul Budapesten? Nem sok hely maradt. Talan videken meg lehet racio de azt nem feltetlenul mondanam kedvezonek. Gondolom berlini tobb ilyet lathatott, mint en, en csak keszhaz epitesenel vettem reszt.
lacikonyha 2024. 05. 20. 16:39
Előzmény: #221711  greenman76
#221712

és megint megérkeztünk a origóhoz,vagyis ingatlan érték mennyire egzakt kategória
.
semennyire, mivel egyéni szubjektív mérlegelés szüleménye, annyi féle eredménnyel ahányan értékelnek
még az ebból élő profikra is igaz, csak kisebb a szórásuk
 fából vaskarika öszvér az ár-érték arány,, amely hányadosnak az egyik eleme változó
greenman76
greenman76 2024. 05. 20. 16:22
Előzmény: #221707  wantuu
#221711
Nyilván a lakhatás céljából panelt vásárlók árérzékenyebbek, ott 10-15 milliónak nagy jelentősége van.
Sok évvel ezelőtt olvastam egy cikket, amiben azt taglalták melyik az a réteg, aki a 2. ill a 12. kerületek kockaházaiban vásáról 2 szobás lakást.
A szerző válasza: aki újat/újszerűt is tudna venni akár nagyobbat is pl Zuglóban, de inkább kicsit összehúzza magát az adott életérzésért.
Mindenki eldöntheti kinek melyik illeszthetőbb be jobban a életszemléletébe..
FR73 2024. 05. 20. 16:18
Előzmény: #221707  wantuu
#221710
Nem a kínálat alja. A kínálat alja a tömegudvaros lakás, 80+ éves házakban a külvárosban. Szinte mindegyik kerületben van ilyen tömegudvaros környék, utcafronti földszintes házak, nem lehet belátni se, egy saját kis közösséggel. Na az az alja, a panel onnan már szint lépés.
lacikonyha 2024. 05. 20. 16:09
Előzmény: #221706  greenman76
#221709

a gyakorlatban a megfelelő, vagy jó döntések ingatlanvásárlás esetén is dicséretesek, a "legmegfelelőbb" mibenléte meg egy soha ki nem deríthető elméleti kategória
..
a melós is a legjobb részvény keresi
mr_bob
mr_bob 2024. 05. 20. 15:58
Előzmény: #221702  Vodafonelive
#221708
ezeknek milyen előnye és hátránya lehet egy mostanában épülő (jellemzően kispórolt) téglához képest? berlini, ha olvasod neked is szól a kérdés, hátha van ilyen tapasztalatod.
wantuu 2024. 05. 20. 15:50
Előzmény: #221699  greenman76
#221707

Szerintem a legtöbben akik a 45-50M panelt veszik meg, nem úgy jutnak erre a döntésre, hogy mérlegelnek hogy 45-50M panel vagy 60-65M újszerű legyen, és végül a panelt választják.
Megvan nekik nagyjából hol és mekkorát akarnak, ne omladozzon a ház, és egyedül a panel lesz az, amit nagy nehezen, hitel segítségével ki tudnak fizetni. 
Ezekben a szegmensekben panel a kínálat alja, és a kínálat aljára mindig lesz rá igény.
greenman76
greenman76 2024. 05. 20. 15:17
Előzmény: #221704  lacikonyha
#221706
Bevallom nem tudtam, hogy a mára már szállóigévé vált idézet Máraihoz köthető, az életérzésre utaltam, azt pedig értette aki akarta.
Azt, hogy ki mibe fekteti a pénzét mindenki saját választása, hogy az jó vagy sem, majd úgyis az utókor dönti el.
Sok sikert azoknak akik ügy gondolják, hogy 40-50-60M forint elköltésére egy panel lakás a legmegfelelőbb a mai ingatlanpiacon, de én nem ezt az oldalt erősítem/gyengítem, ellenben elismerem, hogy aki 2015 -ig így döntött, az jó döntést hozott.
lacikonyha 2024. 05. 20. 14:41
Előzmény: #221701  Stg
#221705

viszonylag távolról láttam először, aztán pár hónap múlva megint ott jártam és akkor oda is mentem hozzá, hogy mi a fene ez
nem nagy az érdeklődésem az autók iránt az utóbbi évtizedekben, az egyik fiamnak két év óta agy japán hibridje van, már kb 10-szer megkérdeztem a típusát, és pont ugyanannyiszor felejtettem el
lacikonyha 2024. 05. 20. 14:32
Előzmény: #221699  greenman76
#221704

"Budán lakni világnézet"
Márai
.
nem vallást szoktam írni, hanem a Márait idézni
ő a Trianonban elvesztett kassai kisvárosi atmoszférát találta meg Budán, és nem érezte jól magát egy világváros közepének nyüzsgő járdáin, a New York kávéháztól pedig kifejezetten szédült akkora volt a pompa és az gyülekezők gondolati sebessége, és mennyisége
..
azzal hogy számodra értelmezhetetlen ár, azzal más mit kezdjen, vagyihogy értelmezhetetlen számodra egy olyan dolognak a kínálati ára amire sem szükséged sem igényed, viszont taszít még a gondolata is?
..
a lakóingatlanok megvalósult eladási árait kizárólag azok a piaci szereplők alakítják ki akiknek valós érdekük, igényük és lehetőségük aktorként is fellépni
vagyis a helyzetek értékeléséhez érdemesebb mások, a lehetséges aktorok fejében lejátszódó dolgokat kideríteni, és nem annyira fontosak ebben a tekintetben a kivülállóként létező egyéni vélemények
Stg 2024. 05. 20. 14:17
Előzmény: #221701  Stg
#221703
Tavaj óta gyártják.
Vodafonelive
Vodafonelive 2024. 05. 20. 14:16
#221702
https://www.youtube.com/watch?v=ybJDb1s2rVE (eközben linkedinen látva gyors panelépítés, most már úgyis jóban vagyunk, hozzák ide a technológiát a kínaiak)
Stg 2024. 05. 20. 14:15
Előzmény: #221692  lacikonyha
#221701
Akkor tényleg az.
Mondjuk az már tényleg extrém, 600 000-800 000 euró között vannnak az átlagosak.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók