Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2024. 02. 22. 17:20
Előzmény: #217210  mr_bob
#217240
sokan meg azt nem értik meg, hogy miközben a háztartások reálbér csökkenését jól irod le, az ingatlanpiac már régóta nem az átlagháztartások jövedelmi és megtakaritási helyzetétől függően mozog.
Az éves tranzakciószám rosszabb években 100 ezer alatti, de kirobbanó nagy forgalmúakban sem éri el a 150 ezret.
Ez a 4 millió háztartás max 4%-a.
tehát elég ennek a 4%-nak gazdagodnia, illetve elhatároznia, hogy vevőként bejelentkezik.
Pistike12 2024. 02. 22. 16:04
Előzmény: #217237  Törölt felhasználó
#217238
Tehat az EKBnak 1,4 mrd EUR a vesztesége (50km zalaegerszegi autopalya) es
"Holger Schmieding, chief economist at Berenberg, said the ECB result was nevertheless “fully expected” and “not a major issue.”“It won’t affect monetary policy. There is no institution in the economy which can cope with a temporary loss better than the central bank,”.
Tehat osszedolt a vilag:) :) :) 
Ertem. Nehez lehet minden nap:) 
Törölt felhasználó 2024. 02. 22. 15:40
#217237
a délután ugrottak a XIII. kerületi lakásék még +20M-ot úgyhogy mindenki legyen résen, itt már nagyon megy a rakéta, mindenki milliókat keres, aki 6M alatt keres az átlag alatti!
https://www.cnbc.com/2024/02/22/european-central-bank-posts-first-annual-loss-in-decades.html
tothotto 2024. 02. 22. 13:49
Előzmény: #217194  akoshedi
#217236
most voltam kint: tényleg elég szűk a telek, a Pesttől távolabbi szomszédban most építkeznek. Az vagy a Pesthez közelebbiben volt mulatós?
EURHUF_goes_to_haven 2024. 02. 22. 13:30
Előzmény: #217234  Pistike12
#217235
Igazad van ebben köszönöm, én is amit felvettem ~24Millió amit anno úgy számoltam hgoy 30-32 lesz mire visszafizetem (A valóságben meg 28, előtörlesztések miatt), annak az értéke teljesen más lesz röpke 4 év alatt, nem hogy 20... Nálam kiadás sajnos nem játszik családi okokból, de azért nem panaszkodom
Pistike12 2024. 02. 22. 13:26
Előzmény: #217224  EURHUF_goes_to_haven
#217234
Te se keverd hitelnel a reallal mert nominalban rogzited a kiadast es a hitelosszeget es az arat is.
Epp ez benne az uzlet, hogy a hiteled is ertektelenedik. 
Epp emiatt nincs arcsokkenes, mert a hiteltorleszto is fix. 
Volt hitelre lakasom 2016bol. Fix 20 10m a torleszto 81e volt. Micsoda szarul jartam volna ugy h a lakas mar 40m es a  kiadasom 81e.... + akkor kb ennyiert lehetne kiadni, most meg 200e ftert. Csak 120e pozitiv bevetel meg 12 evig es 28m erteknovekmeny... 
Amig hitelpenz van addig hiba ertekkent tekinteni a penzre... Csak ertekmero
slash 2024. 02. 22. 13:14
Előzmény: #217232  Murdoch
#217233
A mostani munkahelyem egy szűk utca a bulinegyedben. Az ablakommal  szemben lévő csávó ott napozik tőlem pár méterre az erkélyen, látom mikor olvas (ég a lámpája) stb.  Két hétig nem bírnám egy ilyenben ennél még a panel is sokkal jobb mert ott 50-100 méter van a háztömbök között. 
Murdoch 2024. 02. 22. 11:35
Előzmény: #217230  HPPapa
#217232
Sok esetben olyan lakóparkokat hoznak össze, hogy a koccintásról az egész lakóközösség értesül, meg karnyújtásra van a szomszéd tömb. Ezeknél egy gazdagréti panel 100x jobb.
dexter 2024. 02. 22. 11:29
Előzmény: #217230  HPPapa
#217231

A nagyobb haszon reményében elég régóta sajnos ilyen "gettókat" építenek lakópark névvel, de szerintem ezt itt nem kell ecsetelni.
Csak azért tettem be, mert úgy hallottam, hogy csak tavaly 30-40M-val nőttek az új lakások a XIII-ban.
HPPapa 2024. 02. 22. 11:13
Előzmény: #217227  dexter
#217230
Minden vágyam egy 80 lakásos közös tetőteraszon családi programokat tartani.
Vodafonelive
Vodafonelive 2024. 02. 22. 11:10
Előzmény: #217221  Ecnedam
#217229
Mindezt ugy, hogy most kaptak egy combosabb korrekciot vagy ez meg elotte mondta? A combosabb korrekcioval mar tud egymaga is berelni. Felretenni maximum minimalisra lenne kepes.
slash 2024. 02. 22. 11:08
Előzmény: #217227  dexter
#217228
Rákos patak, bazdmeg..  már az Adriát is unom.. ezek beleszámolják az árba a Napot a Holdat meg a barátokat.. 
dexter 2024. 02. 22. 11:03
#217227

A XIII. kerületben kilőttek az új építésű ingatlan árak.
Ma ez jött szembe a facebookon:"GREENTOP - Tetőterasz a XIII. kerületben, Új minőségi lakások 1,25 M / m2-től, a Rákos-patak mellett!Élje meg a mondern épület adta tetőterasz luxus élményét, amikor a barátaival, családjával közösen sütögetnek és koccintanak a naplementében - ez most, itt az Öné lehet."
slash 2024. 02. 22. 10:40
Előzmény: #217211  FR73
#217226
Moby Dick: "Szakad az ország, szakad a nép! " 
EURHUF_goes_to_haven 2024. 02. 22. 10:38
Előzmény: #217224  EURHUF_goes_to_haven
#217225
https://observationsandnotes.blogspot.com/2011/06/us-housing-prices-since-1900.html?m=1
However, A $50,000 Home Sold for $300,000 Does Not Produce a $250,000 Profit!If a $50,000 home sells for $300,000 30 years later, many people see this as a $250,000 profit. However, a little thought should convince you that this is not the case. To do a thorough analysis, you would need to consider the total impact that the purchase of the home had on the buyer's finances. That is, we need to look at all of the net additional expenditures associated with the purchase. Otherwise, we will be misled.
Housing as an Investment: A More Complete Cost PictureHere is a sample of some of the most significant additional expenditures -- i.e., beyond "purchase price" -- that need to be factored into a more thorough analysis of residential real estate investments.
  • Miscellaneous purchasing costs: In addition to the sales price, the initial cost typically includes application fees, appraisals, inspections, legal fees, and possibly other closing costs. In my experience, this adds thousands of dollars to the initial outlay.
  • Interest: With a 5.25% mortgage, for every $100,000 in mortgage principal the buyer will pay another $100,000 in interest over 30 years. Higher interest rates produce even higher total interest payments. In the days when rates were more than 10%, total interest payments were often more than twice as much as the principal amount. (Note: Interest payments are currently tax deductible, so the net impact on the buyer is reduced somewhat.)
  • Taxes and insurance: Real estate taxes can be thousands of dollars each year. (Note: these are also currently tax deductible.) In addition, mortgage holders require that homes be insured.
  • Maintenance & improvements: These costs never seem to end. From repairing/replacing air conditioners, furnaces, appliances and the roof, to interior & external painting, to .... In addition, longer-term owners typically spend significant amounts on "improvements." These can range from a minor bathroom update to adding a new bedroom or patio, to completely redoing a bath or kitchen. A major improvement can cost as much as a small house! These costs are all part of the cost of owning a home.
  • Selling costs: Finally, to get that "profit," you have to sell the property. Traditionally, 6% of the sales prices goes to the broker, plus there are additional closing costs such as the title search. In addition, there are often fix-up costs to prepare the home for sale, and "staging" costs to make your home look as attractive as possible to potential buyers while it is on the market.
  • Other costs: Additional costs may or may not be appropriate to include depending upon the circumstances. For example, in some cases the net proceeds of the sale are subject to income taxes.
EURHUF_goes_to_haven 2024. 02. 22. 10:34
Előzmény: #217215  Pistike12
#217224
Saját célra ;) mert ott nem hoz bevételt + kell rá költeni illetve a nominális árat ne keverd a reállal. Pont ez lenne a lényeg, hogy mikor vetted 10 millió volt ami mondjuk 2 autó ára, mire eladod 40 millió ami tegyük fel ismét 2 autó ára, vagy számolhatod ikea kanapéban is felőlem a lényeg az az növekedett szám mekkora vásárlóerőt jelent aznapi értéken.
akoshedi 2024. 02. 22. 10:21
Előzmény: #217198  slash
#217223
Én sem adtam, annyi volt az ára. Teljesen egyetértek! Nem szálltam be a licitbe:)
izommanujra 2024. 02. 22. 10:17
Előzmény: #217211  FR73
#217222
igen az albérlő kiválasztás melós feladat.. 
Ecnedam
Ecnedam 2024. 02. 22. 09:56
#217221
"szerintem is. Mindegy mennyi kerül nettó a dolgozóhoz, csipjünk le belőle annyit amennyi már megelégedéssel tölt el bennünket."
Persze. Az, hogy ismerős (matek-fizikatanár) mikor találkozunk arról mesél, hogy az anyjával kell éljen és emellett busz/villamossal járnia mert nem tudna egy autót fenntartani, teljesen helyénvaló és őt biztosan megelégedettséggel tölti el ez a statisztika. Ő nem (sem) kapott bónuszt. A családban van olyan, aki 16. havi fizetést is kap bónuszként, de ez biztosan nem torzítja a statisztikát egy cseppet sem. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek