Nekem sincs Nvidiám. A multkori beszélgetés kapcsán néztem utána és számoltam egyet. A számok viszont makacs tények, azokat nem lehet szubjektíven nézni. Az egyetlen szubjektív dolog , higy az elemzői várakozások hogy jönnek be. Elfogadom tényként amit várnak (EPS, FCF) mivel nem tudok ennél jobbat. Viszont nyomonkövetem az ezekben bekövetkező változásokat akár az elemzők akár a cég részéről, És változás esetén rögtön újraszámolom az értéket az új számokkal.
Tuti recept nincsen. Ezt megtanultam. Akinek szakmája a pénzügyi matek még az sem tud biztosra menni, számtalan esetben nem az jön be amit modellez. Igaz ez eurós részvények topikja de azért elmondom. Ismerek egy hölgyet, már vagy 25 éve csak OTP-vel tőzsdézik és mindíg haszonnal adja el. Elég sokat keresett már. Nem érdekli semmiféle funda vagy technika. Egy titka van. Olcsóbban veszi és drágábban adja el. Szóval mindenki csinálja amiben hisz vagy ami bejön neki. Azért ironizáltam nehogy valaki nagyot csalódjon aki olvassa, kipróbálja a Token huszárral folytatott eszmecseréteken alapuló kereskedést.
Az értékelési modellek amit használok működnek hiszen számításaim szerint mind az Apple mind a Tesla túlértékelt jelenleg. Ezért is kell fair értéket számolni, hogy jelenleg ne vegyek például Teslát mert “olcsó”. Nvidia jelenleg mint azt írtam pont fair értékén áll. A növekedés persze változhat, ezért kell minden negyedéves jelentés után újraértékelni a követett cégeket.
Úgy gondolom, hogy a global hype részvényeknél a jövő becslése ott tud félremenni, hogy a növekedés korlátait nehezen tudják megbecsülni. Ha nézzzük azokat a cégeket, amik globálisan a legmagasabbra vannak értékelve (Microsoft, Apple, Nvidia, Tesla, stb), mind ugyanazzal szembesülnek egy idő után, hogy a termék iránti keresletben megjelenik egy plafon, ami aztán újraírja a számításokat. Pedig nagyon monopolisztikus cégekről van szó. A fő gond leegyszerűsítve, hogy a kereslet egy ponton végessé válik. Lásd Tesla, elfogynak a vevők a 40ezer+ dolláros szegmensben, lásd Apple, kell belépő szintű modell is, és így tovább, pepitában ugyanaz az ok mindenütt. Ha az SP500-ban eléri egy cég a 7% körüli súlyt, akkor ott kb vége van, nem tud fölé mászni, mert nincs olyan technológia, stb, ami a kereslet 7%-nál többet magához tud vonzani, ha ezt elérik, akkor egyszerűen le fog mondani a kereslet a termékről.
Értem az iróniát, de igen , ha szolidan is de nyerőben vagyok. Ha figyelmesen elolvastad volna amit írtam, akkor látnád , hogy figyelembe veszem az adósságot is (CROIC)..
Hosszabb, rövidebb idő után a vállalat fundamentumaiban bekövetkező változások, pénztermelő képessége megjelenik a részvény árfolyamában, éppen ezért hosszútávú befektetéseknél ezek a legfontosabbak. Rövidebb távú árfolyamváltozásokra pedig nyilván a technikai elemzés képes. Persze van átfedés a kettő között, hiszen pl: mozgóátlagok valtozása, Túlvett és túladott állapotok kimutatása akár a hosszú távú árfolyamra is hatással lehet, ugyanúgy, ahogy egy vállalatról megjelenik egy gyorsjelentés, amiben mondjuk felülteljesíti a növekedési elvárásokat, az pedig rövid távon befolyásol. Az előbbiek a technikai elemzéshez az utóbbi a fundamentális elemzéshez tartozik mégis. Mellesleg a CAPM modell, ami a legtudományosabb tőzsdei árfolyammodel is tartalmazza a legfontosabb fundamentális mutatókat és több ezer kutatás bizonyítja, hogy használatukkal felülteljesítés érhető el.
A p/e mutantón kívül számtalan más is befolyásolja egy cég tőzsdei árát, de adott p/e nem mindegy milyen tőkeszerkezet (eladósodottság stb.) mellett valósul meg. Tehát, ha ezt nem vizsgálja valaki, az tévedéshez vezethet. Az, hogy a p/e expanzív vagy kompresszív egyáltalán nem jelenti, hogy drágább vagy olcsóbb lesz a részvény ára. Legtöbben a fair value allatt akarnak vásárolni, de ha sikerül, attól még előfordulhat, hogy jó sok időnek el kell telni ahhoz, hogy nyereséggel ki tudjanak szállni. Sok sikert kívánok ezekhez a számomra bonyolult elemzésekhez, nem kétlem, hogy rengeteget nyertetek már ezekkel a módszerekkel.
Csak a technika. A funda nem érdekel. Majd ott kezd ek értékelni, amikor a funda felülteljesít. Most nem ez a világ van. Mondom ezt én, aki mindig funda alapon feltettem be. Egyszerűen túl sok a pénz. Ha az Nvidia és VOW3 között kell választani, akkor egyértelműen az utóbbi. Ennyi. Persze lehet, hogy boomer vagyok csak. Ezért mondtam azt, mindig , hogy jojjenek a fiatalok. Out of the -box. Nem szégyenén. Azt kívánom, hogy vigyek sokkal többre, mint én. Nem cserélnék a legtöbbjükkel.
Még egy rövid gondolat, aztán már tényleg lezárom a témát. Részvényeknél a "minőség" megállapítására meg szoktam nézni a CROIC-t. Ez Nvidia esetén 51%, míg VOW3 esetén 4%. Itt a számok megint magukért beszélnek (függetlenül attól, hogy más szektor, más szektorátlagokkal, stb.).
Teljesen mindegy, hogy egy pl. Nvidiával szemben mikor lépsz be vagy ki vagy hogyan súlyozzák. Az Sp500-al lényegesen kevesebb hozamod lesz mint az Nvidiával, ha csak megközelítőleg is hozza az elvárásokat. Mondom ezt úgy, hogy nincs Nvidiám. És SP500 ban is akár évekig lehet ülni minuszban vagy nulla hozammal. Nézd vissza a grafikonját! Egyébként nem az Nvidián van a lényeg ,ezt csak arra hoztam fel gyorsan ellenpéldának, hogy a hype részvények mögött nincs valós értékeltség és fundamentum csak a lelkesedés. Ennek kapcsán megnéztem az Nvidia számait, pont úgy elemztem, ahogy azt bármelyik részvénnyel tenném, és a kapott eredmények azt igazolják számomra, hogy igenis jogosan van ott az árfolyama ahol jelenleg áll. És arra is próbáltam utalni a számokon keresztül, hogy pl. a VOW3 inkább túlhájpolt a számok alapján mint az Nvidia. Nagyon sokan nem csak itt de pl. német tőzsdei fórumokon is, ahol aktívan részt veszek, ha látnak egy magas P/E mutatót egyből azt mondják, hogy abszurd és csak a lelkesedés van, pedig bizony sokszor a konkrét számítások alátámasztják a magas értékeltséget. Te is valahol ezt teszed, amikor a hozzászólásodban "lemmingeknek" nevezed az Nvidiás részvényeseket. Régebben én is így álltam ehhez, de aztán elkezdtem számolni és azóta tudom, hogy egy P/E=70 részvény is lehet "olcsó" és egy P/E=5 részvény is lehet "hájpolt".
Eurós részvények vitasarok