Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
lacikonyha 2023. 03. 29. 17:18
Előzmény: #194537  Dango
#194539

igazad van
a mondás szerint az álmok valóra válnak (néha)
csakhogy a berlini hibásan tanulta Vörösmartyt az ipariskolában
.
.a helyes idézet nem az álmokról szól
"Ábrándozás az élet megrontója"
a bölcs költő szerint
Placi82 2023. 03. 29. 16:28
Előzmény: #194535  EURHUF_goes_to_haven
#194538
"Ileltve amit te mondasz az a banknál keletkezik mint veszteség". Tevedesben vagy. Ugye nem hiszed, hogy a kereskedelmi bank olyan buta, hogy, hogy akar 10 evre, akar 20 evre  3.7% ra neked kolcson adjon. Nem ám.  Hisz ha belegondolsz, a 1989 ota tobbszor volt a jegybanki alapkat 10% felett mint alatta. 3.7% meg legutoljara 1988 korul volt a Kadar rendszerben. A kormany bevedte a hiteleseket ,azaz Teged is, attol ,hogy a mostani torlesztod 200% at fizesd. Es atvalalta ennek a "kamatswap" koltseget az MNB keresztül.  Mert az MNB adott forras likviditast, a bankoknak, 1-2% on,  20 eves kotvenyeken keresztul. Es az adofizetok fogjak ezt kifizetni. Ezert mosolygok magamban, hogy milyen , vehemenciaval szidjak a kormanyt azok, akik ilyen szipi szupi hitelhez jutottak, mikor a forint megtakaritok meg az egesz cehhet fizetik kozvetetten  , masoknak. Mert euro zonaban, mar ugrottak a torlesztok az 1 evvel ezelottihez 40% ot, az usaban meg meg tobbet. De en ezt nem rad hegyeztem ki. Csak a te.peldqdon keresztul mutattam be a folyamatot,es az osszefuggest. Nem kell megsertodni, mert en is sertodekeny vagyok, de ez nem volt az. Relax.
Dango 2023. 03. 29. 16:18
Előzmény: #194532  berlini
#194537
Álmok valóra tudnak válni ma 3 olyan hirdetés érkezet ahol 10-20% csökkenés történt :) lassan le eresztő lufi 
lacikonyha 2023. 03. 29. 14:26
Előzmény: #194534  hokuszpok_pf
#194536

értem én már egy ideje
szabály van , és az úgy szól, ,hogy az a szabály hogy a megfelelő ember kérje az engedélyt a megfelelő módon
az előzőekben taglalt zártkerti projekt számomra az extrém sport kategória amire nem lehet baleset biztosítást kötni
persze vannak extrém sportolók
EURHUF_goes_to_haven 2023. 03. 29. 14:09
Előzmény: #194511  Placi82
#194535
Sőr még fokozzam ? Azon is gondolkodok hogy a betörlesztendőt mindig egy évre berakom PMÁP ba :D micsoda rohadt mocsok vagyok mi ??
Azért abba viszont te is gondolj légyszíves bele, hogy mikor én ezt a hitelt felvettem akkor a 5 éves vagy változó kamathoz képest viszont én plussz pénzt fizettem a törlesztőmön keresztül a banknak. Kvázi ingyen kapott több törlesztést.
Ileltve amit te mondasz az a banknál keletkezik mint veszteség. Nincs illúzióm, hogy végső soron ezt az emberek fizetik meg( kb 18 overnighton keresztül ha a költségvetésnek kell az MNBt kisegítenie...)
De azért ezt ennyire az én személyemre kigyezni már bocs.. elmész ám te a.....
Egyébkétn rosszul írod a hitelem csak 10 évig fix, 20 év a futamideje. nem végig fix!!
hokuszpok_pf 2023. 03. 29. 14:06
Előzmény: #194533  lacikonyha
#194534
Szokott lenni a fejlesztéseknek egy egzakt része, ami lényegében a helyi építési szabályzat, a magasabb rendű jogszabályok, és a településképi követelményeknek való megfelelés. Bár utóbbi már határterület ebből a szempontból.
A főépítészi véleményezés, és a rendezési terv módosítás szokott rázósabb lenni adott esetben, mert ezek szubjektív tényezőkre is épülnek, egyéni döntéssel bírálják őket el, itt már a politikától a csillagok állásáig sok minden hatással lehet, ha értitek...
Nem offolom jobban szét a topicot, de hátha segítettek a sorok pár embernek tisztábban látni - építész szemszögből.
lacikonyha 2023. 03. 29. 13:54
Előzmény: #194529  hokuszpok_pf
#194533

tavaly Visegrádon kellet egy kört futnom
azt mondta a főember, látnia kell a  projektet aztán megmondja hogy mehet e
de hogy előre köbe legyen vésve a játékszabály (még a telek megvétele előtt ismert legye), hát hol élek én
a "látnia kell a projektet" azt jelentette, hogy ismernie kell a befektetőt és az okmánybélyeg méretét
berlini
berlini 2023. 03. 29. 13:50
Előzmény: #194525  earth
#194532
Csak Vörösmartyt tudom idézni.
"Álmodozás az élet megrontója"
Bianco 2023. 03. 29. 13:49
Előzmény: #194524  HPPapa
#194531
Hát ez sajnos nem opció. Az én kedvemért nem fogják módosítani. Egyelőre már az is fél siker lenne, ha világosan látnám, hogy mit mire kellene módosítani. És sajnos az a kategória sem én vagyok, aki az 50m2 es kisajátitásért kapott összegből vesz egy másik ingatlant. Azzal együtt, azt nem akarom elhinni, hogy grátisz le kell mondani a telek egy részéről. 
lacikonyha 2023. 03. 29. 13:47
#194530

a sok ébren is makkal álmodó éhezők  figyelmébe,hamarosan makk húllik az égből is
https://www.portfolio.hu/global/20230329/megnyitotta-brusszel-a-penzcsapot-ezzel-a-magyar-varosok-is-nagyot-kaszalhatnak-605614
hokuszpok_pf 2023. 03. 29. 13:46
Előzmény: #194524  HPPapa
#194529
A helyi építési szabályzat sincs ám kőbe vésve, "csak" egy önkormányzati rendelet, amit a képviselő testület akármikor módosíttathat (a módosításhoz szükséges településtervezői munkarész persze nem olcsó, amit valakinek ki kell csengetni, plusz azért van ezzel nem kívánt papírmunka is bőven). De ha a magasabb rendű jogszabály (OTÉK) megengedi a módosítást, tehát nem támaszt szigorúbb követelményeket, akkor engedhetnek a benyújtott kérelmeknek.
Az útszélesítést, ahonnan indultunk, ha az valóban szándék persze nem hinném, hogy elengedik.
lacikonyha 2023. 03. 29. 13:35
Előzmény: #194527  macisajt
#194528

hát mi sem természetesebb
okos ember mindenbe kizárólag a történelmi minimumon száll be, és ATH-n száll ki
közbe meg néha kihúzza a kezét a biliből, és óvatosan kötülnéz hogy látta e valaki
macisajt 2023. 03. 29. 13:23
Előzmény: #194525  earth
#194527

Az utolsó mondatod a legjobb:
"egyre kevésbé lennék eladó, és egyre kevésbé lennék tavalyi Q3, Q4 vásárló, mint ahogyan 430-on, 440-en valutába menekülő sem."..👍😆
lacikonyha 2023. 03. 29. 13:16
Előzmény: #194524  HPPapa
#194526

háromszor ültem 2017-ben a hatodik kerületi főépítésznél egy vidéki kisebb ingatlanfejlesztő oldalkocsijaként
kedvas volt,semmit sem árult el, akadály hegyeket emlegetett csak,és kitérő válaszokat adott
közben folyamatosan ki volt írva a homlokára hogy kurvára ideges mert fingja sincs ki a fasz az akivel tárgyal
earth 2023. 03. 29. 13:14
Előzmény: #194496  macisajt
#194525
"Eljött a vevők ideje"
Mitől?! (tudom, csak idéztél)
A hajó még be sem fejezte a fordulást. Ez még messze a türelmetlen, balek vevők ideje, akik az év végi álomárakat tekintik bázisnak. Az árak még le sem dobták a tavalyi indokolatlan, leginkább lendületsodorta áremelkedést. Miután ez megtörténik, onnantól lehet valós lejtmenetről beszélni. Ez még a "felnyomom az árat 20%-kal és akciózom 5%-ot" trükk. A tendencia viszont tény, egyre kevésbé lennék eladó, és egyre kevésbé lennék tavalyi Q3, Q4 vásárló, mint ahogyan 430-on, 440-en valutába menekülő sem.
HPPapa 2023. 03. 29. 13:09
Előzmény: #194521  Bianco
#194524
Ha vannak jó ismerőseid az önkormányzatnál, akkor a kedvedért még módosítják az építési szabályzatot is. Több példa van erre a XII. kerületben, ahol néhányan túlépítkeztek és mit ad Isten, az új szabályzatnak már megfelelnek.
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2023. 03. 29. 13:07
#194523

"Idén januárban az egész piacon mindössze 4101 darab lakáshitelt folyósítottak a bankok – ebbe már a piaci és a támogatott hitelek is beleszámítanak. Amióta – 2017 óta – a jegybank havi statisztikákat közöl, nem volt még példa ilyen kevés szerződésre: a megkötött kontraktusok száma megfeleződött egy év alatt. A piaci lakáshitelek összege ennél is drámaibb visszaesést mutat: a 29,3 milliárd forintos januári érték 56,5 százalékkal kisebb, mint egy évvel korábban."
https://index.hu/gazdasag/2023/03/29/lakashitel-szemelyi-elotorlesztes-inflacio/
Gyors korrekciót várok a magas infla miatt, rohadtul résen kell lenni!
hokuszpok_pf 2023. 03. 29. 13:05
Előzmény: #194521  Bianco
#194522
Ezzel a kérdéskörrel az illetékes önkormányzati főépítészt és a műszaki osztályt érdemes keresni, ők lesznek valószínűleg kompetensek. 
Bianco 2023. 03. 29. 13:00
Előzmény: #194518  hokuszpok_pf
#194521
Nagyon köszönöm a segítségedet. 
Nyomozok tovább. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek