Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Murdoch 2021. 05. 15. 12:57
Előzmény: #117571  Placi82
#117580
A külföldi irány gyakorlatilag borítékolható, de most már úgy tűnik minden mindegy. 
Placi82 2021. 05. 15. 12:55
Előzmény: #117577  greenman76
#117579
Aha. 1992ben egy átlag fizetés 22.700 Ft volt tehát az első lakásod át 10 hónapnyi átlag bérért szeretet. Olyan mintha most az első lakásod át 3.5 millió forintért. Nincs több kerdesem:))) 
https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_hosszu/h_qli001.html
ncseed!
ncseed! 2021. 05. 15. 12:49
#117578
😂😂😂😂😂😂😂https://www.penzcentrum.hu/otthon/20210514/orban-viktor-ujabb-csaladtamogatasi-elemeket-lengetett-be-igy-osztonozne-a-parokat-1114628
“A miniszterelnök kitért arra is: tovább kell növelni a családtámogatásokat, a gyermekek után adókedvezményt és egyéb támogatásokat is kell adni ahhoz, hogy egy család anyagilag is kiszámíthatóan jobban járjon, ha több gyermeket vállal, mint ha nem:Még mindig nem mondhatom, hogy aki gyermeket vállal, az a havi költségvetése szempontjából is jobban jár, mint aki nem. Tehát további kedvezményeket és támogatásokat kell adni, - szögezte le a miniszterelnök.“
greenman76
greenman76 2021. 05. 15. 12:37
Előzmény: #117571  Placi82
#117577

Egyetértek az általad leírtakkal, és egyáltalán nem bántó szándékkal írtam a véleményemet!
Kifejezetten sajnálom a mostani fiatalságot, mert ilyen nehéz helyzetbe kerültek, ahonnan szülői segítség nélkül nagyon nehéz elmozdulni, amit saját gyermekeim példáján keresztül is látok!
Az első lakásomat 1992 nyarán vettem, 2 szobás zöldövezet, megyeszékhelyen, 230 ezer forintért (emlékszem 980 ezerre értékelték)  a privatizációs időszak kaotikus éveiben!
Sokan elindulhattak volna ebben az irányban, mégsem tették!
Ha visszanézünk a múltba, a jelen helyzetünkből, könnyű okosnak lenni, de mindig megvolt az a pont amikor beszállva óriásit lehetett kaszálni! Ehhez nyilván szerencse is kellett (nem is kicsi), de rengeteg munka és utánajárás is...!!
Benzedrine
Benzedrine 2021. 05. 15. 12:31
Előzmény: #117569  ingatlan22
#117576
Láttuk mi lett, hogy kivándorolt sok orvos és ápoló, mit akarsz még látni? Legfeljebb tovább emelkednek a fizetések, ha még kivándorol a fél ország már majdnem akkora béreket fizetnek majd mint Szlovákiában.
Törölt felhasználó 2021. 05. 15. 12:23
Törölt hozzászólás
#117575
infin 2021. 05. 15. 12:20
Előzmény: #117565  greenman76
#117574

Hát én a garzonjaimat pesti szemmel nézem akkor ezek szerint:)) Még egyet se vettem Budán, ott csak azt a lakást, amiben lakom. De régebben akartam venni a 3. kerületben, csak akkor elhalasztottam a vásárlást.
Szóval 14. kerület, nem tudom, szerintem tényleg egészen jók az árak ott. Persze nem pl Csepellel összehasonlítva. De hát annak meg is van az oka, hogy annál drágább. :) Panelt nem szoktam közelről nézni, se ott, se más kerületben, szóval azoknál nem vagyok ismerős. És amúgy persze, rosszabb részek is szinte minden kerületben vannak, nem vitatkozunk ezen sem, azt hiszem. :)
infin 2021. 05. 15. 12:12
Előzmény: #117567  greenman76
#117573

A max 22 millió, nem 20. Azért szerintem számít az is mozgástérben.
Vanavrash egy kezdő lakást keres inkább ha jól értem. A következő már lehet full beleszeretős kompromisszummentes OTTHON. De még ez is lehet az, ha alapvetően rendben van a cucc, nincs vele komoly baj, és berendezi otthonosan. :) De lehet hogy csak emlékszem még, hogy milyen volt nekem 20 évesen amikor nem volt még nagyon pénzem, de lakást már nagyon akartam. :)
Emlékszem, hogy akkor néztem hogy van újpesten 20nm 5M Ft-ért és nagyon menni akartam. :) Totál bevállaltam volna, de aztán másképp alakultak a dolgok, mással foglalkoztam végül, aztán lett a vállalkozás stb.
infin 2021. 05. 15. 12:06
Előzmény: törölt hozzászólás
#117572

Szerintem is nyugodtan nézd egész Bp-et, ha nincs annyira preferenciád kerületre nézve. De a kettő amit most linkeltél, azok pont azok a kis földszintesek közös udvarban, amibe - enyhén szólva - szerintem nem valami jó ötlet pénzt beletenni. Ahogy ezt te is írod most. Szerintem azt megbánnád eléggé.
Egy elfogadható társasházban keress szerintem, azt később el tudod adni megint ha majd onnan tovább lépnél. És akkor az a lakás lehet régi de legalább műszakilag karbantartott téglaházban, vagy lehet karbantartott panelházban. És nem lesz a lakás se luxusminőségben felújítva. Ezeket a kompromisszumokat valószínű vállalnod kell ennyi pénzből. Ha ezeket el tudod fogadni, akkor fogsz találni szerintem. :)
Egyébként lehet azért is vitték el azt a lakást, mert fel volt újítva ugye? Azokat sokkal könnyebben viszik.
Szóval összefoglalva szerintem nálad az a reális, ha veszel egy közepes állapotú, de értelmezhető méretű, már normális lakásformájú garzont és felújítasz később valamennyit. Vagy voltak ezek a 20nm körüliek, ha nem is luxus minőségben vannak felújítva de valamennyire igen, már amit én láttam amikor ránéztem a múltkor gyorsan, hogy megnézzem mennyire változtak az árak. :) Az még talán elfogadható lehet, belvárosban láttam néhányat. Bár én az első opciót választanám a helyedben, ha a későbbi felújítást bevállalod.
Szerintem ezek a lehetőségeid vannak ilyen áron. Bocs, ha ismételtem magam, próbáltam összefoglalni a lehetőségeket. És még1x, azokról a földszintesekről NAGYON lebeszélnélek, szerintem nemcsak én. Ezt nem tudom eléggé ismételni.
Nem volt egyébként olyan lakás mostanában, ami érzelmileg is bejövős volt? Nem baj, ha az is számít egy kicsit, ha amúgy racionális a döntés:))
Placi82 2021. 05. 15. 12:05
Előzmény: #117567  greenman76
#117571
Ez még biztos kellett a lelkivilaganak. Főleg ha most lennél palyakezdo. Egy panelert is nyugdíjas korban is fizetned kellene. Igen. Hidd el tudja hogy az ő generációja rabaszott. Te is ha az első lakásod mitudom én ha nem 10 millió lett volna 65m2 kelenföldon, 2010 ben mint nekem hanem 48 millió most. Annyit nem emelkedtek a fizetések, hogy ugyanarra a lakásra a 38 milliós különbséget ki tud gazdálkodni. Főleg azért mert a fizetéssel együtt a megélhetési költségek is nőttek. Tehát effektív nem tudsz sokkal  többet felrerakni mint 2010 ben. Majd vele is kevesebben leszünk ebben az országban, mert irány nyugat. Ja és a BV nek feltétele 3 gyerek, tehát 9 év kiesés a munkából, tehát nem is kárpótolja. 
tihamer
tihamer 2021. 05. 15. 10:46
Előzmény: #117569  ingatlan22
#117570
Nyugi, bevándorlás és visszavándorlás is van rendesen.
ingatlan22 2021. 05. 15. 10:34
Előzmény: #117568  ingatlan22
#117569
Sajnos ennek a dolognak egy újabb kivándorlás lesz az eredménye. Csak az a gond , hogy így is nagy a munkerőhiány. Ha itt megint kivándorol többszázezer ember akkor nem tudom mi lesz...........
ingatlan22 2021. 05. 15. 10:33
Előzmény: #117567  greenman76
#117568
Sajnos ennes a dolognak egy újabb kivándorlás lesz az eredméyne. Csak az a gond , hogy így is nagy a munkerőhiány. Ha itt megint kivándorol többszáezer ember akkor nem tuodm mi lesz...........
greenman76
greenman76 2021. 05. 15. 09:35
Előzmény: törölt hozzászólás
#117567

kb 25 éve nézem, főleg a fővárosi piacot, mind kedvtelés, mint pedig vásárlás okán!
A Te legnagyobb problémád leginkább az ismerethiány és a kiárazódás....
Ezeknél az áraknál amik most mennek, a kb 20 milliód gyakorlatilag semmit sem ér, és ahogy futunk előre az időben, lassan már a megyeszékhelyeken is erősen korlátos!
Eszembe jut egy jó cikk amit kb 6- 7 éve olvastam: "Nagy király az aki 30 millióval a zsebben keres lakást a fővárosban"
Na ezek az idők elmúltak, és ha lesz is csökkenés a jövőben, akkor sem jönnek már vissza soha...
Ezt még én is emésztgetem, a különbség viszont az, hogy Te AZ OTTHON -t keresed, én pedig az n+1 -edik lakásomat..!!
Törölt felhasználó 2021. 05. 15. 09:10
Törölt hozzászólás
#117566
greenman76
greenman76 2021. 05. 15. 09:03
Előzmény: #117564  infin
#117565

Zugló nem rossz kerület, de nagyon sok arca van, és inkább csak "pesti szemmel" kiemelkedő, ehhez mérten szerintem nem is annyira olcsó...
Paneloknál a Füredi kifejezetten drága (vagy csak én húzom a számat a panel árakon..), az újszerűek is húzósak, ha nem a "hátsó részen" a sínekhez közel vannak...
infin 2021. 05. 14. 23:50
Előzmény: törölt hozzászólás
#117564

Hát igen, a költői kérdésed...:))
14. kerület: szerintem egyébként is kedvező árak vannak ott és szerintem jó kerület. Én hiszek benne:), hogy majd felmennek az árak jobban ebben a kerületben. Bár a 13.-ban vsz nagyobb a potenciál, mert ott több épületet kell szanálni és utána több újat építenek. De a 14.-ben is elég sok új lakást építenek.
A lelkesedéseddel mi történt? Valami nem volt kedvező a hitelbírálatban? Az elég jónak hangzott ennyi önerővel, hogy adnak 22M-ig hitelt.
Törölt felhasználó 2021. 05. 14. 22:48
Törölt hozzászólás
#117563
infin 2021. 05. 14. 20:51
Előzmény: #117467  bpwjk
#117562
Elvileg a kedvezményes bérlet lehetőségét. A gyakorlatban semmi értelme, csak reményre alapul az egész sztem, hogy később is elérhető lesz a kedvezményes bérlet. Esetleg ha van valami belsős infód adott önkormányzat terveiről....
infin 2021. 05. 14. 20:37
Előzmény: törölt hozzászólás
#117561
Mostanában nézed a 14. kerületet is?:) Ha van róla bármi kérdésed nyugodtan mondd. Van ott 1 kis garzonom:)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek