Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2020. 07. 13. 17:41
#79460
KATA regulázva, Airbnb esetén teljesen szabad kezet kapnak az önkorik, tényleg komoly a baj.
Törölt felhasználó 2020. 07. 13. 17:36
Előzmény: #79458  Törölt felhasználó
#79459
Pontosítás, 2013-ban volt 10-12 mihály az angyalföldi panel, bár lehet, hogy 2008-ban is hasonló árak voltak, de akkoriban nem figyeltem még a kégliket ott.
Törölt felhasználó 2020. 07. 13. 17:34
Előzmény: #79457  Batiszkáf
#79458

2008-ban egy angyalföldi 58nm panel 10-12 mihály volt, nagyjából állapottól függően, de benne volt az eladó kétségbeesési szintje is. Nem mindig az olcsóbb volt a sz.rabb.
Ehhez képest akár duplánál is nagyobb árakról beszélünk úgy, hogy pl 2001-ben is hasonló árak voltak, 10-11 mihály volt egy ekkora panel, tehát ha azt mondanám, hogy 10-12 mihály lesz, még az sem lenne egészen példátlan eset, de a mostani helyzetben arra nyilván nincs esély, a 22-23m viszont van, pontosabban lesz. Ebben egész biztos vagyok.
Feltéve, hogy egészséges marad valamennyire a bérleti piac és legalább 130e körül kiadható lesz.
Nem igazán értem, hova látsz ezekbe a számokba te egy 2008 utáni összezuhanást?
Értem, hogy a drámai hatás miatt bemondtad ezt a dolgot, csak hát egy baromság, már bocsánat.
A részvény árnak ehhez nem sok köze van, de egyébként igen, beszélhetünk arról is, duplázódást várok. Ezt a várakozásomat megerősítette a menedzsment ösztönzési rendszere is, mert csak akkor vehetnek fel tetemes bónuszt, ha 2022 dec 31-ig eléri a zárfolyam a 3052ft-ot. Vajon melyik menedzsment hagyná elúszni a bónuszát csak azért, hogy a kisbüfik, akik bevásároltak olcsón ne járjanak jól? Nem is érdekli őket különösebben a tőzsdei kisbüfögtetés szvsz, csak most egybe esnek a céljaink :)
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 07. 13. 17:15
Előzmény: #79436  Törölt felhasználó
#79457
Tehát összefoglalva a 2008 utáni totális legatyásodásnál is nagyobb mértékű nominális csökkenést vársz,  miközben ezzel folyamattal párhuzamosan duplázódnak a MOL részvényeid. 
Zoltán42 2020. 07. 13. 16:39
Előzmény: #79440  Zoltán42
#79456
Panel ára esik eléggé, tégla tartja magát egyenlőre a nyugati ország részben ed Budán még emelkedni is tudott az ára, Pesten és Keleten viszont esett. A Duna lesz a vízválasztó? 😀
Alexander_Greybeard 2020. 07. 13. 16:34
Előzmény: #79453  OlafGrof
#79455
A jó téglalakásokat csak a gazdagok tudják megvenni és valóban sok a relatíve szegény, akik a külső kerületekbe szorulnak, ahol a panel a legjellemzőbb. De azt is vegyük figyelembe, hogy a nagy lakásépítési láz már a CHF hitellel együtt lecsengett. Azóta sem adtak ki annyi építési engedélyt egyik évben sem, mint az akkori csúcsokon. Sokkal kevesebb új lakás épül, mint amire kereslet lenne. Ennek hatására az újak szinte megfizethetetlenül drágák. Akik onnan kimaradnak, nagyrészt a panelekbe tudnak terelődni vagy aggloban próbálnak szerencsét ennyi pénzből. Ott hirtelen már nem is számítanak szegénynek.
Vortex 2020. 07. 13. 16:34
Előzmény: #79453  OlafGrof
#79454
Ez így igaz.
És én is ismerek rendes embereket akik panelben laknak.
És tisztességteleneket is akik pedig házban és luxus lakásban.
OlafGrof 2020. 07. 13. 16:22
Előzmény: törölt hozzászólás
#79453
Azert nem nyilik a res mert egyre tobb a csoro ergo nagyobb a kereslet panelra, es attol meg h valaki rendes tisztesseges attol meg siman csoro 
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 13. 16:20
Előzmény: #79450  OlafGrof
#79452
Lehetséges, hogy voltak olyanok ( és lehetséges, hogy ők voltak többen ) akik hoszabb idő alatt várták a 30-50%-os esést.
-
De mostanra már nemsokan vannak olyanok akik ekkora esést reálisnak tartanak akár 2-5 éven belül sem. Két-három hónapja jóval többen voltak ilyenek...
-
Az, hogy mi a " lehető legjobb " az áltanásságban nem mindenkire igaz :)
getrich-or-dietrying 2020. 07. 13. 16:12
Törölt hozzászólás
#79451
OlafGrof 2020. 07. 13. 16:08
Előzmény: #79445  fogpaszta
#79450
Ha vissza olvasol mindenki 2-5 eves tavlatban varta a 30-50 szazalekos esest, a lassu lecsorgas a leheto legjobb ha nagy eses lenne a befektetok verszemet kapnanak es rogton vissza is rantana a piacot.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 13. 15:48
Előzmény: #79447  Murdoch
#79449
Én nagyátlagban BP-Vidék kisértékűtől a nagyig átlagban értettem ( minthogy sokszor így is értjük ha az ingatlanárakról beszélünk  ) azt amit írtam.
-
Vannak ettől fel és lefelé eltérő részek is.
-
Nem vitatom, hogy amit írsz ott úgy is van
-
De vannak részek ahol alig-alig látni bármit is
Murdoch 2020. 07. 13. 15:43
Előzmény: #79445  fogpaszta
#79447
Nézz szét a 22.-ben a házak között, még félár mellett elcsodálkoznál, hogy mik ezek a xarok. Lehet, hogy Cyrusnak lesz igaza és előbb-utóbb eltűnnek, de szimpla 10-15%-os esés mellett ezen hirdetésekre még kattintani is felesleges. Sokszor láttam extrém túlárazást, de most 50-ből 49 ilyen, az értékesítési idő meg lassan földtörténeti korokban mérhető.
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 13. 15:36
Előzmény: #79445  fogpaszta
#79446
És az is az igazsághoz tartozik, hogy a kisebb számban jelen lévő "kapitalistának" avanzsált tagok is többé-kevésbbé egyet értenek abban, hogy x ideig lassú csorgás várható.
-
Ez már a finomhangolás szakasza :)
fogpaszta
fogpaszta 2020. 07. 13. 15:33
#79445
Mostanra azt látom, hogy a fórumon nagyobb számban jelen lévő esést váró közönség is csorgást, lecsorgást emleget . Persze kivételek vannak pl. a masszívan a felét éri megközelítéssel :)
-
Április, Májusban nem ez volt a helyzet, akkor többen emlegettek egy akár 30-40-50%-os zuhanást is.
Vortex 2020. 07. 13. 15:22
Előzmény: #79440  Zoltán42
#79444
Nincs mit csodálkozni a pattanáson. Az előző hónapokban mindenki otthon ült. 
Akkor meg a .com írta, hogy hogy mekkora pattanás van az internetes keresésekben.
Különben ha a tavalyi szintre pattant, akkor folytatódik a lecsorgás az árakban.
CyrusTheGreat 2020. 07. 13. 15:19
Előzmény: #79441  Murdoch
#79443
Nem írtam, hogy bepörgetné bármi is a budapesti ingatlanpiacot, akár a jelenlegi tranzakciószámok mellett is elképzelhetőnek tartom az átlagos 10-15%-os csökkenést. Bepörgetni az ennél nagyobb csökkenés tudná, akkor látványosan emelkedne az adás-vételek száma, de ennél nagyobb csökkenésre én még nem látok esélyt. Vagyis maradunk alacsony tranzakciószámon, lecsorgó árakkal. Posvány.
CyrusTheGreat 2020. 07. 13. 15:17
Előzmény: #79440  Zoltán42
#79442
AZért azt barokkos túlzásnak tartom, hogy tavalyi szintre ugrott vissza a piac, a tranzakciós becsléssel 2019-07 óta eléggé felsült a DH. Ami érdekes, az tényleg a kerületek iránti érdeklődések, simán látszik, hogy a külkerületektől drasztikusan elfordultak (XXI., XVII. ,XVIII., XX.) a vevők, de ez teljesen világos, olyan aránytalanságok mutatkoztak (lsd. tegnapi téma).
Murdoch 2020. 07. 13. 15:17
Előzmény: #79435  CyrusTheGreat
#79441
Nem igazán értem mi pörgetné meg most a fővárosi piacot. Aibnb belátható időn belül kilőve, akár lesz szabályozás, akár nem, CSOK/Babaváró éppenséggel van, viszont a hitelfelvétel szigorítva, beleértve a szükséges önerő mértékét, továbbá jó pár száz milliárd elégett a covid miatt a bevételeket/jövedelmeket tekintve.Nem gondolnám, hogy a tavalyi leállást most mondjuk egy 5-10%-os árcsökkenés beindítaná. 
A házak esetében igazad lehet, bár amilyen túlárazás van, a 20% sem jó semmire (be is vannak ragadva rendesen).

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek