Már tavaly sem volt igaz, de idén már igencsak rosszul számol az , aki az OTP-vel kapcsolatban csak a Magyarországi fejleményekkel (makroszintű és az anyabank üzleti eredményességét latolgatva) számol.
Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.
Számolgatva:
Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.
Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.
Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.
Magyarország tragédiája, hogy:
- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,
- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,
- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.
Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.
Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.
Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.
Nagyon jónak látszik! Miközben a működési (operativ) eredmény 137 milliárd ft (ami 10%-kal több mint a Q2-é és 29%-kal a tavaly 3. negyedévi) addig a költségek csupán 1%-kal nőttek a Q2-höz képest! Bomba jó!
131 milliárdos adózás utáni eredmény. Ez nagyon felülmulja az elemzői konszenzusos 105 milliárdot, de az én 115 - 117 milliárd körüli becslésemet is. Az eltérés fő oka az egyedi tétel soron van: +21 milliérd ft ! Hogy honnan jön azt most fogom elolvasni.
De nem is a konkrét eredmény az izgalmas, mert talán még nem is volt eddig olyan év amikor ennyire könnyen lehetetett a végeredményt manipulálni. 20 perc múlva a lényeges kérdésekre kell választ kapnunk: 1. nőtt-e a hitelkihelyezés legalább 3%-kal a Q2-höz képest? 2. csökkent-e a marzs (Mage kolléga helyesen ezekre helyezte a hangsúlyt) 3. sikerült-e a költségoldalt tovább faragni. (Azaz az operativ eredmény lassabban vagy gyorsabban nőtt mint a bevételek.)
Amikor 2017-ben arról volt szó, hogy évi +15%-os profitnövekedéssel az OTP 5 év alatt megduplázza a 2017-es 281 milliárdos eredményét, akkor a 2018-as eredményt 318 milliárd körülire tettük, a 2019-est 375 körülire, a 2020-as nálunk jelenleg 452 milliárdon áll, a 2021-es 505M? a 2022-es pedig 563? milliárdon. Eddig a 2018-as bejött, a 2019-est már csak szándékosan lehet elrontani és az akvizíciók miatt a 2020-as is majdnem kipipálható. A 2021 és 2022 évek eredménye még nem modellezhető pontos értékre, mert addig bármi történhet. a 2019-es és 2020-as év profiteredményének megfelel a JPM új 17000-es célára, amely akár 2020-ban elérhető. Ami konkrétan a Q3-at illeti bonyolult a becslés a sok akvizíció és az ebből kialakítható egyedi tételek miatt. Ugyan a -7M+5,7M a Q2-ből +1,3M lenne Q3-ra és itt van a devizahatás és a babaváró hitel valamint az organikus hitelezési növekedés. A költségeket meg kellett mostanra fogniuk, a céltartalékolást pedig önmagában a konszenzus ellenére sincs miért növelni, hacsak a megvett bankoknál nem találtatott e soron hiány. Summa summarum, az adózott számviteli eredmény most már el kellene érje a 110 milliárdot +5M -3M belefér a menedzsment mozgásterébe. Ezzel viszont módosulna a 2019 FY profit középértéke 385 milliárdra és egy Q4-es meglepetéssel meghaladhatja 2019-re a 390 milliárdot is, amely éves profiteredmény már 2020 telén stabilizálhatja a 15000-es árfolyamcentrumot. Miközben a napi és heti MM árazásokat továbbra is az USA - Kína végtelenített csörtéje és a Brexit hangulati hírei vezérlik és persze más globális kockázatok be és kiárazása is. Ami pedig a külföldi INTÉZMÉNYEK tulajdonarányát illeti az 60% körül volt és van (ez minden gyorsjelentésből kiolvasható) + a 16% egyre növekvő ismeretlen tulajdonos, amely 45 millió darabban szoktak lapulni a (főleg külföldi) MM kollégák. Szóval a belföldi tulajdon 25% körül szokott lenni. Mindenkinek további szép sikereket!
Igen, egyetértek. Azzal különösen, hogy ideje lenne már látni is valamit abból, hogy mire forditják azt a sok informatikai költséget. Sokba került a kb 4 évig tartó sikertelen orosz touch bank kisérlet. Én azt remélem, hogy arra jó volt, hogy szereztek tapasztalatokat.
Én 114 milliárd tisztított eredmény várok, a badwill most a tényleges eredményt pár milliárddal felfele tolhatja, ha csak nem esett be valami váratlan egyszeri tétel. Persze nem azért várok ilyen eredmény, mert ennyit tudna a bank, hanem mert tartalékolnak a jövőre, hogy minél tovább fenntarthassák az eredménynövekedést. Az jó lenne ha a hitelezés organikus módon 3%-kal növekedne. Ez lesz a legfontosabb a jelentésben, plusz hogy mennyivel szűkült a kamatmarzs. Sajnos költség oldalon egyenlőre nem sok jót várok, ez majd csak a távoli jövőben javulhat jelentősen, ha lezárulnak az akvizíciók, összeolvadások és talán végre összekapják magukat a fiúk és virítani tudnak egy valamire való direktnetet.
A P/E= 10,7 szeres év végi értékeltségi tapasztalataid alapján szerintem még benne van párszáz forint. (Persze nagy ingadozásokkal. Egy ilyen rally után az szerintem természetes, hogy lesz itt még ebben az évben korrekció, a kérdés inkább csupán az, mekkora.)
Nos én elovastam az elmúlt 20 hozzászólásodat a fórumokon. Látom, meglehetősen pesszimistán szemléled az eseményeket, nemcsak az OTP-t illetően. A kérdéseidre megpróbálok válaszolni: 1. Igen a magyarországi hitel növekedés pozitiv hatásait az emelkedő költségek bizony megzabálták az elmúlt években. Nemcsak a béremelkedések, hanem a digitális bankolásra való átállás költségei is. De pont itt lépték meg azt ami kellett. A tőkefeleslegből folyamatosan akviráltak és a szaldóban szinte nulla eredményt hozó leánybankok ma már megfeleő méretnagyságot értek el és a nyereség felét szállitják. A középtávú cél az hogy ezek a csoport nyereségének 70%-át produkálják. 2. Hogy hagyják-e az OTP-t felvásárolni a leánybankokat sorozatban a térségben? Igen, hagyják. Még Szerbiában is ahol nem vagyunk nagyon népszerűek, még ott is engedélyeztek az utóbbi 3 évben 3db bank megvételét. (Amúgy meg miért ne hagynák? Nem mindegy nekik, hogy a SocGen-é az a bank vagy az OTP-jé?) 3. Az, hogy miért veszik az OTP-t hangsúlyozottabban az év végén, annak több oka lehet. Az alapok ilyenkor állitják be az év végi eredményességet. Ezen kivül ilyenkorra már lehet sejteni, hogy milyen lesz az éves eredmény. (Erről 4 óra múlva mi is többet fogunk tudni.) Igy ilyenkor az eddig bizonytalanok hajlamosabbak a bevásárlásra. Ne felejtsd el, hogy egy rendkivül hozamszegény környezetben vagyunk Ilyenkor szinte kötelező egy amerikai alapnak is, hogy a biztosnak tűnő amerikai értékpapirok mellett beszerezzen fejlődő országbelit is. Hogyne látnák a nagyobb kockázatot. Szinte Putyin szájában ülünk és azzal próbáljuk meg megnyerni a jóindulatát, hogy mi piszkáljuk ki a foga közül a bergadt ételmaradványokat. De az OTP-ben egy növekedési papirt látnak (amúgy jogosan,) aminek a várható hozama megéri a plusz kockázatot. Hidd el jobban ismerik az OTP számait, jövőbeni lehetőségeit mint Te vagy én. De 4 óra múlva kiderül, hogy ki látja jobban hová fejlődhet a bank.
A szerb idén 5 milliárd, jövőre 20 milliárd, a szlovén emlékeim szerint 15-20 milliárd nyereséget csinált 2018-ban, csak ez a kettő jövőre plusz 30-40 milliárd, ami akár az idei eredmény 10 %-a. Ehhez még jön legalább 5 % saját növekedés, alaphangon 15 % jövőre az ideihez képest. Idei eredményhez képest kicsit túlértékelt már, a jövő évihez képest viszont egyáltalán nem.
A Kellertől meg lehetne tudni pontosan. Most csak az emlékeim alapján mondom, hogy szerintem a hazai bejegyzésű alapok, cégek tulajdonaránya kevesebb lehet mint 30%. (És ebben benne van a MOL-lal történt 2011-es részvénycsere miatt ott lévő 10%-os részvénycsomag is.) De ha a Csányi féle szingapuri alapot is beszámoljuk, akkor ez ennél pár százalékkal magasabb lehet. A magyar állam 2015 novemberében adta el az 5%-os részesedését. (Ezt a magánnyugdijjak elkobzásakor szerezte.)
Nemcsak a külföldiek látnak benne növekedési sztorit. Az ebben az évben a bankcsoportba integrált bankvételek hatása az ez évi eredményre valószinűleg 30-35 milliárd ft- lesz. Viszont ugyanezen bankok a teljes évvel csak 2020-ban lesznek beszámolva, igy jövőre minden további növekedés nélkül is + 45-50 milliárd ft nyereségnövekedést okoznak majd. Azaz egyedül ez a hatás növeli majd az ez évre várható 380-400 milliárdos nyereséget legalább 10%-kal. De miután a régióban a gazdasági növekedés üteme jövőre még az ez évihez közeli marad, igy organikus növekedésre is lehet számolni, ami ismételten +10%-ot hozhat az adózott nyereségben. De hogy maradjon valami jó 2021-re is, ott a bolgár, montenegrói és a szerbiai bankok integrációja hozhat további 20-30 milliárdos nyereségnövekedést. Tehát ha 2021-re a hitelkihelyezési boom le is csökkenne, ez a szinergia hatás meg fogja dobni a nyereséget a megelőző évhez képest. Igy okkal számit az OTP növekedési sztorinak. Nem véletlen, hogy több elemző már jövő évre 17 ezres célárat számolt.
Mit jelent a bank ma éjfél után? Már egy ideje próbálkozok a becsléssel, de szinte lehetettlen Mi ami biztosnak tünik. 1. a leánybanki eredmények a Q2 és a Q3 közötti ft árfolyamgyengülés miatt valószinűleg 3%-kal magasabbak lesznek ft-ban, mint stabil árfolyamok mellett lettek volna. A csoportban a leánybankok eredménye kb 50%-os. Igy ez a hatás a Q3 eredményét kb. 1,5%-kal növelte Q2-höz képest. 2. Nem lesz romániai extra leirás, ami a Q3 eredményét 7 milliárddal növeli Q2-höz képest, de hiányozni fog a MOL osztalék is (minusz 5 milliárd) 3. A hitelezés a sajtóhirek alapján a 3. negyedévben lb. 3%-kal növekedhetett minden csoport tagnál. Ez a profitot legalább 3%-kal növelte. (kb. +3,5 milliárd ft) 4. A moldáv + mintenegrói , a negyedév elején megvett bankok hozzájárulása ehhez a negyedévhez a legsötétebb ló. Kb. 2 és 4 milliárd között mozoghat. 5. A céltartalékolásnál a bizonytalanságot szerintem nem az okozza amit az Erste és az Equilor is feltételez, hogy a céltartalékolást ebben a negyedévben megnövelik. Szerintem az éves céltartalékolást a kivánt szintre a Q4-ben fogják megtenni. (Most a kifizetett vételek miatti tőkemegfelelősség romlás miatt ezt nem hiszem hogy célszerű lenne.) Igy ez szerintem nem fogja lényegesen befolyásolni az eredményt az előző negyedévhez képest. 6. A vételek valószinűleg a könyvszerinti érték alatt történtek, de ez üzleti titok. Igy nem tudhatjuk, hogy ezek milyen egyszerintételt jelentenek ebben a negyedévben. Másrészt, ha ezek okozhatnának is 3-5 milliárd egyszeri plusz tételt az eredményben, azt megintcsak nem tudjuk, hogy a moldáviai és a montenegrói bankok hogyan céltartalékoltak a múltban. Miután az OTP a konkurenciához képest rendkivül prudens módon céltartalékol, valószinűsithető, hogy az egyszeri könyvszerinti érték alatti vétel okozta nyereséget egy egyszerin céltartalékolás elvihette. De ezek csak spekulációk Igy ezen a soron én nem számolok sem pozitiv sem negativ hatással. De mi jön ki ebből ezekből a megfontolásokból: 1. + 3,2 milliárd 2. +2 milliárd 3. + 3,5 milliárd 4. + 2 milliárdtól 4 milliárdig. 5. +0 milliárd 6. +0 milliárd Szaldó: 10,7 - 12,7 milliárd Q2: 105 milliárd volt Q3: 105 + 10,7= 115,7- től 105 + 12,7= 117,7 -ig Ami igy az elemzői konszenzustól legalább 10 milliárddal több lenne. De elég egy egyszeri céltartalékolás az új szerzeményeknél és lazán eluszhatott ez a + 10 milliárd. Meglátjuk.
Mennyit ér az OTP?
Jövőre - ha Orbánék nem térne észre- az anyabank teljesitménye (hitelkihelyezése) továbbra is visszaesik, a leánybankoktól összejöhet az éves adózott eredmény akár kétharmada is.
Számolgatva:
Orosz leánytól akár 80 milliárd, az ukrán-bolgár párostól pedig lehetséges lehet 30 milliárd.
Ezt lassan felfogják majd az elemzők is és igy jövőre az OTP megitélésénél már nem fog egy magyarországi makroszintű kockázat (ami úgy néz ki hogy sajnos tartós lesz,)a konkurens térségi bankokhoz viszonyitva 40-50%-os diszkontot okozni.
Mert sajnos most az OTP értékelése reálisan 3500Ft, miközben lengyel-cseh társai részvényei - ugyanilyen nyereségességi mutatókkal- dupla annyit érnek.
Magyarország tragédiája, hogy:
- egy pénzügyi szakember (aki pedig a számokra esküdött fel) vitte felelőtlen, megalapozatlan kiköltekezésbe,
- utána egy tanárnak tanult (akinek hivatása szerint őszintének kellett volna lennie)ember bizonyitotta be, hogy a politikusok szavahihetősége a nullával egyenlő,
- most már esélyünk sincs, mert egy zugügyvédet kaptunk, aki -miközben saját maga is bevallja, hogy nem ért a gazdasághoz- csalhatattlanságát hirdetve tovább folytatja elődei (kivéve Bajnai-Oszkó) áldatlan ámokfutását.
Ilyen körülmények között örüljunk annak, hogy a piac látszólag ezt a 3500ft-ot megadja. De igazából a forgalomból (ami a normális egytizede) is látszik, hogy az amerikai shortosokon kivűl itt már alig van külföldi befektető-spekuláns.
Ezt az árat a beragadt magyar befektetők reményei tartják fenn.
Ha egy szebb közeljövővel áltatom magam, akkor egy IMF megállapodásban bízva reménykedem abban, hogy akik (napi 30-70 milliárdos forgalommal) elbúcsúztak az OTP-től, azok utána visszatérnek. (A tripla bóvli minősitésünk is javulhat utána.) Ez a vételi erő (a short zárásokkal erősítve) megdobhatja majd az árfolyamot akár 5000ft fölé is.