Ezr nem gondolod komolyan egy förumon. Nem azért tanulják az egyetemen hosdzú ideig mert 3 mondatban le lehet írni. Ha érdekel, guglizd ki vagy vedd meg és olvasd el a kapcsolódó tankönyveket. De gyanítom, hogy csak fogást próbálsz keresni, hogy de neked igazad van, aztán egy never ending story lenne közöttünk. Nekem erre nincs időm.
Szegény Argentínának már sokszor sikerült az, amit szerinted nem tud. Neked is itt a lehetőséged pontosan leírni, hogy tud a magyar állam pénzt nyomtatni korlátlanul!
végső esetben nyomtatnak Forintot. Nem tud az állam a saját devizájában csődbe menni. Ezt elég könnyű belátni. Természetesen ebben az esetben az Eur, USD / Ft árfolyam elszáll, de csődbe nem megy. Úgyhogy ez nettó marhaság, hogy 3x ennyi pmáp állománnyal csődbe menne az ország. Nevetséges. Amúgy meg 3x ennyit nem is tudott volna venni a lakosság. Ahogy egyik reggelre lekorlátozták a babakötvényt is. Sitty-sutty.
Itt a lehetőség, hogy leírd! Addig is az az állítás, hogy az állam nem tud korlátlanul pénzt kifizetni. Létezik az államcsőd többször megfigyelt, és jól dokumentált fogalma.
Közigazgatási jog, pénzügyi közigazgatás. Államkincstár feladatkörei. Ha számviteli technikai kérdések érdekelnek akkor az államigazgatás számvitele. Megvannak erre a kitalált mechanizmusok.
A 13. havi nyugdíjnál az a mechanizmus, hogy az állam hitelt vesz fel, és abból fizeti. A kérdés az, hogy ha nem jut annyi hitelhez, mint ami kellene, akkor mi van.
Pont ugyanaz a mechanizmus, ahogy pl a 13. havi nyugdíjat kifizetik, ha nincs elég fedezet rá a nyugdíjkasszában. Csak más a jogcím, más számlákon fut keresztül a pénz az államkincstárnál, amit az MNB megteremt. Ezért van az is, hogy pl a tanár decemberben akkor is kap fizetest, ha a költségvetés bevételei nem teljesülnek és a hiány nagyobb a tervezettnél.
Amint az állam elérte a értékesítési célját rögtön lépett, nem tudott volna a lakosság háromszor annyi PMÁP-ot venni. Azóta is folyamatosan változtatnak a megvásárolható állampapír kínálaton és a kamatkondíciókon.
Én nem írtam semmi olyat, hogy a PMÀP tulajok bármiről is tehetnek. Annyit írtam, hogy ha tripla amennyit vettek a volna az emberek, akkor az állam nem tudott volna teljesíteni.
Az állam bármelyik pillanatban leállíthatta volna a PMÁP eladását a lakosságnak. Nem tette. Tehát pontosan tudta, hogy kb mekkora lesz a kamat es a kamatokat ki kell fizetni. És ezt teljesíti is, vagyis tényleg rendesen ki is fizeti. Azért ne jöjjünk már azzal, hogy a PMÁP tulajok tehetnek róla... Bűnbakot ne itt keressünk már a bajainkra, mert ez így sima klasszikus kulákozás.
Másik topikból megtudhattad hogy a PMÁP vásárlók a rendszer fenntartását támogatják. :D Olyan mintha csak a NER-esek, Fidesz szavazók vennének állampapírt és kizárólag rajtuk múlna hogy a kormány még hatalmon van. :D Véletlen sem esett szó arról, hogy a "kormányozni tudóK" a lakosság helyett bárhonnan felvehettek volna hitelt és annak terheit ilyen-olyan módon úgyis a lakossággal fizettetnék meg. Kizárólag a kedvező kamatok miatt vettem állampapírt és ha nem adtak volna ilyen mértékű kamatot, biztosan nem vásárolok belőle. Arról nem is beszélve hogy a befektetők többsége diverzifikál és nem kizárólag forintos befektetései vannak. Annyi egyéb befektetési lehetőség van még az állampapíron kívül, de a többi topikban érdekes módon nem látok olyan hozzászólásokat, hogy bebebe úgyis megfogjátok szívni az ingatlanokkal, részvényekkel, arannyal, coinokkal vagy bármi mással. Nem igazán értem miért pont az állampapír fáj sokaknak ennyire, például foglalkozhatnának azzal, hogy a sok alja politikus és a hozzájuk tartozó slepp milyen ingatlan birodalmat vásárolt össze. Kíváncsian várom, milyen kamattal érkezik a 2027/Q2-es FixMÁP és hogy az EMÁP helyett terveznek-e valami alternatív lehetőséget.
3 éves állampapírt a legutóbbi aukción fix 6% alatt vették meg, túljegyzéssel. A FixMÁP 3 éves papír 7%-ot ad. Ez az árazás miért nem jó? Ha hivatalos várható 5% inflációt és 2,5% reál gdp növekedést nézek akkor a 6-7% miért nincs kitermelve?
Semmiféle paráztatás nincs a részemről. Mint írtam, nekem is van. Szerintem egy állampapír topikban érdemes arról beszelni hogy mi az állampapír, milyen kockázatokkal jár. Hogyan érdemes futamidőt választani . Illetve mitől függ az árazása.. A magyar állampapír a csökkenő kamatok miatt veszít versenyképességéből. Ezen kár vitatkozni, vagy a fejedet a homokba dugni. Nézd meg, hogy a magyar állam milyen kondíciókkal jut finanszírozáshoz a piacon. Gondold át, hogy miért kell deviza finanszírozás . Gondold át, hogy , azt a kamatot ,amit megkapunk a PMAPra kinek kell megtermelni. Gondold át, hogy mi történik, ha ez nem sikerül. (Nem, nem arra gondolok, hogy nem fizetik vissza a forint állampapírt mindig ki tudja fizetni a kamatokkal együtt a magyar állam. ). Szóval egy magyar állampapír tulajnak nagyon sok olyan információt lehet a topikok belül megírni, amiről a legtöbb magyar állampapír tulajnak fogalma sincs. Amit több topicban elmondtam, a PMAP egy forró krumpli, erre nem olyan régen te is olvashattál egy kutatást. Részemről, ha itt nincs rá igény nem osztom meg a gondolataimat, pedig a teljes portfólióm legalább 40% magyar állampapír. Béke.
Magyar Állampapír tulajok