Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2022. 10. 12. 14:47
#180680
Nem vagyok 70 inkább 40 se még. A magyar lakásokkal is lehetett 4 szerezni kb 3-4 szereztem. Nekem ez nem nagy teher hobbi.. Eddig mindig mikor megfordult a fejembe na most kéne eladni  mert már mennyit ment biztos jön valami  gond ( görög válság covid ect ) megbántam volna kiárazódtam volna az eladással persze lehet most kéne eladni SOS gyorsan okosba de ennek megvan a veszélye , hogy vissza se tudsz szállni lásd Török példa 130 % os lakásár emelkedés magas infláció mellett. Meglátjuk Csak azért írtam le a véleményem, hogy más lakás tulajdonos is lásson ilyet is ne csak a pesszimizmust mindent eladunk ész nélkül mert most az állampapír tuti jó 12-13 % ot ad 1-2 évig . persze Amerikai tőzsde ami még innen felezhet hát hogyne tuti jó lesz! 😉 magas inflációs környezetbe elárulom a reál eszközök teljesítettek jól 1970 -1980 ban kb az ingatlan megőrizte magas inflációk környezetben az értékét. A bérleti díj csak hab a tortán. Abba gondoljon bele valaki ha egy lakást kiadsz magad biznisze magad munkája van benne nincs bróker nincs cégvezető alkalmazott aki lenyúlja a haszon egy részét Mindig a saját biznisz amit te irányítasz az fog többet hozni minden más illúzió persze lehet  Teslára meg Bitcoin ra fogadni utóbbi 4-5 évvel ezelőtti árán forog 0 hozama volt. Meglátjuk mentem  ez is csak egy vélemény volt aki akarja megfogadja aki meg nem kukázza  sziasztok
berlini
berlini 2022. 10. 12. 14:40
Előzmény: #180675  macisajt
#180679
Vagy szokás szerint nem vetted fel a szemüveged?
egynapod 2022. 10. 12. 14:37
Előzmény: #180676  wantuu
#180678
ne zavard össze szegényt neki csak az ótépé meg az állampapír létezik a lakáson kívül
egynapod 2022. 10. 12. 14:35
Előzmény: #180672  Törölt felhasználó
#180677
miről akarsz meggyőzni tulképpen? mert arról még nem sikerült, hogy hetven plusszosan fájó izületekkel és leépülő aggyal mekkora biznisz bérlőkkel, meg félhülye szakikkal harcolni ahelyett, hogy a lábadat lógatnád egy meleg tengerparton
wantuu 2022. 10. 12. 14:34
Előzmény: #180672  Törölt felhasználó
#180676
S&P500 utóbbi 10 évvel ezelőttihez képest a mostani nagy esés után is 230%-on áll, tehát 130% profitot csinált USD-ben nézve. HUF-ban nézve 465% érték / 365% profit.
macisajt 2022. 10. 12. 14:33
#180675

Mi a csuda történik??
Bp-en 1 nap alatt annyi eladó lakás lett, mint régebben 1 hét alatt.....közép kategóriások!
Menekülnek az ingatlanokból a tulajdonosok?
Törölt felhasználó 2022. 10. 12. 14:26
#180674
Egy másik aspektus CIB 7 % hozamra ad lakáshitelt. Infláció  13-14 % lesz idén fizetésed is ennyivel fog jövőre menni fel legalább ( nekem a bérleti díjak is mert mind infláció követőre van téve ) Tehát  pár év múlva a most 20 éves fixált hitelű lakáshiteled törlesztője smafu lesz ami most 100 e az olyan lesz 10 év múlva mint 20 e ft mondjuk. Még így is érdemes hitelt felvenni még ilyen kamat mellett is.. Persze csak óvatosan  azért tényleg magasan vannak az ingaltan árak ,de nagy esést nem várok  a pénz értéke  pedig csak megy le.. Fog felmenni lakás ár is ha nem követi le az inflát teljesen se baj ez bele fér 2-3-4 szerezések után. De ha rosszul kapod el az ívet kiszállsz és azt hiszed olcsóbban majd bele kerülsz ( nominálisan ) a lakás piacba pár év múlva  az elég reckír Sokat gondolkodtam mi legyen míg végül a melett döntöttem mivel a legolcsóbb külvárosi panelekről van szó nagy eséllyel ha most eladnám őket 2-3 év múlva szinte biztos nominális értéken vissza se tudnám venni őket   hiába a hiper szuper állampapír kamat ami mostra szól és   3-4 év múlva amikor 1 % lesz az infla ott fog az illető maci szemekkel nézni, hogy minek adta el a 6—7-8 % ot hozó lakását (  mert ez a sztenderd ide minimum vissza megy a bérleti hozam) ahogy nem lesz pénzük tömegeknek lakást venni ( kivárnak ) és inkább bérelnek
mr_bob
mr_bob 2022. 10. 12. 14:25
Előzmény: #180672  Törölt felhasználó
#180673
nem is az elmúlt időszak ingatlan befektetését vitatjuk, hanem a következő 5 évet mai beszállóval számolva. senki sem mondta, hogy aki jó áron vett 5-6 éve, annak is érdemes eladni és állampapírra cserélni.
Törölt felhasználó 2022. 10. 12. 14:20
Előzmény: #180671  egynapod
#180672
Persze létezik a tőszde  meg az OTP ami már lassan 2,5 szer kevesebbet ér a csúcshoz képest ! ;-)Ha elmúlt 10 évben állampapírba tartottam volna a pénzem  elsírnám magam mire jutottam volna.. bezzeg a lakások… 😉
egynapod 2022. 10. 12. 14:10
Előzmény: #180670  Törölt felhasználó
#180671
jah nyilván más nem létezik vagy lakást adsz ki vagy másnak robotolsz.  amúgy csak arra hoztam példát, hogy 70 plusszosan már nem egy leányálom lakásokat menedzselni
Törölt felhasználó 2022. 10. 12. 14:06
Előzmény: #180667  egynapod
#180670

Hát akkor robotolj másnak.. nyilván van kockázat és menedzselési gond a lakókkal... de ügyesen kell csinálni és néha adódik gond, de mégsem olyan vállalkozás ez mintha napi 8 órát melóznál másnak.. töredéke a heti ráfordítás és automatizálni lehet elég rendesen az egészet...
Mindegy ez csak az én véleményem 4 lakás kiadással a hátam mögött 15 év kiadási tapasztalattal  hogy én mire jutottam aki egyetért egyetért aki meg nem nem adja el jövőre lehet meg is veszem a jó árasított lakást ha lenne de lehetséges, hogy nem is lesz..
Törölt felhasználó 2022. 10. 12. 14:04
Előzmény: #180666  Törölt felhasználó
#180669
Illetve kb 15 % adó nem lett csökkentve de számlákkal egyébb módokon a  ez az adó mérték csökkenthető 8-10 % ra ( számlák és önsegélyező pénztárak érték csökkenések utazás térítések figyelembevételével )
wantuu 2022. 10. 12. 14:03
Előzmény: #180659  greenman76
#180668
II. kerületet pont figyelem. Egy csomót valóban magasabb áron tesznek fel mint korábban, aztán hónapokig hirdetik. Én azt látom hogy ami normálisabb áron van meghirdetve, az elmegy. Összességében hétről hétre nő a kínálat, pár hete már írom.
egynapod 2022. 10. 12. 14:03
Előzmény: #180662  Törölt felhasználó
#180667
ja tök jó fateromék is ezt csinálják 70+ évesen. csak az a bibi, hogy egy év alatt két bérőjük ment el és mindkét lakásra milliókat kell most rákölteni és se ember se anyag se semmi. nekem valahogy nem ez az elképzelésem a nyugodt nyugdíjas évekről.
Törölt felhasználó 2022. 10. 12. 14:02
Előzmény: #180664  mr_bob
#180666
A számolás azzal kalkulál, hogy fixen marad 10 évig a lakás ár persze a hozam más lehet ha még a lakás ár is nő az elkövetkezendő 10 évben! ;-) akkor még jobban megveri a tuti fix magas kamatozású infláció követő állompapírt.. nekem is van nem mondom gyűlik benne a pénz ami bérletikből befolyik.. várva , hogy lesz potya vétel jövőre.. hátha..
Törölt felhasználó 2022. 10. 12. 14:00
Előzmény: #180663  Törölt felhasználó
#180665
És ott van már a 4 % illeték is egy lakásnál ha 3 éven belül nem tudod vissza venni a lakást ( olcsóbban nominálisan ) máris bukesz az egész.  fizethesz újra illetéket is.. stb...  az ingatlan nem tőzsde nem ugrálunk ki be bár aki vagány kisérletezhet ezzel , de nagyobb az esély , hogy nem jön össze a bravúr!
mr_bob
mr_bob 2022. 10. 12. 14:00
Előzmény: #180661  Törölt felhasználó
#180664
hibás számolás, nem veszed figyelembe a pénz időértékét. múltbeli tőkén számolsz jelen és jövőbeli bérletí díjjal hozamot, nincs a kettő közös nevezőre hozva.
Törölt felhasználó 2022. 10. 12. 13:59
Előzmény: #180662  Törölt felhasználó
#180663
És a lényeg ha kamatos kamatként a bérleti hozamomat össze adom 10 évre akkor kijön, hogy 200-230 % os hozamom lehet tehát évi 10 % vagy 13 is évente csak bérleti díjból!   5-7 % os éves bérelti díj emelkedést feltételezve az elkövetkezendő 10 évre!  remélem valakinek segíteni tudtam aki kételkedik maradjon e a lakásba vagy átcsusszannyon állampapírba 2 évre aztán 3. évtől bilibe ér a keze mert oda a magas infla és kap vagy 4 % ot az infláció követő állampapírjára.. ( amikor újra alacsony lesz a világba a kamat mert túl nagy az államadósság és az infla se fog a
Törölt felhasználó 2022. 10. 12. 13:55
#180662
mert minden  évben legalább inflációval tudom emelni a bérletit.
Namármost lehet van 12- 13 % os kamat de meddig? 1-2 évig..
Infláció követő állapapír is lehet 2-3 évig ad neked 10 % felett de utána?
Van olyan államappír ami 10 évre ad 9,6 % os éves hozamot ok király. De ez nem kamatos kamat ez a trükk
Egy 7 % os hozam kamatos kamatként számolva 10 év alatt dupláz ( lásd lakás kiadás mondjuk ha vissza fekteted és kamtoztatod azt is)
Nincs értelme eladni a külvárosi lakásaim szép hozamot hoz és többet is fog a bérleti megy fel.
Kiárazódsz ha eladod őket lehet vissza se tudod venni 100 éves adat amcsiba a lakás ára ( csak az ára ) 1 % al haladta meg az inflációt hosszú távon a  bérleti díj csak hab volt a torntán.
Kb 2024 ben  az amcsi választásra a kamatok lemennek ( vége a szankciónak rendeződik minden) Különben Biden papa nem nyer és azt nem engedhetik.
Ez most egy kicsit rosszabb idő de lesz jobb is én nem izgulok lakásokba Ha lesz olcsón inkább még veszek jövőre meglátjuk.. De nominálisan ilyen építőipari anyagok inflációja mellett és munkaerő költség inflációja mellett nem tudnak olcsóbban csak drágábban építeni új lakást is ami húzza magával a használtát na ezért a lakások infláció követő állampapírként is felfoghatók + bérleti díj  . Az állampapír pedig kicsit necc bár biztos visszakapod a lovét de a lakások még egy álamcsődöt is simábban túlvészelnek.. Persze lehet kommunizmus és mindent elvesznek na de... Ja utolsó gondolat ha nőnek a bérek nőnek a bérleti díjak és  lakás árak.. Ez a varázslat ezért jó lakásba fektetni.. Persze most a hitelezés kicsit megöli ( magas kamat) a vételi oldalt de sok a piac torzító elem csok  csok hitel babaváró hitel ami támasztja a piacot és sok még a tőke ami keresi infla elől a menekülő utat..  Minden építő anyag euro és dollár alapon van ugyanis tehát azért ment 1 év alatt 30 % ot a lakás ár mert drágult a felépítmény költsége is... csak lekövette a ft romlást.. válságba tartani és gyújteni.. lakást sose eladni.. Ez egy vállalkozás számomra egy életforma   ebből tényleg meg lehet élni ha jól csinálod öreg korodra vagy közép korba ahogy tervezem :)
Törölt felhasználó 2022. 10. 12. 13:55
#180661
Pest külváros kb így fog az elkövetkezendő 10 évben változni a lakás bérleti hozamom
Tőkére vetített hozam 6,33% 6,96% 7,45% 7,97% 8,53% 9,13% 9,77% 10,45% 11,18% 11,96%

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek