Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 20. 09:21
Előzmény: #162959  berlini
#162960
nem mondtam hogy lesz, hanem lehetséges. Véleményem szerint az emelkedő kamatok, a gyártási nehézségek, a recesszió és a vásárlóerő brutális fékezése miatt lehetséges defleció. Majd meglátjuk, de mind1 is, az ingatlannál meg volt a plató, innen most egy jó darabig esés jön szvsz..
berlini
berlini 2022. 05. 20. 09:15
Előzmény: #162950  Gaguse
#162959
A japán jegybank már felvásárolta a japán államadóság felét és folyamatosan veszi.
Az amerikaiak is túlléptek már a 20%-on.
Ez szerinted azt mutatja, hogy a dolog nem megy?
Defláció?
Megindokolnád?
Épp az előbb irtam le, hogy nem lesz egy pillanatra sem akkora alapkamat egyik országban sem mint az infláció. 
Közel sem lesz hozzá.
Mitől b@szna be akkor mint derült égből villámcsapás a defláció?
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 20. 09:14
Előzmény: #162955  berlini
#162958
a mostani gazdasági helyzet egy katasztrófa, nem kezdem el felsorolni mert nem lenne elég karakter hozzá itt. Szóval akkor azért estek az árak, most meg ezért fognak. Hamarosan recesszió, munkanélküliség, bedőlő hitelek maradnak csak. Most ki fog pukkanni az everything bubble amit már vagy 8 éve fújnak a jegybankok a felelőtlen politikájukkal. És igen, Powell-nek a börtönben lenne a helye :D 
Boomer 2022. 05. 20. 09:12
Előzmény: #162929  berlini
#162957

Nehéz lehet neked hogy megvívd mindenkor ezt a csatát hogy nem még nem jön a csökkenés.
Azért hozzá kell tenni hogy az ingatlanpiac sajátossága hogy területileg eltér, és terület nagyon fontos. Emiatt míg bizonyos területek emelkedhetnek,addig más területek csökkenhetnek is.Meg kell jegyeznem hogy itthon 2019-ben elértünk egy tetőt. Ha nem jön a covid és az állami támogatások turbózása akkor könnyen lehet hogy már akkor fordult volna a piac, de a tűzre még locsolta a benzint a kormány és a jegybank is. Tehát jelen ingatlanpiac függőségi viszonyban van az állami támogatásoktól. Lassan már mindenki elmondta hogy a költségvetési hiány és ikerdeficit rendezése nem várhat tovább. Az osztogató intézkedések jelentős része deviza hitelből ment, a költségvetési hiány elég nagy, az unió még mindig nem akar a konvergencia program kereteiben utalni egy centet sem, még mindig háború van, és az energia világpiaci ára még mindig magas. Előbb vagy utóbb ezeket a folyamatokat le kell kövesse a gazdaság is, amit már látunk is az árak és az infláció emelkedésével, de az ingatlanpiac egy mamut óriás ami lassan mozdul. Szóval összességében egyet értek veled és eddigi előrejelzéseid tűpontosnak bizonyultak, most azonban lehet egyre óvatosabbnak kell lenni.
Egy kis USA:
https://www.corelogic.com/intelligence/potential-risks-of-price-declines-in-the-real-estate-market/
A CoreLogic elemzése alapján az amerikai ingatlanpiac túlértékelt.
Legmegdöbbentőbb pl Boise Idaho ahol 70%-os túlértékeltségről beszélnek, de Florida esetében 40%-ról.
Adott ingatlanpiaci terület viszont van hogy alul értékelt - lásd weblink.
Közben bizonyos területeken a hirdetések száma magas értéket ért el, van ahol már 150%, és megfigyelhető egy általános "price decline" az eddigi "bidding war-hoz" képest.
Az átlag amerikai fizetése nőtt ugyan, de reálértékben közel egy éve csökken.
A nagyvállalatok elkezdték a létszámstop vagy elbocsájtás intézményét.
További kamatemelés várható, és jelenlegi kamatemelés nem csak sok vevőt áraz ki, de sok hitelt felvevőt is.
Itthoni példa:
20 millát nemrég még kaptál 24 milláért 10 évre
Közben elmentek az árak nagyobb hitelt kell felvenni
40 millát lassan 68 milláért osztogatnak.
Tehát sokszorosan többszörösen igazad van és volt, de a jövőt illetően én most már egy kicsit óvatosabban fogalmaznék.
Saját megfigyelés alapján fővárosi kerületek egy részén már dinamikusan bővül az eladó ingatlanok száma, de több kerületben még megy a FOMO.
Aggló-t illetően legtöbb helyen még megy  FOMO de van olyan város ahol már a lakás és ház hirdetések is több hete dinamikusan növekednek megállás nélkül, annak ellenére hogy több jó vétel azonnal elkel.
Ha valaki mostani belépő akkor a hitel már nagyon drága számára, és az árak is nagyon magasak. A DH legutóbbi barométeréből az jött át hogy lakhatásra továbbra is vásárolnak emberek, mert ilyen az élet hogy néha kényszerűség hozza a váltást de a befektetők jelentős része már nem vásárol hanem értékesít.
Ha esetleg egy ingatlan ár csökkenés jönne akkor az általad említett példában buknak az illetők - erre mai nap még épp sokan nem hinnék hogy valóság lehet. A terület, az ingatlan fekvése lesz a fő szempont mert egy fővárosi lakás és egy tatabányai azonnal más megvilágításban lesz egy ingatlanár csökkenő időszakban, és bár lehet hogy a főváros a tenyered és nagyon jól látod, de a falusi csok elég valószínűtlen árakat hozott bizonyos vidéki területeken is, ahol AIRBNB-nek nyoma sincs és nem is várható.
lacikonyha 2022. 05. 20. 09:10
Előzmény: #162947  Törölt felhasználó
#162956

orulok hogy célbaéet a kepslapom
az anyai nagyamyámtol fennmarad vagy 200 levelezolep 1899 és 1907 kozott egy akkor 8-10ezer lakosu  pest melleti telepulésen egy kereskedésben volt konyvelo és idegen nyelvu levelezo, a tulajnál lakott, és ugy kapta meg a képeslapokat, hogy nagyságos XY urleánynak kuldva cimként  csak a  telepulés neve volt rajta
berlini
berlini 2022. 05. 20. 09:10
Előzmény: #162952  Gaguse
#162955
Te is tudod, hogy miért estek be az ingatlanára 2010 után (kb 2014-ig)
Hadd ne részletezzem, mert a mai helyzet nagyon nem az akkori.
Még a legjobban a CSOKosok azon részének a helyzete hasonlitható (és fájhat a feje) akik saját elszántukból nem teljesitenek.
Szerinted melyik devizahiteles döntött akkoriban szándékosan úgy hogy a tőketartozása hirtelen a duplája legyen és az emelkedő kamatok miatt is a törlesztője a többszöröse?
Törölt felhasználó 2022. 05. 20. 09:07
Előzmény: #162952  Gaguse
#162954
Akkora a nominál adósság, mint 14 éve...
Az reálértékben kb a fele...
berlini
berlini 2022. 05. 20. 09:07
Előzmény: #162948  berlini
#162953
Ha valaki megint közbevetné, hogy az államadóságtól másként is meg lehetne szabadulni és "börtönbe Powelt!",
Akkor halkan megjegyezném, hogy az Ukrajnai háború finanszirozása Nyugatnak havi 5 milliárdjába + fegyverek (kb 100 milliárd idén) kerül.
Miután egyik vezető hatalomnak sincsen titkos bankbetétje az MNB-nél ezért minden az államadóságok további emelkedéséhez vezet.
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 20. 09:06
Előzmény: #162949  berlini
#162952
jól emlékszel, de ami felment az le is mehet ;) nem csak fölfelé mennek az árak főni, ez egy óriási tévedés. 2009-2010 ben féláron dobálták egymásra az emberek a lakásokat, ne felejtsük el. A bika lassan megy fel a lépcsőn mindig, a maci meg hamar ugrik ki az ablakon. Ha beindul a pánik a piacon akkor hamar a f..sz rossz végére kerül majd sok ember. A tőzsde már maciban van például, jó indikátornak :)
Törölt felhasználó 2022. 05. 20. 09:05
Előzmény: #162948  berlini
#162951
Majd impu megint elmagyarázza, hogy nem lehet elinflálni az adósságot.
Aztán két nap múlva megint rájön, hogy a NER nem úgy működik, mint ahogy azt Ő vagy a tankönyvben olvasta, vagy csak a saját logikájával ellenkezik.
A saját logikáját meg láthatjuk, hogy hajára kenheti, mikor a Vörösfény útról se menekül a paraszt, meg a viola utcából se menekül, sőt, szívesen lakja be.
Arra kezdtem gondolni, hogy impu barátunk aranyhalmemóriával küzdhet.
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 20. 09:03
Előzmény: #162948  berlini
#162950
szerintem meg 1-2 éves távlatban még defláció is előfordulhat. Ez az államadóság elinflálása nem mindig jön össze. Erről beszéltem már rég óta, a jegybankok harapófogóba kerültek és vakarhatják a fejüket mi legyen...
berlini
berlini 2022. 05. 20. 09:03
Előzmény: #162934  Gaguse
#162949
De.
Vagy rosszul emlékszem a meglévő lakásod piaci árának többszöröződésére?
A többi pedig egyszerű matek.
berlini
berlini 2022. 05. 20. 09:01
Előzmény: #162933  Gaguse
#162948
Jó lenne.
De van egy bökkenő.
Ameddig a reálkamatok negativak maradnak, addig az eszközökbe fektetett vagyon a király.
A reálkamatok pedig az én életemben már nem lesznek pozitivak.
Ilyen állami eladósodottság mellett kizárt.
Hiszen már jóval a járvány előtt a cél hármas volt:
- gazdasági növekedés emelése
- államadóság felvásárlása
- államadóság elinflálása
De van egy probléma azzal a várakozással is, hogy eltűnik az infla.
Ez ortodox időkben sem kivánják a jegybankok, de most már azt mondják, hogy a normálisnál magasabb inflációt már kielégitőnek látnának. Azaz az alapkamatokat nem emelik még 4%-ra sem, ha látják, hogy a mostani 6-10%-ról lemegy az infla 5-6%-ra.
Törölt felhasználó 2022. 05. 20. 08:54
Előzmény: #162944  lacikonyha
#162947
Én jövőre töltöm
lacikonyha 2022. 05. 20. 08:51
Előzmény: #162945  Gaguse
#162946
sorry, eltévesztettem a cimzést
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 20. 08:49
Előzmény: #162944  lacikonyha
#162945
miért félnék bármitől is? 
lacikonyha 2022. 05. 20. 08:48
Előzmény: #162943  Gaguse
#162944

és már félsz a 40-tol?
addig még csodát csinálhatsz
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 20. 08:45
Előzmény: #162941  Törölt felhasználó
#162943
nem tudom, én 35 vagyok, lassan 36 ;)
Gaguse
Gaguse 2022. 05. 20. 08:45
Előzmény: #162939  lacikonyha
#162942
elmaradott helyen nem hiszem ,amúgy nem vagyok ilyen. De kicsit bántó volt a Gaguse gyerek megnevezés! Elég lett volna a Gaguse azt jónapot! 
Törölt felhasználó 2022. 05. 20. 08:44
Előzmény: #162940  Gaguse
#162941
Amúgy is én vagyok az öregebb, nem? :)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek