Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemerorsos 2020. 01. 25. 10:05
Előzmény: #57949  Törölt felhasználó
#57960
Majd írj légy szíves hogy elment-e és mennyiért. Melyik részen van? Angyalföldi részen hasonló lakásom nekem is van. De ott a környéken inkább 40 körül mennek az ilyenek (38-41 sávban látom).
Homoktövis 2020. 01. 25. 10:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#57959
Tudom, hogy ez így hazárdírozás, de minket végül a kényszer vitt albérletbe, megvolt a kiszemelt lakás, de mivel visszaléptek, nem volt már időm, ki kellett költözni az eladottból. Mivel élhetetlen volt számomra ahol laktunk örülök, hogy megszabadultam tőle. Nem feltétlenül áresésre várok, egyszerűen csak nem akarok megvenni egy olyan lakást, ami szintén élhetetlen lenne számomra, csak azért, hogy legyen saját. Nincs per pillanat olyan kínálat a piacon, ami megfelelne. Ha újra elkezdenek felmenni az árak vmit muszaj lesz vennem, ezért is figyelem a piacot, hogy időben tudjak lépni. De maradunk a jelenlegi albérletben akkor is, max majd amit veszek kiadom bérbe. Jól érzem magam most ahol vagyok, sokkal nyugodtabb a környezet, jó áron bérlem. Hitelt nem tudok jelenleg felvenni, úgyhogy az se opció, bár nem is igazán akarok. 2 lakáshitelem volt életemben, mindkettőnél eladás miatt vissza lett fizetve kb 6-7ev utan, alig fizettem vissza kevesebbet, mint az eredetileg felvett összeg, mivel evekig szinte csak a kamatot fizeti az ember. Persze az ingatlanboom miatt jól jártam így is most ennél a lakásnál, de az előzőnél amit 2011-ben adtam el, annál totál szarul. 2003ban vettük 18,5 millioert 5millio hitellel, 2011-ben adtuk el 18millioert és 4,2milliot kellett visszafizetni a banknak, nem frankos hitel volt, hanem forint alapú. Na az total bukó volt. Értem én, hogy olcsó most a hitel, akkor is az volt es amiatt vettük fel. Aztán kiderult, hogy mégsem volt olyan olcsó. 
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 10:03
Előzmény: #57953  Törölt felhasználó
#57958

Nem kell nekem a marketing duma, nem akarom megvenni :) Egyébként is én nagyon durván alkuszom, úgyhogy nem tudnánk megegyezni :)
1,5 szobást nem vennék, se saját célra sem, se befektetésre. Gondolom ez úgy másfél szoba, hogy nappali, egybenyitva konyhával, talán egy félfallal leválasztva jobb esetben és egy szoba.
Az ilyen kéglik már 1 gyerekkel is csak súlyos kompromisszummal lakhatóak. Átmeneti lakásnak 1+1-est meg célszerű kisebbet és olcsóbbat venni, könnyebb eladni, bár most ugye te eseted, mint kivétel cáfolja ezt. Kiadni is macerás, mert nincs privát szférája a bérlőnek, ha nem családnak adná ki az ember. Bekorlátozza a lehetőségeket, amit nem szeretek.
Ráadásul a megadott ársáv, 40-45m. Én kapásból tudok itt a környéken ebben az ársávban legalább 5db 1+2 vagy 2+1 lakást és ezek mind 3 külön nyíló szoba, mert a nappali normálisan le van választva, nem egybenyitva a konyhával vagy megoldható a leválasztás. Ezek 3 embernek már kiadhatóak 180-200e-ért, de ezek is éppen, hogy megérnék befektetésileg. 40m-t belerakni egy kiadásra vett kéglibe, nekem sok.
Legyen egyébként vele szerencséd, végül is jó hír, ha ilyen jó áron el tudod adni és egymás kezébe adják a kilincset a vevők, mert az azt mutatja vagy mutatná, hogy van pénze a zembereknek és hajlandóak ingatlanra költeni.
Én csak azon elmélkedtem, hogy mennyire messze vannak a tégla kéglik árai a befektetésre alkalmas kategóriától és milyen korszerütlen, rossz alaprajzos tégla kégliket akarnak eladni. Ezért inkább én is paneleket nézegetek inkább mostanában. Ott lesz 20m körül, alatt, 2-3 külön szobás és nem sokkal kell kevesebb bérleti díjat kérni, mint a méregdrága tégla kégliben.
sakal83 2020. 01. 25. 09:58
Előzmény: #57951  Törölt felhasználó
#57957
Aki ott akar venni es lakni es a 13ban ez nagyon jellemzo az irodafolyoso miatt az megveszi mert nincs olcsobb. Egy parnak tokeletes 5-10 evig.
sakal83 2020. 01. 25. 09:55
Előzmény: #57949  Törölt felhasználó
#57956
Irj majd hogy sikerult. A 13 mas vilag egy mas piac. Az ismerosi koromben amire van kereslet az a 30-35mig 50-60as tegla es 30ig 60-70es jo allapotu panel. De valoban a jo lokacioju es jo lakasoknak van letjogosultsaga realis aron. En is ezt latom. 1400 db hasznalt lakas lett eladva a 3. Negyedevben bpen ami a valaha volt legkevesebb toredeke... en a hegyen arulok lakast mar 6 honapja erdeklodok vannak de konkret zero. A befektetok kizuhantak csak a sajat lakast keresok maradtak kevesebb lehetoseggel igy eggyel feljebb eg nehezebb az eladas.
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 09:52
#57955
A világ már más. Nem mindenki hordja ugyanazt az úttörő inget meg nyakkendőt. Akkoriban a vállalat igazgató nem volt sokkal más helyzetben az általános iskolás tanárral szemben.
Manapság aki szép lányokat akar annak valamit fel kell mutatni. Az igények is magasabbak.
Kínában is például az van hogy kevés a lány ezért a fiús szülők zsákolják a lakásokat hogy vonzó legyen a fiúk és az élet a lányoknak.
Ami Audi még BMW volt a 2000 évek elején az ma már egy normálisabb lakás plussz BMW plussz távoli nyaralás plussz... 
tihamer
tihamer 2020. 01. 25. 09:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#57954
"Aki azt hiszi, hogy a csúcson van az már el is indult lefelé."
VS.:
"Soha nem gondoltam, hogy a csúcson vagyok.
Mert tudom, hogy onnan már csak lefelé mehetek."          Sandra Bullock
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 09:44
Előzmény: #57951  Törölt felhasználó
#57953
Nem értek egyet.
Ez pont az a kategória amit könnyű eladni/kiadni. Sok fiatal pár is jelentkezik hiszen aki minőségi helyen akar lakni minőségi lakásban azok ezt választják első közös lakásnak, ami jó egy kis babáig. 
10-15 milliót azért össze lehet szedni kettő 25-30 évesnek. Sokan vannak akik megtehetik és akarnak is igényesen élni. Közben meg befektetésnek sem rossz hiszen albérlet helyett alacsonyabb törlesztőrészletet fizetnek 3-5 év múlva meg lehet még mindig jó áron eladni amennyivel feljebb ment. Kisebb a rizikó mint valahol teljesen vad környéken egyrészt leélni pár évet másrészt amikor el kell adni mert kell a nagyobhoz, ne kelljen kényszerből várni.
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 09:35
Előzmény: #57949  Törölt felhasználó
#57952
Értem már. Igen nagyon belassult az átlag eladás szerintem két dolog van. Egyrészt tényleg van elszívó hatása a MÁP-nak, a szintek is eléggé magassak, még már egy ideje megy az ár fel. Másrészt eddig mindne emelkedett de szerintem nyár végétől már nagyon erős a tendencia hogy jobban számít hol van, milyen állapotban az ingatlan. Én az új vagy újszerű lakások piacán, jó helyen jó adottságokkal rendelkezőknek mindenképpen áremelkedést várok. A többinél meg még meglatjuk de állva ők sem maradnak. Én személy szerint most talán egy ilyen vírusos, vagy valamilyen nagyobb háborús feszültség esetén számítanák csökkenésre a szegmensében ahol nézegetek.  Tavaly nyár óta megint ment le a Ft árfolyam, infláció tényleg erős, még fizetésemelést is voltak. Új projekt még jóval kevesebb indul.
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 09:26
Előzmény: #57949  Törölt felhasználó
#57951

1,5 szobás kecót nehéz kiadni. 40m-s kecót 210e-ért kéne kiadni, hogy kb 5% hozzon. Befektetésre teljesen alkalmatlan, maximum olyan speka veheti meg, aki további árnövekedésre játszik. Na most, ha valaki árnövekedésre játszik, akkor vegyen inkább tesla részvényt, valószínűleg több az esély ott, mint az ingatlanpiacon.
Nem baj ez egyébként, csak azt akarom leírni, hogy mennyire alkalmatlan ez az ársáv befektetésre és maradnak a saját célra, lakhatásra vásárlók. A gond az, hogy ők jóval problémásabb vevők, mint egy befektető, aki esetleg hajlandó átsiklani kisebb hibák és előnytelenségek felett.
1,5 szobás kéglikre nem szokott nagy tolongás lenni, bár persze van akinek jó ez is.
Vortex 2020. 01. 25. 09:25
Előzmény: #57949  Törölt felhasználó
#57950
Ha biztos vagy a tavaszi 10%-os ugrásban, akkor miért nem vársz az eladással?
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 09:04
Előzmény: #57947  sakal83
#57949
Xiii.ik kerület új építésű. 1.5 szobás kb erkélyes. 40-45 millió között.
Az 1400 át nem értem. Szerintem most érettebb szakaszban van a piac most már fontosabb hogy hol és mi van. Meg ugye a lakás elosztása helyezkedése épületen belül még ilyenek.ezert mondom jót jó helyen nehéz találni
Vortex 2020. 01. 25. 09:02
Előzmény: #57946  Törölt felhasználó
#57948
Csak nehogy mind ingatlanos legyen aki szerződést akar kötni :)
De Sakalnak igaza van. Fontosak a lakás paraméterei. Azért nem állt le teljesen a piac. 1400 db adásvétel mégiscsak történt.
Azt a 10%-os ugrást meg meglátjuk tavasszal. Nincs már messze.
sakal83 2020. 01. 25. 08:35
Előzmény: #57946  Törölt felhasználó
#57947
Mit mekkora hol milyen allapotban es mennyiert? Ha ugy gondolod hogy nem allt meg akkor az 1400dbot mivel magyaraznad?
Törölt felhasználó 2020. 01. 25. 08:12
#57946
Most raktam fel lakás hirdetést egy hete. (Amit be is linkelnék ide, de nagyon elment a fórum nem jó irányba) egy hét alatt 20+ érdeklődő és személyesen jön megnézni 17.
Szóval azért annyira nem lassult le a piac.
Másik dolog itt sokan büszkék hogy kiszálltak az ingatlan piacról. Teljesen azért nem kellene, mert ahogy én látom tavasszal megint lessz egy 10%-os ugrás amikor mindneki rájön azért van kereslet, van pénz, de nincs értelmes kínálat. Ezek után meg mint a tőzsdén, nehéz lessz visszakapaszkodni mert majd holnaptól lessz összeomlás ami nem lessz mert ez volt. Félévi megtorpanás közben meg a pénz inflálódik, keresetek emelkednek, még több kulcsi számára lessz célpont főleg Budapest.
buyandhold 2020. 01. 25. 07:37
Előzmény: #57914  Törölt felhasználó
#57945
azert ez egybevag azzal amit a masik oldal mond, hogy kialakult egy haziuri reteg:
alig van adasvetel: igen, mert atkerultek a lakasok a haziurakhoz, es ok nem adjak el csak ki
atlagember nehezen  tud venni: nehez bekerulni a haziuri retegbe...
UglyTruth 2020. 01. 24. 23:12
Törölt hozzászólás
#57944
impudent 2020. 01. 24. 23:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#57943
Vannak szeleslatokoru emberek is nemcsak csőlátásúak.
UglyTruth 2020. 01. 24. 23:04
Törölt hozzászólás
#57942
impudent 2020. 01. 24. 22:56
Előzmény: törölt hozzászólás
#57941
Magyaro. Ebben is vilagelso.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek