"azt honnan tudod előre hogy ki fog majd beköltözni melléd?"
Azt sehonnan nem tudod és ez a kisbüfögtető, befektető kockázata az ingatlan piacon. Mondjuk ha kiadod bérletbe és nagy tajparaszt a szomszéd, akkor engedsz 10e pénzt és mindjárt nem lesznek olyan finnyásak a bérlők. Amúgy is csak átmenetileg tervezi minden bérlő.
Saját célra más persze, az telibe szívás ilyenkor.
Egy átlag embernek húzós összeg egy lakás és nem tud többet is venni, hogy kipróbálja a lakhatást. Adni-venni se olcsó, szóval nagyon nem lehet ugrálni.
Én ezért próbálok minél több emberrel pofázni a környéken. Főleg ilyen nyugdíjas munkásőr jellemű emberek azok, akik mindent tudnak.
Érdemes megnézni a BKK fejlesztéseit is, bár ugye ott egy tollvonással változtathatnak azokon. Mindenesetre van nekik egy lista, elemzésekkel, megtérülésekkel. Pl itt lőportáron a 12/14-es villamos fonódóvá alakítása néz ki egy nagyon reális dolognak, ami hasznos lehet az ELTE-s diákoknak például. Meg van egy távlati terv, a 3-as villamos áthozása zuglóból, elég jó megtérülése van, úgyhogy abból lesz szerintem valami.
Ezek például dobhatnak a környékbeli lakások értékén valamennyit, de például a villamosra néző kégliken meg pont rontanak.
Utána kell járni aminek lehet, de ha beköltöznek mondjuk illegális lakásfoglalók vagy egy tajparaszt szomszéd, akkor sux van.
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link