Önmagában az hogy a keresleti görbe balra tolódik (csökken a kereslet adott ár mellet/MÁP), csak akkor következik bármi ha tudjuk mi történt a kínálati görbével.Feltéve a kínálati görbe változatlan, valószínűleg csökken az ár egy kicsit a kínálat pedig még sokkal jobban csökken a lakáspiacra jellemző alacsony görbe meredekség miatt a piaci árak környékén. Mivel a lakást nem muszáj eladni legtöbb esetben, ha nem jó az ár, lakik benne kiadja stb. nem egy termek amit gyártott és muszáj eladni h bevétel legyen, akar olcsóbban is.Pluszba erre rájön hogy az újépítésű kínálat el fog tűnni, tehát a kínálati görbe is balra tolódik. Az új egyensúlyi pont simán lehet ugyanolyan ár és sokkal kevesebb darabszám mellett mint eddig.Ehhez még hozzájön hogy a keresleti görbe tolódik feljebb mivel nőnek a bérek/csökken a kamat (többet tudnak fizetni akik akarnak venni). Meg a kínálati is feljebb megy valamivel a dráguló költségek miatt pl. újépítésűnél.Ez a klasszikus közgazdaságtan. Viszont van egy nagy viselkedési faktor is még mellette ami az egészet megkavarhatja. Ha pl. lakáspiaci mánia van akkor kb. ok nélkül egyre többen egyre többet hajlandóak fizetni az eladók ezért meg ok nélkül egyre drágábban ad(hat)ják...De fordítva is elsülhet ez válságban.Na mind1, annyit akartam igazából mondani hogy ez általában elég összetett folyamat, ezért nem szeretem ha valaki azt gondolja 3 szóban ő meg tudja indokolni mi lesz...
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link