Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Criscito 2019. 01. 24. 09:01
Előzmény: #32679  panczgab
#32680
A jegybankok mindig a múlt háborúit próbálják megnyerni. Most szigorítottak a hitelezésen, ami jó dolog, valószínűleg a következő válság nem egy hitelválság lesz, hanem teljesen máshonnan fog elindulni a lavina. https://alapblog.hu/mindenbuborek/ A pénz ára még mindig a kamat, az hogy ilyen alacsony a kamatkörnyezet (nulla) azt úgy is fel lehet fogni, hogy a pénz ingyen van (?!). Szinte felfoghatatlan az egész szerintem, de az biztos, hogy nem normális. Nem lennék most semmilyen jegybankelnök. :) 
panczgab 2019. 01. 24. 08:17
Előzmény: #32673  Törölt felhasználó
#32679
Ez igaz, de azért az túlzás, hogy "az ingatlanok jó részét hitelből vették". Ezt nem támasztja alá a statisztika, az ingatlanhitelek jövdelemarányosan alacsonyak Magyarországon. Az is igaz, hogy a kamatok emelkedése és a hitelek beszűkülése negatívan hat az árakra. De a kamatok jelentős emelkedésének nincs jele. Amerika leállt az emeléssel, az EKB el sem indult, és ha elindul is lassan fog, ha egyáltalán. Nálunk pedig nagyon súlyos következményei lennének egy drasztikus kamatemelésnek, ezért, szerintem, az MNB akár a forint árfolyamának elengedésével is kitart az alacsony kamatok mellett (nem jelenti, hogy ne emelhetne kicsit a mostanihoz képest, de annyit nem, hogy annak jelentős hitelszűkítő hatása legyen). Mivel alacsony a devizakitettség, az árfolyamockázat is alacsony. Szóval én nem számolok vele, hogy drasztikus hitelkamat-emelekdés jönne, ami csökkenti a keresletet, és a hiteles befektetőket kényszereladásba sodorja. Ha mégis megtörténik, akkor sem hirtelen és drasztikus lesz a kamatok emelkedése, tehát nem lesz olyan piaci összeomlás, mint amilyen lehet egy pánikban a tőzsdén. 2008 egyik tanulsága az, hogy szigorítani kell a hitelezésen (megtörtént, ma jóval alacsonyabb a lakossági eladósodottság mértéke, mint tíz éve), szigorúbban kell ellenőrizni a bankokat, különösen az újracsomagolt hiteleket (megtörtént), és ha mégis beüt a ménkő, azonnal nyomni kell a pénzt a piacra (na, ez nehéz lesz, hiszen most is ömlik, tehát a mostani környezetben nem nagyon lehet már több ingyenpénzt nyomni). 
Én igyekszem nagyon óvatosnak lenni, és nem beleolvasni a számokba és a folyamatokba azt, amit a befektetéseim miatt látni szeretnék. Sőt, próbálok olyan jeleket keresni, ami a fenti elképzelésemmel ellentétes. Nem állítom, hogy nincsenek ilyenek, de összességében nekem mégis a fenti szcenárió tűnik a legvalószínűbbnek. Egyelőre, aztán ha jón majd valami új információ avagy adat, akkor azok fényében módosítom az elképzelésemet. Nem rendelkezem a bölcsek kövével, tehát simán tévedhetek, és ha nem is tévedek, jöhet valami válság (gazdasági, politikai, vagy akár temészeti), amely mindent átír. De hát a legrosszabbra nem lehet, és nem is kell készülni, én legalábbis nem akarnám konzervbbe, gyufába cukorba és kerti atombunker építésébe feltetni a most ingatlanban álló pénzemet. Márpedig ha nagy összeomlás jönne, akkor csak ezek jobbak, mint az ingatlan.
Törölt felhasználó 2019. 01. 24. 08:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#32678

A 2008-as hitelválság az amarikaiak eszetlen hitelfelvételéből robbant ki, az egyik ott élő ismerősöm azt mondta, azt még most sem heverték ki az ingatlanosok.
Azt csak a pénznyomda állította meg, a magánbankokat az központi bankok mentették meg úgy, hogy magukat adósították el. A központi bankokat már nincs ki megmentse. Nyugaton ugyan az a helyzet, mint nálunk, igazad van, mindent kölcsönre vesznek. Ennek meg lesz a böjtje, amit beindul a 4 éve folyamatosan emlegetett igazi válság. A nyugatiak sem okosabbak, csak azt hisszük. Ugyanolyan emberek, akik most szeretnének jobban élni, annak ellenére, hogy nem engedhetik meg maguknak.
Criscito 2019. 01. 24. 07:48
Előzmény: törölt hozzászólás
#32677
Attol meg a 40% igaz 2015. I. negyedeve ota. Lasd MNB lakaspiaci jelentes, 2018 november, 7. oldal (a DH alapjan). A forum ezt a folyamatot szerintem jol vissza is adja, tehat a befektetok es a sajat celra vasarlok aranyat. Inkabb erre gondoltam az elobb. 
ncseed 2019. 01. 24. 07:30
Törölt hozzászólás
#32676
ncseed 2019. 01. 24. 07:27
Törölt hozzászólás
#32675
mpagnes 2019. 01. 24. 07:23
Előzmény: #32672  Criscito
#32674
Hosszabb távon mégis a bér lesz a döntő. 
Törölt felhasználó 2019. 01. 24. 07:15
Előzmény: #32671  panczgab
#32673

"Csakhogy, ahogyan mások is írták, az ingatlanbefektetők nem tőzsdei spekulánsok, nem is tudnak fél perc alatt kiugrani a befektetésből, ami csökkenti a pánikszerű eladások és a zuhanás esélyét."
Furcsán látod ezt a dolgot. Azért, mert nem tud fél perc alatt kiugrani, azért az ár zuhanhat. Ma még hajlandóak x összeget adni, holnap már nem. Ha kiugrasz, ha nem, a kereslet lecsökkenhet, ami magával hozza az ár csökkenését. Sokkal nagyobb szerepe van a hitel arányának, mivel az ingatlannál a hitel egy óriási teher és ha azt nem tudják fizetni, bizony meg akarnak válni hosszúra tervezett befektetéseiktől. Viszont könnyű hitel hiányában ez nehézkesen sikerül, ami engedményekre kényszeríti az eladót. Mivel az ingatlanok jó részét hitelből vették, ezért egy hitelválság jócskán leverheti az árakat. Persze aki önerőből vett, épített, annak sem lesz eladható az ingatlanja, de ő kivárhat, egészen egy újabb fellendülésig.....ha lesz olyan.
Criscito 2019. 01. 24. 06:38
Előzmény: #32671  panczgab
#32672
Egyebkent a berekhez torteno hasonitatasnak is egyre kevesebb ertelme van, mivel a jelenlegi budapesti piacot kb. 40%ban a befektetok mozgatjak (ezt tokeletesen vissza is adja a forum is egyebkent). A befektetok meg baromira nem a bereket nezegetik. Erdemes lenne szerintem az o szemszogulbol is figyelni az arakat, mivel most roluk is szol a piac (lasd DH riport).
panczgab 2019. 01. 24. 04:59
Előzmény: #32668  mpagnes
#32671
Láttam a bérekre és a lakásárak korrelációjára vonatkozó kimutatásokat. Emélkeim szerint abban a magyar árak kicsit magasabbnak tűntek a térség fővárosaihoz képest, de egyáltalán nem volt kiugró az arány. Tekintettel arra, hogy nagyok a bérkülönbségek, és Budapesten magasabbak a jövedelmek, ezt semmiképpen nem éreztem különösebben meglepőnek. A kereslet és az árak alakulása szerintem fontosabb, ezekben egyelőre nincsen semmi, ami akár a stagnálásra utalna. A befektetők magas aránya elgondolkoztató, ez utalhat éppenséggel buborékra. Csakhogy, ahogyan mások is írták, az ingatlanbefektetők nem tőzsdei spekulánsok, nem is tudnak fél perc alatt kiugrani a befektetésből, ami csökkenti a pánikszerű eladások és a zuhanás esélyét. Szubjektíve maganak érzem az árakat, ledöbbent, hogy egy gazdagréti panel négyzetmétere 600 ezer forint. De akkor is ennyi, veszik, méghozzá viszonylag gyorsan. De, ahogy korábban is írtam, én már nem vennék, van elég, ha lenne még befektetni való pénzem sem biztos, hogy most ingatlant vennék. Eladni viszont szintén nem tervezek egyelőre. 
mpagnes 2019. 01. 24. 01:53
Előzmény: törölt hozzászólás
#32670
Már csak az a kérdés, hogy a támogatást az eladó vagy a vevő kapja? Amit mindenki kap, azt senki nem kapja meg.(Bokros 1998.)
Aria 2019. 01. 24. 01:07
Törölt hozzászólás
#32669
mpagnes 2019. 01. 24. 01:00
Előzmény: #32667  panczgab
#32668
A fizetésekhez képest sem tartod magasnak az árakat? 
panczgab 2019. 01. 23. 22:54
#32667

"Jóval többen akarnak lakást venni és bérelni idén év elején, mint tavaly ugyanebben az időszakban – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből.Az ingatlan.com adatai szerint január első három hetében az egy eladó lakásra jutó érdeklődések száma 84 százalékkal nőtt a magánszemélyek hirdetései iránt. A bérbe adandó ingatlanoknál duplázás történt: egy lakásra 112 százalékkal több érdeklődő volt, mint a múlt év azonos időszakában. Az ingatlanközvetítők kínálatában található hirdetések iránt is jelentősen nőtt az érdeklődések száma: az eladó lakóingatlanok esetében 56, az albérletek esetében pedig 105 százalékkal."
https://index.hu/gazdasag/2019/01/23/raszabadultak_a_vevok_a_lakaspiacra/
Én az ingatlanárak további, a mostaninál lassabb emelkedésére számítok. De azért szkeptikus vagyok. Ha jön is, egy nagy válságot szerintem nem lehet előre látni. Hiszen éppen ettől lesz nagy válság. Még akkor is, ha utólag mindenki szükségszerűnek mondja - csak utólag tűnik annak. Bár keresem a jeleit annak, hogy az árak stagnálni fognak, netán csökkenni, eddig semmi ilyesmit nem látok, bármennyire is igyekszem. A mostani árakat én is abszurd magasnak tartom, de csak a mélyponthoz képest. 
redi 2019. 01. 23. 22:21
Előzmény: #32657  Törölt felhasználó
#32666
köszönjük!
mi is jól szórakozunk:)
redi 2019. 01. 23. 22:19
Előzmény: #32629  pitcairn2
#32665
bocs, de nálam most gurult el a gyógyszer
én tényleg értékelem az elméleti tudásodat, és tökre átlátod a dolgokat téynleg
de nem tűnt fel hogy amióta úgymond feltalálták a mennyiségi lazítást a jegybankok azóta más lett kicsit a világ? a legnagyobb koponya közgazdászok sem mernek már jósolni semmit.mert a franc se tudja mi lesz.
fordítva ülnek a lovon?igen. nyomják a lóvét?igen Miért? ez kell a világnak. Miért?hogy ne legyen gazdasági összeomlás.Pörögjön a gazdaság, adósodjon el szépen mindenki, mármint a kisemberek.
nem, nem lesz armageddon, hogy aranyba vagy ezüstbe kelljen menekülni.vagy ha igen , akkor már régen rossz mindenkinek.Nekik is.És ezt nem fogják hagyni.
na ezért nem jó hogy állandóan erről beszélsz, mert esetleg jön egy fiatal és elhiszi , hogy tényleg vége holnap a világnak
redi 2019. 01. 23. 22:07
Előzmény: #32620  elemerorsos
#32664
ezt egyre inkább így gondolom én is. a fednek is remeg már a keze, senki nem fog bevállalni még egy 2008-at.
de szerinted ez azt is fogja jelenteni, hogy a részvények sem fognak esni? vagy ez azért ennyire nem függ össze?
MrLajos 2019. 01. 23. 21:16
Törölt hozzászólás
#32663
MrLajos 2019. 01. 23. 21:14
Törölt hozzászólás
#32662
Törölt felhasználó 2019. 01. 23. 21:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#32661
Bár a kolléga valóban jól beléd állt eléggé európaiatlan ezért visszab*zizni, de fyi ázsiai melegek is vannak.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek