Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 21:09
Törölt hozzászólás
#98880
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2020. 10. 25. 21:08
Előzmény: #98878  Murdoch
#98879
Nem az a lényeg hogy a gyerekek már megvannak? A többi kit érdekel? Leigazolva a dolog... :D
Dwayne.Hicks
Dwayne.Hicks 2020. 10. 25. 21:02
#98877
Most vittek el előlünk egy új építésű ikerházat Érd parkvárosban. Pontosabban előttünk fogják lerakni a vételi szándékot. 68MHUF vételárból 60MHUF hitel lesz. Harmadik gyerek most jön. Beterhelve még két másik budapesti ingatlant. Mánia van / lesz...
-
Bele sem merek gondolni mi lesz velük ha baj lesz...
Placi82 2020. 10. 25. 20:57
Előzmény: törölt hozzászólás
#98876
Én egy olcsó p20 lite Huaweinel többet nem adok egy telefonert. 
sityaki 2020. 10. 25. 20:26
Előzmény: törölt hozzászólás
#98875
Hát... az egyik eladja, a másik nem. Aztán szerencse dolga is, hogy ki jár jobban.
A diverzifikáció a kulcsszó. Ha lehet.
hunor555
hunor555 2020. 10. 25. 20:16
Előzmény: törölt hozzászólás
#98874
Hát megszerezni a pénzt nem egyszerű. Megtartani is baromi nehéz. Azért ha 1800as évek óta megy nekik akkor csak tudnak valamit. Ez pár lottónyertesről 2 év után nem mondható el....
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 20:11
Törölt hozzászólás
#98873
Teszopsz 2020. 10. 25. 20:09
Törölt hozzászólás
#98872
sityaki 2020. 10. 25. 19:51
Előzmény: #98868  ncseed!
#98871
Ezzel csak egyetérteni tudok. Szegény borsodi falusi családból mindezt elértem, sőt (azt se mondom, csak az én érdemem. Inkább a szüleimé.) És mégsem ezektől lettem boldog.
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 19:50
Törölt hozzászólás
#98870
sityaki 2020. 10. 25. 19:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#98869
Van egy francia ismerősöm, a 19. sz. óta milliomos a család. 12 éves Renault, farmernadrág. Egyik lánya tanítónő, a másik optikus. Nem mondom, a lakás átlagon felüli. Kb. így szeretnék élni 😃
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 25. 19:22
Előzmény: #98865  Placi82
#98868
SAzerintem érted hogyan gondoltam...
Ha sz*r az életed más okok miatt akkor azon a XII keri ház és a CLS merdzsó sem segít, ha meg jól érzed magad a bőrödben akkor azon a fentiek sem javítanak nagyságrendileg.
Ha falun nőttél fel örülsz egy megyeszékhelyi lakásnak ha eléred, ha városon akkor BP lakást akarsz, ha BP lakásban akkor XII keri házat... ha bármelyikük eléri "boldog" lesz függetlenül attól hogy különböző szintek. Minden relatív!
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 19:08
Törölt hozzászólás
#98867
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 18:51
Törölt hozzászólás
#98866
Placi82 2020. 10. 25. 18:41
Előzmény: #98863  ncseed!
#98865
Na ebben egyetértünk. Bár egy fokkal jobb egy XII kerületi házban, és egy Mercedes cls ben sirni, mint kőbányan egy skodaban. . Ez csak vicc volt, de nem hagyhattam ki 🤣
Placi82 2020. 10. 25. 18:37
#98864
Na bemondta az RTL híradó ja, hogy 8%al csökken a használt lakások ára, és az érdeklődés is. Az új lakások iránt az érdeklődés és az ár is nőtt! Emlékeztek én mondtam, hogy akkor kezdődik el az atlag eladók fejében a szemlelet valtas mikor bemondta az RTL híradó 🤣. És az is bejott hogy az új házak, lakások ára nő és lesz érdeklődés. Nem is csodálom. Lassan már a használt 100 éves  tégla ugyanazon lokacioban drágább mint az új!!!! 
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 25. 18:27
Előzmény: #98860  mr_bob
#98863
Mivel az én anyagi helyzetem magyar viszonylatban nem rossz ezért ne várd tőlem hogy egy ájfónt nevezzek meg holott azt is drágállom és nem veszem meg pedig meg tudnám. Én is tudnék mondani ezer dolgot ami jó lenne ha vóna a vitorlástól a nyaralóig, de ép ésszel racionálisan gondolkozva szükségtelen dolgok ezek (kivéve ha rá vagy kattanva) és kényelmesen, boldogan lehet élni nélkülük is. Fel nem foghatom mi visz rá valakit hogy Sióf*ckon megvegyen egy 65 nm lakást 100 milcsiért hogy utána ha kell ha nem oda menjen nyáron mert van... Semennyiért se kell.Ha elfogadod magad ott ahol vagy (persze nem mélyszegénységben) akkor teljes életet lehet éni akkor is ha ne a Várban laksz vagy a II/XII-ben. Szerintem. Nekem úgy érzem sikerült egy középkategóriás autóval is. NEM A PÉNZ BOLDOGÍT! Persze a hiánya okozhat boldogtalanságot...
Teszopsz 2020. 10. 25. 18:20
Törölt hozzászólás
#98862
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 18:16
Előzmény: #98854  ncseed!
#98861
 Látod ez a különbség. Én itt szóvá teszem de mégcsak oda se állok. Egy ilyet felesleges egyáltalán fel is hívni.
mr_bob
mr_bob 2020. 10. 25. 18:02
Előzmény: #98858  ncseed!
#98860
ezek számomra prémium/luxus kategóriás termékek, persze hogy drágák. viszont ezen a gondolatmeneten továbbfűzve: a kelenföldi, vagy éppen pók utcai panelek is prémium/luxus kategóriába tartoznának? miért kerülnek 2.5-3x annyiba 2015-höz képest? újabbak, korszerűbbek lettek? nem. esetleg budapest ezen részei brutális megújuláson mentek keresztül az elmúlt 5 évben? nem. ezek szerintem teljesen átlagos ingatlanok, amelyek prémium áron vannak hirdetve. a te felsorolásodban tényleg prémium minőséget fizetsz meg prémium áron, ami így rendben is van. nem tudom mennyire érthető mit akarok mondani.
-
u.i.: az IWC órák tényleg jól néznek ki!
CyrusTheGreat 2020. 10. 25. 17:55
Előzmény: #98858  ncseed!
#98859
Mester, ha összejön a -50% a Belvárosban, a Dom Perignonra nem lesz gondod egy évig! :-)
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 25. 17:45
Előzmény: #98855  mr_bob
#98858
Persze:
Dom Perignon (ja nem azt megveszem😂)
GLS merci
Rózsadombi ház
II kerületi lakás
Armani öltöny
IWC óra (hú pedig mennyire teccik)
Wellness hétvége valami posh helyen
Egy üveg Chateau Mouton Rothschild-tól
.
.
.
tihamer
tihamer 2020. 10. 25. 17:45
Előzmény: #98856  PBoborjan
#98857
Így viszont növekszik a benzin fogyasztás , aminek kétharmada adó. Megy allambacsihoz.
PBoborjan
PBoborjan 2020. 10. 25. 17:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#98856
Ezen kacaráztam én is ma. Az utazással töltött időt nem számolja sehogyan.
mr_bob
mr_bob 2020. 10. 25. 17:29
Előzmény: #98854  ncseed!
#98855
felsorolnál ötöt a kismillióból?
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 25. 17:04
Előzmény: #98853  Törölt felhasználó
#98854
Továbbra sem értelek benneteket.... Ha szerintetek drága ne vegyétek meg! Mit kell mellé prüsszögni éveken át??? Kismillió dolgot drágállok én is, jól kitolok velük: nem veszem meg hanem szó nélkül tovább állok! Ti miért nem tudjátok megtenni ugyanezt? 
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 16:42
Előzmény: #98838  Mollly
#98853
Igen, Molly, 5-10% alku az normális. Na de 30-50%? A fő ok az, hogy beárazza a másik túlárazott és soha el nem adott ingatlanhirdetés alapján. És még rá is dob, mert az érzelmi töltet miatt az ő ékszerdoboza az szerinte különb. Feleségem is nézte a pusztulat házat Újpesten 101,9 millióért, mondta, hogy nehogy megnézzük, mert hányinger az egész. Aki benn lakott, az kb a járdánházi romatelep szintjén élt (elnézést a romáktól, lehet, hogy az ő telepi házuk ennél különb), és kb úgy is vigyázott arra a gyöngyszemre. Gondolom rádobott 1,9 M alkut, tehát 100-ért vihető. Vigye, aki akarja.
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 16:34
Előzmény: #98843  Mollly
#98852
Miért, Frau und Herr Durchschnitts ágytálát vajon ki cserélgeti Bécsben vagy Stuttgartban? Vajon hol látta meg a napvilágot az ő ápolónője?
Az ő ágytálaikat már most a Balkán asszonyai cserélik, és a demográfia láttán az enyémet vagy egy robot vagy egy bevándorló vagy vendégmunkás asszonyság fogja. 
Murdoch 2020. 10. 25. 16:07
Előzmény: #98850  mr_bob
#98851
Pont ezért számítok nagyobb esésre, a kínálat töredekére van/lesz fizetőképes kereslet. Minden eladó abban a hitben él, hogy pont az övére csap le a CSOK-os, a -20%-ost meg elhajtja. Érdekes lesz, nem lesz értelme negyedéves tranzakciószámokat nézni...
mr_bob
mr_bob 2020. 10. 25. 15:27
Előzmény: #98849  CyrusTheGreat
#98850
+1
-
a valóságban még a 35 nm2-es lakásokba is beépült a 3 gyerekes állami 10 millió, attól függetlenül, hogy aki 3 gyereket vállalna, annak ez a szegmens garantáltan alkalmatlan lett volna családi otthonnak.
CyrusTheGreat 2020. 10. 25. 15:22
Előzmény: #98843  Mollly
#98849
Ha a szingliket kiárazod a piacról és inkább elmegy külföldre, akkor nem vesztesz el egy potenciális belépőt az ágytál-csere programba? A magyarok jó része nem feltétlenül tudatosan lesz szingli és gyerektelen, ezen sokat segíthet, ha már nem az elején mutatják nekik az ajtót. És visszakérdezek: attól, hogy nem ugyanarra a szegmensre pályázik, valamilyen rejtélyes módon mégis csak azt láttuk, hogy a CSOK/BV hatására MINDEN ingatlant drágult, nem?
egynapod 2020. 10. 25. 15:16
#98848
Csavarogtam ma a belvárosban még a legkisebb utcában is két eladó tábla. Aki belvárosban venne az januárban csemegézhet
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 15:10
Törölt hozzászólás
#98847
berlini
berlini 2020. 10. 25. 14:28
Előzmény: #98841  Törölt felhasználó
#98846
Teljesen egyetértünk.
Molly teljes egészében felült a riogatásos migráncs propagandának.
Tudomásul kell venni, hogy Magyarország fennállásának első pillantától kezdve bevándorló ország volt.
A mi gén állományunk szinte a föld minden népéből való leszármazás kimutatását lehetővé tennék. Ebből nekünk eddig csak hasznunk volt.
A fidesz féle népességfenntartási politika eddig is csődöt mondott és a jövőben is csődöt fog mondani.
Még elvtársaiktól a lengyel jobb oldaltól sem tanulnak. Lengyelországban ma már több millió ukrán dolgozik és egy jó részük , (megjósolható) ott is fog ragadni. (Talán még tanárokat sem fognak lefejezni.)
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 13:56
Előzmény: #98836  Mollly
#98845
Hova novekedjen a nepesseg mikor az alibi munkak szamossaga is csak no az ipari forradalom ota?
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 13:24
Törölt hozzászólás
#98844
Mollly 2020. 10. 25. 13:01
Előzmény: #98841  Törölt felhasználó
#98843
A MANYUP-ot illetően természetesen igazad van. Van viszont egy másik probléma, amin nincs az a MANYUP, ami segítene: Ugyan ki fogja cserélni az ágytálat, ha nincs utánpótlás? Egy szingli nem ugyanarra a szegmensre pályázik az ingatlanpiacon, mint egy család.
Murdoch 2020. 10. 25. 12:57
Előzmény: #98841  Törölt felhasználó
#98842
Amíg elsősorban nem a bérekkel követik le a lakásáremelkedést, addig rizsa a családtámogatás, egyszerűen csak lakásártámasz a haveri körnek.
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 12:49
Előzmény: #98836  Mollly
#98841

"Egyszerűen ketyeg a nyugdíjbomba"
Ja persze, ezért szüntette meg a fityesz azonnal a manyupot, eléggé útszéli bandita módjára. Hazugsággal (hogy azt mondták, 25%-al kevesebb lesz a nyugdíj és nem csak arányosan kevesebb) egyébként, bár a gátlástalanságuk ismert.
Ha ennyire fontos lenne nekik a nyugdíjrendszer, akkor miért nem alakították át a manyupot. Ami eddig odament, az odament, a jövőben meg egy átdolgozott magánnyugdíj pénztári rendszert is csinálhattak volna.
Az is egy nettó hazugság volt, hogy majd ebből az államadósságot csökkentik. Nem kell részleteznem, miért. Olvass utána, ha nem hiszed.
Kellett nekik a píz a saját céljaikra és elvették, ennyi, letisztult, egyszerű gondolkodás, ahogy a haramia gondolkodik az út szélén.
Beszéld ezt meg egy szinglivel, ha ismersz ilyen embert. A nagyvárosokban a szingli kiszorul, hiszen eléri lassan  a qrmány a célját, hogy csak az állami támogatással lehessen venni egy fiatalnak hátszél nélkül kéglit. Emiatt legyen kiszolgáltatott és vagy a magáévá teszi a magyar család 3 gyerek eszményképet vagy nem jut lakáshoz.
Lehet az ellenség szó kicsit erős valóban, de a gyakorlatban ez így érződik.
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 12:43
Törölt hozzászólás
#98840
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 12:41
Előzmény: #98833  macisajt
#98839

"még többen lesznek"
Aki jogosult, hitelképes, azok nagy része már felmarta a támogatásokat. Akár úgy, hogy előre hozták a házasságot is, csak píz legyen. Amikor a csapból is az folyik, hogy csók meg BV meg falusi csók?
Vannak, persze hogy vannak "népes" családok akik jogosultak, csak ők nem hitelképesek :) ügyesen van ez megszerkeztve, hogy banki szintű hitelbírálat kell hozzá. A gyerekek több mint fele ilyen családokban nevelkedik. Ők lehetnének a célközönség, de hitelt nem tudnak visszafizetni, tehát át kéne dolgozni támogatási formára az összes helikopterpénzt. Ez elméletben lehetséges, tekintve a qrmány haladási vonalát, nem fog megtörténni, mert más a szempontrendszer.
Egy csökkenő számú célközönségre alapozni bármiféle magasra ívelő jövőbeli tervet. Öreg hiba.
Ha már mindenki aki hitelképes felvette, akkor mi legyen, utána ezt a kérdést kell feltenni.
Lehet ötletelni, mondjuk 4-5 gyerek esetén 50 milliót adni, de talán még ennek a qrmánynak se megy el az esze ennyire, bár ezeknél tényleg nem tudni.
Saját célra is ha túlárazottan veszed a kéglit, akkor sajnos idióta vagy. Egyrészt azt is jelenti, hogy nem vagy hajlandó a legkisebb kompromisszumra sem, a másik, hogy emiatt magadat bünteted és a szükségesnél jóval több forrást vonsz el magadtól a lakhatásra. Nem kell ezt szépíteni, ez pénzügyi idiotizmus, buta pénzes vásárló.
Mollly 2020. 10. 25. 12:41
Előzmény: #98822  acdik
#98838
Sokan számolnak azzal is, hogy "úgyis alkudnak belőle".
Mollly 2020. 10. 25. 12:38
Előzmény: törölt hozzászólás
#98837
...meg kifizeti az árkülönbözetet az évek alatt a közlekedésre. Ezzel sokan nem számolnak.
Mollly 2020. 10. 25. 12:35
Előzmény: #98832  Törölt felhasználó
#98836
Nem gondolom, hogy arról lenne szó, hogy a szinglik ellenségei kormánynak. Egyszerűen ketyeg a nyugdíjbomba, össztársadalmi érdek, hogy minél több gyerek szülessen, oder nálunk is szembe kell nézni azzal, hogy előbb-utóbb lefejeznek egy-két tanárt. Tehát vagy szigorítják az abortuszt (ezt nyilvánvalóan nem merik), vagy pedig aranyat-tömjént-mirrhát adnak a gyerekvállalásért. 
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 12:33
Törölt hozzászólás
#98835
ncseed!
ncseed! 2020. 10. 25. 12:32
Előzmény: #98831  Placi82
#98834
"Nem adják el de 20 Misivel növelték az árat. Nem tudom mit szednek, de adhatnanak nekem is mert biztos jó cucc lehet"
Csak tízszer írtam le hogy miért... azért mert ahogy az itteniek úgy a többség is arra izgul ha óóóóóriási kedvezményt tud kialkudni! Ettől bódog... A piac meg kielégíti az igényüket!
Kedvezmén kö? Nesztek par****ok!
Mint amikor Black Friday-on felteszik az előtte 500ezres tívít egy misiért és nagy betűkkel ráírják 50% AKCIÓÓÓÓÓÓÓÓ. A níp meg tódul megvenni azt ami előtte ugyanannyiért nem kellett. Lehet dumálni hogy 'á nálam ez nem működik' de sokaknál viszont igen, mert különben nem is használnák a cégek...
macisajt 2020. 10. 25. 12:28
Előzmény: #98828  Törölt felhasználó
#98833

"Ennél többet csak az idióták adnak érte illetve valami jó indok kell a magasabb árhoz, például ha majd egyszer akár saját lakhatásra is jó lenne, jó a lokáció, esetleg ígéretes közlekedési fejlesztés van a közelben"
.
Azok az "idióták" inkább a  saját lakhatásra vásárlók, sőt ha támogatják őket még többen lesznek.
Megveszik magasabb árakon is, szerintem várni kell  még az áresésre.
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 12:27
Előzmény: törölt hozzászólás
#98832

Valóban, sok minden változhat, de ami egészen biztos, hogy egyre fogy azoknak a száma, akik ezekre a juttatásokra jogosultak és vannak annyira hitelképesek, hogy meg is kapják.
A szingliket nem fogják támogatni, ők az ellenségek a mostani qrmánynak, akik nem értik az ideológiát és az ideális, elképzelt magyar ember, magyar család eszményképet 3 gyerekkel.
A másik ami szintén biztos, hogy airbnb, rövid távú kiadás helyzete ennél csak rosszabb lehet. Jobb soha nem lesz már, vége az aranykornak. A szabályozások miatt. Ha elkezdene visszatérni a turista áradat, akkor a polgimájszterek fognak lépni, mert az újraválasztásuk múlik ezen a belső kerületekben.
Egyébként diák is egyre kevesebb, közben meg azért épülgetnek kóterek is nekik, tehát a hosszú távú bérleti piac is inkább zsugorodásnak néz elébe már csak emiatt is és kérdés, hogy úgy egyébként melósok jönnek-e ide olyan számban vagy inkább ugyanazzal a lendülettel mennek nyugatra.
A diákok esetében lehet persze lépni és idehozni mongol meg egyéb országokból diákokat, ez az egyetlen dolog, ami képlékeny lehet.
Mindezzel együtt én csökkenő számú diákot és vidékről felköltöző fiatalt vízionálok, évről évre kevesebb lesz és ők az egyik támasza a hosszú távú kiadásnak. A fiatalnak ráadásul ott a BV, sok évvel hamarabb vesz majd kéglit, mint korábban, ennyivel is csökken a bérleti piac.
Figyelj, volt egy rövid aranykor pesten 2016-2019, amikor a csótánysz.ros panyel is kincseket ért a fényes jövő előtt állt a végtelenbe és még tovább emelkedő árak miatt. Ez egy egyedi és megismételhetetlen esemény láncolat eredménye volt. Ahogy telik a zidő mindenki megérti ezt, a lakáseladók meg elfogadják, hogy soha többet nem ér már annyit a kéglijük és helyére kerülnek a dolgok.
Ez elkerülhetetlen, ez így lesz.
Placi82 2020. 10. 25. 12:22
Előzmény: #98813  elemerorsos
#98831
Ugyan azt tapasztalom mint te. Csak én családi házak esetén Budán. Nem adják el de 20 Misivel növelték az árat. Nem tudom mit szednek, de adhatnanak nekem is mert biztos jó cucc lehet🤣
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 12:00
Törölt hozzászólás
#98830
Murdoch 2020. 10. 25. 12:00
Előzmény: #98820  CyrusTheGreat
#98829
Oké, de ez sem mond mást, konkrétan vásárlásra kb. 40% megy. Felújítás is 40% körüli, de az más tészta. Azt hittem a babaváró célja az önerő kiegészítése, ezek szerint mégsem.
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 11:32
Előzmény: törölt hozzászólás
#98828

Arra várni kell 2-3 évet. Te sem adnál el a kéglidet ócsón, amikor alig 1 éve még micsoda árakon mentek és egymás sarkát taposták le a vevők.
A lakásárcsökkenés és a kiadási piac problémái egy spirális folyamatot indítanak el lefele, de ehhez idő kell. Időt kell adni a zeladóknak, hogy feldolgozzák a "veszteséget", hogy például a panyel kéglijüknek egyszer volt csudálatos ára és nem lesz soha többet.
Miközben a lakáspiac szenved, a lakásra fordítandó pénzem szépen hízik map+-ban. A részvényekben tartott pénzem meg majd meglátjuk, mikor kezd fialni. Tesla, OTP eddig is jól hozott, de a részvény amúgy is hosszú távú befektetés, nem lehet a jelenben értékelni az eredményt, hiszen nem szándékozom kivenni a pénzt belőlük most.
Vannak akik alábecsülik a map+-t, hogy mert az infláció, miközben nem tudnak mondani semmi hasonlót, amiben nincs tulajdonképpen kockázat.
Közben már módosítottam a befektetési stratégiámat, mert úgy látom, hogy az én szempontomból jól alakulnak a dolgok, tehát a piac teljesen kiszárad azokon a kégliken, amikre én pályázok. Panyel elsősorban, 2 de inkább 3 szobás.
Úgyhogy, ez így fog kinézni, hogy aakást akkor kell venni, ha legalább 6% nettó hozamot tud a kégli és nem szabad annak bedőlni, mint aminek bedőltek sokan, hogy de majd a zárak mennek fel a végtelenbe és még tovább is a jövőben. Mert ez vagy így lesz, vagy inkább azt lehet mondani, hogy nem így lesz.
Csak, hogy érzékeltessem ez mit jelent a befektetés szempontjából: ha egy kéglit bruttó 125e-ért lehet kiadni, akkor 20milliót lehet érte adni és ennyi, itt a vége normál esetben. Ennél többet csak az idióták adnak érte illetve valami jó indok kell a magasabb árhoz, például ha majd egyszer akár saját lakhatásra is jó lenne, jó a lokáció, esetleg ígéretes közlekedési fejlesztés van a közelben (de nem nagyon közel). Még ha nagyon klappol is a kégli, akkor sem szabad 24m fölé menni, mert akkor már a map+ jobban hoz, sokkal kisebb kockázatokkal és befektetett munkával. A jövőbeli árnövekedésre meg egészen egyszerűen szólva nem szabad semmit építeni egy befektetésnél, mert az már azt is jelenti, hogy le kell vadásszak az esetleges eladásnál egy idióta balekot, ami nem biztos, hogy egyszerű és erre semmiképpen nem építenék egy befektetést.
Tehát az optimális szorzószám, havi bruttó bevétel x 160 (vagy ez alatt) és a max ameddig el lehet menni nagyon optimális kégli esetében a havi bev. x 192.
Az efölötti ársávok a balek idióták, a buta pénzes "befektetők" játékterei, meg kell hagyni nekik ezt a lehetőséget, hogy megvegyék a túlárazott kégliket :)
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 11:22
Törölt hozzászólás
#98827
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 11:10
Törölt hozzászólás
#98826
siemens 2020. 10. 25. 10:35
Előzmény: #98824  acdik
#98825
"Nemzeti" kormányunk egyértelmű célja volt/van/lesz a forint gyengítése. 
acdik 2020. 10. 25. 10:30
Előzmény: #98804  Alexander_Greybeard
#98824
A forint világbajnok zuhanásához kevésbé van köze a fundamentumokhoz, mint a politikai klímához és a jegybank hozzáállásához. Én azt gondolom, hogy kb. 10%-al elmászott a EUR/HUF árfolyam a középhez képest, de nem várom, hogy egyhamar korrigáljon. 
1kor13
1kor13 2020. 10. 25. 10:27
Előzmény: #98814  elemerorsos
#98823
1. Még mindig ott tartotok, hogy a partvonal mellett uldogelesrol beszélgettek meg a túlárazott hirdetésekrol. A kérdés valójában az, hogy a legolcsóbb hirdetések hirdetési ára nő vagy csökken. Erre melós már választ adott.
2. Eddig vételi kényszer volt. Mostmár nincs vételi kényszer.
acdik 2020. 10. 25. 10:27
Előzmény: #98808  CyrusTheGreat
#98822
Az örökölt lakásokból én is rengeteget látok. Az eladók beleszeretnek egy árba, és onnantól nehéz szembesülni a valósággal. Papa, mama lelakott lakása így lesz beárazva 20-30%-al a reális ár felé. Viszont általában nincs kényszer, úgyhogy kivárnak, hacsak nem ultra magas a közös költség és egyedi mérő nélküli távfűtéses, vízóra nélküli a lakás... az tudja zabálni a pénzt. A Keleti Károly utcai lakás egy picit felül van lőve, de szerintem a felújítandókat azért sem viszik most, mert mindenki fél most belevágni egy felújításba. Tavasszal fejeztem be én is pár lakást, eléggé kínszenvedés volt bármit is beszerezni, a szokásos 1-2 hétből 1-2 hónap lett, a szakik egy ideig fostak kijönni, stb... Most én sem ugranék bele szívesen egy felújításba az év vége előtt. Ezek a lakások szerintem jövő tavaszig csicsikálni fognak, vagy megunják a hirdetők és leviszik az árakat. De egyetértek veled, simán tartani fogják 1-2 évig is. 
A felújításokat én is magára szoktam hagyni, igaz belsőépítésszel dolgozok és Ő kijár ellenőrizni, az átvétel pedig igencsak szigorú. De bejáratott brigáddal dolgozom, úgyhogy már tudják mi az elvárás. 
CyrusTheGreat 2020. 10. 25. 10:24
Előzmény: #98816  elemerorsos
#98821
Egyetértek, azonban eladási kényszer pontosan ugyanúgy lesz, mint vevői kényszer - leginkább élethelyzeti változások miatt. A befektetői őrület egyértelműen alábbhagy, gyanítom, kicsit közelebb leszünk árazás terén a fundamentumokhoz, az meg már bőven jó eredmény.
CyrusTheGreat 2020. 10. 25. 10:22
Előzmény: #98811  Murdoch
#98820
Inkább valami hitelesebb forrást javasolnék:
https://www.mnb.hu/letoltes/hitelezesi-folyamatok-2020-szeptember-hu.pdf
21. oldal, a Babaváró hiteladósok jellemzői és céljai keretes írás, ingatlanhoz kapcsolódó felhasználás kb. 80% (vásárlás, felújítás-berendezés, hitelkiváltás).
acdik 2020. 10. 25. 10:19
Előzmény: #98806  tihamer
#98819
Maximum egy-két beszarit találsz, akinek megremeg a keze. Tavasszal sem lett világvége, aki akkor nem ijedt meg, miért tenné jövőre év elején? De ahogy itt néhány hozzászólással lejjebb valaki kifejtette, a jól árazott lakásokat elkapkodják, és így lesz ez jövőre év elején. Rengeteg pénz keresi most a helyét, és nem volt olyan régen az ingatlan boom.. sokan kimaradtak az első körből és várják a másodikat. Ugyanúgy, mint a tőzsdén tavasszal. Aki kimaradt a zakó utáni bikából nyár közepe óta várja a következő összeomlást... 
Murdoch 2020. 10. 25. 10:11
Előzmény: #98816  elemerorsos
#98818
Vevői kényszer sincs, jó a bérleti piac is...
pitcairn2 2020. 10. 25. 10:09
Előzmény: #98814  elemerorsos
#98817
ilyen pontosan tudod a jegybankok valódi terveit?
ennyire kiismerhetőek lennének?:)
elemerorsos 2020. 10. 25. 10:08
Előzmény: #98815  CyrusTheGreat
#98816
Értem én, ilyen "bizalmi válság" már most is van. De ez nem fog áresést okozni. Igen, befagy a használt lakás piac, de árcsökkenés nem lesz, mert nincs eladási kényszer. Ez van tavaly nyár óta, és ez még erősebben így lesz jövőre.
CyrusTheGreat 2020. 10. 25. 10:02
Előzmény: #98814  elemerorsos
#98815
Nem eladói részről mondom a bizalmi válságot, hanem vevőiről. 
elemerorsos 2020. 10. 25. 09:59
Előzmény: #98812  CyrusTheGreat
#98814
Az emberek 99%-a nem befektetői fejjel gondolkozik. Nem csinál olyat, hogy most oldalazik a piac, eladom a lakásom, három év MÁP+ és majd visszaveszem ugyanannyiért, nyertem 15%-ot... Ha csak olcsóbban tudja kiadni, akkor sem számol hozamot és nem fogja eladni, pláne nem olcsóbban. Szorítják magukhoz az ingatlant, esetleg meghirdetik olyan áron, amennyit az álmaikban ér. Ilyen most a hirdetések 99%-a. Ahhoz, hogy ez megváltozzon, nem bizalmi probléma kell, az kevés. Ahhoz ELADÁSI KÉNYSZER kellene. Ilyen meg nem lesz, mert a jegybankok nem engedik. Emiatt nem lesz esés.
elemerorsos 2020. 10. 25. 09:55
Előzmény: #98808  CyrusTheGreat
#98813

Ez a Keleti Károly utcai nem rossz, 30M biztos nem kell rá, mert házközpontis a fűtés és a külső nyílászárókhoz se nyúlhatsz, úgy tudom helyi védett az épület. Ez a környék erős közepes, ez a ház (épület, udvar) meg eléggé le van pukkanva, és mivel költséges a felújítása, valószínűleg soha sem fog normális szinten megtörténni, ezzel számolni kell. Parkolás lehetetlen. Akkor érdemes belenyúlni, ha sokáig akarsz benne LAKNI.
CyrusTheGreat 2020. 10. 25. 09:51
Előzmény: #98810  CyrusTheGreat
#98812
És bocsánat, visszatérve az eredeti témára: ha nem hitelválság, akkor milyen válság lehet? Én egyelőre úgy látom, hogy az árcsökkenéshez leginkább egy tartós bizalmi válság adhat alapot: ugyanúgy, ahogy az ingatlanmánia jött, mert milyen jó biznisz, illetve nem volt máshová tenni a pénzt, ha ezek a külső körülmények megváltoznak, akkor jöhet a bizalmatlanságból fakadó árcsökkenés és a kereslet drasztikus elfordulása a piactól. Vannak bizonyos "hard" tényezők, azonban ahogy felfelé, úgy lefelé sem becsülhetjük alá a "soft" tényezőket, ezért véleményem szerint leginkább a hangulaton múlik a helyzet:
- mennyire lesz tartós a magas inflációs környezet?
- mennyire beszélhetünk egyáltalán a lakásárak inflációjáról?
- meddig tart az a helyzet, hogy lényegében most olcsóbban veszed meg ugyanazt az új lakást, mint tavaly, illetve a tervek szerint jövőre még olcsóbban veszed meg?
- meddig tart az albérleti piac hozamcsökkenése, mikor lesznek újra turisták?
- mikor fognak az emberek megint annyira bátrak lenni, hogy simán ráöntenek a piacra 50-60-70M-kat?
Murdoch 2020. 10. 25. 09:49
Előzmény: #98810  CyrusTheGreat
#98811
Lakásvásárlásra nem annyira megy a babaváró, ez még tavalyi:
https://uzletem.hu/hitel/megjottek-a-babavaro-felhasznalasnak-elso-statisztikai
CyrusTheGreat 2020. 10. 25. 09:44
Előzmény: #98770  siemens
#98810
Nem teljesen értem, hogy milyen emlékezetre gondolsz itt, ugyanis soha még olyan állapot nem volt, mint most, ti. az adósság nagy része nem piaci szereplők felé áll fenn, hanem az állam atyuska felé. A Babaváró kapcsán nem tudom, honnan jön a 30%-os ingatlan-felhasználás, az MNB felmérései alapján kb a 3/4-e valamilyen lakáscélra ment (ebben akár egy előtörlesztés is benne van).
- - -
Jogi szempontból én a következőket ajánlom figyelembe. A szocpol rendelet (Lakástám. r. 12/2001. (I. 31)) 18. paragrafusa a következőt tartalmazza:
"
(16) *  A kormányhivatal hatósági jogkörében eljárva méltányossági eljárást nem folytathat le, kivéve a részletfizetés engedélyezését. A lakáscélú állami támogatás és az ahhoz járuló kamat és költség részletekben történő visszafizetése akkor engedélyezhető, ha a kérelmező igazolja, hogy a támogatás azonnali és egyösszegű megfizetése családi, jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeire is tekintettel aránytalanul súlyos terhelést jelent.
"
- - -
Ezzel szemben a CSOK-rendeletben nagyon részletesen szabályozza a méltányossági eljárást, amelynek lehetséges végkimenetele a visszafizetési kötelezettség elengedése is. A szocpol rendelet erre nem ad lehetőséget, a CSOK pedig igen. Ezért ettől nem különösebben félnék, nem egy klasszikus hitelválságról beszélünk, ha beszélhetünk egyáltalán a következő években.
elemerorsos 2020. 10. 25. 09:36
Előzmény: #98806  tihamer
#98809
Én pont nem ezt várom. Már most is az a helyzet, mint 2009-ben volt, és ez így is marad. 3 féle ingatlan lesz a piacon:
1) Szabadulni akar tőle, tényleg olcsó, de gyenge adottságú lakás. Ilyet se lakni se befektetésnek nem érdemes megvenni. (hirdetések kb. 20%-a)
2) Jó adottságú lakás 30-50%-os túlárazással. Nem fogja tudni eladni, de nem is csökkent az áron, árulni fogja évekig. (hirdetések kb. 80%-a)
3) Reálisan árazott jó lakás. Az ilyenre hajt mindenki, ritka, ha néha felkerül egy ilyen, azt elviszik pár napon belül. Nagy mázlival és gyorsasággal le lehet csapni egy ilyenre. Alku kizárt. (hirdetések ---
Én is folyamatosan vadászok 3-as kategóriásra. Két hete a hirdetés másnapján hívtam egyet, el volt adva (!). Múlt héten feltűnt egy újabb jó vétel (kicsi alkuval lett volna az), ott kb 3 napos hirdetést hívtam, mondta az eladó, hogy kb 40-50-en hívták, már licit van, a hirdetési ár fölött kb 20%-al beállhatok a licitbe. Csalóka a piac, a hirdetések 80%-a túlárazott, de közben a normális vételekre brutális kereslet van!! Ahogy az elmúlt években leírtam, először a kínálatnak (3-as kategória) kellene nőnie, de még ettől is évekre vagyunk. Utána lehet árcsökkenésről beszélni. Ehhez komoly recesszió kellene, és akkor talán 2023-2024 körül elkezd korrigálni a piac.
CyrusTheGreat 2020. 10. 25. 09:13
Előzmény: #98801  acdik
#98808
Ha már így sztorizgatunk, akkor még egy pár tapasztalat:
- Bajcsy-Zsilinszkyn eladó nagy lakás, hellyel-közzel felújított, speciális ízlésre valló beépített konyhabútorral, új cirkóval 850k körüli áron ment el, külföldi vette meg. Ennyit szerintem nem ért meg, 800k körül lett volna reális.
- Lőportár-Újlipótváros a felújítottaknál erős csökkenést várok. A lőportári újlakás-dömping miatt eleve rohadt nagy a verseny a felújított kategóriában, az illetékkedvezmény és ÁFA-visszaigénylés bejelentését követően több felújított lakás is ledobott 5%-ot egyik napról a másikra.
- Keleti Károly utca, full felújítandó, ámde házközponti fűtés és melegvizes lakás: https://ingatlan.com/ii-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/31750350
30M-et benyel, 1M-ós nm-áron lenne egy felújított lakásod ténylegesen kiemelt környéken, de nem megy el, tavaly még látatlanban vitték az ilyeneket.
- volt egy olyan hét, amikor a megtekintett lakások 80%-a örökölt lakás volt, ennek megfelelő állapotban. Volt olyan, ahol a tulajnak arra sem volt pénze, hogy egy csőtörést normálisan megcsináltasson, inkább kikapcsoltatta a vizet a fürdőben, majd az új tulaj megcsinálja címszóval. Nagyjából 20%-os túlárazással hirdeti, de még fogja vagy másfél-két évig. Hasonló problémákat láttam szinte minden örökölt lakásban.
- néztem full felújítottakat Újlipótban és a Belvárosban. A legtöbb felújítás átfutási ideje 9 és 16 hónap között ment, de a 9 hónaposban inkább csak felületi változtatások voltak, az igazán combos felújításokat még 2019 év elején vagy tavaszán kezdték el a kedves tulajok, annak megfelelő árazással, amit most próbálnak érvényesíteni - nagy valószínűség szerint nem fog menni, lsd. lőportári komment.
- Gyakori hiba, hogy úgy vágtak bele a tulajdonosok a felújításba, hogy nulla felügyelettel futtatták a projektet (effektíve zérus projektmenedzsmenttel), ez a legtöbb esetben meglátszik a végeredményen is, illetve sokan egyetlen egy kérdésre sem tudnak válaszolni a felújítás kapcsán, sok esetben be is vallják, hogy hónapokig magára hagyták a mestert és a brigádot.
- FŐKÉTÜSZ-engedélyek jellemzően rendben vannak, azokkal nem szokott probléma lenni, ellenben láttam már olyan lakásokat, ahol a szobaszámok pl drasztikusan különböztek a tullaptól.
tihamer
tihamer 2020. 10. 25. 08:50
Előzmény: #98801  acdik
#98807
"banki 3% körüli THM-es, fix kamatozású hitelek befektetéséhez más, likvid eszközbe, nagyobb hozzammal sok fantázia ugye nem kell. '
Pl. MAP+ 👍
tihamer
tihamer 2020. 10. 25. 08:45
Előzmény: #98798  Murdoch
#98806
Egyre több európai országban újra - a tavaszi hoz hasonló - korlátozásokat vezetnek be. Ezek a korlátozások (bezarasok, kijárási tilalom) befognak gyuruzni Mo-ra is .
És mikor a félelem válik úrrá a társadalmon, akkor dobják piacra az ingatlanokat a megremegett kezüek.
Szvsz januar-februar környékén lesznek jó alkalmi vételek.
Mikor a többségén a félelem válik úrrá,
Akkor kell mohónak lenni. 🤑🤑🤑
Törölt felhasználó 2020. 10. 25. 08:41
Törölt hozzászólás
#98805
Alexander_Greybeard 2020. 10. 25. 08:27
Előzmény: #98802  acdik
#98804
Miből gondolod, hogy a magyar piac/forint alulértékelt?
Murdoch 2020. 10. 25. 08:27
Előzmény: #98802  acdik
#98803
Már nem azért de Budapesten összeomlott a piac. Vagyis inkább nincs piac. Tizedannyi tranzakció van, mint két éve és egyre nő a kínálat.
acdik 2020. 10. 25. 08:20
Előzmény: törölt hozzászólás
#98802
Nincs itt semmilyen kártyavár. Túlhevült a piac, 2020 eleje óta lassan megfordult a trend, a válság most nyakon baszta az egészet, de felesleges arra várni, hogy összeomlik a piac. Pár évig most oldalazás, aztán a történelem ismétli önmagát. Emlékeztetnék mindenkit, hogy sokan itt már őszre kataklizmát vártak, ahhoz képest picit oldalazott a piac lefelé. Most éppen tavaszra megy a csodavárás, utána majd jön az, hogy de őszre már tuti beesnek az árak. A gyakorlatban meg egy év múlva kb. ugyanitt fogunk tartani, +-5%. Lemegy a vírus, jövő nyárra mindenki (akinek van esze) beoltatja magát, aztán meglódulnak a gazdaságok. 2-3 év és elfelejtük ezt az egészet. Közben persze átrendeződik a világgazdaság (USA- EU - Kína bulika), de addigra az lesz az új normális. A forint meg tart a süllyesztőbe, hacsak 2022-ben nincs egy kormányváltás... addig maradunk brutálisan alulértékeltek, amíg Orbánékat nem takarítja el a nép. 
acdik 2020. 10. 25. 08:13
Előzmény: #98791  CyrusTheGreat
#98801
Hasonlókat nézegetünk szerintem, meg tudom erősíteni a tapasztalataidat. A nagyobb méretű lakásoknál egyértelműen megfigyelhető egy 10% - 20% közötti áresés. De inkább a felújítandó kategória az, ami kezd a "helyére kerülni". A felújított, belvárosi lakások továbbra is milliós vagy afeletti négyzetméteráron kerülnek ki az ingatlan.com-ra. Kivételt képeznek ez alól az utóbbi években egyértelműen AirBNB-s célra felújított lakások (én legalábbis az összes olyan lakást, ahol minden létező sarokba leraktak egy ágyat vagy kihúzható kanapét, ide sorolok). Az "AirBNB" szegmensben 600-700 ezer körül is találsz felújítottat, csak általában lift nélküli 3. emeleti -, vagy földszinti sötétebb lakások, esetleg hangos utca mellett, amit sajátnak, lakni én sem szívesen vennék meg. A VI. kerület belső részén nem látok komolyabb áresőt, a Szondi-Aradi rész eleve 10-20%-al lejjebb volt, mint mondjuk az Eötvös, Jókai utca, Ó utca, stb. Külső Terézvárosról nem beszélve...A XIII. kerület jól tartja magát, gondolok itt főleg az újlipóti részre, egy-egy felújítandó már ott is megjelent 800 ezer körül, de a jobbak jól tartják az árukat, és el is tűnögetnek.. 
Én egyébként azt látom, hogy a 130-150 négyzetméter körüli, felújított, jó adottságokkal rendelkező, ezért tipikusan 150M+ kategóriában lévő kecók most nem nagyon mennek el. Van több a figyelőmbe 6-9 hónapja. Árat nem csökkentenek, néha leveszik a hirdetést, felteszik, de semmi komolyabb változás.
Szóval igazából nekem egyelőre úgy tűnik, hogy csak a helyére kerülnek az árak, a rosszabb állapotú, felújítandó lakásokat 2019 óta olyan négyzetméter árakon próbálták meg eladni, ami mellett nem érte meg felújítani. Míg korábban volt egy egyértelmű árrés a felújított és a felújítandó között, ez 2019-re zárulni látszott, ami teljesen nonszensz. Közben meg a felújítási költségek csak egyre mentek fel, egy 50 négyzetméteres lakásban egy fullos felújítást 10, de bútorokkal, gépekkel együtt 15 millió alatt nehezen úsztál meg, ha igényesen akartad megcsinálni. 
A bérleti piacot nem figyelem, de néha ránéztem, a lakások esnek az irodák jól tartják magukat. Szintén ezen a környéken. 
Szerintem ennél egyébként komolyabb áresésre felesleges várni. A bankok úgy osztják a hitelt, mintha nem lenne holnap, én például most veszek fel sima arbitrázs miatt lakáshitelt. Családon belül adjuk-vesszük az ingatlant, így nincs illeték. A banki 3% körüli THM-es, fix kamatozású hitelek befektetéséhez más, likvid eszközbe, nagyobb hozzammal sok fantázia ugye nem kell. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek