Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish ma, 10:17
Előzmény: #229478  sztiv
#229480
Ugyan ezen agonizál Csányi... mire adjanak a bankok 5% THM-es hitelt . mindenki tudja jól, hogy a KSH adat egy nagy kamu!
Murdoch ma, 10:16
Előzmény: #229477  Freszelés
#229479
Megerősítem, mármint IT tekintetben, két hasonló keresettel érdemes azért kimatekozni, hogy mire is elég. És ugye drága az EÜ, de nekem már tele volt a törpöm, hogy otthon meg a TB mellett rohangászott magándokikhoz az egész család. De egyébként nem arról van szó, hogy M.o.-t kell köpködni, ez simán élethelyzetfüggő döntés. Azt én mondjuk nagyon sajnálom, hogy nem tíz éve vágtunk bele, de nálunk is volt problémás rokon, nem lehetett mozdulni. 
sztiv ma, 10:07
Előzmény: #229474  Murdoch
#229478
Nézd meg a fogyasztási adatokat. A propagandával ellentétben nem volt valós béremelkedés, főleg nem reál... itthon minden szektor agóniában van a gigainfláció miatt, még a turizmus is a hangzatos statisztika ellenére....
Freszelés ma, 10:03
Előzmény: #229476  EURHUF_goes_to_haven
#229477
Zürichben/Bernben egy tapasztalt bevándorló (vagy akár helyi) szenior fejlesztő mondjuk keres bruttó 110-160k között/év. 120k éves fizu esetén 10k a bruttó, amiből 8k chf ami a számládra megjön hónap 25-én. Függ kicsit a kantontól, megadott vallástól, stb, de kb erre számíthatsz.110k alatt egy IT-s kolléga se volt, ahogy 170 fölé se ment senki. Utolsóvonalas beosztottakról beszélek banking/telco szektorban, a legjellemzőbb talán a 120-130-as sáv.
De egy aldis eladó is hazavisz  CHF 4500 bruttót (mintha lenne náluk 13. havi fizu is), amiből kijön 3600 nettó.
Előzmény: #229472  Murdoch
#229476
Ott ha 2,5M egy ÁTLAG fizu akkor mennyi a medián és mennyit keres egy tanult diplomás ember sacc kb ? mérnök vagy manager, IT vonal ? Svájci mediánja 6788 bruttót találtam hirtelen. Közben megtaláltam, hogy az én "titulusommal kb 74800 - 123400 CHF átlagban 93800. 
Ahhoz képest nem rossz, kb ez alatt vagyok most németben ~20% al. úgy hogy a lakhatás tippre ~fele mint svájc.
slash ma, 09:54
Előzmény: #229464  bronz
#229475
Megértelek. Nem olyan könnyű elindulni főleg Pestről. Nyilván nyugati határszél ok, Borsodból vissza se nézel, de egy jó pesti állás+saját lakás  már karcol egy szar nyugati állás+lakbér dolgot. 
Murdoch ma, 09:51
Előzmény: #229470  sztiv
#229474
Oké, de arra még nagyjából senkinek sem sikerült válaszolnia, hogy a tucatnyi támogatás mellett is miért nyüglődik még budapesti piac. És kb. hetente jönnek a kormányinfós történetek, de ez csak agóniának tűnik. 
Előzmény: #229471  tihamer
#229473
Ajjaj, csak nehogy egy ablak közelébe menjen és végül magába olvassza az BB, izé MKB, izé takarék..IZÉ Na MBH.. f@szom na Lölö kisgömböc bankja NA!
Murdoch ma, 09:45
Előzmény: #229462  slash
#229472
Nem érted. Nem kisfaluról van szó, hanem Lausanne-ról (kvázi Debrecen), itt simán 4M huf/m2 az ingatlan. De még így is könnyebb venni ingatlant, mert a jövedelemszint alá tudja támasztani. De ha bemész a fővárosba, Bernbe, akkor 5M/m2, de az átlagkereset meg 2,5 milla. Mindezt 2,5%-os kamatszint mellett gondold tovább és most már szinte már nincs értelme a megélhetési különbségekről sem beszélni az otthoni infla mellett. Majd akkor leszel képben, ha rászánsz pár órát és alaposan utánanézel mindennek.
sztiv ma, 09:40
Előzmény: #229469  Murdoch
#229470
Pontosan, ahogy Budapesten is az, a statisztikával csak ennyit szerettem volna szemléltetni. 
Murdoch ma, 09:35
Előzmény: #229454  sztiv
#229469
Bocs, de egy fényévről lejön, hogy hazabeszélsz. Ezt a határmenti vidéket úgy képzeld, mint mondjuk Budaörsöt, Törökbálintot, Diósdot stb. Tök felesleges rugózni a semmin, itt az árak alapja a környékbeli jövedelemszint. 
tihamer
tihamer ma, 09:31
Előzmény: #229461  EURHUF_goes_to_haven
#229468
A fő prioritás a fidesz részéről a 2026-os választás megnyerése, szinte mindegy milyen áron.
2026-tól valószínűleg oldalazás valószínűsíthető a magyar ingatlanpiacon.
Előzmény: #229465  mr_bob
#229467
Magyarország szerintem amit ismerősi körben látok borzasztóan hiányzik, hogy már gyerekkorban elkezdjék a pénzügyi oktatást, mert anélkül "halálra vannak ítélve". És szerintem ez nem alacsony léc, hanem sajnos ez a rög valóság. Nem tudom készült e ilyen statsztika bármikor, de ha csak egy kamatoskamat számítást, vagy hiteltörlesztő kalkulációt nem ért meg a delikvensek több mint 50%- akkor ott nincs miről beszélni. 
mr_bob
mr_bob ma, 09:22
Előzmény: #229457  Second Wave
#229465
akkor lehet, hogy nálam van túl alacsonyan a léc ,) én már átlagosnak gondolom azt, aki nem hónapról hónapra él, és valamennyi pénzt félre tud rakni (számlán marad), illetve nem vesz minden szart (tv, okostelefon, stb.) hitelre. aki meg már esetleg a félrerakott pénzből állampapírt vesz, vagy átváltja más devizára, az nálam már a haladó kategória. de való igaz, nincs erre általános definíció, szóval mindenkinél mást jelenthet az átlagos pénzügyi tudatosság fogalma.
bronz ma, 09:22
Előzmény: #229448  slash
#229464
Mi a szülők miatt maradtunk még, mert az államra úgysem számíthatnak lassan semmilyen téren (főleg egészségügy).
Freszelés ma, 09:00
Előzmény: #229458  tihamer
#229463
ÖNYP, szép kártya, pártizezres gyerek-adó támogatások, munkás hitelek... ezek az 50 milliós panyelok korában tudod mire elég? Kb az illeték megfizetésére...
A PMÁP jó kérdés, általában véve szerintem az önrészre se elég ott egy átlagos számla, ha meg elég is, akkor vesz mellé 20-30-40 milliókat  a jellemzően nem 20-30 éves tulajdonos hogy vehessen 20 évre egy panyelt? Lehet.
Mindazonáltal valamiféle támasz lehet ez a belépő szintnél, ami tartja persze a felette lévőt.
100-200 millió felett meg (a totál luxust nem beleértve) meg némaság és hullaszag.
Szóval az, hogy szárnyal majd az ingatlanpiac (reál értelemben ugye), az szerintem a kevésbé valószínű kimenetel. Ezek az ilyen szép kártyás baromkodások meg ilyenek a vergődést jelentik, amikor még az utolsó szuszt is liluló fejjel a lufiba nyomja valaki.
Mondom ezt úgy, hogy vennék ingatlant, de nem látok a piacon megfelelőt számomra elfogadható áron. Lehet én vagyok a hülye, lehet a piac hülyült meg. :)
slash ma, 08:56
Előzmény: #229454  sztiv
#229462
Egyetértek veled. Budapest hatalmas és itt a pénz. Sztem Svájc kisfaluban messze nincs annyi munka mint itt Pesten. Hiába húzza fel a Svájc nagyváros stat. a fizetési szintet akkor is. Vidék az vidék. Itt a lista: 
https://hu.wikipedia.org/wiki/Az_Eur%C3%B3pai_Uni%C3%B3_legn%C3%A9pesebb_v%C3%A1rosai
Előzmény: #229458  tihamer
#229461
Ez 25 re lehet hogy igaz lesz, és utána mi lesz ? A családi kasszák kifosztva, friss pénz nincs, Eu-s pénz nincs, Költségvetés addigra 6x. is összeborul, hogy évről évre vagy éven belül is az már mellékes is , jegybank hiány talán csökken a Ft elszállással. Minden import termék drágul. 
Akkor ha jól értem te 2025 re robbanást vársz utána meg agóniát és hullaszagot ?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek