Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
emerald 2023. 09. 14. 12:32
Előzmény: #204859  lacikonyha
#204860
Nagyon szépen köszönöm!
Azt hiszem azzal kezdem, elkérem a lákást egy-két hétre és kipróbálom :)
lacikonyha 2023. 09. 14. 12:04
Előzmény: #204857  emerald
#204859

kb pont ennyit tudok róla
https://budapest100.hu/house/kosciuszko-tade-utca-18/
..
az első kerületben kb 8-10 lakásban üzlethelyiségben jártam 13 év alatt, úgy hogy beszélgettem is a tulajdonosokkal, megvalósult üzletkötésre - amiben bárhogy is részt vettem volna - nem emlékszem 
ez pedig édeskevés tapasztalás ahhoz hogy ilyen ár témában közismert sztereotípiákon túlmutató okosat mondjak,azokat meg nem annyira kedvelem
..
abban viszont  van bevált gyakorlatom hogy kevéssé ismert környékből hogyan hozzam képbe magam úgy a hogy én "képben lévőnek"szeretek lenni,de ez időigényes
sok időt kell ott eltölteni, mélyen beszívni a hely levegőjét, beülni kávézókba, bemenni kamu vevőként eladó lakásokba, beszélgetni mindenkivel akinek szája van, pincérekkel, boltosokkal, eladó lakás tulajdonosokkal ,lépcsőházakban mozgó emberekkel, és sok ingatlanossal, bárkivel aki szembejön,és különböző napokon, (hétköznap és hétvégén is sétálni ott különböző napszakokban is)
és figyelni miféle közönség terepe és hogy gondolkodnak
és kb 1- 2 hét után elég jól tudható a helyi specialitás, és hogy neked való vagy sem
alexander7 2023. 09. 14. 12:01
#204858
Egy kis saját megfigyelés.
II, XII, XI hegyvidéki részein a 150-230 as szegmensben hirdetett lakásoknál látom, hogy dobálnak le 10-15, de akár 30 milliót is. Persze van is miből. De általában legalább 3-4 hónap után jutnak el erre a felismerésre.
Ellenben a II/a-ban, Telkiben a házak esetében nem csak a kínálat (és a kereslet) de az árak is befagytak. Nem nagyon akarnak csökkentgetni, jelképes összegeket sem.
emerald 2023. 09. 14. 11:26
Előzmény: #204854  lacikonyha
#204857
Szeretnék swgítséget kérni.
Az első kerület, Kosciuszkó Tádé utca 18szám alatti házról mit tudsz?
Lenne ott egy földszinti 70nm-es lakás, közepes állapotú. Ami egy ismerős öröksége. A ház, lépcsőház nagyon szép, szerintem kicsit bauhaus stílusú.
A lakásból pici erkélyen keresztül lehet kijutni a belső kertbe. Ami egy zöld dzsungel, jó értelemben.
Van egy szomszéd utcabeli garázsuk, 100éves bérleti szerződéssel, kb 8-10e ft-os havi bérleti díjért.
A tulajdonos, úgy gondolja 1-1,2m/nm áron eladható az ingatlana.
Szerintem, személyes jó kaocsolat miatt az 1,1m/nm áron biztos nekem adná.
Én ezt ott, olcsónak gondolom. Egy jó vételi lehetőségnek.
.
Szeretném a véleményed kikérni. Illetve tudsz-e valamit a házról?
Előre is köszi!
Benzedrine
Benzedrine 2023. 09. 14. 11:16
Előzmény: #204851  N0MAD
#204856
Szintén kitáraztam. Reálérték növekvés nélkül nincs sok értelme a bérbeadásnak. Nyerek rajta 4%-ot, miközben kockáztatom, h a bérlő nem fizet, lelakja a lakást vagy csak felhív és órákat rabol az életemből. A világ legbiztonságosabb és leglikvidebb befektetése az 10 éves t-bond 4.2%-ot hoz dollárban, ehhez érdemes mérni minden más befektetést.
tihamer
tihamer 2023. 09. 14. 10:45
Előzmény: #204853  gyula1971
#204855
Nekem 
2024. Februárig 16 %
2025. Februárig kb 20 %
2026. Februárig ~ 10 % ?
Meglátjuk
 👍
lacikonyha 2023. 09. 14. 10:41
Előzmény: #204850  Stg
#204854

értem
az általad használt "nagy átlag" kifejezés abból a kb 20-30 százaléknyi magyar családból képzett "nagy átlag" akik még nem árazódtak ki mára a lakáspiacból
de ez miben kérdőjejezi meg a szövegemben megfogalmazottak helyes voltát?
és melyikét?
vagy csak minden részlet tekintve helytálló a szöveg, csak egészében tekintve rá kukába való?
 
gyula1971
gyula1971 2023. 09. 14. 10:28
Előzmény: #204842  tihamer
#204853
A PMÁP kamatát is leverik előbb -utóbb, hatalmas kiadás a költségvetésnek?
N0MAD 2023. 09. 14. 10:28
Előzmény: #204851  N0MAD
#204852
és ne a százalékmértéken rugózz, módosítsd a számokat ha nem értesz egyet.
a külföldre költözés pedig opció nem mindenki savanyodott be magyarosrszágra képzettségben és nyelvtudásban.
N0MAD 2023. 09. 14. 10:19
Előzmény: #204821  lacikonyha
#204851
reálérték melyik ingatlantulajdonost hogyan is érinti?
mondjuk az országból kiköltözőt eléggé.
aki kiszámolja hogy a bérleti díj pár évig elenyésző az ingatlan árán elérhető hozamhoz képest azt is.
egy kis matek:
ötven milliós ingatlant eladva és húsz százalékot fialtatva az árát három év alatt harminc a nominális növekmény, kidva kétszázért meg mondjuk évi kettő leadózva. az három év alatt hat.
ha maradnak az árak és veszek ugyanott ugyanolyat akkor huszonnégyet kerestem az eladáson. mondjuk fél lakást. bagatel.
ha csökkennek az árak mint 2008ban 30-40 százaléot akkor többet.  
én eladtam kiadott lakásokat tavaly, eddig tetszik a matek. pláne ha nem maradok az országban mert jön a kaki.
Stg 2023. 09. 14. 10:12
Előzmény: #204848  lacikonyha
#204850
Mivel ez egy ingatlanos fórum, nagy átlagban  a potenciális szereplők körén belül gondolkodom, nem az összes magyar, európai lakoson belül.
lacikonyha 2023. 09. 14. 10:07
Előzmény: #204847  Stg
#204849

teljesen normális, bármivel lehet nem egyetérteni
még úgy is hogy nem világítasz rá mi benne a téves, ami miatt nem értesz vele egyet
lacikonyha 2023. 09. 14. 10:01
Előzmény: #204845  Stg
#204848

a nagy átlag bérből él
és nem zárkózik, hanem inkább változó mértékben de csúszik le
ezért vicces ha a nagy átlag a reálértékcsökkenésben látja a kiutat maga számára
akik ennek a mai folyamatnak a nyertesei,az jellemzően nem a nagy átlag tagjai
és több oldalról körbejárta a szövegem, hogy kiket hogyan érint vagy sem
Stg 2023. 09. 14. 09:55
Előzmény: #204843  lacikonyha
#204847
Ok.értem már.
Néha a szó szerinti szövegbe kapaszkodunk, néha a szöveg szellemiségébe.
Nem , a reálértékes bejegyzésed egészével nem értek egyet.
tihamer
tihamer 2023. 09. 14. 09:54
Előzmény: #204843  lacikonyha
#204846
Vélemény a témával (!) kapcsolatban?
☝️
"Az augusztusi ingatlan- és hitelpiaci adatok, valamint a cégcsoport aktivitási mutatói alapján az eddigi, növekvő CSOK-os érdeklődés már az adásvételek számában is megmutatkozik - áll a Duna House szerdán közzétett elemzésében.Az augusztus, a hónapra becsült 8213 tranzakcióval az idei második legerősebb hónap, az egy évvel korábbitól már csak 16 százalékkal marad el, ugyanakkor 35 százalékkal haladja meg a júliusit. Az ingatlanpiaci erősödést alátámasztják a hitelpiaci adatok is. A cégcsoport nemzetközi pénzügyi márkája, a Credipass hazai adatai alapján augusztusban 61 milliárd forint volumen becsülhető, ami az idén a legmagasabb érték.A Duna House elemzése szerint Kelet-Magyarország kivételével stagnál, enyhén csökken a panellakások ára, a téglaépítésű ingatlanok éves áremelkedése pedig 3-5 százalék közötti. Az értékesített budai téglalakások átlagos négyzetméterára idén augusztusban is 1 millió forint felett volt, a belvárosi téglaépítésűeké kevéssel haladta csak meg a 950 ezer forintot. A Duna House közreműködésével augusztusban értékesített ingatlanok közül a panellakások eladási ideje a legrövidebb. A belvárosi téglaépítésűek idén augusztusban több mint egy hónappal gyorsabban, kevesebb mint 5 hónap alatt keltek el."
Stg 2023. 09. 14. 09:50
Előzmény: #204840  Stg
#204845
Egyébiránt te kerested az értő olvasást úgy emlékszem a jómúltkor.
Nekem értő olvasással az jött le, hogy a nagy átlag vonatkozásában viccesnek, nevetségesnek tartod reálérték csökkenés kifejezést használni.
Szerintem viszont a mostani időszak, ahogy írtam is lehetőséget ad a zárkózásra, a felzárkózásra már nem biztos, a magas bázis miatt.
Meglátjuk meddig tart a lassulás .
siemens 2023. 09. 14. 09:48
Előzmény: #204804  hunball
#204844
Engedd el! Semmi koncepció, tudatosság.
Nagy akarásnak nyögés a vége. Az emberek többsége ilyenkor hozza meg élete legrosszabb döntését.
--
Sokat segítene, ha az ingatlan.comon beírnád, hogy Budapesten 85 millió forintig miket vásárolhatnál meg (köztük új építésűt is!!). Rögtön elengednéd wekerlét........ (bár nem biztos, Téged ismerve)
lacikonyha 2023. 09. 14. 09:48
Előzmény: #204840  Stg
#204843
amennyiben a kommented lényegi tartalma az volt hogy egyetértesz velem és  félreértettem, elnézést kérek
tihamer
tihamer 2023. 09. 14. 09:44
Előzmény: #204834  lacikonyha
#204842
Vélemény a témával kapcsolatban?☝️
"Az MNB 100 bázispontos ütemben megkezdte az ultramagas, 18 százalékos alapkamat csökkentését. A jelenlegi – régiós szinten is még mindig magas – 14 százalékos szintről szeptemberben újabb 100 pontos vágás következhet, utána azonban lassíthat az MNB.HIRDETÉSAz infláció csökkenésének üteme akár megengedné a további nagyobb léptékű vágásokat, azonban Magyarország kockázati megítélése sokkal kedvezőtlenebb, mint a régió más országaié, amit a forint árfolyamának hektikussága is jól mutat. Ráadásul, a Fitch soron következő decemberi felülvizsgálatakor ronthatja a magyar hitelbesorolást, ami szintén negatív üzenet lehet a piac számára. Ezek alapján az Equilor idén év végén 10,75 százalékos, 2024 végén pedig 6,5 százalékos alapkamatra számít. Várhatóan novemberben elérjük az egyszámjegyű szintet, így éves átlagban az infláció 18 százalék lehet, amit jövőre 6 százalék követhet. Árokszállási Zoltán ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy a dezinflációt jelenleg hajtó elemek idővel egyre kevésbé fogják éreztetni hatásukat: a forint most már gyengül, emelkedik az olajár, januártól emelkedik az üzemanyagok jövedéki adója, némileg élénkülhet a fogyasztás, miközben a költségvetés kiigazítási kényszere folyamatos kockázatot jelent.Az Equilor vezető elemzője szerint a forint nagy volatilitás mellett enyhén gyengülő pályán maradhat, a jelenlegi kilátások szerint 2024-ben 400 forintos év végi euróárfolyam várható. A magyar gazdaság durva alkalmazkodáson van túl: az idei gazdasági teljesítmény még az előzetes várakozásokat is alulmúlta, az Equilor elemzése szerint 2023-ban 0,7 százalékkal csökkenhet a GDP. A recesszió mögött több tényező áll, így elsősorban a magas infláció miatt visszaeső fogyasztás, a visszafogott állami beruházások, és a magas kamatok miatt visszaeső beruházási kedv. Az idei visszaesést jövőre 2,5 százalékos növekedés követheti, amit a visszatartott európai uniós források gyors ütemű beáramlása növelhetne, ezzel azonban egyelőre csak kis eséllyel lehet számolni az Equilor szerint. Ezen folyamatok mellett a magyar államháztartás egyenlege idén 4,5, jövőre 3,5 százalékos hiányt mutathat, míg a GDP-arányos államadósság idén 71,5 százalék, jövőre pedig 69,5 százalék lehet."
gyula1971
gyula1971 2023. 09. 14. 09:43
#204841
Nem olyan vészes a visszaesés, de jövőre sem lesz jobb  Elhúzódó korrekcióra számíthatunk az ingatlanpiacon.-A meglehetősen borús tavaly év végi várakozásoknál kevésbé esett vissza az ingatlanpiac 2023-ban Magyarországon. Az év hátralévő részében élénkülés lehet, de összességben idén és jövőre is oldalazás várható – derült ki az OTP Bank és az OTP Ingatlanpont tegnapi sajtótájékoztatóján. Az árak átlagosan stagnálnak, de ez reálértékben jelentős visszaesést jelent. Megtudtuk azt is, mi az a "mentális kamatszint", ami már nincs messze.
https://azenpenzem.hu/cikkek/elhuzodo-korrekciora-szamithatunk-az-ingatlanpiacon/9657/?fbclid=IwAR03bJFdQpQWugm22OIh_lRARWns0Ss6tV7v5shLHw_EINVkN1AIi50HzzQ

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek