Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
dexter 2023. 08. 16. 12:35
Előzmény: #203017  Pistike12
#203020

Az albi árak azért nőttek (szerintem), mert egyrészt most nyáron is a vidéki főiskolások, egyetemisták lakást keresnek. Ebben az időszakban minden évben kb. 10-20%-ot nőnek a bérleti árak, aztán év végére mindig kicsit visszamennek (pár %-ot).
Másrész sokan kivárnak az ingatlan vásással és inkább albérletbe költöznek.
Soha nem tudhatod, hogy ki miért ad el ingatlant, ezért ilyen határozottan kijelenti, hogy nincs eladáskényszer, az elég bátor. De ha nincs is eladási kényszer a legtöbb eladónál, az biztos, hogy viszont vevő sincs. A béka segge alatt van a havi tranzakció szám, még 2008-asnál is rosszabb a helyzet ebből a szempontból, pedig azóta nőtt is a lakásállomány az országban.
earth 2023. 08. 16. 12:29
Előzmény: #203009  Pistike12
#203019
Az, hogy nőttek az ingatlanárak az elmúlt 1 évben, az egy kurva nagy tévhit, és erre építed az érvelésed.
dexter 2023. 08. 16. 12:24
Előzmény: #203014  Pistike12
#203018
Azért jobban hiszek egy olyannak, akinek több száz eladásból van merítése, mint neked, aki eladott egy ingatlant idén. Lehet neked olyan igatlanod volt, amit keresnek. Nyilván nem minden lokációban és típusú ingatlannál egyformák a változások, biztos lesz olyan hely, típusú ingatlan, ahol még emelkedni is fognak nominálisan is, de a nagy átlagban nagyon nem ez lesz a jellemző a következő időszakban.
Pistike12 2023. 08. 16. 12:18
Előzmény: #203016  dexter
#203017
Ujra leirom. Tudom h szar van DE eladasi kenyszer nelkul nincs arcsokkenes illetve realban mar volt hatalmas.
Miert es mibol nott ekkorat az albi ar ha igazad van.?
dexter 2023. 08. 16. 12:13
Előzmény: #203012  Pistike12
#203016

Nem nött az ingatlanok ára nominális értéken se az elmúlt fél évben. Ezt feljetsd el. Nem kormány hazugsáokat kell nézni, hanem valós piaci adatokat.
A fizetések se fognak nőni, max. a minimálbér jövőre, de ezt már leírtam. Hiányzik a gazdaságból kb. 3000MrdFt EU-s pénz, az adó és áfa bevételek közel 1000MrdFt-tal maradnak el a várttól, az MNB veszteségét is ki kell fizetni, a kamatterhek 4x-eresére nőttek 2020-hoz képest, ami kb. 1500MrdFt plusz terhet jelent idénre (jövőre még valószínű még többet).
Kong az ürességtől az államkassza, a gazdaság ki van száradva, még most a lendület visszi egy kicsit, de már látszik a számokon, hogy egyre szarabbak a gazdasági mutatók.
A GDP-t meg el kell felejteni, mert az nem mondja meg, hogy egy gazdaság milyen állapotban van.
Pistike12 2023. 08. 16. 12:12
Előzmény: #203013  dexter
#203015
Engem nem kell meggyozni, hogy ami itt van az egy fos, :) messze all tolem ez a horda, de nem erdemes csukott szemmel jarni. 30% koruli realveszteseg utan erdemleges nominalis csokkenest varni ugy, hogy nincs eladasi kenyszer, szerintem nem jo meglatas. Aki venni akar most vegyen mert van kinalat. Ha hirtelen kiutuk a papirokat, es a hozam a albi hozamok ala csokken hamar felszivja oket a papiros vagyon. 
Pistike12 2023. 08. 16. 12:08
Előzmény: #203011  dexter
#203014
1. A piacon vagyok. 10-15% van bpen
2. Az eladasi arakrol irtam direkt, ami nem csokkent a statisztikak szerint. A 2mos nm aru alomvilagok nem leteznek csak a comon:) 
3. Ujra leirom: Engem a hirdetesi ar nem zavar ossze MERT az eladasi arakat nezem, amit az ismerosi körből es a NAV adatokbol leszurt statisztikakbol nezem. Ezek alajan NŐTT a nominal ár tavalyhoz képest. Azzal senki se jojjon, hogy nem pontos a NAV, mert akkor tavaly is ugyanannyira volt pontatlan akkor:) 
A hirdetesi arak csokkenhetnek is akar, de az Teged ne tevesszen meg, es felesleges vele p3ldalozni. Adtam el cshazat iden 0,3%os alkuval. De ugy hogy elotte 10%ot lefaragtam a hirdetesimbol. Es dragabban aftam el, mint tavaly a szomszed ugyanolyat... 
Akkor most 10.3%al volt az alku? Illetve csokkent az ar? 
dexter 2023. 08. 16. 12:04
Előzmény: #203009  Pistike12
#203013
Ja, és nem a köztévét kell nézni, mert ott a hazudozás megy mindenről. Szegény lakáseladók is elhiszik, hogy minden szép, minden jó és az 1 éve eladatlan igatlan árát tovább növelik. :)
Pistike12 2023. 08. 16. 12:02
Előzmény: #203010  dexter
#203012
Nem az infla mertekevel fog noni de noni fog. Illetve a bazishatas miatt az infla csökkeni fog ahohy a gdp noni ha nem romlik tavalyhoz kepest a körülmény. A berek realerteke kevesbe csokkent mint az ingatlanoke, es emelett meg az ingatlanok ara is nott mindezek ellenére. Tehat varhatoan a kornyezet nem romlik, inkabb javul.
Abban igazad van, hogy ordogi kor, de a penz vasarloerejet epp most "semmisiti" meg dkjban marcikank a hatalmas negativ kamattal... Kozben egyeb befektetesi lehetoseg nincs illetve nominalisan noni fog a vagyon. Es epp ez fogja fenntartani a NOMINALISAN az ingatlanarakat,epp ez az ördögi kör amit irsz. 
Egy bokkeno lehet, ha eladasi kényszer keletkezik, mondjuk a kamatstop feloldasa miatt 
Hangsulyozom: Szerintem
dexter 2023. 08. 16. 11:58
Előzmény: #203009  Pistike12
#203011

Annyira nem csökkent az ingatlanok ára, hogy mostanában elég sok helyen már bőven 20%-okat lehet alkudni, de közelebb a 30-hoz. Az a baj, hogy te a hírdetési árat nézed és nem látod, hogy valójában mennyiért ment el az ingatlan. A hírdetési ár az eladó egy vágyálma, közben meg van a valóság, amiért ténylegesen el is adják.
Még kell egy kis idő, hogy az eladók is rájöjjenek, hogy már a kiírásnál is alacsonyabb árat kell megadni, hogy azt a kevés vevőt, ami van, azt becsalogassák.
dexter 2023. 08. 16. 11:53
Előzmény: #203007  Pistike12
#203010

Ha az infláció mértékével emelkednének a fizetések, akkor magas szinten állandósulna az infláció (a magasabb fizetések nagyobb vásárlóerőt, így nagyobb keresletet jelentenek, ami felhajtja az árakat, ez azért elég alap gazdasági alaptétel).
Az infláció leszorítása az ilyen versenyképtelen gazdaságban mint a magyar, főleg a bérek reálértékű csökkenésével fog megvalósulni. Azaz nominális bérnövekedés nem lesz, vagy csak minimális (pl. a minimál bért jövőre biztos, hogy növelni fogják, de az megint infláció növelő lesz). Ördögi kör ez, és ez egy ilyen rosszul működő gazdasággal nem is lesz jobb.
Pistike12 2023. 08. 16. 11:51
Előzmény: #203008  earth
#203009
A 9 % keves a dkjban. Van egy hivatalos infla, ami boven efolott van. Jelenleg a dkj eseteben a kamatot Marcika beavatkozasa lenyomta. Ezert kisebb, mint kellene normal piaci viszonyok kozott lenne. Nem tudom ezen mit nem lehet erteni. Beterelte a vevoket kotelezoen a dkjba igy a kamat csökken. Ha nem akarod megerteni szived joga de felesleges erv nélkül hadovalni erről... 
Az ingatlanarak nottek tavalyhoz kepest nominalban. Realban hatalmas a veszteseg. 
Ha nonek a berek nominalisan (15% minimalberemeles lesz, az tol fel mindent), csokken a kamatszint, es az ingatlanok ar/ber aranya pozitivan változik tavalyhoz kepest akkor miert is csokkene az ingatlanok ara, ha iden sem csökkent?... 
earth 2023. 08. 16. 11:39
Előzmény: #203001  Pistike12
#203008
Melyik inflációhoz képest rossz? Az elmúlt év kenyérinflációhoz képest? Ahhoz képest igen, de most nem kenyérről van szó. Engem nem érdekel, hogy fönt hogyan állították össze az inflációs kosarat. Nem érdekel az az inflációs kosár, amiben nincs benne az ingatlan, helyette élelmiszer és sony playstation vagy mik vannak benne. Tedd bele az elmúlt év inflációs kosarába az ingatlant jó nagy súllyal! Mi jön ki? Mi fog kijönni 1év múlva? Úgy is rossz a nettó 9%? Hazudok, hogy nem érdekel a KSH infla kosara, de az ennél nem is lehetne jobb, mert pont az állampapír szempontjából kedvező inflációs kosárból kénytelenek kiindulni.
Az alapkamatot nem értem miért hozod fel? Magas? Az segíti az ingatlanárak növekedését?
Pistike12 2023. 08. 16. 11:34
Előzmény: #203002  dexter
#203007
Az inflacio miatt emelkednek. Ezek tenyek. 
Ha nem lenne igazam akkor hogy tudnak emelkedni olyn szintre a berleti dijak hogy kisul a szemem? Siman 6%os hozamok vannak ilyen magas ar mellett is. 
dexter 2023. 08. 16. 10:28
Előzmény: #203003  bendgeuz
#203005

Az akkugyárak is jó nagy átverés a kormány részéről. Dobálóznak a 100MrdFt-okkal, hogy mennyit fektetnek be ide a kínaiak, de azt már nem teszik hozzá, hogy ennek a 90+%-a gépek, amelyet nem itthon vesznek meg, azaz nem itt költik el. Ezt még sok elemző is benézi. Az itteni gyárfelhúzást, meg egy kis fagyipénzt meg az állam ad oda nekik támogatásként. A profitot meg ki fogják vinni, a társasági adóra, a HIPA-ra meg adnak nekik hatalmas engedményt (mint a többi külföldi cégnek), amiből még a támogatás sem jön vissza.
Közben meg itt tönkreteszik a környezetet.
Ja és közben fröcsögve szídják orbánék a multikat, és hazudják, hogy a magyar cégeket támogatják. Közben a multik nem fizetnek szinte semmi adót és kapnak hatalmas támogatásokat, a magyar (nem NER-es) cégek meg dögöljenek meg, mert azok semmit nem kapnak.
Szóval ebből nem lesz fellendülés, meg béremelés.
tihamer
tihamer 2023. 08. 16. 10:27
Előzmény: #203003  bendgeuz
#203004
Most még csak uborka szezon van. Sokan nyaralnak.
Forró ősz lesz a magyar gazdasági, pénzügyi piacon.
Pl a CHF simán lehet 450 HUF az év végéig, vagy azelőtt.
bendgeuz
bendgeuz 2023. 08. 16. 10:13
Előzmény: #203002  dexter
#203003
GDP kozmetikara jonnek a kinai koreai akku üzemek. Ideig oraig meg fog latszan egyszeri tetelkent, de profitot peldalul nullat fognak ebben az orszagban befektetni. EURHUF kozmetikara is kivaloan megfelel, hogy alkalmankent 500-2000 milliard forintot valtanak le, addig se eltolcsynak kell erositeni a kipcsak betyartallert
dexter 2023. 08. 16. 10:10
Előzmény: #202999  Pistike12
#203002

Mire emelkednének a bérek egy receszióban lévő gazdaságban? Ez nem fog javulni ezzel a kormányzással soha az életben. Maga a GDP és a növekedése egy szám, nem több, ez nem mutatja meg valójában, hogy az emberek mennyire fizetőképesek.
A magyar gazdaság az elmúlt 14 évben se nagyon remekelt, de az EU-s pénzek ezt elfedték. Most, hogy nincsennek EU-s pénzek, egyre jobban felszínre kerül az, hogy orbánék hogy tették tönkre ezt is a sok NER-es "vállalkozóval", akiknek a cégei csak az államból tudnak megélni, mert a hatékonyáguk, versenyképességük 0.
Pistike12 2023. 08. 16. 10:01
Előzmény: #202995  earth
#203001
Az inflaciohoz es az alapkamathoz kepest rossz. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek