Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
TozsdeMagus
TozsdeMagus 2026. 06. 19. 22:31
Előzmény: #266238  tothjoco
#266240
Mar ne haragudj a kerdesemert de ha felmondanad a szerzodest akkor ezek biztos hogy kikoltoznenek?
Sony123 2026. 06. 19. 21:02
#266239
Én azt várom, hogy lakásárak bérleti díj is csökkeni fog! Miért? Az elmúlt évek miről szóltak?.
.
Emeljük a lakásárakat .. NER-k jól járnak. Bankok adjanak kölcsön, persze maximált hitellel, amit a kormány kifizet különbözetképpen, adjunk 3%-s hitelt, hogy örüljenek az adósok. Az állam persze kifizeti a különbezetet. Itt mindenki jól jár. Adósoknak 3%-s hitel, bankok megkapják a pénzüket, tehát érdekeltek is, hogy hitelt adjanak csak az a gond, hogy mi fizetünk mindent. Ha a NER-s cégek nem kapják meg a többszöröszen túlározott profitjukat, akkor borul minden. Erre számítok, majd meglátjuk!!!
tothjoco
tothjoco 2026. 06. 19. 20:24
Előzmény: #266233  Second Wave
#266238

Igen és ez a nagyobb lakások árainál látszott is. És ez hajtota a panelekt is RÉSZBEN, de a kis lakások a fő célpont. Nekem van egy 75 nm-es kiadva mama fia unoka, külön szobában. +a garázs külön bérlőnek.Esélyük sincs hogy vegyenek viszont itt kiválóan elvannak 7+ éve. A lakást 180-ért adom ki. rezsi max 10, mert cirkó van, új nyílászárók, új a lépcsőház, jó helyen.Hárman simán kigazdálkodják.És biztos h sok hasonló élethelyzet van.Elvált anyuka két gyerekkel pl.nekik egy 50nm-es két szoba nem ideális...
Firekiller
Firekiller 2026. 06. 19. 20:17
#266237
hallo, románoknál majd 10% az infla, nincs ott vmi alacsony kockázatú jól tejelő bármi?
2345678 2026. 06. 19. 18:03
Előzmény: #266234  Spiller
#266236
Most panaszkodott egy ismerős, hogy a fiánál Veresegyházon tetőcsere lesz. Most kapott árajánlatot.. A mester 20 000 Ft/nm áron vállalja a feladatot. Ha a bontást a család megcsinálja, akkor lehet egy" picivel" kevesebb mint 20  000.. Sokalják ! És azt mondják hogy ez kész rablás stb.
Bandita 2026. 06. 19. 16:45
Előzmény: #266231  Pistike12
#266235
Választás óta eur-ban 10% feletti bérnövekedés volt. 
Spiller 2026. 06. 19. 16:18
Előzmény: #266192  Hobbyproperty
#266234
ha korábban bementél szaküzletekbe vizes vagy elektromosba vagy az építőipari szakáruházakba dugig volt, ezer ember.  Most konganak az ürességtől. Az áruházakban még vannak de virágokat fűnyírót és grillező cuccokat vesznek.  A szakemberek qrva drágák az anyagok is. Mondtam szakembereknek jön még kutyára dér. Hívogatnak tudok valami melót. Mondtam azokkal dolgozunk akik értelmes árat mondtak és nem összacsapták a melót.  Ilyen a rockendroll szakma. Régebben egy üzlethelyiség vagy lakás teljes felújítása a vételár 5-20%a volt állapottól függően de persze ehhez képest változott az ár.    És sorba tudtad rakni a szakembereket némi csúszással.  De mostanában 1év is van mire végeznek és a minőséget a munkát állandóan ellenőrizni kell és a munkadij sokkal magasabb százalékkal kezdődik.  
Second Wave 2026. 06. 19. 16:01
Előzmény: #266232  FR73
#266233
Valamelyest követem az ezzel kapcsolatos fb csoportokat. Családoknak alkalmas (1n 2háló és nagyobb) bérbeadó lakásokból hiány van. Egyrészt nem annyira befektetési célpontok, másrészt akinek ilyen van az is inkább a kockázat minimalizálás és profit maxolás miatt inkább szobánként adja ki (én azt az egyet ami családnak alkalmas, azt egy gyerekes családnak adom ki). A büfik a garzonra és az "amerikaikonyhás" 50 nm-esekre repültek rá (ami alkalmatlanok egy család tartós életviteléhez). Viszont így nincs aki családoknak értelmezhető lakásokat adna bérbe.
Szóval ott azért van / lehetne társadalmi hasznosság.
FR73 2026. 06. 19. 14:43
Előzmény: #266223  berlini
#266232
A lakás kiadó társadalmi hasznossága volt a téma, amit írtam, az egy-két valós szempont volt.
Egy-két szempont a sok közül.
Pistike12 2026. 06. 19. 14:23
Előzmény: #266230  berlini
#266231
Egy olyan katyvaszt csinalt Nagy Marton, hogy azt nem lehet szoval kifejezni. 2011 szintu mentesre van szukseg. Nem lehet fenntartani ezt a berszintet sztem vagy csak nehezen. Novelni nem. Majd kiderul h melyikunk latta jol. En neked szurkolok.
Egy osps hitel jelenleg havi 220e ft az adofizetoknek...
berlini
berlini 2026. 06. 19. 14:14
Előzmény: #266227  Pistike12
#266230
"A berhez annyit, hogy a gdp novekedes nem alapoz meg feltetlen realbernovekedest. A fidesz utolso ket eveben igen komoly realbernovekedes volt a 23as bazishoz kepest. Kegsem volt gdp novekedes. "
De. 
Ha nincsenek munkaerőtartalékok akkor a bővülő termelés, erősödő szolgáltató szektor biztosan reálbér emelkedést vár ki.
A megjegyzésed 2. mondatát pedig én nem állitottam.
Az elmúlt 1-2 év reálbéremelkedésének kiváltója az ország gyorsulő eladósodottsága és nem a GDP izmos növekedése volt.
berlini
berlini 2026. 06. 19. 14:10
Előzmény: #266226  Pistike12
#266229
"A 2015 és 2020 közötti időszakban a magyarországi lakáshitel-kamatok történelmi mélypontra süllyedtek. Míg 2015 elején a lakáshitelek átlagos THM-je még 7% körül mozgott, addig a szigorodó MNB-s szabályozásoknak, az alacsony kamatkörnyezetnek és az erős piaci versenynek köszönhetően 2020 végére a kamatok és a teljes hiteldíj mutatók (THM) sok konstrukcióban 3-4% közé csökkentek."
AI válasz, de nekem van egy unoköcsém aki 2020-ban 3%-on vett fel hitelt
Pistike12 2026. 06. 19. 14:06
Előzmény: #266226  Pistike12
#266228
Teljes futamidonalatt 42.600.000 ft a kamattamogatas!!!!
Szerinted nem ez epult be az arakba? De... 
Pistike12 2026. 06. 19. 14:04
Előzmény: #266225  berlini
#266227
A berhez annyit, hogy a gdp novekedes nem alapoz meg feltetlen realbernovekedest. A fidesz utolso ket eveben igen komoly realbernovekedes volt a 23as bazishoz kepest. Kegsem volt gdp novekedes. 
Az mar egy kivalo eredmeny lesz, ha ezt megtartja a Tisza, nemhogy novelni. 
Egyre tobb irrealis varakozast latok sok embernel. 
Kb mindenki aki a piacon volt tudja, hogy 2022 ota az ingatlanpiac kihalt. A PMAP majd azt kovetoen az OSP kilotte az arakat, amit megtamasztott az infla miatti beremelkedes is. Egeszen tulertekeltte. 
Te azt sugallod, hogy a tulertekeltseg marad, ha arra tippelsz, hogy lesz realbernovekedes es ezaltal arnovekedes. 
Azt elfelejted, hogy jelenleg minden egyes hiteles ingatlanvetel utan az adofizetok 25 evig havonta cca 142.000Ft.ot!!!!! 
Pistike12 2026. 06. 19. 13:49
Előzmény: #266225  berlini
#266226
Piaci Fix hitel 4% alatt? En nem talalkoztam vele.
De az elmult 20 ev sem ezt mutatja. 
Ha ugy gondolod, hogy hamarosan ujra penzt vonnak el a bankok a megtakaritasbol, tehat minuszos kamatszint lesz, szerintem nem jol latod a mostani makropalyakat. De a hosszutavnal sem latom ennek eselyet, mert inkabb lesz inflatorikus hatasa a nepessegcsokkenesnek, mint nem. 
berlini
berlini 2026. 06. 19. 13:42
Előzmény: #266219  Pistike12
#266225
1.
Hogyne lenne példa 3-4%-os hitelkamatra.Magyarországon is volt 2020 körül.
2.
Az alapkamat levitele nem befolyásolja a lakáshiteleket? Akkor mi a fene, ha az nem?
3.
A reálbér emelkedés egy növekvő gazdaságban törvényszerű még ha számodra érthetettlen is.
Még a NER is el tudta érni 2015-20 közötti években. Mert meg volt  GDP növekedés mint fedezet.
Év [1, 2, 3, 4, 5, 6, 7]GDP volumenváltozás (előző év = 100%)Egy keresőre jutó reálkereset indexe (előző év = 100%)Főbb gazdasági események és trendek
2015+3,7%+4,2%Erős gazdasági növekedés, folyamatos bérfelzárkózás.
2016+2,2%+7,4%Kedvező bérnövekedési környezet és dinamikus fogyasztásbővülés.
2017+4,1%+10,3%Jelentős minimálbér- és garantált bérminimum-emelések hatása.
2018+5,1%+8,2%Tovább tartó konjunktúra, feszes munkaerőpiac.
2019+4,9%+5,4%A válság előtti utóbbi csúcsév: mind a GDP, mind a bérek töretlenül nőnek.
2020-4,5%+2,5%COVID-19 világjárvány okozta gazdasági visszaesés.
2021+7,1%+3,8%Erőteljes visszapattanás (rebound) és újranyitás.
2022+4,6%+2,6%A háború kitörése és a választások előtti költekezés miatt csúcsra járatott kereslet.
DaGi 2026. 06. 19. 13:39
Előzmény: #266221  szikbal
#266224
A kontraszt kepzes okan:
2025 elejen ugyanez 14.350 volt a melyponton. Lassan dupla annyi elado lakas lesz BP-en, mint tavaly ev elejen.
berlini
berlini 2026. 06. 19. 13:35
Előzmény: #266218  FR73
#266223
a lakásárak nem csak azért nőnek mert befektetők is veszik.
Gépkocsit sem mindenki tud venni magának és ennek ellenére nem tilos egyidejűleg 2db-ot tulajdonolni.
Én például bajba lennék külföldi utjaimon ha nem tudnék kocsit bérelni és az apartmant is jobban szeretem mint a hotelszobát.
Vissza a lakásokhoz.
Ismerek egy menedzsert, aki egy világcégnél dolgozik. 
Eddig azért nem vett saját lakást, mert soha sem tudhatja, hogy mikor küldik tartósan tengeren túlra. (Budapest a 3. telephely ahol éppen dolgozik a cégnél.)
Egy a jelenleginél nagyobb számú bérlakás lehetővé teszi a munkaerő mobilitását. 
Nem az a megoldás, hogy megtiltom vagy jól megadóztatom  a kiadási célú lakásvásárlást. 
A megoldás a bérlakások számának drasztikus emelése. csökkenteni kell az üresen álló, sokszor lakhatattlan lakások számát.
Másik példa:
Távoli rokon az ötvenes éveiben járó szakmunkás, aki 2 gyerek és a kocsi mellé egy kisvárosban vett egy lakást, (aztán cserélt időközben plusz hitelfelvétellel nagyobbra) ami persze még jó ideig hitellel terhelt.A munkaadója leépit, a termelést elviszi máshová.Ha eladná a lakását és visszafizetné a 20 milliós hitelt akkor maradna 10 m forintja, hogy keressen egy nagyvárosban egy lakást.Végül nem lépett még.
Egy jól képzett szakember eltengődik a városban (most még kap végkielégitést is) és a korábbihoz képest szinte semmivel nem járul hozzá a GDP-hez.
2345678 2026. 06. 19. 13:21
Előzmény: #266221  szikbal
#266222
Van itt eladó lakás bőven.
szikbal 2026. 06. 19. 12:57
#266221
Bp-i eladó lakások - 2026
2026.01.06.     23.095 db
2026.02.07.     24.610
2026.03.05.     25.671
2026.04.05.     26.487
2026.04.22.     27.024
2026.05.06.     27.519
2026.06.06.     28.148
2026.06.18.     28.493

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek