Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ncseed!
ncseed! 2021. 02. 07. 19:08
Előzmény: #106778  HerrLudwig
#106780
Te, nímetben nincs olyan fórum hogy "kisebbségi komplexusom van ezért oda írogatok ahová sose megyek vissza egy olyan témában amiben abszolút nem vagyok érintett mert csak így érzem magamat valakinek"? Mert regisztálhatnál oda... 
greenman76
greenman76 2021. 02. 07. 18:31
Előzmény: #106773  lohran
#106779

Hasonlóan gondolom, nem egyszerűen az a baj, hogy drágák az ingatlanok, hanem, hogy drágán is gyakorlatilag szart kapsz!
Egy Hollán Ernő utcai héra fűtéses, full felújítandó lakás ára megegyezik egy 2005 -ös építésű újszerű sasadi lakással, legalábbis a Balla nagyon bizonygatta...
Aki már látott elektromos vezetéket és és csöveket ilyen házakban, az tudja, hogy itt messze nem csak a lakásra kell majd költeni...
HerrLudwig 2021. 02. 07. 18:28
Előzmény: #106774  Törölt felhasználó
#106778
Én pont ezt csináltam, amit a 2. bekezdésedben leírtál :)
Mármint bőven összeszedtem már egy budapesti lakás árát, de minek visszamenni? Csajom itt van, vannak már itteni haverok is, nemcsak a lakhatás, de a körülvevő infrastruktúra (utak minősége, egészségyügy stb) is ég és föld, a karrierlehetőségekről nem is beszélve. Mit tud ehhez képest a lepukkant Budapest kínálni? Semmit kb. És ez nagyon sok itteni magyarnál így van ám, ismerek elég sokat, eszük ágában sincs visszamenni. Soknak szintén itteni a párja, vesznek itt lakást, házat.
ncseed!
ncseed! 2021. 02. 07. 18:23
Előzmény: #106772  CyrusTheGreat
#106776
Kinti fizetésből (szinte) minden olcsóbb arányaiban a fizukhoz képest mint itthon. De persze a csőlátók szerint csak a lakásárak miatt mennek ki...MUHAHA BP mellett 10-15 km-re fillérekért lehet ingatlant venni.
***
Még mindig várom a válaszokat hogy miért nem az üzemanyagot drágállják az itthon maradottak, meg az autóárakat és még sorolhatnám napestig! Azokat amik szinte fillérre annyiba kerülnek mint kint miközben a lakásárak felébe-harmadába!
Törölt felhasználó 2021. 02. 07. 18:22
Törölt hozzászólás
#106775
Törölt felhasználó 2021. 02. 07. 18:19
Előzmény: #106772  CyrusTheGreat
#106774
Az orbáni népesedéspolitika mit fog kezdeni azokkal, akik most 3 gyerekes családba születnek? Bár lehet, hogy kitalálják nekik a CSOK gyerekek CSOK-ját alanyi jogon? Mert, ha nem, akkor kezdőtőke híján pont olyan helyzetben lesznek, mint a mai fiatalok, hogy vagy bevállalnak majd 3 gyereket vagy külföld.
Én 1 év külföldi projekt után annak idején hazajöttem 27 évesen, de ma szerintem 1 év alatt nem lehet ott sem összekaparni a budapesti lakást, mai agyammal kinn maradnék, albérletbe nem jönnék haza. Ha pedig sokáig marad kinn egy fiatal, akkor élete párját is ott fogja megtalálni, és akkor még kisebb eséllyel jön majd haza.
lohran 2021. 02. 07. 18:18
Előzmény: #106768  CyrusTheGreat
#106773
Az ingatlapiac most van kialakulóban.
A pénznyomda teljesen irraciónális szintre vitte az ingatlanárakat nemcsak árban de egymáshoz képesti árazásban is.
Pl kis túlzással egy hegyvidéki 2 szobás annyi mint egy 8.kerületi.
Teljesen értelmetlen itt most raciónalitásról beszélni minden a feje tetejére állt.
Amikor lecseng a politikában a hevület vagy a lakosság elzavarja Őket mert belátja nem jó a pénznyomda az inflával és az elérhetetlen eszköz árakkal.
CyrusTheGreat 2021. 02. 07. 18:13
Előzmény: #106771  Törölt felhasználó
#106772
Nincs ezzel gond, csak pont ezek miatt is leszünk Európa szegényháza. Ha a jövő generációja nem találja meg a számítását itthon, akkor reszeltek az egésznek.
Törölt felhasználó 2021. 02. 07. 18:11
Előzmény: #106761  CyrusTheGreat
#106771
Igen, idehaza sokkal többet kell dolgozni érte. Ha nem örökölsz, akkor vagy menő vállalkozásod lesz, vagy irány külföld, vagy iszonyat lassan és nehezen lesz lakásod. Ez van, és egyre inkább ez van, sajnos.
tihamer
tihamer 2021. 02. 07. 18:08
Előzmény: #106762  HerrLudwig
#106770
"Ez van, tihamernál sajnos nincs minden csésze a szekrényben."
Vannak más befektetéseim is, de mind hozamban, mind kitettség nagyságában az ingatlanjaim hozták a legtöbbet az elmúlt 23 évben. ❗👆😃
Törölt felhasználó 2021. 02. 07. 18:04
Előzmény: #106764  HerrLudwig
#106769
Nem mindenki olyan zseni, mint te. Én nem vagyok. Nekem 27 éves koromban volt az első lakásom, saját magam vettem 85% önerővel, segítség nélkül. 30 évesen eladtam, és vettem egy nagyobbat, saját pénzen, teljesen kp-ra.  Gondolom, te is ezen a szinten jársz legalább jelenleg. Azután összegyűjtöttünk a párommal egy szabad szemmel is látható összeget, amit én nem mindig a legjobban fektettem be, a 2008-as összeomlás nekünk pl nem tett jót.. Aztán pár éve örököltük ezt, és megtartottuk. Addig nem hittem az ingatlan befektetésben, de azt mondtuk, hogy tartsuk meg, legyen ingatlan eszközünk is. No ez a történet, mielőtt az jön le, hogy aranykanállal a számban születtem.
CyrusTheGreat 2021. 02. 07. 18:00
Előzmény: #106767  lohran
#106768
ezeket a "luxus" (nem azok) ingatlanokat Frankfurtban és Bécsben az átlag dolgozó fele annyi idő alatt veszi meg, mint a budapesti linkelteket. Ennyire luxus ingatlanok ezek kint (semennyire). 
lohran 2021. 02. 07. 17:59
Előzmény: #106753  CyrusTheGreat
#106767
Ugyan !
Ezek luxus csomagok millárdos tolvajoknak.
Földi halandó ilyet nem vesz kár ezzel foglalkozni.
Szervita téren mit lát ha kinéz a szomszéd ház falát,mit hall az utcáról még az is felvisszhangzik ha valaki elfingja magát.
Egészség szempontból se jó mert kevés a levegő,zöld nincs.
Ez kb olyan mint nem veszel meg egy 20 milliós karórát
CyrusTheGreat 2021. 02. 07. 17:58
Előzmény: #106763  Benzedrine
#106766
Az üzenet az, hogy a bécsi átlag csak 10 évig dolgozik egy ilyen lakásért, a budapesti meg 18-ért, úgy, hogy Bécsben egy hangyányit erősebb a jogbiztonság, mindegy, hogy bérlői vagy kiadói oldalról nézed (bár azért, amikor számoltam a kiadási hozamokat, azért volt egy pár olyan szabályozási dolog, ami annyira nem tetszett bérbeadói nézetből...).
lohran 2021. 02. 07. 17:54
Előzmény: #106737  berlini
#106765
Oké legyen húsz-szoros azzal kiegyezek.
HerrLudwig 2021. 02. 07. 17:53
Előzmény: #106758  Törölt felhasználó
#106764
Értem, tehát a legjobb befektetésedet ki sem kellett találni, mert az öledbe hullott és utána meg csak annyi volt vele a nehézség, hogy ne add el. Gratulálok, szép teljesítmény! 👏
Benzedrine
Benzedrine 2021. 02. 07. 17:50
Előzmény: #106761  CyrusTheGreat
#106763
Még durvább, higy Bp-en tényleg meg is kell venned azt a lakást, ha le akarsz telepedni, saját bútorok között lakni, egy bérlakásból bármikor kirakhat a tulaj vagy duplázhatja a bérleti díjat. Bécsben simán tudsz jó állapotú bútorzatlant bérelni hosszú távra. Ha vásárolni szeretnél ott 1% alatt van a kamat, itt 3.5% fölött.
HerrLudwig 2021. 02. 07. 17:44
Előzmény: #106759  mr_bob
#106762
Igen, pontosan erről is írtam. Ráadásul amit én írtam, az nem is ettől az időszaktól, hanem 2017-től van. Ő meg örül, hogy 2013-tól szerinte több hozamot csinált, mint én feleannyi idő alatt. Bár nem, mert ugye az Amazon részvény...
Ez van, tihamernál sajnos nincs minden csésze a szekrényben.
CyrusTheGreat 2021. 02. 07. 17:42
Előzmény: #106754  Törölt felhasználó
#106761
De mutatok még egyet (megjegyezve, hogy krva nehéz összehasonlítani két város két kerületét, de talán ezek valamennyire rokonok).
Bécs, 3. kerület, 72nm, 22nm terasz, 3 szoba, 425k EUR (151M HUF):
https://www.neubaukompass.de/neubau/central-mark-wien/wohneinheit-93368
Budapest, Waterfront City, 3 szoba 80nm +20nm terasz 104M:
https://citycollection.hu/hu/ingatlan/lakas/5763
Bécsben 40k EUR-t hoz évi átlag nettónak: https://www.averagesalarysurvey.com/wien-austria
Ugyanez a site Budapestre éves nettóra 5.8M HOF-ot mond:
https://www.averagesalarysurvey.com/budapest-hungary
Lényegében itthon dupla annyi évig dolgozol hasonló kategóriájú lakásért.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek