Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2020. 12. 31. 00:55
Előzmény: #102638  Murdoch
#102640
Moratórium vége?
2022-ig prolongálva lesz.
Az a rövidtávuzó aki kitartott 1 hónapot az miért is vesziti el a türelmét éppen jövő tavasszal, amikor javában folynak az oltások? Maga a megfogalmazás is furcsa nekem: "rövidtávosok megunják a kivárást" Ez nem unalom kérdése. Kőkemény gazdasági számitások alapján folyik a döntés abban a körben is. Egyik sem butább mint Te meg én.
berlini
berlini 2020. 12. 31. 00:50
Előzmény: #102634  Murdoch
#102639
Az elmúlt pár évben ezek a szakértők folyamatosan tévedtek.
Több hitelük lenne, ha legalább az utolsó, az ez évi jóslataik bejöttek volna.
Általános áresést vártak, legalább 10-20%-os mértékben.
Ehelyett nincs egységes trend. Az árak a lokációtól és a lakóépület fajtájától függően van ahol jelentősen csökkentek, de legalább annyi helyen nőttek.  Lehet hogy átlagban ki fognak majd mutatni egy áresést, de annak mértéke nagyon csekély lesz.
Kérdezem.
  -  Ha egy ilyen pocsék járványos-válságos évben csak ennyire tellett, akkor mi a fenétől csökkennek majd jövőre az ingatlanárak?
  -  Csökken a lakossági nettó pénzügyi vagyon? Nem. Idén is jelentősen nőtt.
  -  Lesznek kényszereladások? A hiteltörlesztési moratórium miatt idén nemigen, dehát jövőre az is prolongálva lesz. Akkor mitől?
  -  Csökkennek az épitőipari árak és ennek lesz majd az új lakások árára árcsökkentő hatása ami átgyűrűzik a használt lakások áraira is? Idén is nőttek az anyagárak vagy 10%-ot. A dijak nem, de jövőre ujra beindul az épitőipar, béremelés is lesz kb 6-10%, akkor pedig inkább drágulás lesz.
  -  De mondhatod, hogy végre jön a rövidtávú lakáskiadás megregulázása. Ugyan miért várod? Már lassan 8 hónapja várjátok. Lehet hogy nem lesz belőle semmi? Dehát miért is lenne. A NER éppen kifosztja Budapestet. Ki az az öngyilkos kerületi polgármester, aki még tovább rontja a bevételi kilátásait?
Murdoch 2020. 12. 31. 00:42
Előzmény: #102636  pickpepe
#102638
Ezzel én is így jártam, sőt volt, hogy még jó néhány %-ot ráígértem a hirdetési árra és az is kevés volt. De ez csak minőségi ingatlanoknál van így, ott én sem várok visszaesést, ha ilyet keresel, az nehéz ügy. Inkább a moratórium végét követően számítanék ilyenre. Vagy mondjuk tavasszal, ha a járvány miatt a rövidtávosok megunják a kivárást.
Murdoch 2020. 12. 31. 00:34
Előzmény: #102635  elemerorsos
#102637
A piac már 2019 Q4-ben kifulladt, tökmindegy hány 10M-t tolnak bele.
https://hvg.hu/gazdasag/20201230_ingatlanpiac_kormanyrendelet_lakas_epites
Komment:
"Megy a bűvészkedés, csak a jónépnek nincs miből! Ezt az építeni szerető sameszok nem tudják?"
Ez itt a fő probléma, meg az a csekélység, hogy jó néhány százezer ember megérezte anyagilag a járványt, pedig még messze a vége. Ha meg nem lesz kínálat és/vagy rakétázás lesz, akkor a jónép majd marad a fenekén (én is). Nem csak ingatlanpiac van a világon.
pickpepe
pickpepe 2020. 12. 31. 00:23
Előzmény: #102634  Murdoch
#102636
Volt már, hogy utólag meglepődtek...
Vettem telket, irodát az elmúlt hetekben, vidéken. Minimálisat, inkább jelképeset sikerült alkudni.
Néztem lakást a hétem a ii. kerületben, tettem ajánlatot, de az eladó nem akar engedni egy forintot sem..
Most vakarom a fejem, hogy mi legyen.
Én pánik eladásokat nem látok, sőt mostani adás veteleimnél az alku is minimális volt.
Aki lát alkalmi vételt ( nem putrit, világvégen) szóljon! Érdekel! :)
I., II. XII. Ker. Jó kis garzont keresek, felújítandó vagy felújított mindegy, emeltit.
Nem sietek, alkalmi vételek érdekelnek, nyilván tudnak segíteni azok, akik szerint esik a piac, és csak én nem látom ezeket az alkalmi vételeket. 
Ha létrejön az üzlet jutalékot is fizetek.
elemerorsos 2020. 12. 31. 00:20
Előzmény: #102634  Murdoch
#102635
Én konzervatív vagyok, a keresletet és a kínálatot figyelem. Kínálat sok-sok éves minimumon van, a kereslet nyáron gyenge volt, de most megint erős, és januártól bika lesz a támogatások miatt, az általad idézett cikk szerint is. Nem lepődnék meg ha az elmúlt 5-6 év legkomolyabb áremelkedését látnánk 2021-ben. Persze fokozatosan, év elején szerényen, aztán mikor mindenkinek leesik, hogy bizony nincs kínálat és nem is lesz, akkor már késő. 2014-2015 reloaded.
Murdoch 2020. 12. 31. 00:08
Előzmény: #102632  elemerorsos
#102634
Vagy nem. 
http://www.ma.hu/uzlet/356541/Ingatlancom_hullamvasutra_kerult_a_lakaspiac_2020ban
"Az ingatlan.com szakértője szerint érezhető drágulás nem várható, mert a megfizethetőség plafonja közelében vannak a lakásárak a legtöbb településen, a piaci élénkülés 2021-ben inkább az adásvételek számának növekedésében lesz tetten érhető"
elemerorsos 2020. 12. 30. 23:57
Előzmény: #102626  CyrusTheGreat
#102633
Pozsonyin is relativ a csend, fél5-től éjfélig megy a troli, plusz ott is a folyamatosan parkolót kereső forgalom. Utcára néző fszt-1-2. emelet KO, csend érzékenyebbeknek fölötte is. Újlipótban csak nagyon magas emeletit vagy belső kertre nézőt (nem udvarit!!!) érdemes venni.
elemerorsos 2020. 12. 30. 23:53
#102632
A kínálaton azt látom, hogy október óta megint erősen csökken a mennyiség. Az emberek kezdenek rájönni, hogy itt mindenféle károgás ellenére nem esés lesz a piacon. Simán elképzelhetőnek látom, ha a továbbra is alacsony kínálati mennyiségre rászabadul a Covid miatt elhalasztott kereslet + a támogatásokkal jövő év elejére tolt kereslet + azok akik mostanra rájöttek hogy nem érdemes tovább várni, akkor ezek együtt jövő évben komoly árrobbanást okoznak!
elemerorsos 2020. 12. 30. 23:46
Előzmény: #102617  acdik
#102631
Mondjuk ennyiért (50M fölött) nagyon szépnek kell lenni, ennyiért már újszerűek is vannak ezen a környéken vagy jobb helyen a belvárosban.
elemerorsos 2020. 12. 30. 23:41
Előzmény: #102617  acdik
#102630
Jól csinálod. Én ugyanígy gondolkozom :-) Igényes lakásra igényes vevő jön!! Majd írd meg hogy mennyiért ment el, érdekelne kép is.
lohran 2020. 12. 30. 19:55
Előzmény: #102619  CyrusTheGreat
#102629
Nektek ez a frankó ,ennyiért ráadásul ?
52 millió ?
Érdekes világ lett.
CyrusTheGreat 2020. 12. 30. 19:43
Előzmény: #102627  Törölt felhasználó
#102628
Gogolnál álljatok meg, utána már nincs semmi. Érdemes most egyébként körbenézni, még egy hónapja találtam 1-2 figyelemreméltót.
Törölt felhasználó 2020. 12. 30. 18:19
Előzmény: #102626  CyrusTheGreat
#102627
A dráva utcánál húztuk meg a határt, de inkább a gogolig az igazi
CyrusTheGreat 2020. 12. 30. 17:43
Előzmény: #102624  Törölt felhasználó
#102626
Érdemes szétnézni, a körúthoz közelebbi rész nem elvetendő. Két dolog ott egyébként nem lesz: árnyat adó fa (talán csak a Pozsonyin) és csend. De egyáltalán nem vészesek az árak már.
CyrusTheGreat 2020. 12. 30. 17:41
#102625
Törölt felhasználó 2020. 12. 30. 17:39
Előzmény: #102623  CyrusTheGreat
#102624
Az ingatlan.com-mal identikus árakat küldtek.
Egyelőre épp elvetettük azt a lokációt, de azért figyelemmel kisérem, hogy mi lesz vele januárban.
Most pont újlipótra fordultunk rá kicsit erősebben :)
CyrusTheGreat 2020. 12. 30. 17:31
Előzmény: #102622  Törölt felhasználó
#102623
Holnap jár le a híres-neves Téli Akció a honlapjuk szerint, ez volt az az akció, ami már július óta tart különböző néven.
Törölt felhasználó 2020. 12. 30. 17:20
#102622
Küldtem 26-án egy újabb ajánlatkérést a Cordiának, fél órája válaszoltak.
Rendkívüli akció keretében holnapig engednek 1, 1.5M-ót.
Ez ám a FOMO :)
berlini
berlini 2020. 12. 30. 15:42
Előzmény: #102608  Murdoch
#102621
Én is jó régen voltam.
Megvallom még maszk nélkül is sok egy ilyen kiállitáson fél nap.
Utoljára tavaly voltam a British Museumban (max 3 órát) és februárban a berlini múzeum szigeten kettőben, de ott se birtam darabonként tovább mint 2-3 óra.
Abban viszont tévedsz, hogy idén nyáron a múzeumokban maszkot kell majd hordani.
Az Unió által lerendelt vakcina mennyiség 2021-re az összlakosság ötszöröse. (Azaz 2,5 szörösen túltervezett)
Kizárt hogy nyárig ennek a felét ne szállitanák le és az is a kb a kétszerese a nyájimmunitáshoz szükségesnek, (tekintettel arra, hogy a lakosság 10-20%-a már átesett a járványon. habár azon még vitatkoznak, hogy ezek közül nem tud-e néhány még ujrafertőződni.)

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek