Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
berlini
berlini 2020. 09. 08. 09:28
Előzmény: #88197  Murdoch
#88200
Egy ilyen cikkre lehet nyugodtan mondani, hogy semmit sem ér.
Azt enélkül is tudtuk, hogy a turizmus lenullázódott az első félévben
Arramár inkább kiváncsi lettem volna, hogy utána a nyáron hogyan alakultaka számok.
Személyes tapasztalataim azt sejtették, hogy minden dugig volt, pld. a Balatonon alig lehetett elférni. Erre olvasok egy olyan statisztikát, amit egymemossa a március a júliussal?
Mire jó ez?
keljfeljancsi2000 2020. 09. 08. 09:22
Előzmény: #88195  Murdoch
#88199
És? Van valami ötéves terv BP használtpiaci forgalomra amit el KELL érni??? Nem is tudtam. Tegye fel a kezét akinek fáj hogy jelentősen kevesebb adásvétel történik évről évre BP-n? 
***
Az hogy erősen csökkenő forgalom mellett is magasabb áron keltek el az ingatlanok pont azt erősíti, hogy NEM A VEVŐK MONDJÁK MEG MENNYI AZ ÁRA! Hiába is hiszi itt a többség azt hogy csökkenő kereslet csökkenő árakat eredményez automatikusan és ezzel a vevők diktálnak. Persze, dönthetnek úgy az érdeklődők hogy ennyiért nem veszik meg de attól még nem ők mondják meg mennyi az ára! A hirdetők meg azt mondják hogy OK ha ennyiért nem kell de akkor sem adom olcsóbban, sőt tovább emelem... 
Ez történt az utóbbi években a lakáspiacon BP-en.
***
PS: csak hogy ne legyen fogalomzavar mert sokaknál úgy érzem az van:
vevő nem egyenlő az érdeklődővel,
eladó nem egyenlő a hirdetővel,
vevő és eladó akkor lesz valakikből amikor a tranzakció megtörténik!
berlini
berlini 2020. 09. 08. 09:22
Előzmény: #88194  keljfeljancsi2000
#88198
Azért várta ezt, mert eddig igy volt.
A családban van olyan Oktogon melletti nagy lakás ( különbejáratú 2*63 m2), amit 2000 körül 20 millióért vettek. 2012-ben sem adtak volna sokkal többet érte, de ma kb ötszörösét éri, de csak azért ennyit mert lenne mit felújitani rajta.
Mindez amiatt, mert a befektetési célú vásárlók a belső kerületekben nyomták az árakat felfelé.
Most viszont pont ezek a kerületek függnek a legjobban attól, hogy milyen szabályozást hoznak a városházán.
berlini
berlini 2020. 09. 08. 09:15
Előzmény: #88193  keljfeljancsi2000
#88196
Igen, úgy tűnik, hogy az én márciusi 20%-os később júliusban már csak 10%-os idei visszaesési várakozás is túl pesszimista volt.
Tegnapi fejlemények a mindent befolyásoló járványfrontról:
- a napi esetszámok már csökkennek (kivéve nálunk,)
-  az oroszok már ezrével oltanak a kisérleti vakcinával,
- a kinaiak egyszerre 4 különböző intézet által készitett vakcinával oltanak. Eddig már többszázezer "önkéntest" beoltottak
- Európában is abban kezdenek reménykedni a politikusok, hogy az oltások nagyszámban már idén elkezdődnek. (Szerintem nagy lemaradással, mert itt a legkisebb a politikai nyomás az engedélyező hatóságon,)
Ha az év vége előtt az oltások szinte mindenhol nagytömegben elkezdődnek, akkor az nagy megkönnyebbülést okoz majd az embereknél. Minél nagyobb addig a visszafogottság pld az ingatlanpiaci kereslet alakulásában, annál nagyobb lehet először egy kereslet emelkedés és azáltal egy szelektiv áremelkedés megindulása.
Én optimistább vagyok az ingatlanpiaci szakértőknél ami a következő évi áralakulásokat illeti.
Szerintem az árak jövőre már elérik a 2019-es évi csúcsot.
Bizonytaln nekem a belváros helyzete, mert a tömegturizmus helyreállása lehet hogy kitolódik 2022-re és még mindig várunk a rövidtávú kiadás kerületenkénti szabályozására. ha az nagyon korlátozó lesz, akkor a belvárosi árak még akár tovább csökkenhetnek.
Bizonytalan még szerintem  a panelek áralakulása. Már irtam itt, de szerintem ott szelektive mennek majd fel a szanált panel lakások (statikailag biztositott, fűtéskorszerűsitett, hőszigetelt , nyilászárócsréltek) árai, miközben a többiek legfeljebb stagnálnak majd.
Számomra személyesen is fontos és nagy kérdés, hogy hogyan alakulnak a családi házárak a pesti oldalon. Az elmúlt 20 évben alig hozták az inflációt, igy ott nagy buborékról nemigen lehetett beszélni az emúlt években sem. A járvány hozott némi többlet érdeklődést, de idei áremelkedést az azért nem csiholt eddig ki. A z áralakulás attól is függni fog, hogy az emberekben mennyire marad a karanténszerű bezártság élménye tartós. Aki ma úgy gondolja, hogy mégegyszer nem akar egy hasonló, home office-sos, online tanitásos őrületet átélni a belvárosi szük 50 m2-en negyedmagával, az veszi-e az irányt a külső kerületek felé?
Murdoch 2020. 09. 08. 09:09
Előzmény: #88193  keljfeljancsi2000
#88195
Oké, akkor budapesti ingatlanpiaci tranzakciók száma (MNB, ezer):
2018Q4: 8,4
2019Q4: 4,5
2020Q4: 2,5 (?)
keljfeljancsi2000 2020. 09. 08. 09:00
Előzmény: #88193  keljfeljancsi2000
#88194
Ja ez kimaradt, Cyrusnak:
"A többség a belvárosi kerületekben várt nagyobb, míg a külső, olcsóbb kerületekben kisebb árcsökkenést."
Továbbra sem értem mi miatt vártad fordítva másfeles szorzóval de majd kiderül hogyan lett.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 08. 08:57
Előzmény: #88187  LJG
#88193
"Hogy kinek volt igaza, az pár hónapon belül kiderül, de az értékesítők tapasztalatai alapján egyelőre inkább az optimista forgatókönyv látszik megvalósulni, vagyis a 20 százaléknak a közelében sincs a lakásárak visszaesése. A mai árakhoz viszonyítva sem jellemző a pesszimizmus, ugyanis
A MEGKÉRDEZETTEK A FŐVÁROSI TÉGLA ÉPÍTÉSŰ LAKÁSOKNÁL ÉV VÉGÉIG MINDÖSSZE 1, A PANELEKNÉL MINDÖSSZE 3 SZÁZALÉKOS TOVÁBBI ÁRCSÖKKENÉSSEL SZÁMOLNAK, MÍG A CSALÁDI HÁZAK ESETÉBEN 1-2 SZÁZALÉKOS ÁREMELKEDÉST VETÍTENEK ELŐRE.
....
Mához képest egy év múlva (2021 szeptemberére) a szakértői vélemények szerint a fővárosi panelek ára ugyanott lesz mint most, a tégla építésű lakásoké 2 százalékkal magasabban, míg a családi házak ára 4 százalékkal lehet magasabban. Beigazolódni látszik tehát az a tavaly őszi előrejelzésünk, hogy az árak egy időre a 2019-es szinteken fognak stabilizálódni. A szakértők szerint ugyanakkor legfeljebb a 2019-es év eleji árszintekig eshetnek vissza, ami Budapesten még mindig 600 ezer forint feletti átlagos négyzetméterárat jelent."
***
És az is látszik hogy a DH tranzakciószám becslése egész jól sikerült minden évben, sőt 2017-2018-ban alulbecsülték a piacot a végleges KSH számokhoz képest.
***
Ettől függetlenül persze bármi megtörténhet akár negatív akár pozitív vonatkozásban!
Murdoch 2020. 09. 08. 08:56
Előzmény: #88190  franc0
#88192
Annak vesznek egy újat a Budaparton, nem pedig vmi galambxaros utcában.
Murdoch 2020. 09. 08. 08:56
Előzmény: #88183  StandardnSpoor
#88191
Ezzel annyi gond van, hogy ha a turizmus nem áll vissza gyorsan (ami erősen valószínű), akkor bukik minden teória, kezdve a belvárossal. Mivel minden ország turizmusát gyakorlatilag lenullázta a járvány, igencsak azon lesznek, hogy a belföldi turizmust is erősítsék, majd az angol buszsofőr szépen levezet Cornwallba és bebaxik a tengerparton. Nem mondom, hogy így lesz, de benne van a pakliban.
franc0 2020. 09. 08. 08:55
Előzmény: #88189  Murdoch
#88190
Az egyetemista nem csak csóró lehet.
A gazdag szülő gyereke biztos nem fog az olcsóbbik full lepukkantba menni, ciki lenne a Corvinusos haverok előtt.
Murdoch 2020. 09. 08. 08:43
Előzmény: #88180  infin
#88189
A Ráday szerintem sem jó hely (gyakran járok arra, évtizedek óta), a fapados - airbnb-s őrület emelte ki, anélkül nincs ott semmi, ami megmagyarázzon egy ilyen árat:
https://ingatlan.com/ix-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/31515766
Ezt viszont hamarosan eldönti a piac, én nem számítok évekig tömegturizmusra, anélkül meg az impu-féle félár lehet, hogy jobb közelítés, egyetemisták/fiatal párok inkább mennek a szomszédba:
https://ingatlan.com/ix-ker/elado+lakas/tegla-epitesu-lakas/31344025
Abban meg én mondjuk biztos vagyok, hogy a lepontozás érdektelen a számára.
CyrusTheGreat 2020. 09. 08. 08:37
#88188
Köszönöm a példákat, szerintem nyugodtan vehetjük, hogy Budapesten és környékén megelégednek a minimum önerővel, tényleg nem gondolnám, hogy most különösebben számolni kellene megemelkedett önerő igénnyel.
LJG 2020. 09. 08. 08:17
#88187
https://www.portfolio.hu/ingatlan/20200908/mennyit-fog-erni-a-budapesti-lakasod-egy-ev-mulva-megszolaltak-a-szakertok-447674
Tudom, ők érdekeltek bizonyos tendenciákban, de az elmúlt években azt figyeltem meg, hogy ha egységesen állítanak valamit, az általában bejön. A konteókban meg nem érdemes hinni. Persze lehetnek olyan előre most nem látható hatások, amik felülírják az egészet. Én sem látom egyelőre, mi lehet a vége ennek az alacsony kamatkörnyezetnek, azt még főleg nem, hogy ez a vég mikor jöhet el.
Alexander_Greybeard 2020. 09. 08. 08:06
#88186
Érd új építésű lakás CIB 30%, Rafi 20%. Pár napos info.
JeGeMeLOV
JeGeMeLOV 2020. 09. 08. 07:50
Előzmény: #88184  CyrusTheGreat
#88185
Nemrég beszéltem bankmonitoros ügynökkel, falun 30%, Budapesten 20% önrész. 
CyrusTheGreat 2020. 09. 08. 07:29
Előzmény: #88182  infin
#88184
Ez érdekelne engem is, minden cikk írja a min 30%-ot, de itt meg jönnek a személyes tapasztalatok a 20%-ról, statisztika meg nem elérhető a dologról. Vidéken megértem a magasabb önerőt, de egyelőre én nem gondolnám, hogy Pesten amiatt nincs tranzakció, mert magasabb lett az önerő-igény.
StandardnSpoor 2020. 09. 08. 06:14
#88183
Egyetértek Zsidaival abban, hogy a kialakult helyzet magával hozza a minőségi ingatlanok felértékelődését. Erkélyes, madarcsicsergős, teraszos, kertkapcsolatos vidám helyekre gondolnám én is a megmaradt keresletet Budapesten. 
Hogy a kelenföldi panellel mi lesz az jó kérdés. Ha tippelnem kellene, ledobnak magukról jó pár kilót.
Békást nem tudom hova tenni szerintem az is ledob valamennyit. 
Belváros kérdéses, meglátjuk mi lesz az airbnbvel, szerintem valamilyen formában meg fog azért maradni, a járványoknak az a természetük, hogy egyszer csak végük. Az angol buszsofőrt aki olcsón akar be**szni meg steaket zabálni, nehezen fogják átterelni drága hotelekbe. De a széket persze ki lehet húzni alóluk. 
Impudent. Rendkívül idegesítő volt a "vérszívó söpredek haziúr" dumájával. Kijelentette hogy neki büdös a lakaskiadással járó munka és felelősség, de azt a plusz 1-2% felárat meg sajnálta a kiadóktól, amit bp hosszútávú kiadással el lehet érni a máphoz képest. Es ezeket nyomta mintha muszáj lenne. De tőlem is visszajöhet.
Ncsedd. Arrogáns, sértő, bántó, de sok sok éven keresztül igaza volt, sok pénzt nyerhetett vagy megspórolhatott, aki hallgatott rá, ellentétben pl Kiszámolóval. És csak ez számít, a jómodort a fejére kenheti az ember. Bár még nincs lejátszva a meccs, ez a kelenföldi panel téma nagy kérdés számomra. Önmagában belső értéke nem sok, az értékét a támogató környezet adta, ami most megszűnni látszik, a pénznyomdát leszámítva, kérdés hogy ez elég lesz e a jövőben.
Összegezve azt gondolom, hogy a turizmus hamar vissza fog állni, mert miért ne állna, a HO meg velünk fog maradni, mert kézenfekvő, logikus és működni látszik. Ez valamennyire biztos hogy meg fogja változtatni a keresleti preferenciákat. 
infin 2020. 09. 08. 02:03
Előzmény: #88166  Murdoch
#88182
Önerő mértéke volt a kérdés eredetileg. Budapesten tényleg van rá lehetőség, hogy 20% önerő mellett kapj hitelt, vidéken szigorúbbak, mert ott Budapesthez képest kevésbé forgalomképesek az ingatlanok. Ez volt a lényeg, amennyire nekem lejött. És ennek semmi köze a rakétázáshoz, ez egy kemény tény, ami nem fog változni (hogy Budapesten forgalomképesebb ugyanaz az ingatlan, mint vidéken).
infin 2020. 09. 08. 01:58
Előzmény: törölt hozzászólás
#88181

Ha konkrétan a személyeskedésről van szó akkor sztem nem személyeskedett gyakrabban mint elég sokan mások (és most nem a troll gyűlölködő éjszakai beszólogatókra gondolok). Ebben a topicban valszeg mindenki az alaphelyzethez képest gyakrabban ír nem mindig udvariasan, de számít, milyen szintig megy le valaki.
Azt megértem, ha vannak akiknek túl agresszív a stílus és ezért úgy érzik átlépi a határokat, még ha ezt nem is konkrétan személyeskedve tette.
De arra kértétek már ***normális*** stílusban, neadjisten kedvesen, hogy ne használjon capslockot vagy ami a bajotok?
Vagy ha nem erről van szó, és a véleménye a gond, hát az nem releváns, ez egy fórum, bírni kell, ha más másképp gondolja, még akkor is ha sokat ír arról az eltérő véleményről.
De amúgy a kettős mércéről: az biztos h impudent is megosztó személyiség. És emellett van vmi gond még nála, azt mondjátok régen nem ilyen volt, de valamiért elkezdett nagyon negatív lenni és onnantól kezdett zavarni egyre több embert gondolom. Én már csak azt láttam impudentből, hogy mindig vagy a fele árat írja:) (ami csak egy trollkodás amihez hozzá lehetett úgy szokni, hogy ezeket a hozzászólásokat átugrottam), vagy hogy elkezd bicskanyitogató stílusban írni emberekről (igyekeztem ezt is átugrani de ez elég kellemetlen volt mindig, és szerintem az ilyeneket törölni kéne, bár én nem jelentettem őt az is igaz), vagy esetleg még pluszban politizált (az nem zavart annyira). Néha poénkodott, az nem volt probléma. Körülbelül ennyi, ritkán volt olyan hozzászólása, amivel tudtam valamit kezdeni. Én elhiszem nektek, hogy régen más volt.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek