Mindenki türelmetlen a RIG-gel, mert ettől várja a tengerparti villa árát. Tort ül a türelmetlenség 10 év tesla-bitcoin világ után. Az igazság az, hogy a RIG előreszaladt. A 80 centen vett, 4 dolláron eladott papírokkal ötszöröztem. Az IO csak duplázásnál tart. Holott egy új projektben először kutatunk és csak utána fúrunk. Ez már látszik is az IO számokon, Rig-en még nem. Szóval türelem.
Nem tisztul a piac? Mikor tisztult utoljára? Évtizedek óta nem tisztul, csak van néha egy externális sokk, hogy helyrerakják a szegényeket és a túlzott tőkeáttételes játékosokat. 1971 óta nincs piac. Valójában a Szovjetunió is Nixon döntésébe bukott bele, ahogy a piac intézménye is. Ilyen körülmények között az a bolond, aki dolgozik. Rablás van fényes nappal.
Ez mind szép és jó, de aki nem most jött a 6:20-assal az tudja, hogy az aranykornak vége van. Az nem véletlen, hogy most kezdték engedélyezni az ETF-eket. Mostanra vette át a btc blockchain irányítását az USA. Akkor indítanak 51%-os támadást, amikor akarnak. Persze csak a legvégső esetben fognak, hiszen elsőszámú vagyonfelhalmozási eszköz, nem kell P/E meg hasonló hülyeségekre ügyelni.
Minden jegybank tojik az inflációra, az csak duma a plebsznek. Ők csak a hozamgörbe meredekségét állítják be (YCC, yield curve controll). A 10 éves hozam változását követik le, ami viszont a közhiedelemmel ellentétben, politikai kérdés. Főleg az energiaárak mozgatják. Take the red pill.
Az ingyenpénz című lemezt a fed és csatlósai tették fel. Azon viszont csak a gazdagok gazdagodnak. A szegényeket csakis az állam tartja felszínen, ingyenes tőkejuttatásokkal (ugyanis a béremelést a piaci szereplők nyilván nem lépik meg). Ez a pályázat egy remek dolog, főleg az időzítèse miatt. Energiaválság következik ugyanis. Sajnos én nem tudom igénybe venni, de attól még látom benne a jót.
Elég régóta nézegetek grafikonokat, észreveszem ha fekete pályát látok. RIG és IO szanaszét van manipulálva néhány bálna által. IO-ban ha jól látom ma több mint 2x megfordult a teljes közkéz. BORR sokkal simább, kék pálya, ott könnyebb pénzt keresni. Viszont ne feledjük, magasabb volatilitáshoz magasabb hozam tartozik, ha tudjuk mit csinálunk.
“ kötvényekhez képest a hozamok még mindig jobbak ” Ne hülyéskedj már, 10 év QE után az lenne a csoda ha nem így lenne. Most lesz izgi, hogy a tízéves hozamok elindultak felfele.
Demokráciában nem lehet abbahagyni a pénzosztást “csak úgy”. A nép leváltja szigorú aput engedékenyebbre. Kell egy indok. Ez az infláció. Amit az energiaárak emelkedése okoz. Ez a jogállam lényege, hogy hagyjuk magunkat hülyére venni.
Ezekkel a részvényekkel tail eventre fogad a nép. Fogd fel egy jó OTM opcióként. A tail event pedig az, hogy az OPEC nem azért nem emel, mert nem akar, hanem mert nem tud. Amint ez közhely lesz, az IO ötszörözhet. És ez csak az első hullám. Gondoljunk csak bele egy pillanatra: mi értelme Afganisztánban állomásozni, ha a környéken már kevés az olaj?
A mélyszegénységből való kitörés egyéni döntés kérdése. Példa: Ma Pesten nem találsz burkolót 10.000 Ft/nm2 alatt. Nekem a fürdőszobában 40x60-as csempék vannak, azaz 1nm2 az 4 darab. Egyszerű osztással kiderül, hogy egyetlen szaros csempe beragasztózásért és felrakásért 2500 forintot lehet elkérni. Ha csak 3 évre feljön dolgozni és meghúzza a költségeket, 25-30 millió félretehető burkolásból KATA-val. Utána élhet mint Marci Hevesen. A pénz az utcán hever szó szerint, csak akarni kell. Szóval én nem csinálnék lelkiismereti ügyet az autóvásárlásból.
Az egyik része valóban ez. Ha az ember függ valamitől vagy valakitől, az hajlamos megtenni olyan dolgokat, amihez semmi kedve. Ez rontja az életminőséget. A városi ember függő. Függ a munkáltatótól, a többi embertől. A piramis legalsó szintjén, mi is kell az élethez? Víz, energia, fedél. Ezt a városlakók veszik. Nekem van saját kutam, napelemem, veteményesem, óriási életterem. Internet is van, BTC trédelhető :) . 21 év alatt azt is volt alkalmam megfigyelni, hogy Budapest minden hétvégén kiürül. Miért? Mert városban lakni szar. Az ösztön-én nem városlakó. Csak a pénzért jövünk a városba. Sokan azt hiszik, feljönnek egy jó suliba, jó munkahelyük lesz, ők lesznek a császárok. Ez a mítosz a kapitalista kizsákmányolás alapja. Gazdaságilag egyáltalán nem éri meg városban lakni, ez a munkaerőpiac lényege. Ahol nagy a verseny, alacsony az ár. Vidéken nincs munkaerőpiac, mindenki magánvállalkozó, és értelmes dolgot csinál. Senkit sem fizetnek excel pofozgatásért. Mennyi most egy nm2 lakás Pesten? 1 millió. Mennyiért vettem Balatontól 5km-re házat tavaly? 160.000/nm2. Oké, költöttem felújításra és a szomszédom nem topmánáger, cserébe viszont kedvesek és megosztják a terményt pénzforgalom nélkül. A pénzhigítás nem szúr ki a reáleszköz tulajdonosokkal. Ugyanolyan arányban cserélnek mint eddig, csak több a nulla. A pénznyomtatás az alkalmazottakkal szúr ki, de nagyon. Én milla felett kerestem, de a kőművesem is. Akkor meg minek járjak irodába, megcsinálom magam a dolgokat a ház körül. . Mindezt azért lehet megtenni velünk, mert valójában jelentéktelenek vagyunk. Nem mi termelünk, hanem a gépek. Mi csak fogyasztunk. De a zöld átállás miatt most erre sincs szüksége a világnak. Akkor meg minek hajtani, inkább kiülök olvasni a cseresznyefa alá.
Sajnos egyetlen olyan sort sem olvastam, ami számomra újdonság lenne. Nem véletlenül költöztem tavaly, az 1. és 2. hullám között vidékre, 21 év Bp. után. Nyilvánvaló, mi történik.
“ Ezt én sem tudtam, hogyha egy hiteles leadja a lakását, akkor még a tartozása nem szűnik, annak ellenére, hogy bank mondja fel a szerződést, azonban kamatos kamattal még tovább görgeti. Ez számomra agyrém volt, létezik egy felmondott szerződés, azonban a tartozás mégis növekszik.” . Na ezért tart itt az ország, mert egy szerződés értelmezése kifog az átlagemberen. Ezen mégis mi a meglepő? Leszerződött, hogy x év alatt visszafizet y chf-et. Lett egy zálogjog. Az is opció lett volna, hogy a bank előbb pótbiztosítékot kér (ez lenne a prudens), amire te széttárod a kezed, és utána mondja fel a bank.
Fiatalka vagy még, nem tudod hogy működik a világ. Amikor okosabb és szorgalmasabb leszel a főnökeidnél 10-15 év múlva, és mégis ők lesznek a főnökök bármit is teszel, majd rájössz mi a kapitalizmus.
Olyan nem lehet, hogy minden eszközosztály esik, mert akkor az elitnek is melózni kéne. Energia papírokból kevés van, és nem is lehet bull 5 évnél tovább, mert polgárháború lesz. Aranyat a jegybankok manipulálják, az sem lehet túl bull mert elvesztik a monetáris fennhatóságot. Csakis a bitcoin marad, mint már mondtam. Annak bármennyi lehet az árfolyama.