Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Alexander_Greybeard 2020. 09. 03. 22:52
Előzmény: #87438  Murdoch
#87440
Egyébként pedig nincs mert az árak pont annyival emelkedtek, hogy el is viszik a támogatást, szóval önerőhöz jutni ugyanúgy problémás. Legalábbis azokon a helyeken, ahol érdemes 20 évre elköteleződni. Az alacsony kamat stimmel. Ráadásul forintos, szóval reálértéken negatív.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 22:51
Előzmény: #87437  keljfeljancsi2000
#87439
magyarul összekevered a piaci árat azzal az árral amennyiért az eladók többsége épp eladná.
***
Miért van az hogy 2019-ben kevesebb eladó volt mégis több eladás? Attól hogy 2020-ra több eladó lett pont kevesebb eladás sült ki... érdekes nem? Sokkal többször találkozik a kereslet a kínálattal magasabb árnál! Miért? Csak nem mert az eladók diktálnak mégis csak többségében??? Ha nem tetszik nekik ami a piacon folyik akkor háttérbe húzódnak és kevesebb adásvétel lesz (nem összekeverendő a hirdetések számával ami nő)! 
Olvasd el az írást rendesen még egyszer!
Murdoch 2020. 09. 03. 22:48
Előzmény: #87432  Alexander_Greybeard
#87438
Most meg van CSOK/Babaváró és alacsony kamatozású hitel. 
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 22:46
Előzmény: #87435  vlacika
#87437
Nem nem áll, de hagyjuk mert értelmetlen elmagyaráznom miért nem.
***
"Emeberünk példájánál maradva, ha az eladó szabja meg mindig az árat, akkor egyrészt az utolsó borsodi faluban is 100 mHUF lenne egy ház, illetve 2008-2013 nem történt volna meg ugye...;)"
Mint írtam én sem teljesen értek vele egyet mindenben de értem ahogy gondolkozik!
Te nem tudsz dobozon kívül gondolkodni, csak a saját álláspontod akarod látni. Válságban 2%-a forgott az ingatlanoknak alacsony áron évente (nem 100% mint a te példádnál). Azaz 98% kitartotta! Ők mondták mennyi az ára (nem a piaci ára!!!!) a vevők legfeljebb nem fizették meg! Akkor ki mondta meg mennyi az ára az ingatlannak? Az eladó...
infin 2020. 09. 03. 22:41
Előzmény: #87404  Alexander_Greybeard
#87436

Milyen körből merítettük a tipikus vásárlót? Nem ismerek szinte senkit, aki így állt volna hozzá vásárláskor. Mármint persze nem tökéletes a lakás vagy ház, amit vesznek, senki sem milliárdos, akit ismerek, de a kompromisszumok megkötésével egyáltalán nincsen gondjuk. Ettől még lehet az ember alapvetően elégedett. Kivéve egy embert mondjuk, nővérem férjét, ő a vadonatúj CSOK-os házban le volt akadva azon, hogy milyen színű a csempe fugája. Ő - minimális túlzással - hasonló hülyeségek miatt tékozolta el nővérem korábbi tőkéjét, átgondolatlan házvásárlásokkal és -eladásokkal. Most legalább a CSOK röghöz kötötte, és nem pazarolhatja tovább a pénzt.
---
Na de. Ha ennyit nem érnek a lakások, akkor lehet bérelni, viszont ha mindenki bérelne, ettől még nem lesz olcsóbb a bérlés, és az sem ér annyit. Ne vedd személyesen, de soha nem értettem az ilyen fajta érveléseket, hogy minden szar, semmi se ér annyit, amennyiért kínálják stb. Kompromisszumot mindig kell tudni kötni, a kis részleteken nem lehet leakadni, ez nem az ideális elképzelt világ. Feltűnt, hogy talán részben ebből is származik a feszültség a fórumtopicban is, hogy más elvárásokkal állnak hozzá egyesek a dologhoz (de most nem filozofálok erről én sem). Viszont még annyi, h érdekes, hogy írod, hogy nem is az ár függvénye valójában, legalábbis nemcsak a 2018-2019-es árak alapján látod így.
vlacika 2020. 09. 03. 22:40
Előzmény: #87428  keljfeljancsi2000
#87435
Lehet h 100-ból 100-nak kell, de egy jó részének 1 hónapon belül, egy jó részének meg elég fél éven belül.
Az elsőnek szinte bármit el kell vállalnia, második még a szakmájában is tud válogatni...
Úgy h bőven áll a hasonlatom
Emeberünk példájánál maradva, ha az eladó szabja meg mindig az árat, akkor egyrészt az utolsó borsodi faluban is 100 mHUF lenne egy ház, illetve 2008-2013 nem történt volna meg ugye...;)
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 22:39
Előzmény: #87431  Törölt felhasználó
#87434
Te, a Balla ingatlannál pont ilyen gondolkodású embereket keresnek mint te! Egy próbát megérne... Interjún mondd meg nekik olvastad a lenti írást és teljesen egyetértesz a főnivel! Fel is vagy véve!
https://bankmonitor.hu/cikk/szarnyalnak-e-meg-tovabb-a-budapesti-lakasarak/
impudent 2020. 09. 03. 22:36
Előzmény: #87431  Törölt felhasználó
#87433
Itt van burkolú a fórumon
Alexander_Greybeard 2020. 09. 03. 22:35
Előzmény: #87427  Murdoch
#87432
Az elérhető hitel mennyisége hol több, hol kevesebb. CHF időkben sokkal lazábbak voltak a bankok, lett is tranzakció.
Törölt felhasználó 2020. 09. 03. 22:35
#87431

Amúgy gyerekek, most gondolkodom rajta, hogy elvégzem az okj-s ingatlanközvetítőt. Online 50e forint, gyerekek többet költenek ps meg xo játékokra egy hónapban, csak hogy arányosítsak.
Ha csak 1 kéglit eladok 1 évben itt a környéken a szabadidőmben, már bőven megérte. Munka mellett a Kata is máshogy van, ha jól tudom.
Ez megint egy eléggé alibi szakma szerintem, amihez nem kell kifezetten sok alap tudás, de hely és piacismeret igen, azt viszont a munka során lehet elsajátítani.
Mondjuk én szabadidőmben tolnám, ha valamelyik haverom vagy ismerősöm eladja a kéglijét.
Érdemes még körülnézni, sok online okj oktatás van és ugye év végével már csak több éves képzésben lehet csak elsajátítani.
Még a burkolón gondolkodom, de az nincs online értelem szerűen viszont heti 3-4 órás kisebb meló megfelelne a szükséges mozgásigénynek is. A szobafestő az én termetemhez nem passzol, nem akarok létrán mászkálni. A burkoló az jó, pár gépet kell beszerezni hozzá csak meg egy térdelő párnát, valami elit fajtát. Nem ahogy az áltag májszter csinálja, hogy mindnek ki van a térde, mert nem költ ilyen úrizálásra.
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 22:33
Előzmény: törölt hozzászólás
#87430
jahh, ne is mondd! úgy megbántottál most.... potyognak a könnyeim.................................... a röhögéstől!
😂😂😂😂😂
infin 2020. 09. 03. 22:32
Előzmény: #87424  Alexander_Greybeard
#87429
inkább itt lazítasz a vitával:))) amúgy nehogy szó szerint vedd, amit írtam, az humor is akart lenni
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 22:31
Előzmény: #87426  vlacika
#87428
Senki se mondta hogy nem lehet kényszer, de még a te példáid között is akad több is amikor minden fél rájön hogy jobb ha várnak vele! A te munkavállalós példádnál azonban 100-ból 100-nál kényszer hogy találjon valami munkát akkor is ha épp szarul fizetnek... Ingatlannál volt már olyan hogy mindenkinek el kellett adnia záros határidőn belül kényszerből akkor is ha olcsó? Még a közelében sem voltunk ilyennek, nem véletlenül esik a tranzakciószám az árak csökkenésével... ezért se áll meg a hasonlatod.
Murdoch 2020. 09. 03. 22:28
Előzmény: #87421  Alexander_Greybeard
#87427
Akkor miért van az, hogy 2006Q4-hez képest ötödannyi tranzakció volt a tavalyi év végén (főváros)? 
vlacika 2020. 09. 03. 22:25
Előzmény: #87420  keljfeljancsi2000
#87426
Sokkal több kényszer van mint gondolnád. Mondok pár példát, bár ez inkább családi házra vonatkozik, mint lakásra, de ott sem kizárt:
hitel "bukta"
tartós munkanélküliség (nem bírja fent tartani)
válás (kp-t kell villantani a másiknak elég hamar, és a nincs tartalék....), főleg ha csúnya.
öröklés (örökösök közötti rosszabb viszony) gyorsan kp-t villantani itt is
Na most egy válásnál vegyünk pl egy 60m2  "átlag" panelt, legyen az értéke 30m, és annak a felét kellene villantani. Kb egy kezünkön megtudnánk számolni, h ismerősi körben hányan képesek 15m-t hirtelen kidobni az asztalra. A bank meg erre a célra nehezen ad ennyit....
Van azért bőven kényszer adott esetben. Érdemes ezeket kipuhatolni, néha már az ingatlanban is vannak erre utaló jelek és kezdődhet az alkudozás....:)
Burkolo 2020. 09. 03. 22:24
Törölt hozzászólás
#87425
Alexander_Greybeard 2020. 09. 03. 22:21
Előzmény: #87419  infin
#87424
Nem csak a természetben vannak konstans jelenségek. Bár filozófusok biztos megindokolnák, hogy az ember alkotta piac is a természet része de egy 32 órás műszak után ennek részleteibe inkább nem gondolok bele.
Alexander_Greybeard 2020. 09. 03. 22:18
Előzmény: #87417  keljfeljancsi2000
#87423
Mikor írtam ennek ellenkezőjét?
keljfeljancsi2000 2020. 09. 03. 22:18
Előzmény: #87421  Alexander_Greybeard
#87422
egyetértünk!
Alexander_Greybeard 2020. 09. 03. 22:16
Előzmény: #87416  keljfeljancsi2000
#87421
Egy szóval nem mondtam, hogy nem jó dolog ingatlant venni. Azzal egészítettem, hogy vannak helyek, ahol nem érdemes és a magyar kínálat minősége általánosságban véve szar. Magyarországon pl. főváros + 2 régió az, ahol venni kell, a többit el kell felejteni. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek