Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
impudent 2020. 08. 16. 19:01
Előzmény: #84738  impudent
#84740
Ez egyfajta szabadság és biztunság érzet.
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 19:00
Előzmény: #84729  berlini
#84739
Viszont ez továbbra sem változtat azon, hogy állításoddal ellentétben az MNB index nem a KSH adatain alapul.
impudent 2020. 08. 16. 19:00
Előzmény: #84735  impudent
#84738
Aki pedig réguta kotvényezik mint pl Én annak gyakurlatilag folyószlakint mukodik a diverzifikaciu miatt rendkivul rovid idu alatt veszteseg nelkul komoly pinz bmikor mozgosithatú
Törölt felhasználó 2020. 08. 16. 18:58
Előzmény: #84731  Benzedrine
#84737
Igen, szoktak még jönni a részvénnyel, de olyan ember valahogy ritkán szólal meg, aki a részvénnyel bukott. Nekem pl a részvény portfólióban van MOL is, na az volt az igazi bukta az elmúlt félévben. És a többi hiába teljesített jól, nem tudta visszahozni ezt a buktát. Az állampapír szerencsére csak pozitív tud lenni, ha nem lenne, negatívban lennék. Az ingatlanok szerintem nem emelkedtek (én nem úgy értékelem, mint itt az ún optimisták, akik a kognitív disszonancia mentén kimazsolázzák a nekik tetsző eseteket, nem vagyok elég optimista, számomra nem a hirdetési ár a benchmark). Ez embertípus is, van, aki nem bírja azt, ha  csak ideiglenesen negatívba megy. Én ilyen vagyok. 
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 18:58
Előzmény: #84729  berlini
#84736
Igen, ezért írtam, hogy kíváncsian vároma revideált adatokat.
impudent 2020. 08. 16. 18:57
Előzmény: #84734  impudent
#84735
Az allamkotveny messze verte a devizat a hivatalus inflát és rengeteg fundát reszvenyt.
Vert rengeteg ingatlant
impudent 2020. 08. 16. 18:49
Előzmény: #84730  ruiz
#84734
Rosszul tudod.
Nékem most is van 6,5% os kotvenyem és ha ugyesebben varialuk veluk akár 5,5-6% hozamum lenne átlagban az 5,2% helyett.
Aki allamkotvenyezett az sosem jart rosszul.
Törölt felhasználó 2020. 08. 16. 18:47
Előzmény: #84721  berlini
#84733
A MÁP+ egy látraszóló betét a gyakorlatban. Akkor és annyit veszek ki belőle, amikor és amennyit akarok. És még az elején is fizet 3,5%-ot. 27 nap benn lét után már plusszos az ember. Kiváló parkoló hely.
Más: én pl szerintem a bankok szerint hitelképtelen vagyok. Mert osztalék jövedelmem van, nem pedig munkabér. Tehát nem tudnék befektetési célból hitelre vásárolni. Ilyenkor mosolyogtat meg a mai banki hitelezési gyakorlat, hogy a többszörösen prudens ügyfél az rossz ügyfél. Cserébe csak kp-re tudnék venni, de egyszerűen idióta ötlet lenne. Nem vagyok idióta, hogy dolgozzak kevesebb hozamért, hogy bérlővel vacakoljak, kockázatot fussak azért, mert várhatóan kevesebbet kapok vissza, mintha semmit sem csinálok, és csak nézem, hogy az ÁKK mindent elintéz helyettem, kamatot tőkésít, majd ismét kamatot tőkésít, én pedig szó szerint semmit se csinálok.
berlini
berlini 2020. 08. 16. 18:46
Előzmény: #84729  berlini
#84732
...és a bevallottan a NAV-os adatok nagyon pontatlanok az ingatlan területére vonatkozón.
(Nem linkelem be a fejezetet, hosszú lenne, de annyit látni lehet, hogy ezáltal az MNB adatai nagyon bizonytalanokká válnak, még akkor is ha közel 100%-os adatfeldolgozás utániak egy adott negyedévre vonatkozóan.)
De egyszerűbb, ha saját tapasztalatot irok le.
Üdülőről van szó. Több mint 30 éve épült. Épitési és használatbavételi engedély 75m2-ről szól.
Ténylegesen megépült 82m2.
20 évvel később a ház oldalába épült egy hivatalosan csónaktároló, de valójában komplett kis appartman (Fürdő +konyhasarok + hálószoba) 30m2-es területtel.
Az eladásnál a NAV felé a 75m2 + melléképület lett lejelentve
A valóságban az eladás egy 102m2-es nyaralóról szólt.
Az egy m2-re jutó eladási ár igy a valóságban kb 2/3- volt a NAV nak rendelkezésére álló adatsorból számitotthoz viszonyitva.
A fenti eladásról (amennyiben ezt egy ingatlanközvetitún kersztül bonyolitották volna,) annak a valóságnak megfelelő adatok álltak  volna rendelkezésre.
Költői kérdés:
melyik ad pontosabb képet a valós eladásról? 
Benzedrine
Benzedrine 2020. 08. 16. 18:45
Előzmény: törölt hozzászólás
#84731
Na ezaz, ha van pénzed mi csinálsz vele? Lakást nem, mert macerás és semmivel nem biztosabb mint a likvid alternatívák. Hogy máp vagy részvény vagy arany vagy euró a párnacihában az már csak hit kérdésem Nekem van üresen álló bpi lakásom, részvényem, és mápom is de az elmúlt évben egyikkel sem éreztem azt, hogy legalább az inflációt hozza, az arany lett volna a legjobb befektetés, második az Euró a párnacihában.
ruiz 2020. 08. 16. 18:36
Előzmény: #84721  berlini
#84730
""De aki ma MÁP+-ba fektet, az 5 évre tervez előre.
Ott én már egyértelmű bukást látok a MÁP-ban megbizóknál."
MÁP+ arra jó, hogy a tőkét gyűjtsd benne, amíg nincs pénz lakásra, ha azt akarsz venni, mivel a lakás beszállója ugye tízmilliókban mérhető, takarékoskodni meg akármilyen keveset lehet. Kvázi bankbetét helyett használható. Hozamot nem nagyon kapsz rá, mert tudjuk, hogy a valódi infla sokkal magasabb a bevallottnál. De legalább valami pénz, kockázatmentesen. Sokan tévedésben vannak, akik azt hiszik, hogy az állam majd hasznot fizet átlagbélának... Ahhoz a mai környezetben komolyan kell foglalkozni a befektetésekkel, tőzsdézni stb., amihez nem mindenkinek van kedve/tudása.
berlini
berlini 2020. 08. 16. 18:35
Előzmény: #84726  CyrusTheGreat
#84729
El is olvastad?
Vagy csak belinkelted?
Idézek két fontos mondatot::
"a NAV adatbázis az ingatlan jellemzőiről csak korlátozott információt tartalmaz."
"Az MNB lakásárindexek negyedéves rendszerességgel a tárgynegyedévet követő negyedik hónap után kerülnek publikálásra. Az aktuálisan legfrissebb lakásárindex értékek a tranzakciók mintegy 50-70 százalékos feldolgozottsága mellett kerülnek kiszámításra, és az adott negyedév tranzakcióit tartalmazó adatbázis csaknem egy év után válik teljeskörűvé. Emiatt a publikációkor minden alkalommal revideálásra kerülnek az indexek utolsó három negyedévre vonatkozó értékei."
Ebből azért le lehet vonni a következtetést hogy a legfrissebb negyedéves MNB publikáció mennyire pontos.
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 18:24
Előzmény: #84717  berlini
#84728
Mivel az életképes befektetési alternatíva egyből megölte, nem hogy a növekedést az ingatlanpiacon, hanem magát a piacot is a tranzakciók teljes megfogyasztásával, ezért nem teljesen értem, hogy miből gondoljuk, hogy a MÁP+ mellett majd infláció felett fognak nőni az árak, úgy, hogy az eddigi áremelkedés egyik legfőbb motorja a befektetési alternatíva hiánya volt...
Törölt felhasználó 2020. 08. 16. 18:23
#84727
2020. II. féléve egy igazi kegyelmi állapot. Eladói kényszer gyakorlatilag nincs, aki mégis érintett lenne benne, az hitelmoratóriumban pihenve épp csodát vár (pl. airbnb huszárok). Vevőknek pedig továbbra is elérhető az olcsó hitel. A közvetlen víruspara megszünt, a potenciális vevő el mer menni megnézni az ingatlant, és nincs fizikai akadálya sem az üzletkötésnek sem a kapcsolódó hitelnyújtásnak. Az árcsökkenés alapvető feltétele, hogy az eladó kényszerhelyzetben legyen. Most nincs abban.
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 18:16
Előzmény: #84721  berlini
#84726
Az MNB lakásárindex nem a KSH adatait használja fel, hanem direktben a NAV adatait, ez egy nagyon erős tévképzet, hogy a KSH adatokra épül.
https://www.mnb.hu/letoltes/az-mnb-lakasarindex-modszertana-mnb-tanulmanyok-127.pdf
impudent 2020. 08. 16. 18:07
Előzmény: #84723  impudent
#84725
Aki tavaly idejében kiszállt a szaraibúl amit ma ugyanollan árun vagy egyáltalán nem tud éladni és bészállt mápba jól járt.
Törölt felhasználó 2020. 08. 16. 18:06
Törölt hozzászólás
#84724
impudent 2020. 08. 16. 18:05
Előzmény: #84722  impudent
#84723
Nékem az 1 évesek 4,5% re fjordultak.
Ha mögérjúk az 5 évet folyószla 5% os kamattal
impudent 2020. 08. 16. 17:58
Előzmény: #84721  berlini
#84722
Egyáltalán nem tervezek sem 1 évre sem 5 re.
Egyszerujen béforgatjuk a pinzt havonta elozo pmak stb bűl mápba ami folyószlaként hoz jó kamatyot
berlini
berlini 2020. 08. 16. 17:54
Előzmény: #84720  CyrusTheGreat
#84721
Az MNB nem tud megbizható adatokat közölni, mert nincsenek KSH adatok, nemhogy idénről de még 2019 IV. negyedévéről sem.
Akkor én elkezdhetném a DH adatsorait idézni, amely szerint komoly áremelkedés volt a budapesti paneleknék az elmúlt egy évben.
Ugyan.
Azt meg én vonnám kétségbe.
Mert szerintem a végleges adatok idén nominális árcsökkenést fognak mutatni Budapesten.
De aki ma MÁP+-ba fektet, az 5 évre tervez előre.
Ott én már egyértelmű bukást látok a MÁP-ban megbizóknál.
De meglátjuk.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek