Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.

Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.

Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)

Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:

soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.

Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.

link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 14:43
Előzmény: #84676  Tibor78
Falusi CSOK kapcsán kicsit gyorsabban túljutott a piac a csúcson, valószínűleg az igen véges kínálat és kereslet miatt, idézet a KSH-tól:
"2019 III. negyedévében az érintett kistelepüléseken átmeneti, 12%-os drágulást idézett elő a Falusi CSOK-ra vonatkozó szabályozás megjelenése. Az árak emelkedése ezt követően fokozatosan mérséklődött és 2020 I. negyedévében már visszatért a többi községre jellemző trendhez."
Érdemes a grafikont is megnézni.
https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/stattukor/lakaspiacar/20201/index.html#ahasznltlakspiaconkimutathatafalusicsokhatsa
Placi82 2020. 08. 16. 14:42
Előzmény: #84693  StandardnSpoor
Gyerekek most már komolyan, az infláció a szegények adója, az inflációba bele bukhat akár még a kormány párt is, hisz nagyon széles tömegeket szivatnanak vele. Persze hogy van infláció 5%, de van hozzá 4.95 % MAP is. Ha az infláció 15% lesz, akkor 9.5 millió szavazopolgar szívni fog. Teccik érteni. És akkor mindenki eldobja az allamakotvenyeket, de senki se fogja venni, és akkor kampo. Mert azért még vannak makrogazdasági törvények, meg ha nem is hiszik ezt sokan. Köztük Matocsi se
Placi82 2020. 08. 16. 14:36
Előzmény: törölt hozzászólás
Evvel azt akarták veletek érzékeltetni, hogy ha noszvajon 200 milla egy ház akkor ne legyél már félős, meg venni az 50m2 és lyukat 50 millaert,mert már ő is szabadulna tőle :) 
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 14:23
Előzmény: #84692  berlini
Egyetlen egy olyan létszámleépítést nem láttam, illetve egyről sem hallottam, ahol ne az 50+-os korosztály lett volna felülreprezentált, jobb helyeken a 60+-osokat befizették nyugdíjba, de olyat is láttam, ahol a legkisebb megingásra kirúgdosták a 62-63 évseket, aztán oldják meg, ahogy akarják. Ez nem a bivalybasznádi TSZ-ben volt, hanem kis hazánk TOP5-ben lévő pénzintézeteinél. Egynek mondjuk utána jó referenciát adtam egy évvel később, ő puhára esett, egy 55+-os másik meg már négy éve nem tud elhelyezkedni. Ez mindig ilyen volt, miért lenne a későbbiekben másként? Bármelyik évben el lehetett mondani, hogy egyre kisebb a belépő korosztály, mégsem zavart senkit.
Azt nem mondtam, hogy áremelkedés kapcsán furcsállom az idősek arányát, hanem azt, hogy kíváncsian várom a fejleményeket, ezen ingatlanok sorsát.
kisbencze 2020. 08. 16. 14:10
Törölt hozzászólás
impudent 2020. 08. 16. 14:08
Előzmény: #84693  StandardnSpoor
A szándékos adusságélinflálásnak csak akko vóna értelme ha nem vennének fel 1 egység élinflált adósságho 2 egység újabb adósságut.
De pont azé köll felvenniük mert megpróbalták szándékosan vagy nem szándékosan az adósságot élinflálni.
Nota bene az adósságélinflálás nem müködik.
Törölt felhasználó 2020. 08. 16. 13:58
Törölt hozzászólás
StandardnSpoor 2020. 08. 16. 13:51
Előzmény: #84639  impudent
Adósságelinflálást én így értem, nem tudom te hogy:
Kérek tőled kölcsön egy liter bort és megígérem neked, hogy egy hónap múlva visszaadom kamatostul, 1,1 litert. Valóban így is teszek, de olyan módón, hogy 9deci bort felhígítok 2deci vízzel,éppen csak annyira hogy nehezen vedd észre. Ízre és színre jónak tűnik a bor. Megcsinálom ugyanezt még jó sok emberrel. Néhányuknak feltűnik, hogy mintha nem hatna úgy a visszakapott bor, sokan meg csak legyintenek, hogy ez összeesküvés elmélet. Ráadásul én, aki kölcsönkértem tőled, bemérettem a saját laboromban (KSH), hogy a bor amit visszaadtam minden minőségi elvárásnak megfelel. :)
berlini
berlini 2020. 08. 16. 13:50
Előzmény: #84684  CyrusTheGreat
Elkezdted emlegetni a demográfiát.
Csak azt felejtetted leirni, hogyha egyre kisebb létszámú a belépő korostály a nyugdijbamenőhöz képest, akkor miért is rugnák ki az 50+ -os korosztályt?
Az meg a világon sehol sem ujdonság, hogy az ingatlanárak növekedésével párhuzamosan nő a vásárlók között az idősebb korosztály aránya a 20 és 30 -as korosztályok kárára.
Furcsa is lenne egy forditott tendencia, azaz annak a feltételezése, hogy a megtakaritások a fiatalabbaknál nagyobbak.
davbb 2020. 08. 16. 13:36
Törölt hozzászólás
CyrusTheGreat 2020. 08. 16. 13:25
Előzmény: #84686  Benzedrine
Ha ez lenne az általános, akkor 2012-2014 között is olyan arányokat kellett volna látnunk, mint 2018-ban. Nem ezt látjuk.