Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2020. 05. 20. 22:47
Előzmény: #72759  Vortex
#72760
Az elmúlt években kialakult egy réteg, akinek divattá vált, hogy ingatlant hirdetget. Amelyik tucat ingatlan fél év alatt nem talál vevőt, arról nyugodtan ki lehet jelenteni, hogy túl van árazva az adott piachoz. Lehet, hogy egyszer a jövőben majd odaér a piac, de ezek nem eladók, hanem hirdetgetők.
Mikor lakást adtam el, meghirdettem, és 10% alkuval eladtam 2 hónappal később. Amire fél év alatt nem jön 10% alkuval ajánlat, az túl van árazva.
Vortex 2020. 05. 20. 22:41
Előzmény: törölt hozzászólás
#72759
Így van. Vannak jópáran akik vennének lakást.
De nem ilyen árakon.
Ezért hirdetnek sokan már tavaly ősz óta. Nem engednek az árból. Nem is veszi meg senki a lakást.
Törölt felhasználó 2020. 05. 20. 22:37
Törölt hozzászólás
#72758
impudent 2020. 05. 20. 22:35
#72757
Jó pár éve irdatlan pénznyomtatással válaszulnak a világ osszes problémájára legutobb a vírusra.
Adóemelés megszorítás egyéb fékezu mechanizmus nincs ami a parasztot léállítaná
Jelenleg a szaldó pozitív a paraszt jól él játssza a milliárdust 5-10 lakást vesz amit kiad.
A 3 hónap víruspara kevés hugy rendet tegyen és a sok ingyenélu herét léállítsa.
A populista politikusok a konnyebb utat választják pénztnyomtatnak ami az egész rendszert mukodteti.
Az alma zoldseg fogy vírus gyün hiába a sok pénz.
Versenyfutás az idővel szakaszban vagyunk.
Törölt felhasználó 2020. 05. 20. 22:34
Törölt hozzászólás
#72756
Törölt felhasználó 2020. 05. 20. 22:30
Törölt hozzászólás
#72755
Vortex 2020. 05. 20. 22:27
Előzmény: #72731  elemerorsos
#72754
Nem úgy néz ki, mintha minden rendben lenne. Szerintem még csak most indul a menet.
Eddig "csak" az idegenforgalom, szolgáltatás és az autóipar kapta a legnagyobb sokkot. De ez sajnos át fog terjedni más iparágakra is.
A rendszerváltás óta nem látott kirúgási hullám Magyarországon
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20200520/a-rendszervaltas-ota-nem-latott-kirugasi-hullam-magyarorszagon-de-mi-var-rank-432752
Swixx 2020. 05. 20. 22:26
Előzmény: törölt hozzászólás
#72753

Azért nincs vevő, mert
- rohadt drága volt már tavaly is, befektetni ugyan mirefel?
- lassan alig volt, aki még állami pénzt vehetett fel
- egyre kevesebben hitelképesek
- egyre többen élnek hónapról-hónapra
- egyre kevesebb dolog számít önerőnek
- mindenki jelentős árcsökkenésre számít (ami egy válságban évekig eltarthat)
#####
De tudom, tudom, víruspara vége, turizmus beröffen, aztán jön a V felpattanás, sőt, jövőre már még több lesz egy nm, mint tavaly vót.
plumoza 2020. 05. 20. 22:18
Előzmény: #72712  mage
#72752
Teljesen igazad van.
A beletett munka is pénz,bár pontosan tudom mennyi értéket adok hozzá,még sem számolom.
Nem számolom mert van télen 5-6 hónapom amit rá tudok szánni,4-5 hónapot nem henyélhetek.
Nem számolom mert valóban szeretem a kihívásokat,és szeretem csinálni.
Szeretek valamit létrehozni. Főleg ha gazdaságos is amit csinálok.
A beletett időm valószinűleg örökre elveszett,de bízok benne hogy egyszer majd megtalálom az elveszett időért járó jutalmat.
Most nem akarom eladni mert mind két egymás melletti ingatlan a város központi részén fekszik. Viszont gondolkodom azon hogy ugyanezzel a modellel vásárolok,majd felújítok egy ingatlant és el is adom.
Swixx 2020. 05. 20. 22:13
Előzmény: #72742  elemerorsos
#72751

Nem tudom, ki, mit és hogyan csinált 5-6 éve, de az ország nagy részében most kivárni érdemes, mert további csökkenés várható. Aki valóban el akarja adni, az már engedett 10-15%-ot 3 különböző településen, amiket nézek egy 60 km-es sugarú körön belül. Mindegyik panellakás.
Az új hirdetések a korábbi irányárak átlag alatt nyitnak jóval.
Olyan áron se tudják eladni most errefelé, amiért tavaly ősszel sorbaálltak volna talán. Most meg francnak se kell.
Hogy felétek mi a valóság, azt nem tudom. De hogy az ország nagyobb részében az van, amit én leírtam, abban biztos vagyok.
hellforceone 2020. 05. 20. 22:04
Előzmény: #72714  Zedisdead
#72750
Maximalisan igaza van azoknak, akik további emelkedést várnak. Én is azt mondtam korábban, majd most esni fog, hát nem. Másrészt 2022-es kormányváltás?? Ugyan már, mire fel?? Magyarországon minden fasza, az embereknek csak a fidess kell, semmi más. Éljen a fidess és az ingatlan-áremelkedés. Egyébként, ha úgy van, ahogy itt írták, hogy a szocik alatt mindig nagy áresés volt, akkor gondolkodjunk el azon, hogy a fidess alatt mindig nagy emelkedés, vajon annak mi is volt az oka?? És aztán mindaz mihez vezetett? Hajrá fidess, hajrá áremelkedés!!! Ja és igen, a tőzsde ismét csak egy irányt ismer, itt már soha nem lesz esés, csak emelkedés, az irány tőzsdében és ingatlanban is örökre kőbe van vésve és ha a trendet nézzük és hosszútávra gondolkodik valaki, akkor ez igaz is. Ami érdekesebb, hogy lassan ott tartunk, hogy még korrekciók sem lesznek vagy olyan rövid életűek, hogy még csak pislantani sincs időnk :o)))
mage 2020. 05. 20. 22:03
Előzmény: #72738  elemerorsos
#72749
Én amúgy pont tudok egy projektet ahol van csökkenés tavalyhoz képest :). Nyilván nem is véletlenül, ha minden jól megy jövőhéten utána is járok, megnézetem a szerződést ügyvéddel, mert elég nagyot csúszott a projekt elvileg halálozás/öröklés miatt. 
Törölt felhasználó 2020. 05. 20. 21:58
Törölt hozzászólás
#72748
mage 2020. 05. 20. 21:58
Előzmény: #72733  buyandhold
#72747
Ahogy előbb írtam, idő oldalon veszteség/csökkenés/amortizáció (ami nem azt jelenti, hogy kárba ment, hanem, hogy csökkent a még szabadon "eltölthető/elkölthető" ideje), mert véges, pénz oldalon nyereség. Nem értem mért számítana, hogy élvezte vagy sem, pénzt kereset vele amiért az idejét adta, van aki imádja a munkáját, de attól még az ideje megy vele.
Valójában 3,333...% most rajta a viszonylag biztos hozamod, ha ugyan annyiért adod ki mint 5 éve. Persze ehhez még hozzáadódik a a jövőbeni érték növekedés, de azzal nem számoltam az előbbi példában, mert a hozzászóló se számolt vele és az éves szinte jelentősen kilenghet és nehezen számítható.
Persze, hogy nem kell szomorúnak lenned, sőt légy boldog, mert jól fektettél be. Lehet következő 5 évben is 3x fog, de attól még számoljunk jól. Az otp tavaly több osztalékot fizetett, mint amennyiért 1996-ban bevezették, de akik akkor jegyeztek és még tartják nem hiszem, hogy úgy számolnak vele, hogy évi 180%-os hozamuk van csak az osztalékból mert ezáltal nehezen összehasonlítható más bank részvényekkel. 
Visszakérdeznék: Ha mondjuk azt otp 9% osztalékot fizetne a mostani árához képest a következő 10 évben és évente ugyan annyival menne fel a részvény ára, mint amennyivel a példában szereplő lakásod ára akkor nem cserélnéd le a lakásodat otp-re, mert a 5 évvel ezelőtti tőkédre 10% hozamot kapsz? :D
Én a lakásaimat úgy adom bérbe, hogy szerepel a szerződésben az éves inflációs növekedés. Így nem kell alkudozni és az időm se megy vele, meg így mindenki számára egyértelmű, nincs kiszolgáltatottság a bérlőmnek se. 
franc0 2020. 05. 20. 21:57
Előzmény: #72728  Swixx
#72746
Ne tégy úgy, mintha értékítélet kérdése lenne.
Amit leírtam, az tudományos tény, úgy van és kész.
Törölt felhasználó 2020. 05. 20. 21:54
Előzmény: #72738  elemerorsos
#72745
Van élet az új építésű piacon kívül is, bár ott sem hiszem, hogy olyan sokat adnak el manapság. Meg áresés is van a használt lakás piacon. Tényleg nézek egy szegmenst, és csak akkor megy el egy, de akkor pillanatok alatt, ha 19,9-ért teszik fel a lakást. Na jó, elment még egy 20,9-es irányárról is, de az meg fel volt újítva. 22,9-ért pedig már nem megy el, ott nincs is áresés. Apró bökkenő, hogy vevő sincs.
mage 2020. 05. 20. 21:33
Előzmény: #72725  Swixx
#72744
Idő oldalon költség, mivel az véges, számszerűsíthető, behatárolható. 
Egyébként rosszul értelmezed amit írtam. 3 millióért vette, ráköltött 3.5 milliót, tehát 6.5 millió pénze ment el rá, ér 12-13 milliót a ház, tehát 5.5-6.5 millió értéket hozott létre a rá szánt idejével. Ha mondjuk 1000 órát ment el a kiválasztásra, megvételre, felújításra, bérbeadásra, stb, akkor óránként 5,5-6,5e-ért dolgozott ezen a befektetésen. Az lényegtelen, hogy ezt mennyire élvezte, az érték létrejött, adott időt elhasznált. 
Ha pénzt keres valaki azzal, hogy FB-ozik, vagy TV előtt ül akkor adjuk azt is hozzá a fizetéséhez.
Murdoch 2020. 05. 20. 21:32
Előzmény: #72742  elemerorsos
#72743
Már holnap is ömlenek a turisták:
https://www.bud.hu/indulo_jaratok
Akkor gondolom megvárod a +20%-ot és akkor vásárolsz.
elemerorsos 2020. 05. 20. 21:24
Előzmény: #72736  Swixx
#72742
Figyelj én szóltam. Szóltunk 2014-ben és utána is. Kb akkor is úgy reagált a többség, ahogy most te :-) Aztán amikor a nasdaq őszre 12000 lesz, az ingatlanárak meg mennek év végére 20%-ot, majd nézel, hogy hogy is van ez. De ne aggódj, ebben a fórumban ezt megszoktuk.
Zoom1
Zoom1 2020. 05. 20. 21:23
Előzmény: #72646  Alexander_Greybeard
#72741
Akkor itt kell hitelt felvenni, otthon úgyse adnak, itt meg fizetik a kamatot is.... lehet, hogy ezért boldogabbak a dánok.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek