Topiknyitó: Portfolio 2014. 08. 30. 14:02

Varga: a perek is azt mutatják, hogy tisztességtelenül jártak el a bankok  

Ugrás a cikkhez
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a pénzintézetek által az állammal szemben indított, a napokban zajló devizahiteles perek állása is azt mutatja, hogy a bíróság szerint is tisztességtelenül jártak el a bankok az ügyfeleikkel szemben. ...

a teljes cikk: http://www.portfolio.hu/cikkek.tdp?k=2&i=203071
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
elemes
elemes 2014. 09. 01. 09:41
Előzmény: #139  Törölt felhasználó
#140
szóval direkt csinálod... hát sajnálom.
Törölt felhasználó 2014. 09. 01. 09:35
Előzmény: #138  elemes
#139
"miközben te is tudod, meg én is, hogy ott van mellette egy másik, hogy a bankot terheli a bizonyítási teher, hogy kimutassa, az ÁSZF-je megfelel ezeknek a feltételeknek."

NINCS ilyen pont a régi PTK-ban. Most le ne írd, hogy PTK 205, mert kikerestem, be is másoltam ide. Az bizony NEM erről szól.
elemes
elemes 2014. 09. 01. 09:32
Előzmény: #137  Törölt felhasználó
#138
ott van a törvény, pár oldal az egész.
elolvashatod te is, én is.
elolvashatod te is, én is a (régi) PTK rendelkezéseit.

mi értelme van annak, hogy rámutatsz egy mondatra, miközben te is tudod, meg én is, hogy ott van mellette egy másik, hogy a bankot terheli a bizonyítási teher, hogy kimutassa, az ÁSZF-je megfelel ezeknek a feltételeknek. és az uniós jogharmonizáció óta a PTK szerint az ÁSZF esetében ez a rend.

vajon engem nézel olyan hülyének, hogy ezeket nem olvastam el? vagy valamilyen képzelt közönség előtt játszol, akik úgysem veszik a fáradságot, hogy utánanézzenek? szóval nem értem, miért csinálod.
Törölt felhasználó 2014. 09. 01. 09:24
Előzmény: #127  elemes
#137
Jaj micsoda kamu...

"A 2014/38 (ahogy én értelmezem) határidőt szabott a bankoknak a hitelszerződéseik ÁSZF-jének "auditálására.""

Határodőt szabott? Kijelentette, hogy a bankok szerződései tisztességtelenek és pont.

Szóval erősen rosszul értelmezted.
Törölt felhasználó 2014. 09. 01. 09:18
Törölt hozzászólás
#136
elemes
elemes 2014. 09. 01. 09:16
Előzmény: #133  jancsika
#135
"Mondjuk az MNB, illetve a MÁK ÁSZF-t is megvizsgálnám ilyen szempontból, hogy vajon azok mennyire közérthetőek egy banki ÁSZF-hez képest."

előtted a lehetőség :) bár az MNB "ászf"-jének az MNB ügyfelei számára kell közérthetőnek lennie, azok meg alapvetően a kereskedelmi bankok, tehát más a mérce.
elemes
elemes 2014. 09. 01. 09:15
Előzmény: #132  signal2
#134
"De, mint lentebb írtam, az egyoldalú kamatemelés példájára például az összes közüzemi szerződés is tisztességtelen, mivel rendszeresen, nem átlátható módon változtatják a díjakat. És ez csak egy példa a sok közül."

Így van. Hogy mennyire akarják "végigvinni" azt nem tudom, a devizahiteles ÁSZF-ek most kerültek sorra, a forinthiteles ÁSZF-eket október végéig kell benyújtani.

Egyébként bárki indíthat keresetet a szolgáltatója ellen az ÁSZF egy-egy pontja miatt, ez a törvény egy régóta rothadó kásahegyet dózerol félre.
jancsika 2014. 09. 01. 09:15
Előzmény: #129  elemes
#133
Nemcsak akkor vagy fogyasztó ha kamatot fizetsz, hanem , ha kamatot kapsz akkor is, így ha csak az elvet nézzük nincsen különbség.

Mondjuk az MNB, illetve a MÁK ÁSZF-t is megvizsgálnám ilyen szempontból, hogy vajon azok mennyire közérthetőek egy banki ÁSZF-hez képest.
signal2
signal2 2014. 09. 01. 09:05
Előzmény: törölt hozzászólás
#132
"Külföldi tulajdonosok", mi? Meg az összes magyar tulajdonú is. A külföldit valahogy mindig kihangsúlyozzák, arról meg kuss van, hogy az összes magyar tulajdonú pénzintézet is ugyanazt csinálta.
De, mint lentebb írtam, az egyoldalú kamatemelés példájára például az összes közüzemi szerződés is tisztességtelen, mivel rendszeresen, nem átlátható módon változtatják a díjakat. És ez csak egy példa a sok közül. Akkor, ha már egy kormány vagy Kúria vagy Alkotmánybíróság belekezd valamibe, azt vigye végig. Ha kimond egy érvet, azt vezesse végig minden azt érintő helyen. Így ez csak gányolás, semmi más. Tisztességtelen gányolás.
elemes
elemes 2014. 09. 01. 09:02
Előzmény: törölt hozzászólás
#131
(facepalm)

majd könyvet ír belőle

Dr. Damm Andrea: Emlékirataim
- egy hét Mario Draghi-val

(facepalm)
Törölt felhasználó 2014. 09. 01. 08:56
Törölt hozzászólás
#130
elemes
elemes 2014. 09. 01. 08:39
Előzmény: #125  jancsika
#129
"De azért is durva a mostani helyzet, mivel ha mindenki tisztességtelen ÁSZF ek alapján jár el, akkor az összes pénzintézeti hitel, de betét is tisztességtelen, így kvázi az van kimondva, hogy a pénzintézeti tevékenység is tisztességtelen"

Ez félreértés. Az ÁSZF-ek általában érvényesek, csak egyes tisztességtelen pontjaik alapján nem szabad kötelezettséget róni a fogyasztókra / vevőkre / adósokra.
elemes
elemes 2014. 09. 01. 08:33
Előzmény: #125  jancsika
#128
"legtöbbször úgy veszettek a pénzügyi szolgáltatók, hogy nem került sor az ÁSZF-jük érdemi vizsgálatára"

bizony, mert nem tudtak, vagy nem is akartak megfelelni a törvényben szereplő feltételeknek.

"Szerintem ilyen ÁSZF forma nincsen"

Ha TE szerződést kötsz, a felsorolt feltételek melyikéről mondanál le?
elemes
elemes 2014. 09. 01. 08:23
Előzmény: #124  Oszo
#127
Volt a jogharmonizáció keretében ezek szépen beépültek a törvényekbe és kormányrendeletekbe, már évekkel az EU csatlakozás előtt.

A 2014/38 (ahogy én értelmezem) határidőt szabott a bankoknak a hitelszerződéseik ÁSZF-jének "auditálására."

A 2014/38-ban felsorolt alapelvek helyett hivatkozhattak volna a (régi és új) PTK-ra, a fogyasztóvédelmi törvényre, az EGK irányelveket honosító kormányrendeletekre, de ez így egyszerűbb és rövidebb.

A megkövetelt hét alapelv egyike sem olyan, hogy ezekre hivatkozva bank megtámadhatná meg a törvényt akár az európai bíróságon (és abban a valószínűtlen esetben is rosszul járna, ha esetleg nyerne).

Ami a 2014/38-ban szerintem bumfordiság, hogy túl kevés lehetőséget ad a bankok számára a jogorvoslatra (lényegében csak arra van mód, hogy a formai okok EGY RÉSZE miatti elutasítást követően pár nap haladékal újra benyújthatják), de hát a fideszkormány részéről megszokhattuk, hogy arroganciájuk miatt buta hibákat követnek el (szóval nem csak a bankok ilyenek).
Törölt felhasználó 2014. 09. 01. 07:48
Előzmény: #124  Oszo
#126
Ilyen kérdésekkel ne zavard össze elemest az igehirdetésben.
jancsika 2014. 09. 01. 06:36
Előzmény: #58  Törölt felhasználó
#125
Ha jól látom eddig 1 vagy 2 esetben döntött a bíróság úgy, hogy tisztességtelen a Bank által használt ÁSZF, eddig legtöbbször úgy veszettek a pénzügyi szolgáltatók, hogy nem került sor az ÁSZF-jük érdemi vizsgálatára.

Igaz nem olvastam végig csak 5 oldalt a jelent vitából, de lehet, hogy kellene kérnie már valakinek egy olyan ÁSZF-et, ami tisztességes..... Pontosabban egy olyat, ami még a 2014-es törvényben kiemelt tisztességtelenség alapkoncepciója ellenére is az.

Szerintem ilyen ÁSZF forma nincsen, és ezért, hogy azt hitették el 2004-ban a pénzintézetekkel, hogy van ilyen, így ezek az alapján már nem tudtak 2014-ben hozott szabályok alapján tisztességesen eljárni.

De azért is durva a mostani helyzet, mivel ha mindenki tisztességtelen ÁSZF ek alapján jár el, akkor az összes pénzintézeti hitel, de betét is tisztességtelen, így kvázi az van kimondva, hogy a pénzintézeti tevékenység is tisztességtelen....

Oszo 2014. 09. 01. 04:49
Előzmény: #117  elemes
#124
Az nem úgy van, hogy a magyarországi jogalanyoknak a magyar törvényeket kell betartani, az uniós előírások úgy érvényesülnek, hogy azokat beépítik a magyar törvényekbe? (Te is írtál olyant, hogy "..beépült a magyar jogrendbe..")
Ha volt erről törvény, akkor mi szükség van a 2014-esre, ha nem volt, akkor ez mitől nem visszamenőleges jogalkotás?
banyaiz 2014. 08. 31. 23:33
Előzmény: #122  elemes
#123
De miből gondoltad, hogy feszült vagyok? teljesen nyugodt vagyok grrrrr grrrr. :) Belefásul az ember előbb utóbb ezeknek a félnótásoknak a dolgaiba.

Na jól van nem offolok.
elemes
elemes 2014. 08. 31. 23:25
Előzmény: #121  banyaiz
#122
akkor jó szórakozást :)
igazából hasznos, ha az emberfia kiírja magából az indulatait. japánban a főnök, ha nagyon nem bírja a feszültséget, munka után bemegy egy külvárosi karaoke bárba és egy órán keresztül üvölt. másnap reggel olyan rekedt, hogy nem nagyon tud beszélni, de békés és nyugodt. szerintem jobb, mint egy netes fórumon abajogni.
banyaiz 2014. 08. 31. 23:16
Előzmény: #120  elemes
#121
Nem ittam semmit. Alapjáraton ilyen egyszerű vagyok. :)

Topik gazda

Portfolio
Portfolio
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek