Topiknyitó: tigus7313 2007. 11. 17. 13:00

Rába elemzések, elmélkedések  

Topikindító.



Véleményem szerint elérkezett az idő, hogy a Rába topik szétváljon.



Ebben a topikban szeretném, ha kizárólag szakmai elemzések hozzászólások és beszélgetések szerepelnének, mivel ezek a láma topikban, a hsz-ek növekedése miatt eltűnnek, illetve nagyon sok időráfordítással találhatóak meg.



A láma topik tökéletes helye a piac rezzenéseinek reakcióira, az árfolyam alakulások okainak találgatására, technikai elemzésre, stb.

Hasonló jellegű hsz-eimet én is oda írogatom.



Ha ez megvalósulna, viszonylag kevés időráfordítással mindenki az érdeklődésének megfelelő információt tudná megkapni a társaságról.



Lehet, hogy ez a kezdeményezés elhal, vagy nem működik, de egy próbát mindenképpen megér.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tigus7313 2008. 01. 14. 15:25
Előzmény: #239  tigus7313
#240
Tulajdonosi szerkezet 2007.12.31

Pár érdekesség:
Hát a Wamsler és az Önkori pakk teljesen elpárolgott, helyettük viszont nem született új nagy tulajdonos!!
Csökkentett a KGT csoport is
A Concorde sem maradt le
A Trigon növelte a részesedését ugyan, de decemberben már az eladók táborát erősítette
Néhány amerikai nyugdíjalap megjelent új tulajdonosként (nem jelentős 15-65 ezer db/alap)
A Trigonon kívül a Raiffeisen ügyfelek és a Generali csoport növelte a befolyását.

Megnéztem pontosabban: szept 30-án több, mint 5100 tulajdonos, ez dec 31-re több, mint 6800-ra változott. Nagyon szórt a tulajdonosi szerkezet, kb. másfél millióval nőtt a kis tulajdonosok által birtokolt részvények száma.

NINCS SEMMI JEL a felvásárlásra. (kicsit kitömés szagú így az októbertől zajló eseménysor).
Az opciók lehívásával tovább fog növekedni és szóródni a tulajdonosok száma.
Egyébként kb. száz tulajdonos (legalább 12 ezer részvény) birtokolja a cég 72,5 %-át.
A jó hír az, hogy a fentiek miatt nem lesz könnyű alacsony áron felvásárolni a céget:)).
tigus7313 2008. 01. 13. 13:41
Előzmény: #238  tigus7313
#239
2007-es EBIDTA

Kisebb csoda lenne, ha csak üzletmenetből tudnák elérni a kitűzött EBIDTA célt, ezt én sem gondolom. Csalódás még sincs bennem, sőt….
Gondoljunk bele. A menedzsment a 4 mrd-os EBIDTA-t 53 mrd bevétel, 260-as EUR és 200-as USD mellett jelezte előre, 1 mrd-os ingatlan bevétel mellett.
Az árfolyamok jelentősen alatta maradtak a tervezettnél, ez legalább 1 milliárd EBIDTA kiesést jelent, az ingatlan bevétel is elmaradt (kb. fél milliárd).
A bázis termelésből kiindulva és a fentieken kívül mindent változatlannak feltételezve úgy gondolom nem sikerült volna elérni a tervet.

Most mégis arról beszélünk, hogy meglesz, de mik az okai?
Két dolgot biztos, hogy alulbecsült a menedzsment (ezeknek örülök)
1. Az üzletfejlesztés ugrásszerű sikerét
Az új megrendelések volumenét óvatosan (nagyon helyesen) becsülték meg. Ezt mutatja, hogy az árbevétel kb. 3 milliárddal lesz több.
2. A belső hatékonyság növekedését
Ilyen árfolyamok mellett (ne felejtsük az USD 30-40 Ft-ot, az EUR 20 Ft-ot esett éven belül) a fedezeti hányad törvényszerűen csökken, ezt ellensúlyozta az általános költségek jelentős csökkenése.

Ez a két dolog csökkenti a deviza és ingatlan hátrányos hatásait, a kérdés a mértéke. Erre kapunk választ a gyj-ből. (mint fent írtam csoda lenne, ha ennek ellenére elérnék a tervet, ezért várok egyszeri tételeket is)
Fontos, hogy a termelésből származó EBIDTA minél nagyobb részt tegyen ki, azaz a fedezeti hányad minél jobb legyen, hiszen 2008-ban minimum 10 % körüli árbevétel növekedés várható, viszont ennél jóval nagyobb mértékben nő az EBIDTA és az üzemi eredmény.
tigus7313 2008. 01. 13. 09:19
Előzmény: #237  Törölt felhasználó
#238
Ez a fő kérdés!!
Az üzletmenetből származó EBIDTA aránya befolyásolja ugyanis a 2008-as várható eredményt.
Minél nagyobb lesz, annál jobbak a kilátások 2008-ra. (választ csak februárban kapunk)
Törölt felhasználó 2008. 01. 13. 09:11
Előzmény: #236  tigus7313
#237
és ez működési ebitda lesz????????
tigus7313 2008. 01. 13. 07:45
Előzmény: #235  szász
#236
Nem véletlenül írtam az elemzőkről, amit írtam. Céláraik megállapításához hihetelen számokat kreáltak.

A 4 mrd EBIDTA hogy fog teljesülni, azt majd a Rába mondja meg. (nem szoktak a levegőbe beszélni)
Vannak ötleteim, ami alapján úgy látom teljesülni fog.

Az EBIDTA korrekciók Buffett mutatószámainak kiszámításával kapcsolatosan merültek fel. A tényleges tulajdonosi jövedelem kimutatását érdemes lehet a Rábánál is elvégezni.
szász 2008. 01. 12. 22:27
Előzmény: #234  Törölt felhasználó
#235
tigus, azt mondd meg, hogy fog teljesülni a 4 mrd ebitda? és beszéltél valami ebitda korrekcióról. az mi?
Törölt felhasználó 2008. 01. 12. 22:01
Előzmény: #233  watson
#234
watson
watson 2008. 01. 12. 21:45
Előzmény: #232  Törölt felhasználó
#233
Ezeket biztos felülmúlja: (napi 2007.09.07 :)) link
Törölt felhasználó 2008. 01. 12. 21:30
Előzmény: #231  tigus7313
#232
ez azért alaposan alulmúlja az elemzők várakozásait, nem?

tigus7313 2008. 01. 12. 19:09
#231
2007-es elõrejelzés aktualizálása

Az USD visszaesett évvégére, így az átértékelés kis plusszot hozhat az utolsó negyedévben. Ennek eredményeképpen a pénzügyi eredmény -130 millió körül alakulhat a negyedik negyedévben, éves szinten 500 millió pénzügyi eredményt várok.
A 4 mrd-os EBIDTA teljesülése esetén (azt gondolom teljesülni fog) az üzemi eredmény éves szinten legalább 950 millió lesz.
Adó után 1,2-1,3 milliárd nettó eredmény várható (ezt a becslést alsó határértéknek tekintem).
Az EPS 100 Ft fölé mehet.
tigus7313 2008. 01. 12. 08:51
#230
Buffett/3
Buffett pénzügyi alapelvei (most már érdekesebb, hogy a Marmont megvette!!)

1. a sajáttőke- arányos nyereség a lényeg, nem az EPS.
2. Ki kell számítani a tényleges tulajdonosi jövedelmet.
3. A magas profitrátával rendelkező vállalatokat keresi.
4. meg kell nézni, hogy a vállalat minden egyes visszatartott pénzegységgel legalább még egy pénzegységet termel-e.

Ad 1. Amikor egy társaság visszatartja a nyereségét, akkor valóban jobb mutató lehet a sajáttőke-arányos megtérülés, hiszen egyre nagyobb a kiinduló viszonyítási alap. A Rába esetében ez még alacsony szintről indul, hiszen 2006-ban haladta meg a saját tőke a jegyzett tőkét. Ezenkívül nagyon nincs mit elemezni, mert nyereséget csak 2006-tól termel (azért számoljuk ki a mutatót: 2006: 28%, 2007 várható: 7,4 % 1,2 mrd eredménnyel, 2008 várható: 9,22 % 1,6 mrd eredménnyel. A három év átlaga (fedezeti ügyletek miatt célszerű ezt is figyelembe venni):14,87%.

Ad 2. Buffett szerint ki kell számítani a tényleges tulajdonosi jövedelmet. Erre szerinte a cash-flowból lehet kiindulni. A magas eszköz állomány miatt a vállalat eredménye azonban jelentősen eltérhet a megtermelt cash-flowtól. Ezt általában az EBIDTA mutatóval szemléltetik. Az ipari vállalatoknak azonban az éves nyereségből egy bizonyos összeget beruházásra, korszerűsítésre kell fordítani árbevételük fenntartása érdelében, ez azonban nem szerepel az EBIDTA mutatóban.
Ezért a tényleges tulajdonosi jövedelemnél figyelemben kell venni ezt a tőkeráfordítást is.
A Rába esetében a beruházás értéke nagyjából az értékcsökkenéssel egyenlő. A tényleges jövedelemszámításnál érdemes figyelembe venni. A beruházási kiadásokon túl bonyolítja az életünket a hedge ügyletek hatása, hiszen a nem realizált hedge megjelenik az eredményben, de nem hoz casht, míg a realizált hedge cash bevételének egy része általában már az előző időszakban megjelent az eredményben (mint nem realizált tétel), ezért a tárgyévi eredményt nem befolyásolja. Ez bonyolult, úgyhogy megéri később külön foglalkozni vele.

Ad 3.
Buffett szerint fontos, hogy a menedzsment az árbevételből mennyi profitot termel. Ezenkívül vizsgálni kell az általános költségek szintjét, mert a hatékony menedzsment alacsonyan tartja azt.
Rába esetében vizsgáljuk meg az árbevétel arányos üzemi eredmény (hozzáadva a realizált hedget), és az általános költségek szintjének alakulását.

A realizált hedge eredményét azért célszerű hozzáadni az üzemi eredményhez, mert a termelésből származó deviza eladásából keletkezik, azaz nem spekulatív jellegű.
Így a korrigált üzemi eredmény (eredménykimutatásokban nem ez áll és nem ez lesz!!!):
2005: -1,33 mrd, árbevétel: 47,3 mrd
2006: 2,1 mrd, árbevétel: 50,3 mrd
2007 várható: 2,9 mrd, árbevétel: 56,5 mrd
2008 várható: 3,1 mrd árbevétel: 61 mrd
(2006-ban a gyj után a könyvvizsgáló 1,1 mrd realizálatlan hedget realizáltnak mutatatott ki, de az egész 2007-ben folyt be, igazából ekkor zárult, ezért ide számítottam bele.)
Általános költségek (beleértve az értékesítési költségeket is)
2005: 10,8 mrd, 2006: 10,5 mrd, 2007 várható: 9,6 mrd!

Az árbevétel emelkedését követi az üzemi eredmény növekedése (már 5% körüli az árbevétel arányos korrigált üzemi nyereség), az átköltözés hatására pedig az általános költségek szintje jelentősen visszaesett. 2008-ban is hasonló szinten marad. (További költségelemzés esetleg később)

Ad 4) Még itt is gyerekcipőben járunk, a jelenlegi fázisban csak azt lehet összegezni, mennyi a visszatartott nyereség. Még csak egy év telt el, de a folyamatok elemzése után azért lehet következtetni.

Összefoglalva a vállalatnak a pénzügy még néhány területen bizonyítani kell Buffettnek, de a figyelőlistára már felkerülhet. Elkezdett nyereséget termelni, nagyon jó a menedzsment, jók a jövőbeni kilátások. Emelkedni és állandósulni kell a sajáttőke arányos nyereségnek, mely a visszatartott pénzegységek újra befektetésének értékteremtését is biztosítja. Erre minden esély megvan.
Még egy fontos kérdés van B. számára: a részvény ára és értéke közti reláció. Ezt vizsgálom a következő részben.
Törölt felhasználó 2008. 01. 12. 08:12
Előzmény: #228  tigus7313
#229
Tigus előre is köszönet Neked és a többieknek is a szakmai elemzésekért , várjuk és szívesen fogjuk olvasni őket !
tigus7313 2008. 01. 12. 07:46
Előzmény: #227  Törölt felhasználó
#228
Visszaértem, mindenkinek mégegyszer BÚÉK.
Úgyhogy folytathatjuk.

A topikindítóban már írtam, ez a topik nem lesz alkalmas biztatások és remények taglalására. (ezért most sem teszem)
Inkább hosszútávra probál bizonyosságot találni.
A funda érték rövid távon nem jelent túl sokat, hiszen a tőzsdepszichológia érvényesül, azaz a tömeg bátorsága, illetve hisztériája.
Most inkább a hiszti érvényesül: hitelpiaci válság, globális para, stb.
Ráadásul jelenleg NINCS jele a felvásárlási sztorynak sem. (erről később)
(Aki emiatt vette, gondolja át a befektetését).

A fundák továbbra is jók, a jövőbeni kilátások is, de ezek beárazódásának időtávja eléggé kérdéses, de hosszútávon azért várható!!

Ennyi elég erről ebben a topikban, visszatérünk a pénzügyi elemzésekhez, ugyanis ezekben nincs szerepe az emberi viselkedés kiszámíthatatlan változásainak.

Mindenki maga döntse el mit használ fel a topikban leírtakból, de rövid távú pozi felvételének eldöntéséhez nem alkalmas az innen szerzett információ.
Törölt felhasználó 2008. 01. 11. 21:49
Előzmény: #225  Törölt felhasználó
#227
bocs, nem ide tartozik, de biztataskent

feherke,
bizony "március-május környékére".. ha nem feleded, akkor tudod mikor kell venni
a hirek is haladnak, a recesszio szot ma mar leirjak

ui: kivancsi vagyok nagyon a gyj szezonra. jo eredmenyre eses vagy emelkedes lesz a piac valasza? fontos kerdes
TrendMan 2008. 01. 11. 20:47
Előzmény: #225  Törölt felhasználó
#226
Biztatásképpen:
Nemsokára úgy tervezem kisebb mennyiséggel beszállok ismét én is, és akkor - ha hozzájutok - elindítom a 'Rába elemzések, elmélkedések és meditációk' c. topikomat :)
Törölt felhasználó 2008. 01. 11. 20:30
Előzmény: #224  Törölt felhasználó
#225
T. 620829. Mivel Te azok közé tartozol akit értékelni tudok a hozzászólások között, így ajánlom az Oti-ban imént írt jegyzetem. Megpróbálom előkeresni az archívumból, hogy mikor volt a cikk, hogy meg tudd hallgatni. Egyébként én nem vagyok szakértő csak egy pancser aki jól megszívta, de kezdem felépíteni az új stratégiámat .Remélem átvészelem ezt a szarságot és helyre rázódok 2-éven belül.
Törölt felhasználó 2008. 01. 11. 19:18
Előzmény: #223  szász
#224
Kedves Hozzáértők és Müködést megmagyarázni tudók !

Légy szíves valami biztatót vagy valami jól érthető elemzést , várakozást a részetekről.

Köszi előre is mindannyiunk nevében!!!
szász 2008. 01. 10. 20:49
Előzmény: #222  Törölt felhasználó
#223
de hol van tigus?
Törölt felhasználó 2008. 01. 09. 16:47
#222
a para az már elurakodott. az 1800-as árfolyam jo lehet start volalnak go rába go
David78 2008. 01. 09. 16:37
#221
Eddig mindig kíváncsian olvastam ezt a topic-ot.
Elfáradtatok, vagy kifogytatok a mondandóból?

Esetleg még mindenki síel? :)

Topik gazda

tigus7313
3 4 4

aktív fórumozók


friss hírek További hírek