pancserlama.

Regisztráció: 2005-12-15 19:31:19

Hozzászólások száma: 22 588

Utolsó hozzászólás: 2026-06-15 12:33


Tapasztalat: 4
Aktivitás: 5
Népszerűség: 4


utolsó 20 hozzászólás

Rába és a láma hétfő, 12:33
A "történetet" árazza a piac
A fundamentumokat a történetek után fogja matekozni.
A kérdés:
Jármű vagy hadiipari kategória lesz a rába ?
4IG Nyrt reszvenyesek. vasárnap, 19:28
"az első két évben nem számít a honvédelmi költségvetés növekedésére,"
Ezt hogy kell érteni ?
Rába és a láma vasárnap, 16:34
az erről szóló törvénymódosítást már be is nyújtottuk a parlamentnek.
?
Rába és a láma vasárnap, 11:29
Kimondottan konzervativ szárazföldi haderő, "tüzér" megközelítés 
Akár a  haderő fejlesztésben a 4IG csomagból a  Rába túlsúlyozva is lehet ... 
Mama mondta:
kimondottan izgi a történet
Rába és a láma vasárnap, 08:01
Rába és a láma szombat, 20:34
Magyarország kockázata 
Ha Magyarország 2-3 évig csak vitatkozik, (megjegyzem ehhez ért) miközben:
-Románia gyárakat épít,
-Lengyelország tankot, löveget, rakétát gyárt,
-Csehország hadiipart bővít,
-Szlovákia lőszergyártást fejleszt,
Akkor a SAFE-pénzek és a NATO-megrendelések jelentős része máshová kerülhet
.
Rába szempontból:
Ezért mondom hónapok óta, hogy a kulcskérdés nem az, hogy: lesz-e Európában hadiipari pénz ...? hanem az, hogy: abból a Rába kap-e érdemi szeletet ?

A Rábának van:
-gyártókapacitása,
-futómű-technológiája,
-katonai múltja,
-meglévő hadiipari kapcsolatai.
Ez előny.
 Viszont ha 2026-2027-ben nem jönnek a nagyobb programok, akkor a román, lengyel és német szereplők egyre nagyobb előnyre tehetnek szert. 
Játékelméleti nézőpont:
A MO előtt három lehetőség van 
  • Importálunk → gyors, de a pénz kimegy.
  • Import + hazai összeszerelés → közepesen jó.
  • Hazai gyártóbázist építünk (Rába, HM, 4iG, beszállítók) ...... hosszú távon a legtöbb GDP-t és munkahelyet hozza.
  • A 2035-ös 5%-os NATO-cél mellett a 3. út gazdaságilag a legerősebb. 
    Ezért figyeli a korcsma is különösen a SAFE-programot és a Rába körüli fejleményeket, mert ott dőlhet el, hogy a magyar hadiipar csak vásárló lesz-e, vagy gyártó is. 
    Két szereplő, amelyet ma nehéz lenne kihagyni egy komoly magyar védelmi ipari láncból: 4iG és Rába Nyrt..
    Szóval mama mondta 
    Izgi , de nem babra megy a játék 
    Rába és a láma szombat, 07:58
    Nézzük tudományosan :
    A NATO 2035-ös vállalása 5% GDP, ebből 3,5% klasszikus védelmi kiadás, és 1,5% infrastruktúra, kiber, reziliencia, innováció, védelmi ipari bázis. Ez utóbbi különösen fontos Rába–4iG szempontból.  
    Magyar GDP kb. 270 milliárd USD körül van 2026-ban; ennek 5%-a kb. 13,5 milliárd USD/év, mai árfolyamon nagyjából 4 800–5 000 milliárd Ft/évnagyságrend.  
    1. Importból el lehet ezt költeni.
    De akkor pénz kiáramlik, devizakitettség nő, ipari multiplikátor nincs, és a magyar gazdaság csak adósságot kap, nem kap gyártókapacitást
    .
    2. Belföldi védelmi ipar nélkül az 5% gazdaságilag torz. (!) 
    Nem elég fegyvert venni. Kell jármű, karbantartás, alkatrész, elektronika, kiber, űr, kommunikáció, ipari háttér. Ezért jön képbe 4iG + Rába + hadiipari beszállítói lánc
    .
    3. A SAFE is ezt erősíti.
    Az EU SAFE-programja 150 milliárd eurós hiteleszköz, de kifejezetten az európai védelmi ipari bázis és közös beszerzések erősítésére jött létre.  
    .
    Ezért aztán a korcsma így látja az ügyet:
    2035-re a GDP 5%-os védelmi vállalását Magyarország importból technikailag teljesítheti, de stratégiailag önsorsrontó lenne. Valódi, fenntartható teljesítéshez hazai hadiipari kapacitás kell
    .
    Ebben a Rába az egyik kevés kézzelfogható ipari alap (!) , a 4iG pedig a rendszerintegrációs, kommunikációs, űr- és digitális láb.
    .
    Rába szempontból ez hosszú távú fundamentális támasz, nem napi árfolyamgarancia.
    A többi pedig csak zaj , érzelmi hullámzás.......
    ...
    A gond valóban ott van, hogy csúszik minden, fáziskéséssel maszatol MO 
    uff..uff
    Winnetou a tüzes víz 
         
    Rába és a láma péntek, 08:26
    Hibátlan !
    Rába, Cseh ,német,török ....
    Gerince lesz a magyar (szárazföldi ) hadiiparnak 
    Ha Rába kap szerepet drónok vagy bármi az pedig hab a tortán.
    Rába és a láma csütörtök, 14:53
    Úgy tűnik a Rába "nyitja" az eddig kétséges SAFE hitel 
    (egy kétség kipipálva)
     
    Rába és a láma kedd, 20:53
    Látva a TISZA tempót max 1-2 hét és stabilan É szak 
    A forgalom 0, a billinger szalag  2500 on szűkül ....
    Mama mondta:
    na akkor ez is megvolt 
    Rába és a láma 2026. 06. 03. 20:53
    https://www.facebook.com/share/v/1JYE5aXZkq/?mibextid=wwXIfr
    Ez aztán a sebesség !))
    Ha holnap jön a SAFE is , egy sere mindenki vendége a korcsmának  
    Rába és a láma 2026. 06. 03. 19:15
    Tepernek a fijúk ! 🤣
    Hol keleten nyalunk hol nyugaton .....
    🤔. De ez most mintha tisztább volna )
    (Persze ez a rábának is fényesebb jövőt fest )
    4IG részvény 2026. 05. 31. 21:06
    nincs sem idő sem másik alternatíva ...
    4IG részvény 2026. 05. 31. 19:40
    /Bocs 
    Bele sem merek gondolni hogy pl. a szárazföldi haderő fejlesztést (SAFE ...stb ) importból oldják meg ./
    Rába és a láma 2026. 05. 31. 08:37
    Valszeg ez volt az alja, markánsabb grafikont is ellehet képzelni 
    Sok sok pénzek jönnek.
    Árazódhatnak a történetek .....
    Rába és a láma 2026. 05. 30. 09:28
    Hétvégére
    https://telex.hu/gazdasag/2026/05/29/4ig-cegcsoportmagyar-kormany-tajekozodas-vizsgalat
    .
    Szerintem most a Tisza három dolgot próbál szétválasztani:
    1. Valódi ipari érték ?
    2. Politikai kapcsolati háló ?
    3. Állami pénzfüggőség ?
    A Rába szempontjából:
    1.valódi gyártás,
    2.valódi export,
    3.valódi kapacitásépítés van
    .
    A mostani nyilatkozatok alapján én továbbra sem azt látom, hogy a fő cél a Rába vagy a hadiipar megszüntetése lenne
    .
    Gallyazás után a Rába akár jobb helyzetbe kerülhet, mint előtte.     
    Béla
    Rába és a láma 2026. 05. 29. 19:25
    Amúgy szerintem felvehetjük a találgatások közé
    a Rába (4Ig) gyártani fog drónokat is ? 
    Gondolat kísérletként nem is elvetendő !
    Rába és a láma 2026. 05. 29. 18:46
    Ez egy régi magyar népi játék 

    friss hírek További hírek