A Ràbàból mit csinàltak? A Vodafone miért kellett az àllamnak (az adófizetők pénzén), repülőtér hol, mely orszàgban van àllami kézben? A jegybankot melyik orszàgban fikàzza a miniszter elnök?
Dehogynem! Vàrjàk, hogy az oroszok győzzönek és jöjjön az olaj meg a gàz, közben el tudjàk lopni az EU-s pénzeket úgy, hogy behülyítik az egészségügyben, oktatàsban, kultúràban dolgozókat, meg azokat a cégeket, embereket akik valóban zöld energiàt szeretnének, hisznek abban, hogy lehetne egy jobb, élhetőbb vilàg.
Vicces cikk. Ott kezdődik, hogy RRF-források ... Ami hihető belőle az a gázerőművek 2024-2026 között, és a Paksi erőmű 4 blokkal működjön (mivel jelenleg is 4 blokkja van). (Mivel sok gázunk van, ezért logikus, hogy építsünk ilyen típusú erőműveket. És mivel nincs globális felmelegedés, ezért logikusak a vízhűtéses atomerőművek üzemeltetése is.) . Térjünk rá vissza 2030-ban. 🙂
Rencsàr Kàlmàn (tulajdonrésze folytàn) nekem sötét ló a Panny történetében. Abban viszont biztos vagyok, hogy ha a NER netàn akarna valamit kezdeni a Pannyval, azt az MVM és Rencsàr tulajdonrészén keresztül fogja elérni.
Megint 2030! Még hét év! Bravóóó! 2018 óta MVM részről semmi nem történt, pedig itt akkor nagy volt az ujjongás ott, hogy beszállt az MVM. Hát semmi nem lett.
Te is tudod, hogy mivel nincs verseny, ezért szükség van a szabályozásra, nem lehet piaci áron adni. De az átvételi árat egy sávban kellene meghatározni, ami függne az önköltségi ártól (ahogy jelenleg is), de figyelembe venné a jelenlegi gázárt és ösztönözné a geotermikus rendszerek építését is. A minimum ár lehetne a jelenlegi kiszámítás alapja, de a max átvételi ár a minimum ár+4,5%, de legfeljebb a gázzal történő előállítás költsége.
Akartam írni felvetésedre, hogy az MVM több mint 8 %-ban Panny Ergy tulajdonos, de eddig nem làttuk, hogy a nagy tervei között szerepelne bàrmi is a céggel kapcsolatban.
Első lépésként tehetne ajánlatot 2000 Ft-n a Pannergyre. Ha nem, akkor mondjuk deklarálhatná, hogy a kisebbségi tulajdonában álló Pannergy-vel végeztetné ezeket a projektjeit.
Én a Pannergy helyében, ahogy azt már többször leírtam ide, erősen elgondolkodnék a győri és a miskolci projekt elektromos áramtermelésre bővítésén. A miskolci rendszerhez a jövő évi fúrás miatt úgy is hozzá kell nyúlni, így ott jobban adja magát egy pilot projekt indítása. Pl. most kicsit csúszik a fűtési szezon, ez alatt is lehetne áramot termelni. Az áram- és hőtermelés így is kiegészítenék egymást, és az időjárás (klímaváltozás) alakulása még kevésbé lenne hatással a cégre. Amikor nem kell a hőenergia, akkor lehet áramot termelni. Tudom, a kutakat karbantartani is kell, de ha három termelő kút van, akkor csak meg lehet úgy oldani a karbantartást, hogy az áramtermelés nyáron is folyamatos legyen, ha nem is azonos intenzitással. Ezt kiegészíteném napelemes portfólióval, ezt a három elemet (geo hő, geo áram, nap áram) lehetne szépen manage-elni, összeszinkronizálni. Berekfürdő egy lóp.csa kis projekt, mégis a féléves jelentés számait nézve a cég teljes nyereségének kb, 10%-a az ottani áramtermelésből jött.
Az áramtermelés nem csak azért lenne jó, mert bevételt termel, hanem a hőértékesítés üresjáratait jól kiegészítené, illetve az állami szabályozástól is sokkal kevésbé függene a cég. A Pannergy-nek meg van két óriási nagy előnye a hasonló témában gondolkodókhoz képest: - itt már megvan a geotermikus rendszer, ki van építve, nem nulláról indulna, hiszen a beruházási költségek 60-70-80%-a már ott áll vasban, betonban, "csak" azt a rendszert kellene felfejleszteni, - a geotermikus fúrásból eredő kockázat nulla, hiszen már kész a rendszer.
A napelem meg azért lenne érdekes, mert a napelemes termelést össze lehetne fésülni a geotermikussal, azaz éjjel-nappal tudna a cég megújuló forrásból származó áramot szállítani.
Egyértelmű. De mégis eltűnntették a sok közpénzt, hibàs döntések születtek, illetve egyes személyek vagyonànak gyarapítàsàt szolgàlta. A Panny a kezdeti szélhàmossàg utàn, immàr hosszú évek óta bizonyít. Végre növekedni, fejlődni is próbàlt, amit régóta hiànyoltunk. Ennek a növekedésnek lett volna része többek között a most meghiúsulni làtszó projekt. Àllami segítség nélkül ez nem megy. Ennyi került most todomàsunkra. A Panny önerőből nem kezdett visszasajtoló kutat fúrni, ezért az elnyert, ígért 1,6 milliàrdos tàmogatàst a szakminisztérium visszavonta. Ennek tudatàban Te most Pannyt vagy Wallist vennél? (Kizàrólag rövid tàvra gondolom.)
PANNERGY