Harács? Félre a tréfát! A legutóbbi kutatások szignifikáns összefüggést mutattak ki az Alföldön magas öngyilkosságok és a törökdúlás között. Kb az volt a lényege, hogy Bácskában, délvidéken és az Alföldön a magyarok síkon, jól elérhető helyeken laktak, ezért mindig náluk fosztogattak a török hadak (a szabad rablás ott is fizetési forma volt zsold helyett). Ezért aztán nehéz volt bármilyen időtávon gyarapodni, nem volt jövőkép, és ahogy korábban elhangzott, emberöltőkön át ezt szopták az anyatejjel, kulturálisan beivódott a népességbe, mintegy öröklött tehetetlenségként. Hazánk történelme töredezett, nincsenek benne hosszú, összefüggő szakaszok mint pl az ángliusoknál, ezért a kollektív tudat (néplélek) is a pillanatnyi hasznot részesíti előnyben, illetve azt aki ezt biztosítani tudja - az erő és a folytonosság látszata mellett.
Nagyon szuper, jó logika mentén felépített írásaid vannak, gratula! A széles látókör és történelmi áttekintés nagyon fontos, szerintem. Sokan nem tudják, hogy a kis-jégkorszak emelte fel az Oszmán birodalmat, eltolta a reneszánsz megjelenését vagy száz évvel, és még a pestist is ránk szabadította. Cserébe az elnéptelenedés erősítette a lehűlést a mezőgazdaság megszűnésével - kivonódott a CO2 a beerdősüléssel. A reneszánsz csúszásával a reformáció is csúszott és később jelent meg a protestáns etika és a kapitalizmus. A skandináv országok nagyon korán áttértek a protestáns hitre, talán ez is az egyik oka a jelenkori szívósságuknak. A könnyű/nehéz élet összefüggései az ökológiában is jelen vannak, pl a Bergmann-szabály kimondja, hogy a nagy testű állatok hideg éghajlaton élnek (nagyobb testnek optimálisabb a tömeg/felület aránya és lasabban hűl ki), ráadásul mediterrán körülmények között a vegetációs idő is hosszabb, míg északon csak nagy területen gazdálkodva lehet megélni, mert kisebb a terület eltartóképessége (kisebb a népsűrűség).
Manapság pedig az elődök által felhalmozott vagyon, irányítási lehetőség, erőforrás ellátottság, ezek tükrében kialakult rendszerek határozzák meg az életet az adott helyszínen döntően, így akiket többször eltiportak, kiraboltak, kisemmiztek, ha nincsenek értékes erőforrásaik, úgy nagyon nehezen tudnak zárkózni a csúcson lévőkhöz, és természetesen nagyon sokat számít a lélekszám, azaz a térségben mennyi fogyasztónak kell biztosítani a javakat, a munka-, feladat- és vagyonmegosztást.
Szerintem az északiak esetében, amikor még a technológiai fejlődés nem biztosította a "könnyebb élet" lehetőségét, egyszerűen a természeti adottságokhoz (éghajlat) való alkalmazkodás jobban összekovácsolta, rendszerbe szervezte az ott élőket. Európában délen - hasadra süt a nap - könnyebb volt az élet (élelmezés biztosítása, telek átvészelése), így ott ez kevésbé volt szempont, de több ember is él(t) emiatt. Szóval szerintem eredendően minden ember azonos "jósággal" születne, csak nagyon nem mindegy, hogy milyen közegben nő fel, az elődjei a helyi adottságok által milyen társadalomba szerveződtek, milyen szokások mentén élnek, miképpen öröklődnek át így évszázadokon keresztül a hatások, mi ivódik így az "anyatejbe". Szóval sokat nem beszélnek erről, de szerintem az éghajlati adottságok nagyon is sokat számítottak a társadalmi fejlődések tekintetében.
Én is ebben bizom hogy jövőheten az altalad emített két ok miatt továbbra is megmarad a napi több száz millios forgalom. Ez pedig azt jelenti hogy egy idő utan elfogynak az eladók errol a szintrol is mehetünk tovább fel
Nem sokat tévedtem a záróval. Kevés lett volna a lendület a 437 re. Ha másodjára is lepattanunk róla akkor azt kb. szerintem mindenki tudja, hogy az esetek nagyrészénél utána egy hosszú oldalazás vagy lefelé irány következne. Hétfőn az srv plusz a kiutalt osztalék visszaforgatása szerintem ad neki hirtelen egy löketet, ami átrepíthet minket azon a bizonyos szinten. Én így kalkuláltam. 🙂
Van némi tapasztalatom az ottani helyzetről és viszonyokról, mert elég sokszor voltam vendégségben náluk. Én, az első látogatásom során, beleszerettem az országba. Egyszerűen káprázatos a környezet (fjordok tömkelege, stb ) Egy rendkívül jól szervezett társadalom minden területen. Az echte norvég emberek, mint általában az északiak, nehezen barátkoznak idegenekkel, csak jó sok idő elteltével fogadnak el valakit. Panaszkodnak az egyre több bevándorló miatt, de egyelőre, még tudják kezelni, nem úgy, mint a svédek. Üdv.
Felfoghatatlan mértékű vagyonuk van már, csak "valamivel" észszerűbben bánnak vele, mint az Öböl-menti országok. Emellett olyan geológia adottságaik vannak, amely révén már nagyon rég a hazai villamosenergia szükségleteiket vízenergia révén biztosítani tudják. Ehhez még hozzájön, hogy a hatalmas területük (erőforrás gazdagságuk) ellenére a lakosságszám is alacsony, igaz nem is egy egyszerűen "belakható" vidék, bár Japánról sem mondanám azt. A különlegességekből adódóan az idegenforgalmi adottságaik is nagyon jók és hát a tenger. Szóval, ott inkább csak nagyon hülyének kellett volna ahhoz lenni, hogy elcsesszék a dolgokat. Szerintem a fejekben ott van a baj, hogy az emberek az országok esetében nem nézik meg az adottságokat, komparatív előnyöket, így aztán sok "nagyarcú" könnyen bezzegezhet visszafelé, pedig manapság máshol sokkal többet tesznek le az asztalra az emberek (lásd jelenleg Kína - az itteni elkényeztetettek egy évet nem bírnának ki ott és ők biztosítják a mértéktelen vágyú fogyasztáshoz a munkát, a szennyezést is ők viselik a fogyasztók helyett, stb.), ám a legjobb szándék ellenére sem tudsz mindenkinek ugyanolyan életminőséget biztosítani.
Több, mint 40 éve Norvégiában élő gyerekkori barátom mondta, hogy annyi lóvéjuk van az olajból származó bevételekből elkülönítve külön számlán, hogy ebből, több mint 5M NOK jut minden lakosra.... !
NEW OPUS GLOBAL