Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ehe
ehe 2023. 02. 11. 10:48
Előzmény: #191496  Törölt felhasználó
#191500
Valutakeret a 90-es években?
Really?
Az inflációt tényleg követő forint befektetés megléte szerinted fenntartotta az inflációt?
Akkoriban tán többen takarítottak meg mint most?
A kamatsapka hogy jön ide, vagy akár a lakáshitel ahhoz, hogy akkor miért ne maradhatna itt évekig a nyakunkon az infláció?
Törölt felhasználó 2023. 02. 11. 10:47
Előzmény: #191498  Törölt felhasználó
#191499
Bocsi, rányomtam még egyszer
Törölt felhasználó 2023. 02. 11. 10:46
Előzmény: #191493  ehe
#191498
40 dollár éves valutakeret volt. Lakásárak csak az infláció felével nőttek, de volt inflációt tényleg követő forint befektetés. Lakáshitel csak nyomokban létezett. Kamatsapka meg hasonló úri huncutság nem volt.
Munkanélküliség az viszont volt.
OTP lakashitel kamara 3%-ról 12% majd 15% lett.
Bolton01 2023. 02. 11. 10:45
Előzmény: #191492  Törölt felhasználó
#191497
Fodrásznál én is kaptam 3 napra időpontot, panaszkodott Ő is ... közben meg dumálgatva kiderült hogy több (férfi!) vendége hetente 2szer is ment, mert pénteken buli előtt újra kellett "vágni" ... fodrászként szenvedett, hogy mit "csináljon" "hajvágás" gyanánt ... Nekem elég a havi 1 fodrász, igaz már nem csajozom :)
Törölt felhasználó 2023. 02. 11. 10:45
Előzmény: #191493  ehe
#191496
40 dollár éves valutakeret volt. Lakásárak csak az infláció felével nőttek, de volt inflációt tényleg követő forint befektetés. Lakáshitel csak nyomokban létezett. Kamatsapka meg hasonló úri huncutság nem volt.
Munkanélküliség az viszont volt.
OTP lakashitel kamara 3%-ról 12% majd 15% lett.
Vodafonelive
Vodafonelive 2023. 02. 11. 10:43
Előzmény: #191490  Ishar
#191495
Tény, hogy 1,5 év után már pluszban ki tudnék szállni illetve azóta folyamatosan a sajátba ment a pénz hitelek címszóval. Innen a tovább nekem külföld lesz, nyilván ehhez tőke kell ami nem most lesz.
Bolton01 2023. 02. 11. 10:41
Előzmény: #191491  Murdoch
#191494

Ez így is van, a kérdés hogy meddig tudod ezt csinálni ... Emlékezz vissza, Covid első-második hó, mindenki milyen lelkes volt, még kenyeret se vett, mert megsütötte, aztán augusztusban meg m tudtad a törölközőt letenni a strandon ...
Ha ésszerűbben él valaki, az szerintem nem gond. Azért az se volt már "normális" hogy már lassan a legalsó réteg is a Mekiben reggelizett és a futár hozta az ebédet ... futotta kutyakozmetikára meg BMW-re még a segédmunkásnak is ...
Sztem helyére kerülnek a dolgok, az hogy önmagában az emberek megnézik, mire adják ki a pénzüket, nem tragédia. Az esztelen pénzszórás ért véget egy rétegnél, ez érint negatívan pár dolgot.
ehe
ehe 2023. 02. 11. 10:38
Előzmény: #191478  Törölt felhasználó
#191493
A 90-es években végig 15% fölött volt az infláció, és mégg itt vagyunk...
Törölt felhasználó 2023. 02. 11. 10:23
Előzmény: #191491  Murdoch
#191492
Feleségem azonnal kapott időpontot a fodrásznál. Ő is meglepődött, mert márciusra számított.
Murdoch 2023. 02. 11. 10:19
Előzmény: #191487  Bolton01
#191491
Nem képzelgések, számok vannak:
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20230206/szakad-a-fogyasztas-valsagtunetek-vannak-magyarorszagon-dramarol-beszelnek-a-szakertok-595188
"Rendkívül gyenge teljesítménnyel zárta az évet a kiskereskedelmi szektor 2022-ben. A piaci konszenzustól drámaian elmaradó forgalmi volument regisztrált a KSH
– írja kommentárjában Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza. Vagyis a szakértőket is meglepte a gyenge kiskereskedelmi adat."
Mi is ezerrel behúztuk a nadrágszíjat, csak azt vesszük meg, amit muszáj. Éttermezgetések, kávézások,  hétvégi ottalvós kiruccanások kilőve. Autó-telefoncsere is. Bankszámlák lebutítva. stb.
Ishar
Ishar 2023. 02. 11. 10:18
Előzmény: #191476  Vodafonelive
#191490
Jó-jó persze, de neked van egy jó kis garzonod, amelynek milliókkal nőtt az értéke és így nem maradtál ki az ingatlanpiaci raliból. Majd könnyebb lesz a továbblépés, vagy valami ilyesmi...
Bolton01 2023. 02. 11. 10:16
Előzmény: #191485  Törölt felhasználó
#191489
Egyetértek, számomra a legnagyobb kérdés hogy az infláció kezd el előbb zsugorodni vagy a gazdaság ... Eddig a jegybankok minden erővel igyekeztek megakadályozni egy recessziót, kérdés mi lesz ha recesszió jön és az infláció marad (neadjaIsten emelkedik) ? Ez nem csak nálunk, hanem a "fejlett" világban is nagy kérdés vsz....
Bolton01 2023. 02. 11. 10:11
Előzmény: #191486  TitusPullo
#191488
Valószínűleg nem ő az egyetlen aki cuccol a melohelyen sztem ... sok sztorit hallottam én is ismerősi körből, ritka hogy valaki egyedül cuccol vagy pl iszik vagy cigizik, egy idő után a legtöbb helyen kialakulnak a "klikkek" ...
Bolton01 2023. 02. 11. 10:06
Előzmény: #191482  Murdoch
#191487
Amit szerintem sokan rosszul képzelnek, hogy ezek a hangzatos "beszakadt" " összeomlott"  sajtócímek félrevezetőek. Felelősen gazdálkodó egyén vagy vállalkozás nem "omlik össze" ha 10-20%al kevesebb pénzt keres. A lényeg az időtáv és a tendencia ...
Javaslom h játssz el a gondolatkísérlettel:
Csökken az eladásom 20%-al, a költségem meg nő 20%-al, mennyit kell emelnem az áron, hogy ugyanannyi pénzt keressek mint előtte?
A vállalkozások nagy része bőven a ktgnövekedése fölött emelt árat. A gond azoknál van, akik nem tudják az áremelést érvényesíteni ...Sok szegmensben extraprofitok vannak elég csak az autógyártókra gondolni ...
TitusPullo
TitusPullo 2023. 02. 11. 09:53
Előzmény: #191484  Bolton01
#191486
tegnap hallottam sztorit, munkavállalónk bizonyítottan tudottan melóban kábszizik, főnök tudja, de nem teszi ki, mert elvégzi a melót. olyan helyen dolgozik, ahol többezer emberért felelnek nap mint nap. 
Törölt felhasználó 2023. 02. 11. 09:45
#191485
Az infláció már öngerjesztő, olyan szektorok is árat emelnek, melyek koŕábban nem, pl telco.
Ahol nincs áremelés (közmű, tömegközlekedés) ott pedig a költségvetés kompenzációs kiadásai emelkednek brutál mértékben.
A költségvetés kamatterhe is hónapról hónapra nő, ahogy az új kibocsátású állampapírok felváltják a régieket.
Bekormányozták magukat a sz@rkupacba.
Bolton01 2023. 02. 11. 09:34
Előzmény: #191482  Murdoch
#191484
Nincs szabad munkavállaló aki alkalmas és dolgozni is akar. Senki nem mer elbocsátani. Szerintem minden cég reménykedik, hogy egy egyszeri inflációs sokk után csillapodik az infla, addig meg kibekkeli valahogy. Ha 1-2 éven belül nem mennek vissza normális mederbe a dolgok, jön a fejvakarás, de melósból akkor se lesz több vsz....
Törölt felhasználó 2023. 02. 11. 09:28
Előzmény: #191482  Murdoch
#191483
Kényszer. Jelenleg könnyebb a termék árát tovább növelni, mint a béremelésen spórolni. 
Nem meri elengedni a munkavállalót, mert lasszóval kell fogni, ha fel akar majd venni valakit. Klasszikus ár-bér spirál, tagadják de már beindult.
Murdoch 2023. 02. 11. 09:24
Előzmény: #191480  Törölt felhasználó
#191482
Még azt nem értem, hogy ha ilyen mértékben szakadt be a fogyasztás, miből fussa az éves 10-20%-os béremelésekre. Legfeljebb leépítésekből, akkor meg szivacs.
szieszta 2023. 02. 11. 09:16
Előzmény: #191475  berlini
#191481

Ha tovább folytatódik ez a házépítési boom, nem lesz elég sem a kukoricaszár, sem a pet palack. Állítólag a homok is fogytán van, a sivatagi nem jó az építkezéshez.
Nagyon sok helyen már azt támogatják, hogy a régi épületeket újítsák fel és bővítsék, mert az nem jó, hogy elhordjuk a szeméttelepre és teljesen újat építünk.
Nálunk egy vállalkozó egy félbehagyott, kirabolt hotelt vett meg, nagyon kedvező (szinte telek) áron. Kért árajánlatot a felújításra és a ledarálásra és teljesen új építésére is. Azt mondta, alig volt különbség, végül a felújítást választották, de így viszont nem olyan lesz, amilyent megálmodtak, viszont időt spórolnak.
Így is minden horror áron van, de az  a véleménye, hogy az ingatlanban nem tud elveszni az érték, mert minél többet raksz bele, annál drágábban tudod eladni. Persze ők működtetni akarják, ezért fontos, hogy minél hamarabb beüzemelhessék.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek