Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
infin 2022. 08. 30. 23:57
Előzmény: #177239  earth
#177240
Hány lakása van?:) Mikor akar megint venni?
Amúgy megmondom neked, hogy én se voltam hajlandó olyat venni idén (idén sem, máskor sem) amit egyszerűen túlárazottnak tartottam. De szóval máskor sem, idén csak annyi volt a különbség, hogy még érzékenyebb voltam erre, hogy véletlenül se fizessek túl sokat, csak amit szerintem megér az adott lakás, fontos volt számomra az alapos kiválasztás. Hogy miért voltam még érzékenyebb rá, na hát azért, mert nálam is átlépett valami lélektani küszöböt az áremelkedés tempója. :)
De várni nem akartam. Leírtam a három tényezőt, ami miatt vásároltam idén. És ha netán nem lenne recesszió vagy csak nem tartós recesszió lesz, és még tovább mennének fel az árak, akkor is befektetek később megint ingatlanba. Nem spekulálva arra, hogy na most már biztos ez a csúcs, várni kell picit a zuhanásig. Mert nekem az emelkedés jó hír, ha - jó esetben - a gazdaságunk tényleg fejlődik tovább valamennyit, és az emelkedő árak ezt is tükrözik, amennyiben a hosszú távú jó kilátásokat is mutatják (tovább felfelé:) ).
Jó persze, az lenne a legjobb, ha azon az 1 napon amikor a piacra lépek, hirtelen esnének 50%-ot az árak, de csak amíg megveszem a lakásomat, na. :)))
Szóval térjünk vissza a valóságba: persze, hogy megköszönném a jósgömböt, ami megsúgja, hogy na jövőre tényleg beüt valami krach és lejjebb mennek 2 vagy akárhány évig az árak, ezért várjak 1 évet a vásárlással (és persze azt is megmondja nekem a jósgömb, hogy az én anyagi helyzetem sem romlik relatíve addig, stb stb). De ez nem daytrading, az ingatlanos pénz sem ilyen célra van nálam, szóval engem nem érdekel a spekuláció ezen a piacon. Sokadrangú tényező nálam, amikor elkészítem a terveimet. Ha értesz.
Szóval az ismerősöd hogyan gondolkodik erről? Tehát, az érvelése érdekelne azon túl, hogy szerinte aki most vesz, az barom. :)
A tapasztalataidról: a tippem, hogy kellett az eladónak a pénz, aha, gondolom a többletköltségek miatt.
A házat saját használatra vetted vagy befektetésnek? És szeretnél még 1-et venni, ha lemennek az árak  annyit (valami ilyesmi rémlik)?
earth 2022. 08. 30. 23:32
#177239
"Ok, de amúgy ismersz valakit konkrétan, aki így vár, amiről még többször kérdeztél itt a fórumon ma napközben, hogy mire várnak a befektetők?"
Igen, van. Sok lakása van, tudna venni, de kivár. Ma is beszélgettem vele, és ma is elhangzott a szájából, hogy "aki most vesz, az egy barom!". Nem az én szavaim, hanem idéztem.
"Van konkrétan adatod, tapasztalatod arról, hogy most már ennyire szenvedős eladni a lakásokat? (Családi házakat annyira nem figyelem)"
Egy családi háznál van saját tapasztalat. Bevallom, én is beparáztam 1,5 hónapja, és beszartam, hogy porrá válik a pénzem. Gőzerővel kerestem szóba jöhető ingatlant és találtam is. Az eladó azt mondta, hogy még alszanak az ajánlatomra. KP-s ajánlat volt, bent maradhattak volna, ami az alku egy része volt. Költöztek volna egy másikba +hitellel. Visszahívtak rá pár napra, hogy emelkednek a kamatok és most nem úgy jött ki a számításuk, még várnának. Erre mondtam, hogy semmi gond, mert közben úgy alakultak a dolgok, hogy én is másképpen látok mindent. Akkor volt a "nagy bejelentés", KATA megszűntetése, rezsicsökkentés megszűntetése (akkor éreztem először rokonszenvet a kormány iránt).
Időközben láttam, hogy az eladó érthetetlen módon felemelte a ház árát. Vagy engem akart megijeszteni, vagy ezzel fedezte volna azt a többletköltséget, amit a kamatemelések okoztak, fogalmam sincs. A lényeg, hogy elengedtem, majd két hete megcsörrent a telefonom, hogy áll-e még az ajánlatom, mert az egy nagy előny volt nekik, hogy nem kértem "azonnali" költözést. Szerintem nem kell folytatnom...
Lehet, hogy megszívom, de ebben a pozícióban most sokkal nyugodtabb vagyok, mintha kitáraztam volna. Napról napra úgy érzem, hogy az idő nekem dolgozik. Tudom, hogy sokan ezen most mosolyognak, de én úgy érzem, hogy egyre kínosabb és vállalhatatlanabb az a mosoly. Na mindegy, meglátjuk mit hoz a jövő. (Holnap nem fogok tudni reagálni).
infin 2022. 08. 30. 23:25
Előzmény: #177194  AudreyDeak
#177238
Dehogy. A jó ingatlanok pont tartották a lépést a "kemény" devizákkal. :) Mondjuk inkább úgy, hogy ha devizában tartottad a pénzed forint helyett, akkor sikerült tartanod a lépést a piaccal, ez már előny.
A 60 nm lakásról az a véleményem, hogy a rezsikáosz (egyelőre) nem befolyásolja különösebben az árát, ha egyébként jók az adottságai. Az osztatlan közös cucc használati megosztás nélkül, az lehet hogy értékcsökkentő, de ez nem igazán. Most nem. Hosszabb távon majd az lesz, ha marad szigeteletlen a ház, technológiai korszerűsítések nélkül a lakás. Ez az én véleményem.
infin 2022. 08. 30. 23:16
Előzmény: #177161  Törölt felhasználó
#177237
Én is különleges eset vagyok akkor. :) Nekem is van ingatlanban és devizában is érdekeltségem. De bevallom a deviza csak azért képvisel jelentősebb arányt a portfóliómban, mert van jövedelmem olyan pénznemben. De ha jól tudom Tihamér hasonló megközelítést alkalmaz. Egyik garázsbérlője (vagy lakásbérlője?) CHF-ban fizet neki és ő azt a pénzt tartja CHF-ban. Nekem nem bérlő fizet USD-ban de van USD jövedelmem, szóval ennyiben ugyanaz. Volt korábban több EUR is, de persze már megbántam, hogy nem súgta meg a jósgömb az idei év elejéig, hogy rakjam át USD-ba. :D (Az EUR sem spekuláció volt, egyszerűen volt olyan bevételem is.)
De amúgy, szerinted miért különleges eset, ha valaki mindkét stratégiát követi? Ez érdekelne.
Mondjuk Tihamérnak aranya is van (harmadik stratégia?), az nekem pl. egyelőre nincs.
infin 2022. 08. 30. 22:58
Előzmény: #177169  berlini
#177236
Azért az USA adatok egyelőre csak sejtés megalapozására alkalmasak. :) De legyen igazad! Én is azt szeretném. Persze, hogy a munkaerőpiac nem úgy néz ki, mintha recesszió lenne, mert hirtelen jöttek a sokkok (és kis idő is kell, mire teljes mértékben kifejtik hatásukat).
Szerintem is csak akkor lesz mély a recesszió, ha ezeket a hatásokat egyszerűen nem tudjuk elviselni, vagy ha valahol egyszerűen szakad a leggyengébb láncszem - amit előre nem biztos, hogy lehet látni, hogy mi lesz az. Lehet drukkolni, hogy ne szakadjon így el semmi. Különben a covid után tényleg jó állapotban, felívelő szakaszban volt a gazdaság. De persze nem hagyhatjuk, hogy Putyin nyerjen. :)
Remélem a németek tényleg összekapják magukat most és meglépi az EU az egységes intézkedéseket az energiapiacról, az árplafonokról (és remélem az energia EU-s szinten összehangolt elosztásáról is, mert nincsenek illúzióim és kelleni fog szerintem télen), amiket már hónapokkal korábban kellett volna. (Orbánnak is be kellene ezt látnia.)
Így akkor van jó esélyünk arra, hogy mégse legyen sokáig extrém, kibírhatatlan árnyomás, se egyéb zsarolási potenciál az energiamennyiség korlátozását illetően Putyin részéről. Korlátozza persze ha szeretné, ha erre felkészülünk a fentiek alapján.
És akkor kb. olyan lesz a tél, mint a covid lezárások, és nem rosszabb. Max pár évtizeddel tovább tart, mire ennek a költségeit is kifizetjük utólag. :) Oroszok meg nyugodtan dőljenek be durvábban, mint mi, mert nem tudják drágán eladni nekünk a kevés gázt, így nem zsarolhatnak minket emiatt se tovább.
De ha nem intézkedünk időben és elég hatékonyan, akkor én egyáltalán nem vagyok benne biztos, hogy nem lesz ultra "gáz" egy darabig. Jó, azért láthatod, abban bízom inkább, hogy intézkednek, mint hogy nem. Kemény harcra fel mindenesetre. :) Rohadtul nem vagyunk még az egésznek a végén, húú nagyon nem.
De igen, amit írtál Kínáról és az USA-ról stb., az még segíthet, és az USA-nak egyébként sem áll érdekében az, hogy itt az EU-ban bedőljünk totál. Hát majd meglátjuk.
infin 2022. 08. 30. 22:32
Előzmény: #177160  earth
#177235
Ok, de amúgy ismersz valakit konkrétan, aki így vár, amiről még többször kérdeztél itt a fórumon ma napközben, hogy mire várnak a befektetők?
Mert ennek a gondolatkísérletnek akkor van értelme, ha hozzá lehet kötni valamihez, különben az egész csak egy teljesen elméleti matekfeladvány lesz, ami itt persze nem lenne hasznos.
Hitelek: lehet, hogy 11,75% az alapkamat most már, de a kormány nemrég megújította ezeket az 1%-os kamatú (NEM vicc) vállalkozási hiteleket a kisvállalkozások számára, akár induló vállalkozás is lehetsz és akár ingatlant is lehet belőle venni. :D
(Nem, én nem használtam ki ezt a lehetőséget, de lehet hogy kellene. :D)
A betéti kamatok is még mindig a béka segge alatt vannak, nem? Merthogy a bankok nem nagyon igyekeznek jobbakat kínálni.
És a sima lakáshitelek kamata is még mindig negatív reálban. Valamiért megéri nekik ez is.
A lakossági állampapírok se követték le egyelőre a változást rendesen. Stb.
Szóval ez a magas alapkamat ez egyelőre csak egy dísz. Csak nálunk lehet, jobban kamuznak erről, mint a törököknél. :P Ezért nem veszi észre mindenki. :) Na jó, elegen észreveszik, azért is gyenge a forint. :P
Gondolom azért dísz csak ez az alapkamat, mert a kormánynak megéri elinflálni az adósságokat egyelőre, meg erőltetni a gazdasági növekedést tovább, hiába lassítja le az infláció meg a többi. Ezzel szerintem összhangban vannak az intézkedések a támogatások megtartásáról meg hitelekről stb stb.
Az totál más kérdés, hogy meddig bírja ezt a kormány megengedni magának. Majd meglátjuk.
De ha már az ingatlanbefektetők gondolkodása érdekel, az enyém idén az volt, hogy
1) Folytatom a befektetéseim, mert hosszú távon szeretem, kifizetődőnek tartom az ingatlanozást. Az idei befektetések előre tervezettek voltak. A következő két tényező az csak még pluszban számított részemről:
2) Az infláció elől menekülés reáleszközbe (Persze nemcsak ingatlanba, de az is 1 jó lehetőség. De pl. nem fogom minden pénzemet betolni játék állampapírba, ahol csak ég el a pénz)
3) Reáleszközbe menekülés az egész káosz elől (Megint 1 jó lehetőség erre)
A jövőről pedig - majd valamikor megint végrehajtok új ingatlanbefektetést, majd ha lesz rá annyi pénz elkülönítve megint. Ennek a tervezése folyik egyelőre, más tervek és célok mellett.
Nem vagyok ingatlanmágnás, de egy kis ideje azért már csinálom. Úgyhogy leírtam neked a gondolatmenetem. :) Legyen konkrét adatod is az elmélet mellé. :)
A végére: én is adtam el lakást idén, 3 hét alatt nyélbe volt ütve a vétel, abból volt az idei 2. ingatlanvásárlásom fedezve részben. Van konkrétan adatod, tapasztalatod arról, hogy most már ennyire szenvedős eladni a lakásokat? (Családi házakat annyira nem figyelem)
Murdoch 2022. 08. 30. 22:20
Előzmény: #177227  lacikonyha
#177234
Nos, most 'idegállapotban' vagyok, nem ijedek meg a ner árnyékától... Kutyagumitól sem riadok meg, majd Columbo hadnagy összeszedi....
z0li23
z0li23 2022. 08. 30. 22:19
Előzmény: #177231  lacikonyha
#177233
Laca! Ne is törődj vele! Majd 10 000 -nél eladod. 
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2022. 08. 30. 21:38
Előzmény: #177231  lacikonyha
#177232
Az igazi feketeleves még csak ez után lesz, mert még van (igen sok "felesleges") pénz a gazdaságban (az okozza az inflációt), de miután Európa és végső soron a lakosság kitáraz a magas energiaárak miatt egyszerűn túl gyorsan elfogy a pénz a gazdaságból. Berlinihez hasonlóan, szerintem sem lehet most megjósolni, hogy hirtelen mély, vagy elhúzódó recessziót okoz. Ez attól függ, hogy a geopolitikai viszonyok és az energiaárak hogyan változnak.
lacikonyha 2022. 08. 30. 21:28
Előzmény: #177229  tihamer
#177231

a zsiday hinnék ha érteném a szovegét, a dallamára vevo vagyok
viszon az hogy az otp kb tiz orakor délnek vette az irányt és nem változtatott mnb ide vagy oda, az jobban izgat mint a zsiday szovegénak megfejtése
vegyek vagy ne vegyek ezt itt a kérdés
tihamer
tihamer 2022. 08. 30. 21:24
Előzmény: #177229  tihamer
#177230
"A jegybanki beavatkozás tehát lassítja a gazdaságot, és drága, de nincs nagyon más értelmes út, és ez alapján reménykedhetünk abban, hogy a magyar megtakarítók nyugodta(bba)n alhatnak:
 a jegybank valóban próbálja megőrizni a forint (mind külső, mind belső) értékét. Most igazán stresszes magyar jegybankárnak lenni és még valószínűleg a következő hónapok is számos nehézséget ", de ha ebben a szellemben folytatják, akkor Magyarország – legalább infláció és devizaárfolyam tekintetében – valószínűleg nem lesz Törökország."
tihamer
tihamer 2022. 08. 30. 21:20
Előzmény: #177228  lacikonyha
#177229
lacikonyha 2022. 08. 30. 21:15
Előzmény: #177226  tihamer
#177228

akkor siess megmártozni az uszodába, mert azt mondták a tvben, hogy kanizsán is bezár
szép uj épuletnek tunt, megmutatták
ner adta, elvette
lacikonyha 2022. 08. 30. 21:12
Előzmény: #177225  Murdoch
#177227

nem kéne annyit árnyékra vetodnod,javulna az állapotod
a napi.hu a korányi g tamás cucca volt amit bo tiz éve kicsavart a kezébol a ner
ner sajto hergelésére ugrani onveszélyes, és mint ilyen kerulendo
átlépni mint a falk miksában a kutyaszart
tihamer
tihamer 2022. 08. 30. 21:09
#177226
Volt egy bérlő cserém.
15 %-al drágábban adtam ki.
1 havi kaució és 3 hónap rendezve.😃
Murdoch 2022. 08. 30. 20:54
Előzmény: #177223  gyula1971
#177225
"Ezt a befektetők ki is használják, mielőtt az áremelkedés tovább folytatódik." LOOOOL. Ugyanitt Fomo platinadíj átvehető...
J0hnnyEnglish
J0hnnyEnglish 2022. 08. 30. 20:53
Előzmény: #177169  berlini
#177224

Szerintem itthon is "rájöhetett" erre a jegybank, ha úgy is recesszió lesz, akkor legalább a forintot kellene végre stabilizálni elsősorban a dollárhoz, az alapkamattal. Iszonyú mennyiségű deviza áramlik ki a nyersanyagok ára miatt. Azt nem mondom, hogy ezt előre láttam, inkább ahogy korábban is írtam ettől tartottam, hogy végső soron ez b@ssza szét a gazdaságot! A legrohadékabb dolog benne pedig az, hogy nem válogat! A fodrász ezért, a pékség azért, a hegesztő amazért.. gyakorlatilag a k_rvákon és a tenyérjósokon kívül mindenkit hazavág a magas energiaár, mert már nem tudod olyan drágán eladni a termékedet, hogy rentábilis legyen (állítólag a galvanizáló és horganyozó cégek 2-3 hónap múlva kényszerpihenőre mennek).
Abban reménykedek, hogy Uniós szinten rendet tesznek, mert a gazdaság mellett a hazai költségvetést is hazavágja ez.
Veszélyes játék ez, rohadt egy év lesz 2023!
gyula1971
gyula1971 2022. 08. 30. 20:51
#177223
-Már Siófok külsőn is 40 millióba kerül egy felújítandó családi ház Egyre többet lehet alkudni az ingatlanok árából a Balatonnál: néhány ingatlantípus esetében már 5-10 százalékkal alacsonyabb árat is mondhat a vevő. Ezt a befektetők ki is használják, mielőtt az áremelkedés tovább folytatódik.
https://www.napi.hu/ingatlan/ingatlan-balaton-siofok-csaladi-haz.758832.html?fbclid=IwAR2M--_pdl7OIwpZCUGc1WdiQ8ZxeSqzlNnRT0F4IhokOAfgeZd17Sbo10s
lacikonyha 2022. 08. 30. 20:43
Előzmény: #177218  Gaguse
#177222

amugy van dolgom, várom  az unokámat már féluton van
ma megnézték ultrahanggal, hogy mivel van elfoglalva, de sejhet valamit a kukucskálokrol, mert kinyultotta a nyelvét rájuk
lacikonyha 2022. 08. 30. 20:38
Előzmény: #177219  Murdoch
#177221

miattuk ne aggodj, de ne is bizz bennuk
most hogy a jászai gellért felajánlotta nekik hogy beveszi oket a vodafonba felesbe, már nem oszt nem szoroz

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók