Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
xmann 2015. 04. 27. 14:55
Előzmény: #919  Törölt felhasználó
#920
én nem vagyok guru, de a 8.-9. kerületet választanám, vagy a 13. északi részét, vagy ha kijön Zuglót. Általános trend hogy visszafelé jönnek az agglomerációból a népek
Törölt felhasználó 2015. 04. 27. 14:50
Előzmény: #918  BPartner
#919
Ingatlanos gurukat kérdezném, hogy ha 1-3 év múlva lenne számukra aktuális egy kisebb lakásból nagyobb lakásba, házba költözés (két hálószoba nappalisba) és kölcsönnel együtt kb. 16 millió ft állna rendelkezésükre, akkor Budapesten és az agglomerációban is nézelődve, hol vásárolnának?
Fontos szempontok:
- Később könnyen értékesíthető vagy bérbe adható legyen
- Jó közlekedési kapcsolatokkal rendelkezzen
BPartner
BPartner 2015. 04. 27. 14:02
Előzmény: #917  mpagnes
#918
SZJA törvény szerint 2% amortizáció számollható el évente bérbeadás esetén, a lakás vételára alapján és vagy a felújítás után is.

Egyébként a lakápiac körüli felhajtás azért annak is köszönhető, hogy 2009-2013 között nem túl sok minden történt. A 2013-as év egy kimondottan komor piac volt. Ez is olyan mint mint bármilyen más statisztika, hogy nem mindegy mi a "bázis". Pl. mondjuk a gazdasági teljesíményél is lehet nézni a relatív növekedést pl. vagy éves abszolút teljesítményt. Mi inkább szeretjük hangoztatni a relatív növekedés pozitív üzenetét.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
mpagnes 2015. 04. 27. 09:56
Előzmény: #916  mpagnes
#917
vagy 1-2 mínusz az amortizáció, de ez teljesen mindegy, mert szerintem mindkettőnél jóval több a valóságban, ha reálisan számolunk
mpagnes 2015. 04. 27. 09:44
Előzmény: #915  BPartner
#916
szerintem 0 infláció körül még a mínusz 2 % árváltozás is reális, ha az amortizációval számolunk kizárólag.....egyébként sem hozta az ingatlan az inflációt 20-30 éves időtávon, sőt hatalmas bukó
BPartner
BPartner 2015. 04. 27. 09:25
Előzmény: #914  exmnbs1
#915
Megint oda jutunk, hogy a kínálati /tehát eladói/ optimizmust fűti ez a mostani média hecc.

Napn mint nap azt hallani, hogy a vevők /kereslet/ hajták fel az árakat. Aztán csak kiderül, hogy még sem. Pár %-os áremelkedés lesz idén is. Tavalyra 1%-ot ír vastag betűvel Budapestre az otthonterkep. Komloly(talan)!

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
exmnbs1 2015. 04. 27. 08:02
Előzmény: #913  Hathor
#914
"z adatok alapján 2014-ben 10%-ot meghaladóan emelték az árakat a hirdetők"
ezt sok lakás esetében konkrétan kell érteni
eddig nem ment el x-en és most meg 1.10-1.15x-en hirdetve sem
Hathor
Hathor 2015. 04. 26. 22:49
Előzmény: #907  Hathor
#913
Egyre nagyobbat lehet kaszálni lakáseladással
2015. április 26., vasárnap 7:15 - Portfolio.hu
Budapest egyes kerületeiben, illetve a győri megyében az ingatlanhirdetők szerint nagyon pörög a lakáspiac, több kerületben, illetve kistérségben az adatok alapján 2014-ben 10%-ot meghaladóan emelték az árakat a hirdetők. A nagy kérdés persze az, hogy hol lehet emelkedés vége.

link
watson
watson 2015. 04. 26. 22:27
Előzmény: #907  Hathor
#912
Az ingatlanközvetítők pofátlanságával könnyen tele van a faxa az embereknek...

Milyen már hogy közzéteszel egy ingatlanhirdetést és az első 20 érdeklődő egy ingatlanközvetítő aki jönne aláiratni a szerződését, aztán a pofátlanabb még fel is teszi a te hirdetésed mellé :)

Furán nézett az a közvetítő is aki kizárólagosságot kért, és nem értette, hogy 3-6 hónap sikertelenség esetére miért javasoltam degresszíven csökkenő jutalékot :)))

20-ból 19 közvetítő egyszerűen kontár MLM-en szocializálódott munkanélküli, aki kinyomja a netes hirdetést aztán szarik az egész megbízásra, ha bejön akkor potya pénz ha nem akkor nem, cél hogy sok ajánlata legyen amiből csak beesik valami...
na ezeknek az ingatlanosoknak semmi haszna...

Egyébként ingatlanközvetítői ostobaság az amit írtál hogy mindegy neked hogy milyen irreális áron hirdetik az ingatlanod... valójában ha tényleg el akarod adni akkor nem mindegy...

20-ból 19 közvetítőnél semmilyen utókövetés nincs, nem tudnak reális árat sem belőni. Ugyanazt szeretnék elérni amit a BudaCash is, hogy az eladó adja minél olcsóbban a vevő ne sajnálja drágábban venni, csak pörögjön az üzlet és a jutalék :)
exmnbs1 2015. 04. 26. 22:11
Előzmény: #910  exmnbs1
#911
kínálatgyártás, bocs
exmnbs1 2015. 04. 26. 22:09
Előzmény: #908  exmnbs1
#910
mesterséges keresletgyártás ha valódi nincs vagy csekély

egy hónapja egy gellérthegyi kéglit vagy 6-an hirdettek, ma már csak ketten
kimpaa
kimpaa 2015. 04. 26. 22:07
Előzmény: #907  Hathor
#909
Nekem az a fura hogy a jelenkor internetes világában még szükség van közvetítőre egyáltalán.
De ha már igen, akkor egy vidéki városban miért kisebb a jutalék mint Bp-n, holott ott jóval kevesebb ingatlan van.
exmnbs1 2015. 04. 26. 22:07
Előzmény: #907  Hathor
#908
kamuci,
"Szóval. Én közvetítő vagyok, de saját befektetéseim eladására is felkérem, megbízók más ingatlanirodakat."
itt a balkánon ez így szokás egyes szakmákban
pl akkor lehetsz pszichoanalitikus ha előtte a kollégával kianalizáltatod magad

ugyebár a cégekbe címeket kell beszolgáltatni az ingatlanosoknak

a te címeddel bemennek a többiek te meg az övékkel

ezt nem kell valódi üzletként feltüntetni
Hathor
Hathor 2015. 04. 26. 21:52
Előzmény: #905  BPartner
#907
Kapkodtam, összevontam a gondolataimat, mert mar nincs időm fórumra, szerencsére...

Szóval. Én közvetítő vagyok, de saját befektetéseim eladására is felkérem, megbízók más ingatlanirodakat. Egytől sem sajnálom a munkadíjat. Nekem mindegy hány százalékot keres. Ha 10%ot akar keresni a kolléga én azt sem sajnálom tőle, ha eladja az ingatlanomat.
Én tudom mennyi kell nekem. Közvetítő kolléga is tudja mennyi kell nekem, ha nem tudja eladni az én pénzem+jutalékán, akkor Ő nem keres semmit, nekem meg majd elviszi más. Nagy számok törvényében hiszek. Árulja mindenki az enyémet. Aki kapja, marja.

Visszatérve az eladókhoz. Ők sajnálják a jutit az ingatlanostól.
Első kérdése hány százalék? Itt is kiderült írják a kollégák nem is kellene megbízni ingatlanost. Hát nekem más a véleményem. Na de nem vagyunk egyformák. A tulaj az irreális vágyait vetíti a piacra, de a közvetítőnek, aki megoldja irreális elképzelését egy forintot nem adna első találkozásánál, lecsapja a telefont, ha félvenénk az ingatlanát.. Eladáskor meg nem győz hálálkodni, hogy eladtuk ingatlanát.
Mindegy... Ez hosszú... Beteg az egész nép, erre mar ra kellett jonnom. Beteg, ahogy ez a fórum is.
Nincs is értelme írogatni. Ezért ki is hagyok napokat itt a fórumon. Az élet csodás, kereskedni lehet enélkül is.
Sok sikert mindenkinek, yo magába fordulást, tiltakozást minden ellen!
BPartner
BPartner 2015. 04. 26. 16:02
Előzmény: #903  Törölt felhasználó
#906
Nem kell mindent komolyan venni, ami a médiában megy :)

A féligazság azon alapul, ha megjelenik 1 nagyon izgalmas ár/érték arányú lakás a piacon az 1000-ből, akkor ott az átlagosnál nagyobb lehet a mocorgás. De a többi 999 értékesítési ajánlattól azért nem jönnek lázba a vevők.

De ez mindig is igaz volt a magyar piacon, ahol (állandóan) nem könnyű vásárolni sem.

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
BPartner
BPartner 2015. 04. 26. 15:54
Előzmény: #902  Hathor
#905
És ettől piaci árat torzító ez a jelenség, ha pusztán csak pénzkérdés. Ha a vevő oldaláról nézed, aki "holnaptól eladó már", akkor az egésznek semmi értelme, egy felesleges költség, amit sajnos magad vallasz be azzal, hogy a piaci ár feletti értékesítést jelölöd meg (ind)oknak. Mintha ezzel azt akarnád mondani, hogy nálunk az értékesítők feleslegesen drágítják az adásvételt.

Ez rossz/káros a piacnak!

Ruzsik Dezső
BPartner Zrt.
gyula1971
gyula1971 2015. 04. 26. 15:18
Előzmény: #903  Törölt felhasználó
#904
Olyan robbanas mar nem lesz mint az 1990-es evek vegen volt. Akkor mi okozta ezt?

1998-2002-ig duplázódtak a ingatlanárak.
Pedig még devizahitel nem volt, a forint kamat hát 20%-volt a hitelre.
Törölt felhasználó 2015. 04. 25. 14:41
Előzmény: #902  Hathor
#903
En ma hivtam kb 15 hirdetest az olx rol es mind megvolt, tobbnel azt is mondtak e csak iranyar es lehet ajanlatt adni ha tetszik.
Valahol mar felfele licitalnak? ezt egyik sem mondta:)
Akinek van penze azt kitomik most ingatlannal , aztan megint varhat vele eveket mire el tudja majd adni.
Olyan robbanas mar nem lesz mint az 1990-es evek vegen volt, ott volt jo veteli alkalom az biztos.
Hathor
Hathor 2015. 04. 25. 10:52
Előzmény: #879  exmnbs1
#902
Látom itt mindenki nagyon okos még mindig.
Akinek nem kell ingatlanközvetítő nem veszi igényba. Én kétszeres munkadíjat is szívesen fizetek másik ingatlanközvetítőnek, ha az irreális piaci ár felett 3MFTtal eladja ingatlanjaimat.
Egy valamit meg kell érteni. Nekem mondjuk kell 10milla a lakásból, ha arra ráteszi a közvetítő a munkadíját, legyen az 200.000, legyen az 1MFT (2vagy 10%). Nekem teljesen mindegy, én megkapom a 10millámat és az nekem jó.
Ha nem kapom meg, ingatlanost sem kell kifizetnem. Ennyi
gyula1971
gyula1971 2015. 04. 25. 09:01
Előzmény: #889  BPartner
#901
Jól emlékeztem az 1995-2005 időszakról vidék családi ház árak.

1995 májusi 4.7 milliós eladott ház 2005 őszén 11 millióért adtak el.
Ez 230 %-növekedés, nem 130-ennyiből írtam rosszul.

Most ezért 10 milliót ha kapnának, de hosszú ideig kellene árulni, 1995-ben a vevők ajánlották az akkori árat, nem is volt híredetve, 2005.-ben 3-hónap után ment el.
A forgási sebesség nagyon gyors volt 1995-2005 között.

Itt a doktori iskola tézise, ide PhD-hallgatónak csak végzett egyetemista jelentkezhet??
Az 1995 óta tartó lakóingatlan-áremelkedés mérése és okai
Horváth, Áron Botond (2009) Az 1995 óta tartó lakóingatlan-áremelkedés mérése és okai. Doktori (PhD) értekezés, Budapesti Corvinus Egyetem, Közgazdaságtani Doktori Iskola.

link

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek