Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Batiszkáf
Batiszkáf 2020. 09. 30. 12:57
Előzmény: #91605  HerrLudwig
#91620
 Talán Németországban hiteltörlesztés, tengeri hajóút vagy nyugdíjmegtakarítás lesz belőle, de nálunk a keleti végeken a családon belül szokás ajándékozni. Ez az egyik általános, társadalmilag elfogadott módja az utódok segítésének. 
2004-es adat viszont az arányok valószínűleg azóta sem változtak: A KSH felmérése alapján a 34 év alatti korosztály fele kapott a családjától támogatást, ami nagyjából ráfordítások felét fedezte.
Törölt felhasználó 2020. 09. 30. 12:38
Törölt hozzászólás
#91619
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 30. 12:35
Előzmény: #91617  Törölt felhasználó
#91618
Hitelról szó nem volt... de sebaj. Az a te egyéni szoc problémád ha vettél fel! 
Törölt felhasználó 2020. 09. 30. 12:30
Előzmény: #91615  ncseed!
#91617
Ja, csak ha 1 ft lesz az értéke, akkor még azelőtt a bank kilövi alólad LTV nem teljesítésért.
Törölt felhasználó 2020. 09. 30. 12:27
Törölt hozzászólás
#91616
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 30. 12:17
Előzmény: #91613  Placi82
#91615
Legalább a fogalmakkal tisztában kellene lenni....  a piramisjátékban semmit se kap a későn beszálló!
"Mert aki 10 millióért vette a Kelenföldi panelt, az elején beszallt, jól járt nomimalisan. Aki. Most veszi meg a 65m2 est 43 ért abba már én se vok biztos, hogy jól jár nomimalisan a következő 10  évben."
Mindkettő lakást vett adott pillanatban X forintért amikor szerinte megért annyit. Ez a lakás akkor is ugyanaz a lakás marad és élhetnek benne ha 1Ft lesz a piaci értéke meg ha 100M... szóval amiért vette azt a funkciót tudja! 
***
Ja és hol van előírva hogy az életben mindenkinek mindig jól kell járni? Én nem olvastam sehol...
Placi82 2020. 09. 30. 12:11
Előzmény: #91613  Placi82
#91614
Piramisjatekban az első beszallok kapják vissza a tokejuket és a magas hozamot rá, a többi a piramis alján álló tömegek meg szívnak. Úgyhogy akár stimmelhetne is a Béla kiszolasa:) 
Placi82 2020. 09. 30. 12:08
Előzmény: #91612  berlini
#91613
Mondjuk a piramis játékban lehet igazsága. Mert aki 10 millióért vette a Kelenföldi panelt, az elején beszallt, jól járt nomimalisan. Aki. Most veszi meg a 65m2 est 43 ért abba már én se vok biztos, hogy jól jár nomimalisan a következő 10  évben. (es azzal a scenario al nem is számolok, hogy a globális külső környezet nagyon elromlik) És ezt a teóriat alatamasztja a 2019 3.negyedevtol napjainkig történő adásvételek száma kies fovarosunkban. 
berlini
berlini 2020. 09. 30. 11:53
Előzmény: #91611  Béla2021
#91612
..irja mindezt az, aki piramisjátékhoz hasonlitotta a magyar ingatlanpiacot.
Szeretem ha beirsz ide.
Lehet bármilyen borus ez az őszi idő, bearanyozza napjaimat. :)
Béla2021 2020. 09. 30. 11:50
Előzmény: #91586  Murdoch
#91611
Ezt meg ne mutogassátok, mert berlini szerint már 2 hónapja vége a munkaerőpiaci gondoknak.. és teljesen össze fog zavarodni, hogy akkor mostantól hol olvasson pozitív álhíreket..
berlini
berlini 2020. 09. 30. 11:47
Előzmény: #91585  Törölt felhasználó
#91610
Versenybe szállok a hét kommentje cimért:
szerintem be kellene vezetni, hogy a lakás bérbeadó tulajdonosa és a bérlői együttesen készithessenek adóbevallást, igy mérsékelve a befektetők elviselhetettlenül magas adóterheit. Mellékhatásként érdekében állna a bérbeadóknak, hogy minél elesettebbeknek adják ki a lakásokat, hogy az együttes adóteher kevesebb legyen.(Köztudomású ugyanis, hogy a többgyerekes alacsonyabb jövedelmű családok most nem tudják érvényesiteni a teljes adókedvesményt, itt tudnának "segiteni" a lakástulajdonosok.)
Béla2021 2020. 09. 30. 11:46
Előzmény: #91601  Placi82
#91609
Hogy jó irány-e hitelből (látszólag) növekedni? Egy olyan országban, ahol az értelmesebbek jó része külföldön van vagy azonnal elhúz, ha baj van, miközben egyre gyűlik egy olyan néptömeg, aki az általános iskolát is alig tudja elvégezni és nekik kellene valódi munkából a fedezetet előállítani 10-20-30 év múlva? Egy olyan országban, ahol igazából semmi különleges érték (ásványkincs, márka, szaktudás) nincs, az adózási hajlandóság meg értékelhetetlen?
-
Szerintem rohadtul nem kérdés, hogy ez semmi másról nem szól, mint a hatalmon lévők minél tovább akarják húzni az igazság pillanatáig, addig meg annyi csilliárdot nyomnak át a haveroknak, vejeknek, szomszédoknak, hogy bőven legyen miből menedékjogot venni, ha valami csoda folytán egyszer az ügységség elkedzené a munkáját végezni.
-
A jövőt váltáják ezek szavaztokra és privátvagyonra gyakorlatilag 10 éve.. egy 1,5-2 milliós buta tömeg meg tapsikál hozzá. Nyilvánvalóan fenntarthatatlan, ők is tudják, ezért addig hazudnak és ügyeskednek, amíg csak tolni lehet a valósággal történő szembenézést. A társadalom most már mindenképpen szétszakad (anyagi és etnikai vonalak mentén is), a feszültség egyre nagyobb lesz. Szinte mindennek pontosan az ellenkezőjét kellene csinálni, mint ami történik.
-
Aki itt 400ezres átlagifzetésről meg 40-60-100 milliós ingatlanokról beszél, azok nagy része el sem tudja képzelni szerintem, hogyan élnek milliók az országban. Hogy családok százezreinél az egy főre jutó összvagyon nem éri el a 2-3 millió forintot.. és ebben már benne van az ingatlan is. Jól hangzik, hogy 10 millió ajándék,egy darabig be is lehet vele fogni az emberek száját, de mikor a fenntartás, az autó, az iskola, a létfenntartás költsége is egyre nő és elfogy az ajándékpénz, akkor majd nem lesz nagy vigasz, hogy dehátegyszervolt 10-20 millió. Akkor majd mi lesz az új terv? Szerintem orbánékat ez nem érdekli, addig ők már nem terveznek.. 
PBoborjan
PBoborjan 2020. 09. 30. 11:45
Előzmény: #91585  Törölt felhasználó
#91608
A vidéki ingatlanárak is rakétáznának, mindenki begyűjtene 1-3 olcsó, papíron lakható kulipintyót.:)
HerrLudwig 2020. 09. 30. 11:42
#91607
Az eredeti felvetést megválaszolva: jellemzően hitelből vesznek, tehát lényegében a jövőbeli fizetésből, ehhez a bank a jelenbeli fizetésüket nézi, szóval elsősorban ez számít.
Továbbá a különböző állami belebuherálások a piacba, aki fel tudja venni (csok meg a többi szarság). Ez utóbbi miatt nem piaci árak a mostaniak.
berlini
berlini 2020. 09. 30. 11:40
Előzmény: törölt hozzászólás
#91606
Tévedsz.
Én például nem illek egyik kategóriába sem.
Erre az évre márciusban esést vártam (kb 20%) ás jövőre éveken keresztül az inflációt meghaladó áremelkedést-
Az elmúlt években meg folyamatosan irtam, hogy az emelkedés nem fog megállni. Meg is indokoltam miért.
HerrLudwig 2020. 09. 30. 11:23
Előzmény: #91603  Törölt felhasználó
#91605
És ez szerinted milyen gyakran fordul elő a valóságban? Az sincs megtiltva, hogy valaki nyerjen a lottón, de viszonylag kevesen építik erre a lakásvásárlásukat.
Örökséggel jellemzően 2 dolog szokott lenni. Ha pénzügyileg nem tudatosak a szülők - ez a gyakoribb - akkor elszórják (autóra, nyaralásra...), ha meg tudatosak, akkor meg a saját nyugdíjukra félreteszik. Ez utóbbival különben a gyerekeiknek is segítenek, lévén öreg korukban nem szorulnak segítségre.
ncseed!
ncseed! 2020. 09. 30. 11:23
Előzmény: #91602  Törölt felhasználó
#91604
Ezeknek semmi köze a TE éppen aktuális fizetésedhez! Ha csökken a fizud ha nő ezek már megvannak, tudsz belőlük ingatlant venni... Akinek meg nincs ezek közül egyik sem annak szívás mert neki tényleg csak a fizetése marad de ez a piacot nem érdekli! 
Törölt felhasználó 2020. 09. 30. 11:17
Előzmény: #91600  HerrLudwig
#91603
Hol van az megtiltva, hogy az 55 éves ember az örökségét elajándékozza a 28 éves gyermekének?
Törölt felhasználó 2020. 09. 30. 11:15
Előzmény: #91599  HerrLudwig
#91602
Még a szülői segítséget is nyugodtan ide lehet sorolni.
Placi82 2020. 09. 30. 11:07
Előzmény: törölt hozzászólás
#91601
Kormánynak és az MNB nek az az érdeke. Hogy porogjon a gazdaság. Na ha 70 millió 1 11.ker panel, akkor  az a csodálatos. Mert ha a fiatal pár 60 millió hitelt vesz fel, és kifizeti azt az eladónak akkor abból az eladó fogyaszt, lemegy a Balatonra költ, vesz BMW-t, már az onnan bejon 70mft*0.27 a kincstarba és a többiről, tankolás stb ne is beszéljünk. Ez kb. a hitelből való növekedés elve.  Nem hiába ostorozta több  interjubban Matocsy az országot, hogy sokkal több hitelt kell felvenni!! Hogy ez a gazdasági irány jó-e, az 1 éven belül kiderul. Ezt én se tudom megitelni. De spec, én más utat választottam volna, mert ez csak jó külső globális környezetben működik sztem. De majd kiderul. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók