Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Swixx 2020. 06. 11. 12:31
#75400

Csak most látom, milyen durván néz ki, ahogy orbánék belenyúltak a babaváróval a folyamatokba. Gondolom, azért volt ennyi hirtelen összeházasodás. Meglepődnék, ha ennek jó vége lenne. Vagy a válások aránya fog nőni, vagy a családon belüli erőszak, de ha ez tényleg a pénz miatt volt, akkor ennyi felelőtlen összepapírozásnak nem nagyon lehet jó vége.
https://cdn.portfolio.hu/articles/images-o/h/a/z/hazassagkotes-377776.png
-
Persze lehet mondani, hogy eleve élettársak házasodtak meg, de azért nagyon nem ugyanaz a kettő jogi kapcsolat, az emberek fejében sem. A papírral az elvárások is nőnek, meg a harag is, ha a másik fél nem hozza az elvárásokat. Több olyan párt ismertem, akik együtt voltak 5-7 évig "gondtalanul" (együtt is élve), majd házasság után 1-2 éven belül válás lett.
Törölt felhasználó 2020. 06. 11. 12:31
Előzmény: #75398  CyrusTheGreat
#75399

Ez a kaján sprórolás a kedvenc vita területem a haverokkal.
Te spórolsz a kaján, mert nem számolod bele a nejed munkáját. A nejed meg lehúz ugyanúgy 8 órát minden nap és amikor te a tv-t lesed a fotelben dögölve munka után sörrel a kezedben, akkor ő még főzzön meg nektek másnapra. Ja meg menjen el bevásárolni alapanyagokat, gondosan kiválogatva, de azért olcsón, mert főzzön változatosan is. Ha véletlenül a férfi is tud főzni, akkor is ugyanez a kérdés felmerül, de gondolom ez elég ritka.
Én ezt a kérdést úgy kezeltem, hogy megbeszéltük, ha szeretne főzni, akkor főz, ha nem, akkor meg rendelünk az ismerősöm étterméből. Megfőzik, ételhordóba berakják, ha kihült, hűtőbe teszik, hazafelé beugrok és elhozom, üres éthordót leadom. Másnap kimelegítve még ízletes, nincs egyen íze.
CyrusTheGreat 2020. 06. 11. 12:00
Előzmény: #75397  mr_bob
#75398
Ha minden nap viszed az ebédet, akkor két főre kb 600 HUF az ebed (atlagban), ezzel megsporolsz mondjuk 1400-at per nap, egy evben 300k-t. Onmagaban ez meg keves, de egyetertej a dologgal, ez a minimum, amit egy par megtehet.
mr_bob
mr_bob 2020. 06. 11. 11:44
Előzmény: #75395  Törölt felhasználó
#75397
na én is olyan vagyok, mint a történetedben a spórolós gyerek, viszont ez is kevés. de akkor nagyon úgy néz ki, hogy túl sokat akarok, majd elmélkedek rajta kicsit...
Törölt felhasználó 2020. 06. 11. 11:31
Előzmény: #75394  mr_bob
#75396

Azért lényeges ez, mert még stagnáló, sőt akár csökkenő népesség mellett is nagyobb lakótérre lesz szükség, ha az igények növekednek. Ez több lakást is igényel, mert már egyedülálló ember se akar mással bérleményt se megosztani, de már testvérek se szívesen laknak együtt, ha a szüleik csak 1 lakást tudnak nekik venni.
Ma már egyedülálló emberektől is hallom, hogy az ilyen egy darab amerikai konyhás nappali, ami egyben hálószoba is lakások már egyedülálló embereknek se tetszik. túl kicsi, nagyobbak az igények. Igénylik a külön hálószobát, ami 40-50 m2 körül tud megvalósulni.
Egy amerikai nappali konyhával együtt 20-25m2 legalább, azalatt folyosónak hat. Hozzá fürdő, wc (ha külön van), bejárati kis rész 8-10 m2 és akkor a külön hálószoba. Ha csak hálófülke van, ami 6-8 m2, akkor lehet 40-45m2 alapterületen elképzelni, ha rendes szobaméret, akkor meg 45-50m2 körül lehetnek a legkisebb ilyen lakások. Ha kicsit nagyobb teret akar valaki, esetleg külön wc-t, akkor már 50 m2 felett vagyunk és ez 1 emberre.
2 embernél, amit én hallok, már igénylik az 1+2 lakást, hogy legyen egy külön dolgozó és hálószoba, azok 55m körül kezdődnek, de akkor még kompromisszumos nagyon. 
inkább 60 m2 és afölött.
Gyerekkel meg aztán nincs határ az igények tekintetében.
Több és nagyobb lakásokat igényelnek a zemberek, miközben megfizetni kevesen tudják, ezért az új lakások is érdekes alaprajzúak, túlzsúfoltak.
Emiatt mindenki hajtja a következő lakást, a nagyobbat.
Törölt felhasználó 2020. 06. 11. 11:31
Előzmény: #75394  mr_bob
#75395
Igen, ez a pszichológiai alapja a modern rabszolgaságnak. A csordában mindenki keresi a pozícióját vagy a vélt, szándékolt pozíciót. Megtalálja a referencia csoportot, barátokat, kollégákat, és a referencia csoporton belül próbál igazodni. A "kötelező" dolgokat megveszi és átveszi, a nem kötelezőekben pedig próbál nem lemaradni. Ez vezérel. 
Pár éve dolgoztam egy csupa fiatalokból álló csoportban egy multinál. Nagyon jó fejek voltak, és meg is figyeltem néhány dolgot náluk, hogyan működnek. Mindnek volt iphone-ja, egy kivételével. Egynek már volt saját lakása, igaz, még némi hitellel, de neki nem volt iphone-ja. Ő volt az egyedüli, aki nem messiásként várta a fizetésnapot, és otthonról hozta az ebédet minden nap. Ő volt az, aki lemondott a csoportban alapnak tekintett dolgokról, és cserébe egyéb vonalon jelentősen le is hagyta a csoportot. És érdekes volt, de egyáltalán nem közösítették ki. 
mr_bob
mr_bob 2020. 06. 11. 11:09
Előzmény: #75392  Törölt felhasználó
#75394
nekünk sem volt évekig kádunk és lavorban fürdött a család, sőt nagyszülők is. és? semmi értelme az ilyen összehasonlítgatásoknak, mert szerencsére fejlődik a világ. vagy akkor most a tv, rádió, mobiltelefon, internet, központi fűtés, klíma is mind a magas igényről árulkodnak? szerintem nem, ahogy halad előre a kor úgy lesz az egyre nagyobb igény az alap.
Törölt felhasználó 2020. 06. 11. 11:07
Előzmény: #75391  mr_bob
#75393
1. A panel lakások nagy többsége 1970-1985 között épült, nem az 50-es években. Jelentős részüket azóta panelprogramban valamelyest korszerűbbé tették.
2. Igen, jobb érzés egy 2000-es években épült, újszerűbb házban lakni, mint egy 40 évesben. Ezek a házak 20 év múlva lesznek 40 évesek, és kb úgy fogunk rájuk tekinteni akkor, mint most a 40 évesekre.
3. A panelhez képest az utóbbi felára mennyi? 20-30-40%?
4. Van pénzed kifizetni a felárat?
Te döntesz, hogy olcsóbb lakás kevesebb hitellel, vagy drágább több hitellel. Feltéve, hogy mindkettőre hitelképes vagy, megvan az önerőd. Ha nincs meg az önerőd, akkor a döntés a venni vagy bérelni.
A te preferenciád, a te életed. Úgy alkalmazkodsz a helyzethez, ahogy te látod jónak. Kompromisszum nélkül nem megy, ez a véleményem.
Törölt felhasználó 2020. 06. 11. 11:02
Előzmény: #75390  Törölt felhasználó
#75392
Biztos, hogy magasabbak az igények, mint régen.
A 90-es években több rokonunk is pestre jött fel, annyira nem volt munka vidéken.
Még nálunk is laktak, többen is voltak az évek során, amíg nem találtak albérletet. Én meg addig a bátyámmal egy szobában voltunk. Egyébként jól elvoltunk, mert hasonló az érdeklődési körünk, de a szüleim önállóságra neveltek és annak része volt a külön szoba.
Amire emlékszem, hogy akkoriban simán elfogadott volt az, hogy szobát béreltek a zemberek. Ott volt a tulaj vagy a tanácsi lakás főbérlője és (nem hivatalosan) kiadta nekik az egyik szobát. Gyakran nem is egy embernek, hanem mondjuk két vadidegen (azonos nemű) aludt egy francia ágyban és ebben nem volt semmi rendkívüli, hanem megszokott dolog volt.
Sőt ugye a régi nagypolgári lakások mind egybe nyílóak voltak folyosó szerűen egyik szobából nyílt a másik, gyakran a harmadik.
Ma az ilyen kégliket fengsuizzák meg és alakítják át súlyos milliókért külön nyíló szobásokra, különben kiadni is nehezen lehetne.
mr_bob
mr_bob 2020. 06. 11. 10:55
Előzmény: #75390  Törölt felhasználó
#75391
"Az a helyzet, hogy fenevad megnőtt az igényszint. Egy panel már szaros lett. A 80-as években egy panel volt az akkori új építésű, csak a mai 20-as 30-asok ezt már elfelejtették"
-
te magad mondod, hogy a 80-as években a panel újépítésűnek számított. gondolom észrevetted, hogy azóta eltelt 40 év. bocsánat, hogy nem villanyoz fel 2020-ban, hogy egy 1950-es építésű panelban töltsek el az életemből 20 évet, azt is hitelre. én egyátalán nem új építésűre lövök, nekem a jól karbantartott 2000 után épültekkel általában nincs bajom, bár ugye ezt szokszor esete is válogatja.
Törölt felhasználó 2020. 06. 11. 10:39
Előzmény: #75384  mr_bob
#75390
Az a helyzet, hogy fenevad megnőtt az igényszint. Egy panel már szaros lett. A 80-as években egy panel volt az akkori új építésű, csak a mai 20-as 30-asok ezt már elfelejtették. És akkor se kapott mindeki tanácsi lakást, sokan vettek öröklakást vagy szövetkezetit, ami gyakorlatilag ugyanúgy magántulajdonú lakás volt, és nem kevés pénzért. Ugyanúgy csak hitelre tudta megvenni a többség. Megnőtt az igényszint, fikázzuk azt, amit meg se tudunk venni, mert nekünk több jár, úgy érezzük. Nézzük a körülöttünk állókat, és megpróbálunk többek lenni náluk, hiszen nem lehet életcél egy szaros panel, gondoljuk. Pedig de, ha vidéki vagy, nincs induló tőkéd, akkor egy budapesti panel az már bőven életcél. Csak ezt nehéz belátni, mert a vidéki középből nem szeretnénk a budapesti középig eljutni, hanem úgy gondoljuk, nekünk több jár, hiszen mi tehetségesebbnek, okosabbnak gondoljuk magunkat a többieknél. És a rendszert szidjuk, mert a rendszer a hibás, nem az irreális vágyak. Meg azt szidjuk, aki szerencsésebb pillanatban született, hogy neki milyen jó volt. Nem gondolunk bele, hogy aki 15 éve volt ilyen helyzetben, az szépen besétált egy CHF hitelcsapdába, és lehet, hogy sose mászik ki belőle. Nem gondolunk bele, hogy a 90-es években akkora hitelkamatok voltak, hogy lehetetlen volt első lakást venni, ha nem kapartunk össze a hitelt. Nekik akkor jó volt a rendszer, csak nekünk rossz. Igen, mert most mi vagyunk nehéz helyzetben, ők meg már voltak nehéz helyzetben, de megoldották. Igen, hitelt kell felvenni az első lakáshoz, aztán menni előre, és szépen haladni. Meg türelem is kellene, mert nem alap az, hogy szép, jó helyen levő, kellően nagy budapesti lakásba kezdjünk családot alapítani.
Másik. Az 50 nm az ma már csak egyedülállónak vagy párnak jó, egyesek szerint. Mikor gyerek voltam, 50 nm-en élt egy átlag 2 gyerekes család. És azok a gyerekek is felnőttek rendesen, nem lett belőlük jobb vagy rosszabb felnőtt, mint azokból, akik villákban nőttek fel.
Lehet, hogy az igények lettek magasak, el kellene ezen gondolkodni.
Törölt felhasználó 2020. 06. 11. 10:35
Előzmény: #75381  Murdoch
#75389

A támogatásnak is több formája van és sok családnál az a baj, hogy a szülők a lakáshoz úgy viszonyulnak, mint valami szent dologhoz, nem úgy, mint egy sima értéktárgyhoz, azt jó napot.
Volt egy közgázos barátnőm, aki úgy járt, hogy a nagyapjának a testvére újpesten lakott, gyerek ott nem volt és szerette volna neki átadni az önkormányzati lakás bérleti jogát. Ez ilyen U alakú egyszintes, udvari wc-s, nem egy király valami, de a mostani őrületben ez is eladható lett volna 16-18m pénzért. Be is költözött oda állandóra papíron, de nem volt ilyen egyszerű a bérleti jogot megszerezni, mert vidékről ő oda egy ilyen putris házba nem költözött fel (érthető módon) és nem kapta meg a bérleti jogot, voltak kint ellenőrzésen, nem találták ott, igazi törvényileg nem rakhatták ki, hanem 10x-re emelték a bérleti díjat és nem kapta meg azt a státuszt, hogy megvehesség olcsón a kéglit. A szülei már nem voltak hajlandóak fizetni az emelt díjat és visszaadták a kéglit.
A megoldás az lett volna, hogy kötnek egy színlelt eltartásit az öreggel, de a szülei nem akartak c.gánykodni. Lett volna lehetőség elcserélni egy Népszínház utcai kis garzonra, amit viszont meg tudtak volna venni, de az öreg azzal hátrált ki belőle, hogy mi lesz a bútoraival? Nem tudta kitalálni, hogyan helyezze el.
Jó, népszínház utca, tudom, de basszus az 5 évre amíg egyetemre járt jó lett volna neki és nem kellett volna bérelni.
Ugye meg kellett volna győzni az öreget és kicsit az irányba motiválni, de a szülei nem c.gánykodnak ugye.
Amikor mindez történt 18 éves már elmúlt, de vele semmiről nem beszéltek, a háta mögött döntöttek a szülei az öreggel. Ez nagyon rosszul esett neki. Főleg, hogy utána a szülei azzal jöttek, hogy ez rajta múlott, miért nem költözött oda. Ja a putriba, fiatal lányként, persze.
Meg kellett volna szerezni a bérleti jogot, én leginkább elcseréltem volna a népszínház utcaira és azt megvenni és ennyi.
Mondjuk a balfaszság benne volt a családjában, mert az öreg örökölt egy fél házat a béke út északi vége melletti családi házas részen és megvehették volna a teljes házat, de hogy őneki nem kellett ház, inkább elutazgatták, járt Párizsban meg Londonban az örökségből meg nekik volt először színes tv-jük a házban. Jó, ezt elfogadom, hogy nézőpont kérdése, de én inkább a házat szereztem meg volna az utazgatást meg máshogy oldom meg.
Nekem a szüleim biztosan kihajtották volna valamelyik kéglit vagy talán még jobb megoldást találnak. Meg az is biztos, hogy nem a hátam mögött beszélték volna meg, amikor már 18 éves voltam, hanem bevontak volna.
Itt ilyen 100-150e forintot kellett volna csak megmozgatni akkoriban 97 környékén, nem volt azért kis pénz, de nem is egy hatalmas összeg és akkor a lányuk egy kéglivel indult volna az életnek. Megvolt rá a pénzük egyébként, a balf.szság miatt nem csinálták meg, mert ők nem c.gánykodnak.
Jó, nem egy álomkégli egyik sem, de azért ezen a fórumon gondolom nem kell kifejtenem ennél bővebben, hogy milyen előny lett volna neki.
impudent 2020. 06. 11. 10:22
#75388

Végre emelkedésnek indult a gyerekvállalási kedv Magyarországon
Helytelen cím !!!
A pinzvállalási kedv indult bé
johai 2020. 06. 11. 10:17
Előzmény: #75386  Zsolt90
#75387
Persze,a vevo negy falat nez,konyhabutor miegymas csak a poloskakat takarja el.
Meg a falhibakat.
Lakasvetelnel azt vesszuk meg,nem a szep fenykepekeket.
Illuziorombolas belefer 15-20 millaba meg a mai arakon,nade 30-40-be?
Zsolt90 2020. 06. 11. 09:51
Előzmény: #75368  Törölt felhasználó
#75386

Nem teljesen értem miért kéne egy 50 m2-es lakásba fancy konyhabútort csináltatni milliókért, úgyse ott öregszik meg a gyerek. IKEA konyhára 25 év garancia van vagy valami hasonló. Persze lehet flancolni, de röhejesnek tartom a gondolatot, hogy egy kis luk méretű lakást ne lehetne kb 2 millióból kihozni.
Ja és ha eladásra kerül a lakás, akkor nehogy azt hidd, hogy valakit érdekel a drágán építtetett konyhabútorot. le se tojják-jogosan.
hülyeségnek is van határa..
Murdoch 2020. 06. 11. 09:44
Előzmény: #75383  mr_bob
#75385
Persze, csak nekem is van a környezetemben magas jövedelmű, tényleg munkabíró emberke, de a családi házat szülői telekre építették, a felújítandó lakást megörökölték stb. A fővárosban pusztán jövedelem alapon normális ingatlant venni nem egyszerű, még akkor is, ha magasnak mondható bérekről van szó. 
mr_bob
mr_bob 2020. 06. 11. 09:42
Előzmény: #75383  mr_bob
#75384
itt sokan úgy képzelik el a panaszkodókat, mint akik 2 havonta cserélik a iphone-t meg minden nap étteremben esznek és szórják a pénzt. az a baj, hogy ez nem így van, spórolással sincs esély támogatás nélkül. azt meg nem tartom valósnak, hogy az legyen a norma, hogy valaki 25 éves korától napi 12-14 órakat melózzon egy szaros panelért, azt is hitelre persze. nem normális ez a rendszer..
mr_bob
mr_bob 2020. 06. 11. 09:35
Előzmény: #75381  Murdoch
#75383
jó, de sokkal könnyebb elhitetni magaddal, hogy te a tenni akarás miatt vagy ott ahol, mint beismerni, hogy egy teljesen más életet élnél a szülői támogatás nélkül :D ettől független nem kétlem, hogy volt tenni akarás is a dologban, csak nem biztos, hogy akkora volt a súlya, mint ahogy ezt ő elképzeli...
Murdoch 2020. 06. 11. 09:22
Előzmény: #75379  Swixx
#75382
Nézek pár drágább házat, melyeket tavaly óta hirdetnek, a mostani fényképeken már ki vannak ürítve, valószínűleg télen is csak üresen fognak állni, hamarosan ez már meg fog látszani rajtuk, aztán mehet a felújítás. Persze alaposan túlárazott ingatlanokról van szó, olyan helyen, ahol még tucatnyi hasonlót is hirdetnek. Érdekes lesz...
Amúgy az egyik pár éves ház, amiről tavaly lecsúsztam, válás miatt lett eladó, felrakták az akkori árak alá 20-30%-al, el is vitték egy hét alatt.
Murdoch 2020. 06. 11. 09:02
Előzmény: #75378  Törölt felhasználó
#75381
Ha támogattak a szüleid, akkor fura, hogy a tenni akarást magyaráztad. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek