Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
tihamer
tihamer 2020. 05. 05. 00:41
Előzmény: #70539  hétszilvafás
#70540
A megelégedésnek két útja van: az egyik, hogy mindig többet és többet halmozunk fel. A másik, hogy kevesebbel is beérjük.— G. K. Chesterton
Nos én az első részhez tartozok, soha nem fogok leállni.
A 15. ingatlanomra még várnom kell, mert nem jön ki a matek, a netto 7-8 % hozam.
Amire meg árajánlatot (hirdetett ár -20%) adtam, az meg befagyott -12 %-nál.
Most türelmesnek kell lennem.
hétszilvafás 2020. 05. 05. 00:32
Előzmény: #70535  tihamer
#70539
Egy rossz döntéssel meg lehet szívni. Lentebb írtam is, óriási szerencse, hogy pár éve jobban megy a szekér, kiadási megszorítások vannak (persze ez így rosszabb életminőség), meg a tőke nem mápban van. Sokkal magasabb kamattal megy (biztosítékokkal, erről többet nem mondhatok), de már nem sokáig, utána marad máp. Szóval igazából mázli, hogy (talán) ki tudunk törni ebből, de ezek nélkül maradt volna az újszerű, nagy téglából a panelkonverzió. Viszont a minőségi családi házhoz így is elég sok év kellene (jelenlegi árakon), amihez nem nagyon van már türelmem. 
buyandhold 2020. 05. 05. 00:29
Előzmény: törölt hozzászólás
#70538
bocsi, a hozzaszolasodbol ugy ereztem, hogy ironizalsz, hogy nincs keresnivaloja annak pesten, aki 150et keres... de ha szerinted sincs, akkor egyetertunk...es akkor nem neked szolt...
Törölt felhasználó 2020. 05. 05. 00:22
Törölt hozzászólás
#70537
hétszilvafás 2020. 05. 05. 00:22
Előzmény: #70531  czm
#70536
Ja, és hogyne rágódnék egy 50 - 100 m buktán? Még ha helyette hasznosabbat is csinálhatnék? Oszd el az összeget a havi bérjegyzéked "átutalás" rovatban szereplő értékével, és meglátod, mennyit kell (még neked is) gürizni érte. Hogy kezelhetőbb szám jöjjön ki, oszd el 12-vel, és hidd el,  az is nagyon magas érték lesz...
Egyébként amúgy agyalok kitörési pontokon, de a múltat nem lehet eltörölni, nincs mese, arra emlékezni kell.
tihamer
tihamer 2020. 05. 05. 00:21
Előzmény: #70503  hétszilvafás
#70535
Így lehet kiárazódni az ingatlanpiacból.
Egyik ismerős hasonlóan járt, most albiban vannak, a lóvé meg MÁP+-ban.
Törölt felhasználó 2020. 05. 05. 00:17
Előzmény: #70530  buyandhold
#70534
Mondja ezt az a napkeleti bolcs, aki egy ev munkaval vette az elso lakasat es mar nem dolgozik?
Lipio89 2020. 05. 05. 00:12
Előzmény: #70529  buyandhold
#70533
Ez a teljes berraforditas eseten igaz, de az ritkan adodik, hogy nincsen kiadas, ezert irtam, hogy elmeleti szinten oke. Elso lakashoz jutasnal ez mukodik kesobb meg elmegy a ber minden masra. Jelen parunknal maradva mennyi ideig kell.sporolni a havi 700k - kiadasok eseten, hogy az elso lakast eladva (40 m) egy kulteruleti kerteshazba koltozzon (legyen 100 milla). 300k-s felreteves eseten kb 17 ev. Na ez mar nem realis nalam. Egy ilyen adottsagu par eseten ennek elobb meg kene lennie.  Ha a kezdeti 5 evnyi mama hotelt kiveszem a kepletbol akkor jelen par reszenek kb elerhetetlenne valik ez az ingatlan. Realis ezzel a társadalmi pozicioval, vegzettseggel stb?
hétszilvafás 2020. 05. 05. 00:11
Előzmény: #70531  czm
#70532
Köszi, de kicsit ügynökdumára sikeredett. Persze, persze, nagyobb mozgások és kontextusok. Gondolom az utat már végigjártad. És dollármilliárdos lettél belőle. 
czm 2020. 05. 05. 00:07
Előzmény: #70522  hétszilvafás
#70531

tozsdezni szoktal?
ennyi idot beleolve a nezelodesbe, akar erdemes lehet vegignezni Adam Khoo osszes videojat youtubeon
es ujra es ujra
majd nagyobb mozgasokat beazonositani
majd kontextusba helyezni visszamenoleg mit kellett volna tenni
es a magyar piacra is ugyanezt
az utobbi evekben aki behuzta az emelkedesek nagyjat a hazai piacon, par milliobol 100M fole mehetett siman
-
igy a parton allva, ez a hajo egyre messzebb megy
es nem lesz kozelebb sehogy se, ha csak allsz
-
az elet a megoldasokrol szol
nem a multba revedesrol
buyandhold 2020. 05. 05. 00:05
Előzmény: #70529  buyandhold
#70530
elmondom, hogy nyugaton (es keleten) 2 dolog van, amivel raveszik az embereket, hogy dolgozzanak:
1. draga lakhatas
2. draga egeszsegugy
ezeket ugyanis nem lehet kikerulni.
itthon meg nincs draga egeszsegugy, de hamarosan LESZ AZ IS.
buyandhold 2020. 05. 05. 00:01
Előzmény: #70526  Lipio89
#70529
jo akkor, 5 ev alatt, ha nem is mindenkinek, de az atlagnak ossze kellene jonnie a lakasnak...
tehat mondjuk 20 ev alatt, azaz 45 eves korukra van 4 lakasuk. egyikben laknak, 3at kiadnak havi 400ezerert. tehat 45 eves korara mindenki abbol elne, hogy lakasokat ad ki...(vagy ha masba fekteti, akkor meg inkabb, mert itt minden nap halljuk, hogy a lakas a legrosszabb befektetes)
ez realis? szerintem NEM ...akkor ki dolgozna? 
Lipio89 2020. 05. 05. 00:00
Előzmény: #70522  hétszilvafás
#70528
Ugyanez volt nalunk is, 2 évnyi ragodas, reggel a Com ertesitok attekintese. Delutan telefonalgatas, min 50-60 megtekintés. Utolso idoszakban mar baba is úton volt igy mar lepeskenyszer... Ezert lett az ami kijott a penzunkbol (meg az allami 'ingyenpenzbol') a megfelelo kompromisszumokkal. Amugy forditva se olyan jo hogy le van foglalva az uj haz de a regit meg el kene par honapon belul adni mert fizetni kell. Hetente vizsgaltuk felul az arat es lottem a piaci ar also reszebe (tömeg panel -25 masik ugyanolyat hirdettek).
buyandhold 2020. 05. 04. 23:53
Előzmény: törölt hozzászólás
#70527
hat figyu, tolem maradhat pesten a netto 150ezrevel, amikor 150 ezer egy albi, akkor egeszsegere, en kerek elnezest, sok sikert nektek az elethez, de egyutterzest ne varjatok ilyen hozzaallassal...
Lipio89 2020. 05. 04. 23:52
Előzmény: #70516  buyandhold
#70526
Ok, kiszamoltam, elmeleti sikon mamahotelben :)
5 evnyi fizuval atlag 350e/fo fizetessel kijon 42 milla abbol meg 2 db kis panel is kijon... Ez igy nekem meg realis is.
A problema a gyakorlattal lesz (alberlet, egyedulallok, 1 keresos modell stb). 
Placi82 2020. 05. 04. 23:48
Előzmény: #70522  hétszilvafás
#70525
Sokan jartak igy, tobben mint gondolnád. 😆 
Törölt felhasználó 2020. 05. 04. 23:48
Törölt hozzászólás
#70524
Placi82 2020. 05. 04. 23:45
#70523
Amugy off. De teglaherceg merre van? Nyaral, vagymi? 😀
hétszilvafás 2020. 05. 04. 23:44
Előzmény: #70510  Lipio89
#70522
Ezért is írtam más kiárazottakról is, hogy próbálom társadalmi kontextusban elhelyezni az ingatlanpiacon történteket. Egy pályakezdő helyzetébe bele sem merek gondolni. Mondjuk ott talán jár vmi támogatás (babavár, csok), de 40+ miatt nálunk nuku. Hitelt meg nem akarnánk, max pár év alatt kifizethetőt.
Sajnos mindezt sikerült pénzügyesként összehozni, szégyellem is magam érte. Emlékszem, többször mondtam a feleségemnek, látva a reménytelen keresést az eladástól a birtokba adásig, hogy lépjünk vissza az egésztől, bukunk szűk 5 milkót, tanulópénz. Utólag jobb lett volna, legalább nyugodtabb körülmények között élnénk, és nem kötne le lassan 2 éve az ingatlanpiac: pont com, hírek, ez a fórum. Naponta két órát ezzel foglalkozok, és a múlton merengek. Meg az említett társadalmi osztálybeli zuhanáson. Mindezt úgy, hogy soha nem kerestünk ilyen jól, és még ez a jövedelmi "jó világ" is véget érhet...
Na, sokat szövegeltem, talán másnak is hasznos lehet, hogy váltani a nagyon tutira kell.
buyandhold 2020. 05. 04. 23:38
Előzmény: #70512  Placi82
#70521
igazad van, az 1% mar tul alacsony. de az a helyzet, hogy a 3% se lenne eleg ahhoz, hogy ne ingatlant vegyenek az emberek. annak valahol 5% kellene legyen, de ugy, hogy inflacio+5%,  ez alatt nem szamit mar, hogy mennyi a kamat...

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek