"iszonyú alacsony adókulcsok a bérbeadásra, hasznosításra."
Bérjövedelemhez azért ne hasonlítsd, mert a lakás esetében leadózott jövedelemből vagy hitelből kell megvenni a kéglit. Ráadásul minden adóemelés a szürke/fekete kiadást erősítené vagy egyszerűen csak nem adnák ki az emberek, maximum rokonnak vagy álrokonnak szivességi alapon, azt hiszem ez a trükk az adómentességre.
Közben meg mondjuk a katas vállalkozó megússza az adófizetést havi 1m-ig 50e-ből. Azzal meg gondolom nincs bajod.
Nagyon nem akarjátok megérteni, hogy milyen tömegvonzása van a nagyvárosoknak és mennyire nincs jelenleg alternatíva a bérbe vétel mellett másnak sok ember esetében. Persze, nem kellemes dolog valakinek lepakolni mondjuk havi 150e-t, nade az illető egy 35m körüli lakást ad "oda" használatra. Van önereje a bérbe vevőnek? Nincs vagy nincs annyi, amennyit a bank előir.
A 150e-ből kíváncsiságból megnéztem és 20éves 5 év kamatperiódusú (tehát némileg kockázatosabb) hitelt lehetne törleszteni a legnagyobb banknál, aminél mondjuk lehetnek olcsóbbak, de referenciának jó lesz. Nade akkor úgy kéne a nagyvárosba érkezni az illetőnek, hogy van 10m a számláján és jó fizetése, ami elbír ekkora törlesztést.
Tényleg, cimborám vett ki egy időre Párizsban lakást és a tulaj elkérte a fizetési igazolását, hogy ki tudja-e fizetni a lakást. Németben vett ki egy másik ismerősöm és ő azt mondta, hogy csak végbéltükrözésre nem kellett elmennie, annyi igazolást kért tőle a kiadó. Nem tudom, mennyire általánosak ezek odakint, de lenne pesten hőbörészés, ha a tulajok elkérnék a fizetési igazolásokat. Pedig miért ne kérhetnék el egyébként?
Na mindegy, ez már messzire vezetne.
Ha veszem a 35m-t, hogy valaki teljesen hitelből szeretne venni és a 30év legnagyobb beállítható futamidőt, akkor még mindig 168e per hó jön ki combos fizetés mellett. 10 éves kamatperiódussal meg 188e. Szóval valahol 30 év feletti futamidő jönne ki egy 35m-os lakásra, havi 150e törlesztés mellett.
Lehet, hogy drágának gondolják sokan a bérlést, de a hitelek sem igazán olcsóak hosszú távon. El kell gondolkodni a számokon. Ráadásul ha nincs önereje maximum önérzete valakinek, akkor milyen alternatívája marad a bérlés mellett?
Lakás/Ingatlan árak topik
Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.
Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.
Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)
Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:
soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,
bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,
elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,
szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,
az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.
Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.
link