Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
zmonsterhun 2018. 08. 06. 13:31
Törölt hozzászólás
#25040
signal2
signal2 2018. 08. 06. 13:21
Előzmény: törölt hozzászólás
#25039
Vagy inkább a több felsorolt faktor szerencsés együttállása: fellendülő globális és helyi gazdaság, alacsony kamatok, extrém olcsó hitelezés, nem elég vonzó alternatív befektetési formák.
zmonsterhun 2018. 08. 06. 13:14
Törölt hozzászólás
#25038
buyandhold 2018. 08. 06. 09:42
Előzmény: #25033  hellforceone
#25037
Ki veszi, mibol? Normal esetben az emberek vennenek maguknak 1db lakast, ahol laknak. Eddig nagyjabol ez volt...
Ezek voltak a regi arak...
Most az veszi, akinek van befektetni valo penze, es vesz tobbet, akar 10-20 darabot...Ez loki fel az arakat...ezt kellene megerteni...Az arak olyan magasra mentek, hogy az sok embernek mar nem elerheto, pont azoknak, akiknek szukseguk lenne ra... ez a politika bune, ilyen felteteleket teremtett, lehetett tudni elore, ha szakemberek lennenek ott...de a lenyeg, hogy az emberek ezt turik, mert nem ertik, hogy atcsesztek oket...
Mikor esne az ar? Ha a befektetok tomegesen elkezdenek eladni. De miert? Miert adnam el? Kp-bol vettem, "felesleges" penzbol. A penzre nem lesz szuksegem, a hozamra viszont annal inkabb. Ja, a hozamot mibe fektessem? 1% bankbetetbe? Vagy 6% ingatlanba? Ugye?
Miert adnam el? Kifizettem az illeteket, ugyvedet, megkerestem az ingatlant, lassan a berlok is beallnak, hosszu tavu, megbizhato berlok...lassan kezdek beletanulni? Miert adnam el? 
Pont a cimbeli guru irta, hogy ha 0% a kamat, akkor az ingatlan ara vegtelen lehet... ja, pont ez megy nyugaton-keleten... ameddig tart ez a 0% orulet, addig a lakasarak emelkedni fognak... ha a hireket olvasok, itt meg jo sokaig...kell a rokonoknak, szomszedoknak, fusszballos csapattarsaknak az olcso love, amivel felvasaroljak az orszagot...
sakal83 2018. 08. 05. 23:21
Előzmény: #25033  hellforceone
#25036
Felreertessz. Tokeletesen egyetertek veled. Ezen a forumon en az irrealis arak es a brutalis kockazatokat hangsulyozom legtobbszor. Pl bp kivegzi magat ezekkel az arakkal. Ez az egesz csak azoknak volt jo akik felvasaroltak a bedolt kegliket illetve akik taraztak telkekbol. A hitelek es a termelekenyseg hatasfoka nelkuli beremelesek gyorsan gorogorszag szibtjere sullyedhetunk. Ennek az egesz faszsagnak matolcsy a mozgatorugoja ahogy 2000ben is volt. Kis forintleertekeles es kesz a latszolagos pannon puma. Es egekben a magyar emberek vagyona amit lehet mutatni az m1en. Kozben csak az arak mentek fel a minoseg nem. Az emberek 90%a meg ket honap alatt felelne a tartalekait...
sakal83 2018. 08. 05. 23:14
Előzmény: #25032  Vortex
#25035
Pontosan ez okozza az aremelkedest kereslet csokkenese miatt. Ezert fagy majd szerintem be.
sakal83 2018. 08. 05. 23:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#25034
Ez is egy verzio lehet de sajnos az is hogy eroteljes inflacio lesz es a berek nominalisan beerik a mai lakasarakat amik igy realertekveszteseget szenvednek.
hellforceone 2018. 08. 05. 23:11
Előzmény: #25028  sakal83
#25033
Értem én, hogy villanymotor, de mi hajcsa?? :o)) értem én, amit mondani akarsz, hogy itt már csak felfelé van az irány, de a másik oldal érveit az a baj, hogy egyik oldal sem érti meg :) azonban azt hiszem, akik most úgymond "valószínűleg nem jól tippelnek", azok az örökös emelkedést vagy ez már csak "stagnálni fog vagy emelkedni" állapotot várók tábora. Nem csak arról van szó, hogy bejöhet az infláció - be is fog -, magyarul a pénzed kevesebbet fog érni, de az infláció ugrásával - akár tetszik az MBN-nek, akár nem -, de a kamatemelkedésnek is meg kell érkeznie. Az emelés pedig nem biztos, hogy úgy fog menni, mint a vágás ment... lassan, kis lépésekben, hanem ha muszáj, hirtelen, nagy lépésekben. Persze senki nem tud vagy akar hirtelen elképzelni egy ilyen állapotot, de gyorsabban jöhet, mint gondolnánk. Nos, ha mondjuk arra a tervezett 14 millás hitelből lett vagy a jövőben vásárlóknak lenne egy 24 vagy még magasabb hiteltömeg, akkor számolj utána, hogy mondjuk 20 év törlesztésnél csupán egy százalék kamatemelkedés már milyen plusz terhet jelent. Tedd össze a tehernövekedést a fizetés vásárlóerejének csökkenésével és máris kapsz egy csúnya keveréket. Nem kell ennek így lennie, sőt, szerinted nem így lesz, emelkedünk vagy stagnálni tudunk, persze. Nekem semmi gondom azzal, ha mindenki 3 házat vesz, de nagyon remélem, hogy olyan ajvekolást, mint a devizahiteleseknél és hogy "mentesnek meg minket!", nem kell majd újra hallani...
Vortex 2018. 08. 05. 21:51
#25032
Ismerősék lakásból házba költöznének. Kiszámoták mennyiért kéne eladni a lakást.
Meghirdették annyiért, ami jóval a piaci ár felett van. Ingatlanos is azt javasolta nekik, hogy csökkentsék az árat, mert ennyiért nem megy el. 
Nem csökkentik. Ha nem megy el, maradnak. Nem dől össze a világ.
Ők költözni szeretnének, de csak akkor tudnak, ha eladják a lakást.
Törölt felhasználó 2018. 08. 05. 19:59
Törölt hozzászólás
#25031
zmonsterhun 2018. 08. 05. 18:21
Törölt hozzászólás
#25030
zmonsterhun 2018. 08. 05. 18:04
Törölt hozzászólás
#25029
sakal83 2018. 08. 05. 17:54
Előzmény: törölt hozzászólás
#25028
Majd megveszi egy ev múlva addig felrerakja a hiányzó osszeget vagy növeli a hitelkepesseget."
Tessék?
Szepen felrerakosgat meg egy-ket evig es vesz akkor ha nem keres ugy akkor a 2p%os oneroig gyujt. Kollegam 4 eve gyujtott a lakas onerejere a 2 eve 18 millas lakasbol 31milla lett. Folyamatosan futott az onero utan. Igy lett a tervezett 14 millas hitelbol 24. Megneztem a kegi ujkori arat 2007ben. 12 milla volt:) Akkor lehet nagy areses ha ezek az embereknek a likviditasa borul be. Pl. O sem adna el mar olcsobban csak ha rakenyszerul. Ezert nem lesz ilyen gazdasagi korulmenyek kozott arcsokkenes es kinalat sem nagyon. Befagy a piac magas arakon. Cdak akkor lesz mozgas ha beindul a tovabbi beremeles.
zmonsterhun 2018. 08. 05. 17:39
Törölt hozzászólás
#25027
zmonsterhun 2018. 08. 05. 17:37
Törölt hozzászólás
#25026
gyula1971
gyula1971 2018. 08. 05. 17:12
Előzmény: #25013  elemerorsos
#25025
A fizetésekhez képest brutálisan drágultak a lakások,-de vidéken még nem!
Sőt itt kevesebbet kell dolgozni 1 m2-ingatlan áráért,mint 10-éve!
sakal83 2018. 08. 05. 16:17
Előzmény: #25015  kbb
#25024
Bendegúz es liza 1 az 500/1000bol... Bendegúz es liza a 10 plusz 10 csókkal az agglomerációban is kitorolheti... A piac nem bendi es liz hanem a szülők bármennyire furcsa. Ha megis beleugrottak a csokba akkor pedig én es a tobbi ember a piac igazan meghivhatna egy kvra...
sakal83 2018. 08. 05. 16:12
Előzmény: törölt hozzászólás
#25023
Attol nem lesz nagyobb areses ha nem veszik meg. Ez egy tévedés jo gazdasági körülmények között. Egyszeruen var vele az eladó amig ossze nem gyűlik a vevőnek a pénze. Két millióval kevesebbért vennék meg a panelt. Majd megveszi egy ev múlva addig felrerakja a hiányzó osszeget vagy növeli a hitelkepesseget. Ezen a mesterségesen megteremtett piacon nem érvényesek most a ereslet kínálat szabályai. Ez nem bolt ahol termelni kell a bevételt folyamatosan es a kifli arat csökkenteni zárás előtt két órával. Itt akar albérleti díjjal is lehet kivárni a vevőre. Nem kell nagy forgási sebesseget elerni. En par ingatlant megforgattam 3 év alatt es kb ugyanott vagyok mintha az elsőbe beleulk es kiadom es most eladom. Sot par millaval beljebb is lennek.
kbb 2018. 08. 05. 16:09
Előzmény: törölt hozzászólás
#25022

Egy városban 10 lakáshirdetés van, ebből eladnak havi 5-öt, tehát Pityunak átlag 2 hónapot kell várnia, hogy vevőt találjon.
Változik a piac, a hirdetésszám lecsökken 6-ra, amiből már csak havi 4-et tudnak eladni. A tranzakciószám csökkent, viszont Pityu mégis azt látja, hogy már nem 2, hanem 1,5 hónap alatt elkenek a lakások, ezért rápakol az árra, mert sok az érdeklődő, hátha elkel annyiért is. Ár nőtt tranzakciószám csökkent. Szerintem most hasonlót látunk Budapesten.
zmonsterhun 2018. 08. 05. 15:48
Törölt hozzászólás
#25021

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek