Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kardkovacsi 2018. 08. 20. 23:02
Előzmény: #25226  sakal83
#25240
" De ha 350es eladasinal is 20%os haszon volt es most is akkor miert most epul ezresevel?" - mert most van rá kereslet és most van az embereknek pénze. Ennyi. Miért vettem Állami Nyomdát 400-on és adtam el tavaly 1300-on? Mert a sok ember nem tudja hova rakni a pénzét az alacsony kamatok miatt és az az osztalékhozam hozam (11-12%) ami 2013-ban még épp elfogadható volt az 2017-re lement 5%-ra és mindenki örül neki (és nyilván a folyamatos GDP növekedés is segít neki).
Nézz rá a fizetési statisztikákra. Évek óta 8-10%-al mennek fel a bérek minden szektorban (lassan már az államiban is). Az infláció meg (még) nagyon alacsony. Tehát ha kerestél mondjuk 400e forintot és elköltöttél belőle 300e-et akkor félre tudtál rakni 100e-et. Most keresel 700e-et és elköltesz 320e-et akkor simán befér egy 15-20 millás (150-200e per hó) hitel belőle 10 évre. Közben meg Budapesten hajtja még az árakat sok a külföldi vásárló is.
Én nem hypeolom. Nem érdekel, mert már kész a házam. Viszont azzal, hogy azt hiszed, hogy ez a média műve akkor szerintem tévedsz. Nagyon is egyértelmű okok vannak az emelkedés mögött és mint írtam Zsiday pont ezeket írta le, hogy jönni fog egy minimum 50%-os emelkedés. Mindezt 2014-ben. Olvasd el az eredeti cikket ami a topic mögött van!
Telekárnál az ingatlan.com-ot néztem és linkeltem neked nem cégek egymás közti projekt árát. Keress rá találsz ott többet is hasonló áron.
20% két év alatt lófasz hozam? Ne viccelj, amikor nulla kamatot adnak a bankban? Mellesleg nem is kell beleraknod a teljes lóvét mivel az elején még el is megy pár lakás és azt már a vevő finanszírozza. Ha valaki ügyes a befektetett pénzére ennél azért jóval többet tud kihozni.
Majd beszéljünk erről, hogy az ismerősöd mennyire tudta a vevőkkel lenyeletni az áfát vagy ő mennyire volt hajlandó benyelni az áfa különbözetet.Persze, hogy röhög a haverod. Ömlik a lóvé az ingatlan piacra és aki abból él annak most Kánaán van. Látom, hogy vasárnap is tolja mindenki mert lassan már egy segédmunkás is fél millát gurít haza egy hónapban még jó, hogy örülnek. Nem véletlen, hogy éjjel nappal dolgoznak (hétvégén is látok mindig embereket), mert most van az aranykor most kell degeszre keresniük magukat.
De ha a kivitelezői árakat nézed akkor kijönnek a számok csak kicsit magasak. Ezért írtam a teljes vertikum keres rajta sokat a kivitelezőtől az utolsó melósig. Vevői oldalról hype van mert van az embereknek pénze és félnek, hogy holnap drágábban kapják meg ugyanezt. Ebből lehet probléma néhány év múlva de addig még akár emelkedhetnek is az árak de ezt nem tudjuk. Egyelőre még mindennek folyamatosan megy fel az ára.
buyandhold 2018. 08. 20. 22:59
Előzmény: #25235  mage
#25239
Nem szamit az ar. Senkinem sincs kedve, sem ideje 2 napot utazni, vagy a repulon lokdosodni. Szepen beul a kocsiba, es 1 ora mulva lent van. A lengyelnek, hollandnak, 1 nap utazas, de a tenger meg tobb lenne, oda vissza 4 nap, nyaralasra nem lenne ido, csak utazasra, doglodni a kocsiban. Nem olyan idok jarnak...penz nem szamit. Heti szinten van aki benthagy 60 ezer foglalot, mert nincs kedve eljonni....
buyandhold 2018. 08. 20. 22:54
Előzmény: #25235  mage
#25238
Orulet ami most itt van a Balcsinal. Pentekre vagy szombatra ha marad veletlenul 1 kis szoba, meghirdetem napi 30ezerert, es 2 perc mulva kiveszik. Neha mar nincs pofam ennyi penzt elvenni, de most ilyen a piac...Orban elvtarsek ontik a penzt az emberekhez. Mi lesz ennek a vege? Az jar porul ,akinel a penz van-szerintem....
buyandhold 2018. 08. 20. 22:49
Előzmény: #25228  Rolvik82
#25237

Szerintetek mi lesz a trend?
Amig 0 a kamat, es ontik a penzt az emberekhez, addig ugyanaz lesz mint Pesten: felfele. Kik veszik? Ugyanazok mint mashol. Akikhez omlik a penz. De lassan mar a kisemberek is. Itt ismeros, egyszeru mernok emberek, 60 millaert epitettek hazat, de mar vettek is egy uj apartmant 40 millaert. Lassam veszik a kovetkezot...
mage 2018. 08. 20. 22:45
Előzmény: #25232  Rolvik82
#25236
Nyaralót egyébként hasznosítjátok kiadás útján?
mage 2018. 08. 20. 22:44
Előzmény: #25233  Vortex
#25235
Lassan megint ott tartunk, hogy görögbe olcsóbb nyaralni, mint a Balatonon. A szállás olcsóbb, az út nyilván drágább, a szolgáltatások szerintem forma-forma. Ott is vannak drága helyek, ahogy a Balatonon se mindegy, hogy Siófokon, Füreden, vagy egy kevésbé felkapott helyen nyaralsz. 
Én egyébként régen Görögországban Parália településen voltam többször. Legfapadosabb hely, tele is volt régen magyarral :). Úgy látom idén főszezonba (jó felszereltségű apartmanba) egylégterű 2-3 fős szállás 106.900Ft 1 hétre. 4-7 fős kétlégterű 159.900Ft. Ha hajlandó vagy busszal menni akkor 1 fő 41.900-66.900Ft/hét attól függően hány ágyasba szálnál meg. Arra kell vigyázni külföldön, hogy kevésbé érzed a költést, mert 5€ az semmi mikor fizetni kell, közben 1600Ft-ra átszámolod akkor már nem is olcsó annyiét egy koktél :).
A szigeteknél a repülő megdobja az árat, de az se vészes. Krétát nem ajánlom (bár én még nem voltam), de nem sok jót szoktak róla mondani (szeles, túl meleg van, vagy mindkettő).
elemerorsos 2018. 08. 20. 22:33
Előzmény: #25228  Rolvik82
#25234
A Balatonon idénre az ingatlanárak magasabbak, mint az Adrián vagy Spanyolországban. Egy korrekt 75-80 nm körüli új építésű partközeli vagy parti telken levő nyaraló kb. 200-250 ezer euró, de van ahol 300 ezer. Ennyiért sokfelé lehet válogatni, ahol a szezon nem 2 hónap hanem 4-5 hónap. Nekem is van ott ingatlanom, ismerem a piacot, tavaly gondolkoztam is rövid távú kiadásra venni újszerű lakást, de nem jött ki a matek, idén meg még úgy se jönne ki. Saját használatra meg csak akkor éri meg, ha ott van az ember legalább 5-6 hetet, mert egyébként olcsóbb bérelnie valamit. Ilyen család meg szerintem nem sok van, szóval nem tudom kik veszik tömegesen.
Vortex 2018. 08. 20. 22:16
Előzmény: #25232  Rolvik82
#25233
Nagyon nem mindegy, hogy a Balaton melyik részén van az ember. A felkapott részeken, pl. Balatonfüred, ilyen meleg időben egyszerűen elviselhetetlenül sokan vannak. Nincs tömegiszonyom, de amikor nem tudunk lepakolni a strandon, mert nincsen hely, az nem igazán tetszik.
Ezért két éve nem is megyünk a Balatonra, pedig nagyon szeretem.
Nem néztem a balatoni szállás árakat, de azt hallottam, nem sokkal drágább külföldre menni. Igaz, hogy Görögországban is sokan vannak, de ott a jó idő is garantált és a parton is több hely van.
Valakinek van tapasztalata külföld vs. Balaton nyaralással?
Rolvik82 2018. 08. 20. 21:47
Előzmény: #25230  sakal83
#25232
Mi mar evek ota a 2 hetes nyalarast ugy oldottuk meg hogy 1 het horvatorszag 1 het balaton a sajat nyaraloban. Tavaly evben akkor tortura volt a starndolas (leparkolas, lepakolas, hely kereses egymas szajaban, nagyon gyenge bufek, sorbanallas es a vegen hanyas  hasmenes osszeszedese) ekkor dontottunk hogy ket hetre megyunk horvatba hiaba ott a nyaralo.
Vortex 2018. 08. 20. 21:36
#25231
A lakópark építést a családi ház építéshez hasonlítani olyan, mintha a Tesco-t hasonlítanánk a sarki kisbolthoz.
Lehet próbálni levezetni, hogy a sarki kisboltnak ez ennyibe kerül, akkor a Tesconak annyiba. De aki nem lát a színfalak mögé, esélye sincs.
Az biztos, hogy a nagy beruházók jóval olcsóbban jutnak az anyaghoz és a munkaerőhöz.
sakal83 2018. 08. 20. 21:26
Előzmény: #25228  Rolvik82
#25230
Csak velemenyem van tapasztalatom nincs. A balatoni apartman arak naponta horrorok. Del spanyoloknal olcsobban szallok meg. Beszelgettem delspanyol szobakiadoval. 24kert adta a szobat 10 volt neki. Berelte a hazat a haz ara 120 millio lett volna. Elmondasa szerint nem erne megvenni neki hitelre. Igy keresett havi 2500-3000 eurot tisztan de o is dolgozott!! Ebbe az iranyba fogunk szerintem mi is haladni.
Viszont a kereslet stabil lesz a balatonon amit a szep kartya es a tenger hianya garantal. Kevesen mennek kulfoldre mert itt erdemes 3-4napra elmennie ki tudja nyogni de egy costa de sol hiaba olcsobb 10 nap alatt nem eri meg illezve a balaton ugy olcsobb.
sakal83 2018. 08. 20. 21:18
Előzmény: #25225  kardkovacsi
#25229
Kis olvasgatni valo. A bekerar kisebb mint a csaladi hazake. A lakasra juto telekar is. Osszegezve olcsobbnak kellene lennie mint a cshaznak. Ha 20%on nyomnak akkor csaladi hazat epitenenek mert egyszerubb.
https://www.google.hu/amp/s/www.portfolio.hu/ingatlan/lakas/ennyit-keresnek-a-fejlesztok-az-uj-epitesu-lakasokon.240253.html%3famp
Rolvik82 2018. 08. 20. 21:17
#25228
Regota olvasom a forumokat es nagyon erdekesnek talalom a kulonbozo velemenyeket. 
Engebb most leginkabb a balatoni ingatlanpiac foglalkoztat hogy mi lesz a kifutasa. 
Hihetetlen arakon kinalnak ingatlanokat az eszaki parton. Leginkabb almadit es furedet kovetem. Borzaszto arakat latok es egyszeruen nem ertem hogy ki veszi meg ezen arakon es aki megveszi miert? Lakasok fureden 500e alatt nincs az ujepitesuek 600-1000 kozott vannak. Sajat maganak venne valakinvagy kiadas celjabol? Es
Meg epitit es epitik az ujabb es ujabb projekteket.
Nekunk is van nyaralonk almadiban de sajnos a balatoni strandok az eszaki parton a szezonban elerte a maximumat. Mi mar nem is mentunk le iden strandolni mar tavaly is egy tortura az egesz strandolas.
Szerintetek mi lesz a trend?
sakal83 2018. 08. 20. 21:05
Előzmény: #25226  sakal83
#25227
Mar ket kerdesre varom a valaszt.
sakal83 2018. 08. 20. 21:03
Előzmény: #25225  kardkovacsi
#25226
A bekerulesi erteked nem stimmel. Nekem 8 nem vitazok rajta. De ha 350es eladasinal is 20%os haszon volt es most is akkor miert most epul ezresevel? 20%ert SENKI nem epit tarsashazat. 2 ev alatt az lofasz hozam.
Lattam regebbrol teljes koltsegvetest 8. keruleti rehabilitacios hazaknal. Dobbenetes volt marmint az alacsony beker ar es a eladasi kozotti kulonbseg. Akkor 2006ban mar ezekbol az adatokbol latni lehetett hogy ezt a kivitelezoi es banki extrahasznot nem fogja tudni mindenki kifizetni hiaba ugrik be. Mindig a fizetokepes kereslet hatarozza meg az arakat. Tobb szakival beszeltem es mar ok rohognek az egeszen. Sem az avg fizetesek sem az alacsonyabb afakulcs nem indokolja ezt az aremelkedest. Ezert valaki fizetni fog.
A telekarral meg vigyazz lakasoknal. A legtobb beruhazo evek ota rajta ul. Majd szepen a projekt cegnek eladjak 3x aron hogy kevesebb legyen az ado. 
Mint mondta videki megyeszekhelyen kirohogtek amikor az afaemeles miatt erdeklodtem. Pont annyi az ara ha atcsuszik mint ha nem. Szerinted az a 20%bol megy?
Pontosan a Tiedhez hasonlo hozzaallas hypeolja az arakat. Mesterseges keresletnovekedes van jelenleg az epitoipari kapacitasokra.
kardkovacsi 2018. 08. 20. 18:56
Előzmény: #25221  sakal83
#25225

Mert a 13-ban nem tudsz építeni családi házat vagy ha lenne is telek az több száz millió és mindenki a kertedet nézni. Amíg valaki fiatal nem akar kimenni a városon kívülre főleg úgy, hogy akkor minden mozgás autót igényel.
Itt vezettem le neked, hogy mennyibe kerül a nm, ne értem mit problémázol? Kiszámoltuk 20% haszonnal 700-nál kezdődik a négyzetméter ár. Melyik tétel az ami szerinted nem igaz?
DAXHU 2018. 08. 20. 18:54
Előzmény: #25222  sakal83
#25224
350 ezer/nm egy családi ház. Abban benne van a bér és a haszon. Nincs benne a bontás a tervezés, esetleges közmű bevezetés, kerítés és kert. 300 ezer/nm-t ne számoljunk lakásra és arra még tegyük rá a hasznot. A 2018-as piacot+ az árakat az új lakások folyamatos áremelése húzza, amit a média alaposan támogat. Ha esetleg megszűnik az új lakáspiac, akkor lehet árcsökkenés szerintem. De ha lesz is szerintem max 10% körül. Én inkább reál leértékelődésre számítok, azaz nominálisan tovább mennek az árak.
kardkovacsi 2018. 08. 20. 18:53
Előzmény: #25222  sakal83
#25223
Miért is nem? Vakolni, festeni kell, elektromos vezetékek kellenek, lift is kell (ami nem két fillér), burkolni kell. Ajtók ugyancsak kellenek. Egyedül ami nem kell az a gépészet de mondjuk van helyette lift. Lépcső is egy olyan tétel ami az átlag négyzetméter árhoz képest drága.
sakal83 2018. 08. 20. 18:29
Előzmény: #25218  kardkovacsi
#25222
F8gyelj azert a folyoso nem 300kpernm :) qva draga folyoso lenne:)
sakal83 2018. 08. 20. 18:28
Előzmény: #25218  kardkovacsi
#25221
Ti vagy tarsahozepitok vagytok vagy valami furcsa vonzodas van bennetek hogy a tobbseg altal mondott velemenyeket igazoljatok. Nekem 8 hogy mit gondoltok. De faszsagot ne terjesszetek hogy 700bol jon ki a lakas nmre mert tovabbviszitek a hypeot.
De egy elgondolkodtato kerdes? Miert epitenek tarsashazat a 13ban ha egy ikerhaz felhuzasan tobb a hasznom azaz 20% kisebb meloval? :) 
A tarsashoz mindig is olcsobb volt mint a csaladi haz. Mert mind az epitesi ktg mind a nmre eso telekar kevesebb. 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek