Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Törölt felhasználó 2018. 08. 03. 11:28
Előzmény: #24952  kbb
#24960
A hitelszerződés aláírását már meg kell előzze egy egy hetes "kötelező olvasási intervallum", ami alatt azt várja el a tv-hozó, hogy a hitelfelvevő megérti, mit is akar épp felvenni. 
Ezt megelőzően van a hitelbírálati procedúra.
Ehhez képest, és még hogy nem is hirdeted a lakást az október elseje előtti sikeres hitelszerződésről szerintem már lecsúsztatok, bár tudom, egyesek már telefonon keresztül vesznek lakást, mint a részvényt :D
buyandhold 2018. 08. 03. 07:09
Előzmény: #24958  hellforceone
#24959
Lesz areses, a 30 millios lakas ara majd le fog esni 35-re valamikor...
Ugyanez volt 2000ben, akkor vettem az elso lakast, pont miutan duplazodtak az arak. 8,4Millioert vettem...par evre ra bezuhantak az arak, 11milliora :)
En pont a sok elhalasztott eladast latom, akik eddig nem tudtak-akartak eladni, most mindent eladnak...es meg is veszik...Brutalis ami az utcankban van, 10 eve hirdetett hazakat vesznek meg, es ujtijak fol... ami par eve nevetsegesen draga volt, az most lassan realis lesz...
hellforceone 2018. 08. 03. 03:07
Előzmény: #24956  elemerorsos
#24958
Nem vársz esést, esetleg csak kicsit, vagy stagnálást? Érdemes ezt a cikket elolvasni. Persze tudom, nálunk nem erről van szó, hanem arról, hogy az árak azért emelkedtek, mert a sok elhalasztott vétel és már mindenki milyen jól keres, ezért sem eshetnek az árak stbstbstb... https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-07-31/are-house-prices-falling-from-sydney-to-new-york
settevoltesette 2018. 08. 02. 23:29
Törölt hozzászólás
#24957
elemerorsos 2018. 08. 02. 21:58
Előzmény: #24954  kbb
#24956
Nekem az a tapasztalatom, hogy ha jelzed a hirdetésben, hogy már kiadtad ingatlanosnak is, és kimondottan Te akarod eladni, akkor nem hivnak. Esetleg 1-2 ingatlanos, de emiatt nem érdemes külön számot venni, mert ahogy irod vevőket meg elszalaszthatsz.
elemerorsos 2018. 08. 02. 21:56
Előzmény: #24952  kbb
#24955
Add el. A panelokban van a legnagyobb esési potenciál szerintem.
kbb 2018. 08. 02. 20:24
Előzmény: #24952  kbb
#24954
Ingatlanosok és komolytalanok távol tartására szerintetek jó megoldás "beruházni" egy eldobható SIM-kártyába, amit csak 18-21h között kapcsolnék be? Persze ezt a hirdetésben is jelezném. Munkaidőben amúgy sem szívesen fogadnék hívásokat tucatszámra, de az ingatlanosok közül vajon mennyien hideghívnak 18h után? Ők így is meg fognak találni, komoly vevőket meg esetleg elszalasztok? Van erről valakinek tapasztalata?
pitcairn2 2018. 08. 02. 20:17
Előzmény: #24952  kbb
#24953
ha egy csöpp eszük van akkor házat vesznek és hanyagolják a felejtős kategóriába került nagyvárosi garzon- és panellyuk kategóriát...
kbb 2018. 08. 02. 19:54
#24952
Köszönöm mindkettőtöknek, talán ez lesz a legjobb megoldás. Hitelt nem mi vennénk fel, hanem a potenciális vevőkör. :) Mi most egy panel árát tervezzük állampapírba forgatni, egész pontosan zárnánk a 2016 végén kezdett long pozíciót (tervasztalról fizetgettünk egy új lakást kp-re, ami most fog elkészülni, persze már 20-25%-kal többet ér). Panelt megtarthatnánk kiadásra, de kapásból 1M illetékcsekkel indulna a buli, és az ára sem biztos, hogy érdemben megy még felfelé, a 10 éves BMÁP meg ha normalizálónak a kamatok, stressz- és munkamentesen közel annyit fog hozni, mint a lakáskiadás legálisan űzve.
zmonsterhun 2018. 08. 02. 18:49
Törölt hozzászólás
#24951
mage 2018. 08. 02. 17:09
Előzmény: #24922  kbb
#24950
Szerintem rakjátok fel annyiért amiért október-novemberben odaadnátok és meglátjátok, hogy van-e érdeklődés. Vesztenivalótok nincs sok, ráadásul felméritek a piacot. Ráadásul ha valaki hitelt vesz fel az még most se 1 nap tudtommal.
Azért én a lazább hitelezéssel vigyáznék, ha azt érted alatta, hogy rövid kamatperiódusú hitelt vetettek fel, mert ott még érhetnek meglepetések, ha csak nem tudjátok rövid időn belül kifizetni az egészet.
pitcairn2 2018. 08. 02. 14:25
Előzmény: #24941  elemerorsos
#24949
2015 óta már csökken a tranzakciószám Budapesten...
a jelek szerint ez csak a "befektetőket" hozza lázba a többieket nem...
ők egyre inkább úgy vannak vele, hogy egy 30 m2-es belvárosi garzonlyuk helyett inkább házat vesznek vhol az agglomerációban...
pitcairn2 2018. 08. 02. 14:22
Előzmény: #24942  buyandhold
#24948
hülyeség erről általánosságban beszélni, ha beüt a krach akkor az nem a "lakáspiacot" fogja telibe találni, hanem az un. "befektetők" által kedvelt szegmenseket... (nagyvárosi garzon és panellyukak...)
pitcairn2 2018. 08. 02. 14:21
Előzmény: #24942  buyandhold
#24947
a laza monetáris politika eredményeképpen hatalmas buborékot sikerült fújni az ingatlanpiac un. "befektetők" által kedvelt szegmensében...
ennyi...
ezek a szegmensek azonban adott esetben nagyon könnyen összeomolhatnak...
elemerorsos 2018. 08. 02. 14:13
Előzmény: #24944  buyandhold
#24946
Ezt két gyerekre értettem. Elég konzervativan átlagolva, mert nyilván ha magán oviba vagy bölcsibe járnak, akkor ez kevés lesz.
elemerorsos 2018. 08. 02. 14:11
Előzmény: #24942  buyandhold
#24945
"de akihez dol a penz, marpedig nagyon dol, annak semmi nem draga... meg sem nezi az arcedulat, csak veszi..." - Akihez dől a pénz, az nézi csak meg igazán, hogy mit vesz. Valószinű eltérő az ismeretségi körünk. Simán elhiszem, hogy egy melós, akinek ahogy mondod megszaladt az elmúlt 2-3 évben, veszi amit lát, pláne mert nem volt benne a piac elmúlt 20 évében. Az én ismerőseim nem igy vannak vele, én sem. "A lakasnak meg emelkedik az ara, emelkedik a berleti dij, konnyen kiadhato es jobban is hoz...." - Neked volt ingatlanod 2008-ban? Elég sok befektetőt láttam elvérezni 2010-2012 között, aki korábban így látta..."Senki nem fog kimenni kulfoldre lakast venni, mert az annyi tobblet koltseg, es munka hogy nem eri meg..." - Dehogynem. Ahogy itt rengeteg kinai és orosz vesz lakást, rengeteg magyar vesz lakást külföldön. Egyre többen. Aki nem 5-10 milliós tételekkel játszik hanem 5-10 millió Euróssal az már nem itthon fektet be. Én ezt látom."De hogy teged idezzelek: lakas ara nem fog esni, max stagnalni, es jobban hoz mint az allamkotveny...akkor mi a kerdes..." - Persze, kell egy portfolióba ingatlan, ez nem kérdés. De én most már alulsúlyozom. Nem államkötvényt veszek helyette, azt azért irtam, mert a 10 éves a benchmark a hitelek kamatánál is.
buyandhold 2018. 08. 02. 14:03
Előzmény: #24939  elemerorsos
#24944
"Ha gyerek is van, adj hozzá még 200-250 ezret." ez kicsit eros volt...:)
buyandhold 2018. 08. 02. 14:00
Előzmény: #24940  signal2
#24943
haverom kontraktoros, azert kap 2x annyit... mondjuk anno en is 2x annyit kaptam kint mint a helyiek, mert kontraktoros voltam... de hat igy kell csinalni...
buyandhold 2018. 08. 02. 13:57
Előzmény: #24935  elemerorsos
#24942
szerintem rossz szemszogbol nezed a dolgot...lehet hogy valakinek most draganak tunik...
de akihez dol a penz, marpedig nagyon dol, annak semmi nem draga... meg sem nezi az arcedulat, csak veszi...
ugy van vele, hogy orul ha 2szer annyiba kerul mint 3 eve, mert kevesebbet kell vacakolni vele, csak fele annyit kell megvenni, kiadni...
Allampapir.... ne viccelj, bovli az orszag, ha tudod ez mit jelent...ja hogy most van egy zsebdiktatorunk, aki lehazudja az inflaciot...ja, hogy azt mondtak a mult heten, hogy el kell felejteni a 310es szinteket, uj korszak jon, ez mit jelent? Az hogy brutalis inflacio van, forint eses lesz? De hidd el nyugodtan, ha akarod...Vegyunk bovlit 3szazalekra...ja, hogy emelkedo kamatoknal az allampapir erteke csokken, azt nem tudtad? Akkor miert irod, hogy vegyenek allampapirt kamatemeles elott? A leheto legrosszabb most az allamkotveny: bovli, de kis kamat, es az emelkedo kamatok miatt az erteke esni fog...ja nem is likvid, mert akkor jol megvagnak a visszavaltasnal. Amugy ott is kell adot fizetni....
A lakasnak meg emelkedik az ara, emelkedik a berleti dij, konnyen kiadhato es jobban is hoz....
Senki nem fog kimenni kulfoldre lakast venni, mert az annyi tobblet koltseg, es munka hogy nem eri meg...
De hogy teged idezzelek: lakas ara nem fog esni, max stagnalni, es jobban hoz mint az allamkotveny...akkor mi a kerdes... 
elemerorsos 2018. 08. 02. 13:56
Előzmény: #24938  buyandhold
#24941
Igen, sokan vannak, végülis magamat is ide számithatom :-) Az ismerőseimet figyelve itt már senki nem vásárol fel semmit, egyszerűen túl drágák az ingatlanok a sokkal jobb adottságú városokhoz képest. Már csak az vesz, akinek muszáj, mert laknia kell valahol.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók