Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ngergo1985 2024. 04. 10. 09:24
Előzmény: #219573  N0MAD
#219580
Lehet hogy igazad van, én nem állítom azt,hogy az én számolásom vagy gondolatmenetem jó, csak ha tegyük fel neked van igazad, akkor az is sokat mondó, hogy még a felső 10% is ennyi tranzakcióra képes ma az ingatlanpiacon.De én nem gondolom azt, hogy csak a felső 10% képes ma ingatlan vásárlásra. Ha a csatolmány adataiból azt feltételezzük viszont, hogy 2020-hoz képest a 1. tized legalsó jövedelmi értéke valahová (3 év inflációval növelve) 12M/évre emelkedhetett (ahogy te is írtad), a 2. tizedé  9,5M-ra, a 3. tizedé 7,5M ft-ra, akkor az átlagos megélhetési költségeket figyelembe véve (havi rezsi, élelmiszer, utazás, stb), még a 9,5-7,5milliós éves bevételből is kigazdálkodható akkor megtakarítás, amiből pár év alatt egy megyeszékhelyű, vagy nagyobb vidéki városi ingatlan önereje mai árakon is összegyűjthető. a 4. decilis 6,0M ftos sávja már azt gondolom az a határ ma, amiből jelentős megtakarítás nem elérhető éves szinten, hiszen a 3. decilishez nézve évente 1.5Mft a megtarítási képesség különbsége hasonló életszinvonalon. Ha így nézzük, akkor meg a 2. és a 3. tized tagjai is belátható időn belül ingatlanhoz tudnak jutni. Lehet hogy az éves 100-120 ezres tranzakciószám 20-30%-át adják csak, de a képesség ott még megvan szerintem egy ingatlan vásárlásra. Én így látom az általad csatol táblázat számai alapján.
berlini
berlini 2024. 04. 10. 09:10
Előzmény: #219576  Ecnedam
#219579
...és hány olyan falu van az Alföldön, ahol a házak fele már üres és a többiben is nyugdijasok laknak
berlini
berlini 2024. 04. 10. 09:09
Előzmény: #219575  N0MAD
#219578
ez igaz, de az általam becsült 130 ezer az ingatlanpiacon aktiv család többszöröse annak, ami ahhoz kell hogy a tavalyi 100 ezer alatti tranzakciószám jelentősen megemelkedjen.
Érzésem eszerint már az is ármozgató lesz, ha a 100 ezer alól felmegy idén 120- 130 ezerre.
Az árak és a tranzakciószámok közötti összefüggés persze hogy nem direkt.
2010-ben a tranzakciószám növekedés kényszereladásokat jelzett és csökkenő árakat hozott vevők hiányában
Most viszont szerintem a tranzakciószám növekedés a keresett lokációkban áremelkedést vált majd ki, mert az eladók tavaly bizonyitották, hogy csökkenő jövedelmi viszonyok mellett is kitartóak. Mitől ijednének meg az idén? Miért engednének az árból ha tavaly nem voltak erre hajlandóak?
N0MAD 2024. 04. 10. 09:01
Előzmény: #219576  Ecnedam
#219577
Csak arra reagáltam hogy a statisztikai százezres ingatlanügylet az szárnyaló piacot jelent.
Szerintem meg sima statisztika ha a termeszetes üresedést nézzük, mégha van is amikor az örökösök kivárnak (mert felfelé várják az árakat) meg van hogy nem. 
De persze tévedhetek.
Ecnedam
Ecnedam 2024. 04. 10. 08:57
Előzmény: #219575  N0MAD
#219576
"Durván tízmilliós lakosság, évi 130e körüli halálozás, valahol százezer alatti ingatlan üresedhet meg évente."
És a kisebb, eldugott falvakban kihaló özvegyek, akik után valószínűleg senki nem költözik majd és pár millió forintért odaadnák az örökösök a mama/papa házát, csak vigye el valaki. Ez is benne van a statisztikában. Az sem mindegy hol üresednek meg az ingatlanok
N0MAD 2024. 04. 10. 08:52
Előzmény: #219558  berlini
#219575
“ egy évben 130 ezer háztartás keresi a mai élethelyzetének és vagyoni lehetőségeinek legjobban megfelelő ingatlant”
Azért egy szempontot még javasolnék. Durván tízmilliós lakosság, évi 130e körüli halálozás, valahol százezer alatti ingatlan üresedhet meg évente. És ennek semmi köze ahhoz merre mennek az árak. A tranzakciószám nem szigorúan az árszinvonal mutatója, bár nyilván van összefüggés.
Ecnedam
Ecnedam 2024. 04. 10. 08:49
#219574
"Jelenleg senki a médiában le nem merné írni az ingatlanár csökkenést mint teória mert mindenki kiröhögné, amiből egyértelmű, hogy a többség mit is gondol valójában."
Erre ez jut eszembe: NYT once said airplanes would take 10 million years to develop - Big Think  -  Volt amikor az volt az álláspont, hogy az ember belátható időn belül nem fog repülni. Hamar megérkezett rá a cáfolat. Azért mert még valamire nem volt példa nem zárja ki, hogy megtörténhet. 
N0MAD 2024. 04. 10. 08:41
Előzmény: #219569  ngergo1985
#219573
Azért jelezném hogy egymillió családdal számolsz és a KERESŐK 25%ával, nem pedig a családok 25%ával.Itt lehet a matekban a hiba. Mert egyik esetben beleszámoltad a nyugdíjasokat, az egykeresős családokat, munkanélkülieket, stb stb, a másik esetben meg nem. 
És a 25% mégis a családokra terjesztetted ki.Nézd meg a jövedelmi deciliseket (ok, amíg van mert áttértek ügyesen az ötödökre)
https://statisztika.mnb.hu/sw/static/file/A_haztartasok_penzugyi_adatai_2023_HUN.pdf
2020, a felső tized netto jövedelem alja CSALÁDONKÉNT nyolc és fél milla évente. Szorozd fel mai értékre.  Legyen havi egy erős milla havinta családonként. A felső 10%alja. 
A telexes szerint is brutto milla felett keres 7%a a keresőknek. Az 665e netto.
Nem mondom hogy nem lehet ellenni családi millából, de mint felső 10%? Az azért nem túl fényes. És nem lakás-sorozatvásárló szint. Inkább a gyerekeknek meglesz a sajátrész szint. A felső 10%, mégegyszer.
Ecnedam
Ecnedam 2024. 04. 10. 08:32
Előzmény: #219551  Xis24
#219572
"Spanyolrszág már nem menő. Az új vándorlási útvonal észak felé van. Ki akarna egy jövőbeli sivatagban ingatlant venni?"
Akkor irány Hollandia, a modern Atlantisz várományosa! 
tihamer
tihamer 2024. 04. 10. 08:31
Előzmény: #219570  Ishar
#219571
Nem mindenki.
Én pl nem "fröccsögtem", hanem elemeztem, komolyan vettem.
Ishar
Ishar 2024. 04. 10. 08:21
Előzmény: #219552  Törölt felhasználó
#219570
"Jelenleg senki a médiában le nem merné írni az ingatlanár csökkenést mint teória mert mindenki kiröhögné, amiből egyértelmű, hogy a többség mit is gondol valójában." --- Amikor Zsiday több, mint 10 évvel ezelőtt bemondta az ingatlanár emelkedést, akkor mindenki teli szájjal röhögött és fröcsögött, hogy ez az ember megbolondult.
ngergo1985 2024. 04. 10. 08:19
Előzmény: #219566  N0MAD
#219569
Miért mindig abból indulunk ki, hogy csak a munkajövedelemből lehet átlag feletti vagyonnal rendelkezni?Én nem azt mondtam hogy a ma dolgozók fele nyertes, hanem azt hogy a felső max kb 3 millió élhet a mai magyar átlag szinvonal felett. Ez kb 700e-1M család lehet. Azt nagyjából tudjuk elvileg (ha hiszünk a statisztikának), hogy a társadalom fele kb mennyit keres (nettó 340eft), azt is tudjuk mennyi az átlag(kb nettó 427eft), azt is nagyjából tudjuk a NAV adatain alapuló elemzésből, hogy  2022-ben a keresők 25%-a kereste meg az átlagot vagy az ennél nagyobb jövedelmet itthon.( https://telex.hu/gazdasag/2023/12/27/atlagber-atlagfizetes-jovedelem-eloszlas ). Az más kérdés, hogy a mai árszinvonalon ezek a jövedelmek mire képesek. Magamból kiindulva tudom azt, hogy pl egy 60m2-es lakást mennyi fenntartani, mennyi a kaja, mennyi az egyéb költsék. Oké, gyerek még nincs, de két átlagjövedelemből (kb nettó 650 ezer ft) azért nehogy már ne lehessen egy átlag szinvonalon megélni, úgy, hogy a hó végén ne maradjon egy forint sem. De biztosan vannak olyan egyéb háztartások, akik átlagjövedelem mellett is jobban élnek mint az átlag, mert mondjuk 5-10-15 éve örököltek a szülőktől/nagyszülőktől 1-2 ingatlant/földterületet, amit eladtak, és abból tudtak mondjuk egy 2. netán egy 3. ingatlant venni, vagy elköltötték új autóra, stb. Itt is biztosan vannak ebben a topicban olyanok, akik családi segítséggel/örökséggel indították meg az életüket, alapot adva egy átlag feletti életszinvonal kialakításában. 
slash 2024. 04. 10. 06:34
Előzmény: #219558  berlini
#219568
Nem igazán. Te még 2022ben élsz,  a szárnyalásban. Most megcsuklott a nyertes réteg is. Beszélgetek vezetőkkel, jól kereső fiatalokkal stb. Itt kecót most jó ideig nem vesz senki. ( Én se) Az van ami van , kaját , benzint, rezsit, limlomot veszünk. Szintet tartunk.  Ez most a kihívás. 
N0MAD 2024. 04. 10. 04:55
Előzmény: #219553  berlini
#219567
“ Amig az EU tagjai vagyunk nem lesz államcsőd”
Megkönnyebbülten felsóhajt görögország és izland. Ha tudták volna…..
N0MAD 2024. 04. 10. 04:53
Előzmény: #219556  ngergo1985
#219566
“ Ez van itthon is,van egy 2-3 milliós felső réteg”
Van vagy 4-4,5 milla aki dolgozik,, a bő fele nyertes lenne?
Miközben a felső 10% alja kb két átlagbéres keresö?
Hmmmm. 
Törölt felhasználó 2024. 04. 10. 00:31
#219565
tessék tények, számok, kézzel fogható már bekövetkezett események közlése, hivatalos források alapján: 
https://piacesprofit.hu/cikkek/gazdasag/magyarorszag-a-technikai-allamcsod-fele-tart-megszoritasok-johetnek.html
Törölt felhasználó 2024. 04. 10. 00:09
Előzmény: #219560  Xis24
#219564
attól, hogy írtak egy cikket ami a trendi zöld narratívába is illik és rettentően kényelmes távlatban helyezkedik el, hát nemtudom... nem ülnék fel a szavukra egy percig sem... de ezt döntse el mindenki maga... Látod berlini meg földrengést ígérget már egy ideje és panel romokat vizionál... hát nemtudom... elég nagy képzeleterő kell ezekhez... 
A magam nevében nyilatkozok csak és annyit elmondhatok, hogy én személy szerint kizárólag az ellenőrízhető és narratíva mentes számoknak és a tényeknek hiszek, a többi kétes spekulációt meghagyom a fórum bikáinak akik minden sarkon földrengést, szilikon melleket, milfeket, parizel panelt, nyakló nélküli pénzcsapokat és rakétát vizionálnak.
Xis24 2024. 04. 09. 23:43
Előzmény: #219562  Xis24
#219563
A tőke úgyis szereti a leolcsósított helyeket. 😃
Xis24 2024. 04. 09. 23:42
Előzmény: #219561  Xis24
#219562
De nagyon úgy néz ki, hogy elég nagy lesz ott a tumultus. Lehet inkább dél amerika lesz a befutó? Ott talán jóval több hely van. 😃
Xis24 2024. 04. 09. 23:33
Előzmény: #219560  Xis24
#219561
Úgy kb az északi tenger körül fognak tömörülni a nyaralók 😃 Elég sok műsorban szóba kerül ez.. nem április 1-én.

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek