Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
ehe
ehe 2023. 11. 14. 15:02
Előzmény: #209718  Ecnedam
#209720
És akkor az egyedülálló multis srácnak kell cölibátust fogadni?
Továbbra se értem, eskü.
Pistike12 2023. 11. 14. 15:00
Előzmény: #209714  Placi82
#209719
Egy atlagos a torvenyi minimumoknak megfelelo hazrol van szo, egy kicsit jobb, mint az ertekesitesre epitett . Ez az ar egy betonfodemes padlofuteses gazcirkos atlagos nyilaszaros hazra vonatkozik egyszeru formakkal kilogo betonok nelkul. 
Termeszetesen 600-700e ftot is el lehet kolteni. De ekkora arbol mar internorm ablakaid vannak hormannal vegyitve 20-25cmes homlokzat es aljzatszigetelessel, modern hoszivattyuval szobankenti vezerlessel, de talan meg egy hocserelos szellozteto is belefer es kb 10-12e ftos burkolattal.
De egy korrekt haz nettoban mar megvan kozepszeru belsovel 450-460e nettobol. Bizony mar estek az arak. Beton, vas, tegla is. CSAK az epulet kivitelezese. A tobbi horror plusz afa meg termeszetesen.  
Lassan nekem meghozza a nyuszi meg nyuszi előtt :) 
Pl itt egy kivitelezo Gymsben. Fix arakkal. A sablon arai egy korrekt atlagos hazra emeszthetoek. Az egyedi tervezesu az mar 600+
Egy egyszeru de jo 100nmes emelt szintu futeskeszen 44m netto. Az ugy 52m kulcsrakeszen. 
https://szimetrik.hu/haz/100-m2-haz-3-haloszoba-nappali/
Ecnedam
Ecnedam 2023. 11. 14. 14:50
Előzmény: #209708  ehe
#209718
""- Több lakáskiadó ismerősöm is ódzkodik a kisgyerekes bérlőktől, mert az úristen is kevés hogy kitedd őket ha úgy alakulna a dolog..." - ezt nem tudom értelmezni, cölibátust kell a bérbeadó előtt fogadni?"
Nem, ez pontosan olyan, mint amikor a nőktől megkérdezik az állásinterjún, hogy akar-e gyereket, ha igen mennyit és mikor. Mint a pályakezdő velem együtt végzett csoporttársaimtól megkérdezték. Valahogy minket pasikat nem faggattak ilyenről. Ha van egy egyedülálló multis dolgozó srác és egy kisgyerekes fiatal anyuka elválva, te melyik bérlőt választod kettejük közül ha más befolyásoló tényező nincs?
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 14. 14:44
Előzmény: #209715  Freszelés
#209717
Ha ezeket a bérlakásokat piaci áron kapnák akkor valóban. Bizonyos régiókban elmebeteg árak vannak.
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 14. 14:42
Előzmény: #209715  Freszelés
#209716
Akkor mégegyszer mert azt hiszem elbeszéltünk egymás mellett..
Nem célszerű teljesen eladosítani magukat, ha a törlesztőnek mondju negyede- ötödéért tud bérelni, akkor amellett tud félretenni így egyáltalán nem értem miért vinné el a kaszínió a pénzt ? 
Freszelés 2023. 11. 14. 14:27
Előzmény: #209709  EURHUF_goes_to_haven
#209715
Csak az a baj, hogy ha el is vesztik mindenüket a kaszinózók, én akkor sem járok jól.
Egyrészt a hatalom örömmel megmenti majd ezeket a felelőtlenségeket mások (az én) kontómra.
Másrészt, ha el is bukja mindenét, utána lehet segélyezni őt, támogatni a talpraállását, felzárkóztató programot/ingyen könyvet/támogatást adni a rászoruló gyerekének (esetleg intézetet, később mindenféle pszichés bajuk lesz, lehet telenyomni ingyen (más által, általam fizetett) gyógyszerrel, stb stb.. oké hogy ő nagyon pórul járt ebben az esetben, de össztársadalmilag megint csak nem előnyös ha sokan csúsznak le a társadalmi ranglétrán és (önző g3c1 vagyok) én megint csak valahol rosszul jártam.
Placi82 2023. 11. 14. 14:20
Előzmény: #209694  Dango
#209714
Az lehetelen. Vág epitoanyagkereskedo cégnél dolgozol, és megoldod okosba. Amúgy meg ezek az árak, meg amit. Pistike is írt, az egyszerűen, nem értelmezhető műszaki dokumentáció, és műszaki felszereltség nélkül. Milyen a fűtés, futó hűtő klíma van benn vagy mennyezet padló fűtés, milyen márka, milyen típus. Egyik esetén csináljátok e-gerendasan is másik esetben meg 24 cm födém kell. Milyen kerítés, milyen gépészet, milyen csempe, burkolat és szaniter, 7e ft/m2 vagy 20 e Ft /m2. Milyen szigetelés, milyen villamosság, elmu csatlakozás, csatorna, víz Benne van e földmunka, terprendezws,  kert rendezés. Etc.... Sok száz apró dolog. Egy normál, jó minőségű ház 650-700e Ft. És akkor jönnek a bútorok, sütők, konyha, lámpa. Lehet a 400e ft/m2. De számomra az olyan mint a húsvéti nyuszi a gyerekeimenek hisznek benne, csak még nem találkoztak vele:)) 
FR73 2023. 11. 14. 14:12
Előzmény: #209711  Pistike12
#209713
A cikk lényege az ősi thatcheri mondás, miszerint a kommunistákkal az a baj, hogy sosem elég nekik a mások pénze.
Pistike12 2023. 11. 14. 14:09
Előzmény: #209702  N0MAD
#209712
Varom a cafolatot... 
Pistike12 2023. 11. 14. 14:08
Előzmény: #209703  Ecnedam
#209711
En is a nagyon durva tulajdon elleni propagandat olvastam belole. Telis tele magyarazatok nelkul. A kedvencem Drezda Berlin stbben sok a berhaz. Komolyan? Mert szarra bombáztak a vhban, nem maradt semmi es nem maganemberkent lettek ujjaepitve. Az sem zavarja a költőt, hogy a berlakasok jo resze alapokon szovetkezeteken keresztul mukodik, es a tulajdonosok sokszor a berlok is.
Ezutan mi jon? Car shareing... Utana nomegosztas is:) 
Ha annyira nem akarnak a nemetek sajat tulajdont akkor miert van adasvetel a piacon? Mi zuhant akkor? Mitol estek az arak? Egy teljes agyrem. Ugyesen bele is raktak, hogy a bejegyzés szerzoje szerint:) 
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 14. 14:07
Előzmény: #209708  ehe
#209710
Facebook marketen is sok ilyet látni, hogy kisállat nem hozható, de ha megtudják, hogy gyerek is van, akkor tartanak a nagyobb amortizációtól és emiatt inkább más indokkal elutasítják. Ha már kivetted, és megfogan onnantól kirakni jogilag szerintem kb lehetetlen.
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 14. 14:05
Előzmény: #209707  Freszelés
#209709
És abba is érdemes lett volna belegondolni, hogy mivel jár jobban egy huszas éveiben járó fiatal pár, ha 30-50-80 Milliós hitelt vesz fel a nyakába, ezzel is tovább stresszelve az amúgy is elég terhelt életét (sokan még csak a gyermek születése miatti anyagi kiesést sem kalkulálták bele!!) vagy pedig egy olcsó bérlakás program ami igaz, hogy nem lesz a fiatalé, de töredéke is mint anyagi megterhelés, amellett lett volna ideje utazni, tanulni nem lett volna akkora stresszben stb stb... Szerintem aki most biztos szakma nélkül belevég év lehívja a 85M et az kb annyi mintha kaszinóra tenné a pirosra... És ismételtem mondom, szerintem nem a nagy hozzáadott értékű dolgzók fogják javarészt felvenni.
ehe
ehe 2023. 11. 14. 14:03
Előzmény: #209703  Ecnedam
#209708
"- Több lakáskiadó ismerősöm is ódzkodik a kisgyerekes bérlőktől, mert az úristen is kevés hogy kitedd őket ha úgy alakulna a dolog..." - ezt nem tudom értelmezni, cölibátust kell a bérbeadó előtt fogadni?
Freszelés 2023. 11. 14. 14:00
Előzmény: #209703  Ecnedam
#209707
"- Több lakáskiadó ismerősöm is ódzkodik a kisgyerekes bérlőktől, mert az úristen is kevés hogy kitedd őket ha úgy alakulna a dolog..."
és oda jutottunk, hogy úgy megvédték ezeket a mindenféle csoportokat, hogy a sok védelem miatt még nagyobbat szívnak. Védett kor/faj/nem/fogyatékosság/mittudomén: nem lehet kirúgni terhes nőt, stb stb... a sok védelemmel oda jutottak/tunk hogy inkább fel sem veszem dolgozni (még akkor sem ha kicsit olcsóbb), nem adom ki a lakást sem, mert kirakhatatlan, stb... túl sok kockázatot rejt ez a sok védelem magában, erősen kontraproduktív lett. Szép munka, jogalkotók!
Ecnedam
Ecnedam 2023. 11. 14. 13:59
Előzmény: #209704  EURHUF_goes_to_haven
#209706
Egyetértek, ha nincs fizetőképes kereslet akkor nincs is rá szükség. A cégek amik ilyen terméket gyártanak csődbe szoktak menni, pont az ingatlanpiac és ingatlanfejlesztők legyenek kivételek? 
Számomra sem okoz gondot a bérlés, a hitel sem illetve fel tudom fogni, hogy ez nem jog és öröklés kérdése (hiszen élnek a felmenőim hála istennek) hanem kemény munka árán szerzett diplomák, piacon hirdetett (igény alapú) állásokon piaci alapon megmérettetett, saját magamnak kikapart gesztenye. Én azt gondolom, hogy ha valaki ezeket a köröket lefutja, bevállalja az ezzel járó lemondásokat, többlet terhelést akkor nem kell elvitatni tőle azt a többlet jövedelmet amit aztán arra költ amire jónak látja. 
Én például nem izgulok, hogy mi lesz ha bezár a gyár amiben dolgozom. Majd megyek máshová dolgozni, mert tudom mit érek a piacon. +/- 50-60 ezer ft a fizetésemben, vagy +/- 30-50-80 km napi ingázás meg belefér, de nem a markom fogom tartani, hogy márpedig nekem jár. Nem jár semmi alanyi jogon, sem lakás, sem asszony, sem munkahely, sem boldogság... 
A végszóval is egyetértek, szerintem ők amit műveltek, hogy a házra  (és a meg nem született gyerekből megmaradt) szánt pénzt elutazza, elszórakozza, elkultúrázza a szülőképes felnőtt generáció nekem nem fáj, végülis csak a komplett országuk, népük jövőjét áldozzák be a jobb lét oltárán.
Végülis mindig azé a föld aki dolgozik. Na meg azé aki szaporodik. 
Ha én is úgy gondolkoznék, hogy nem kell gyerek, nem is akarok akkor valóban nincs szükségem saját lakásra hiszen kire hagynám, az államra? De ez is valamit valamiért kérdés, nekem nem ér annyit a szabadság, hogy ezen az oltáron feláldozzam a családomat. Kinek mi.
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 14. 13:58
Előzmény: #209704  EURHUF_goes_to_haven
#209705
Illetve hozzá tenném, hogy itt befektetésnek ingatlant venni elég rizikós, a megtérülés sokkal hosszabb mint otthon, sokkal több joga van a bérlőnek így befektetésre elsősorban nem itt keresnék, természetesen saját célre lehet mérlegelni, de az meg nagyon lokáció függő, mert lehet kapn 100 000€ ért is meg 1-2 Millióért is, és ott már nagyon meg kell gondolni, hogy kell e az a flexibilitás.
Ha mi is kiütjük a hitelt, lehet hogy veszünk itt valami olcsóbb lakást, kis speka célzattal, de messze nem azért hogy az rövid távon bevételt hozzon, inkább ha ki kell adni azt  a pénzt akkor az ember a sajátjét fizesse. (mindenki utána tud számolni, látja a kamatokat, látja a hirdetéseket, hogy neki e megéri e vagy nem)
EURHUF_goes_to_haven 2023. 11. 14. 13:45
Előzmény: #209703  Ecnedam
#209704
Én ezt továbbra se értem.
A cikk olyan szinten torzítja a valóságot, hogy átmegy komédiába.
Én is hallom és olvasom német o. ban hogy bérlakások kellenek.
De ha erre nem lesz fizetőképes kereslet akkor minek is ?
Mármint abban az esetben, ha 2 tisztességesen dolgozó, de minimálbért kereső nem tud megengedni magának egy piaci lakást, azt miért is kellene támogatni ?
Ne legyeünk naívak, ezt pontosan azoknak a németországba csábításról szól akik nagy hozzáadott értékű munkát végeznek. 
Sok nagy gyártóüzem bezár itt, és elsősorban a presztízs tervezést hagyják meg. El lehet ezon gondolkodni , hogy ott milyen keresetű emberek dolgoznak, és azoknak milyen igényeik vannak.
Én simán kifizetem az albérletet, közepes áron (piaci áron) a fizetésem 25% a és a feleségem is keres még hozzá. Van ingatlanom magyar o. on amit részben örököltem. Egyiket se tartom "jog"nak , az öröklés előnnyel indított az életben, de a baráti környezetmben is sokakat indítanak így. 
Vajon önző e az, hogy a ház/lakás árát nem örökli a gyerek, hanem abból bejárja a világot a szülő ??
Ecnedam
Ecnedam 2023. 11. 14. 13:26
Előzmény: #209700  Pistike12
#209703
Pont most akartam bemásolni a cikket. Nekem ez egy kicsit olyan, mintha a szerző betépve a nyaralás 3. napja után egy tengerparti hotel svédasztalos reggelije közben találna rá a bölcsek kövére.
Képzeljük csak el a magyar piacon ezt a szituációt: 
- Sokszoros albérlői igény hatása a bérleti díjakra (és ezen keresztül a lakásárakra)
- A lakás kiadás egy szolgáltatás lenne - amit alapvetően nem vitatok - de képzeljük csak el, hogy a tulaj időpontot kér a tisztasági festésre, hiszen az amortizációból fakadó állag/jelleg megóvás is része a szolgáltatásnak, természetesen kizárva, hogy ez beépüljön a bérleti díjba bármilyen módon, hiszen ez erkölcstelen és amúgyis megvet érte a nép
- Több lakáskiadó ismerősöm is ódzkodik a kisgyerekes bérlőktől, mert az úristen is kevés hogy kitedd őket ha úgy alakulna a dolog...
- A lakáskiadás alapvetően nem a máltai szeretetszolgálat társadalmi méreteket öltéséről szól, hanem kereslet-kínálat szabályain alapuló gazdasági kapcsolatról. Ha úgy tetszik, lehet lakni apával, anyával is a kisszobában, miért is lenne "jog" a lakhatás? Nem köteles nekem kiadni senki a lakását mert ÉN szeretnék ott, nála lakni. :)
A dédszüleim idejében 3 generáció lakott egy házban. Nem mondom, hogy az jobb volt és messze nem vágyom rá, hogy visszatérjen ez a világ. Annak, hogy külön élhetek tőlük saját ingatlanban annak igenis ára van, de senki nem tart pisztolyt a fejemhez, hogy vegyem fel a hitelt, CSÓK vagy piacit stb. Annak minden kockázatát is ÉN vállalom, ha elviszi a bank a házat mert a piac bezuhan és pótfedezetet nem tudok biztosítani is ÉN írom alá, hogy vállalom a kockázatot.  
Továbbá: az öngyilkosok lesznek a fiatalok kérdésköréhez... Véleményem szerint sosem élt jobban a társadalom, mindenki eldöntheti mit kezd a pénzével, vehet rajta cigit, millió féle csokoládé - sajt - sonka stb terméket, szolgáltatást, szórakozást (ami szintén szinte néhány ezer forinttól bárki számára elérhető), sorolhatnám. Az nem társadalmi jog, hogy 20 éves koromra legyen 2 saját lakásom, persze menő helyen a belvárosban a munkahelyem mellett, 2 garázsom abban 2 új autóval, családi és persze a szórakozós 2 személyes randirajárós. Kissé propaganda szagú nekem ez a cikk, innen már csak pár lépés a "vesszen a magántulajdon hiszen úgy is mi vagyunk többen" ideológia.
N0MAD 2023. 11. 14. 13:21
Előzmény: #209700  Pistike12
#209702
én állat meg észérvekkel próbálkoztam....
tényleg barom vagyok. Perceket b@sztam el az életemből....
Pistike12 2023. 11. 14. 13:10
Előzmény: #209700  Pistike12
#209701
Kozben a valosag kb az, hogy a nem lakastulajdonosok jo resze bevandorlo also osztalybeli melos, akinek nincs loveja.
Ezt romantikus PC formaban eloadni... 
Gondolom Zentai Urnak van itthon ingatlana:) csak hogy teljesen hipokrita legyen:) 
https://www.comparethemarket.com.au/home-loans/features/home-ownership-report/
Kozben az EU medianja alapjan 78%a a lakosoknak sajat tulajdonban el... 

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek