Topiknyitó: Hathor 2014. 04. 09. 17:46

Lakás/Ingatlan árak topik  

2014. április 9., szerda 15:07 Napi.hu

Lakásárrobbanást vár Magyarországon a guru.



Aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd - véli Zsiday Viktor.



Mind a kereslet, mind a kínálat oldaláról nagyon megalapozottnak tűnik egy többéves, komoly emelkedő trend, legalább 50 százalékos áremelkedéssel - állítja Zsiday Viktor az Mfor.hu-n megjelent írásában. (Amint arról beszámoltunk, egyes lakástípusok esetében már érzékelhető némi drágulás.)



Az ismert befektető szerint a következő tényezők indokolják az áremelkedést az ország központi régiójában és néhány nagyvárosban:



soha nem építettek ilyne kevést Magyarországon, mint mostanában,

bár az ország népessége csökken, a nagyvárosokba, ezen belül is különösen Budapestre továbbra is pozitív a migráció,

elindult a reálbérek növekedése, és várhatóan ez a következő években is így marad,

szinte soha nem volt még ilyen olcsó a forinthitel, mint most, több nagyobb bank is 6 százalék alatti szinten kínálja a jelzáloghiteleket,

az alacsony betéti kamatok miatt kényszerűségből a megtakarítók is az ingatlanpiac felé fordulhatnak.



Zsiday ugyanakkor megjegyzi: az újonnan érkező keresletnek először ki kell pucolnia a bedőlt hitelből visszamaradt lakásokat, az évek óta eladni kívánt ingatlanokat, stb. Ez a folyamat jó pár hónapig eltarthat, de utána hirtelen nem lesz kínálat, és a folyamatosan jelentkező kereslet hatására az árak egyszercsak fel fognak robbanni - véli a befektető. Úgy látja: aki akar, annak még van egy éve lakást venni, de később valószínűleg a mostani áraknál csak jóval drágábban tud majd.



link
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
kkv14 2023. 10. 03. 12:48
Előzmény: #205993  Törölt felhasználó
#206000
Éppen te írtál világvégéről , 1200 EUR/HUF-ról...
FR73 2023. 10. 03. 12:28
Előzmény: #205993  Törölt felhasználó
#205999
A tévedés joga természetesen fennáll, és a piac szempontjából mindegy is, mit írunk ide, mert ami történni fog, arra itt nekünk nincs ráhatásunk.
Egy eszköz megszerzése, tartása, vagy eladása melletti döntés mindig az adott személy adott élethelyzetétől függ. A lakóingatlan esetében a buy-and-hold megközelítés viszonylag jó találati aránnyal tudott bölcs döntés lenni, ha 15+ éves távlatban visszanéz az ember (bármilyen 15+ évet is választunk, nem kell mostantól visszanézni). És ehhez még profinak sem kellett lenni, csak konzekvensnek, azért olyan elszomorító külső szemlélőként látni.
Eszembe jut a Kiszámoló Miklós, a hazai ingatlanárak antiszakértője, aki egy nagyon okos okos befektető, mégis úgymond végigsortolta a magyar lakóingatlanok valaha volt és talán valaha lesz legnagyobb bikapiacát, és képes volt szinte a csúcson bevásárolni.
Én szeretem a faék egyszerű dolgokat, amikor venni, tartani, eladni döntéseket hozok, és most a portfóliónak erre a részére a tartani döntés lett meghozva. Vannak ebben olyan szempontok is, hogy egy reáleszközt kevésbé lehet elinflálni (akármilyen pénznemben is nézzük), és az is, hogy az ingatlanpiaci emelkedések után a korrekciós szakaszok sokkal enyhébbek, mint a tőzsdén. A tőzsdei befektetésem a tetőponttól nézve érzésem szerint nagyobbat fog zakózni az aljig, mint az ingatlan. De ez csak az én projekcióm, és tévedhetek egészen nagyot is.
norbi040122 2023. 10. 03. 12:09
Előzmény: #205987  dexter
#205998
- Ilyen nincs a cikkben, hogy rendszeresen a nyákára járt volna, és nem tudom elképzelni.(lehet naiv vagyok)
Ha valamit nem akarok eladni, nem adom el.
- Amennyiben alku nélkül megadja a szerződésben kért árat akkor igen.
- "30-40%-al" 17% alku ajánlat érkezet.
"Másnap"- szintén nincs ilyen a cikkben ("A történet egy későbbi pontján egy 89,9 milliós ajánlat is érkezett.")
- "hiszen a család szerint (!) édesanyjuk „a szerződés aláírásakor nem volt cselekvőképességének birtokában"
Nekem ebből az jön le, hogy erről orvosi szakvélemény nincs.
De ha van is, akkor se értem, hogy a férj hogy hagyhatta őt ott egyedül?
Miért nem kértek az elején segítséget az értékesítésben?
"tisztességes ingatlanos."
Ilyen nincs :D
Találkoztam már képzeld, még beszéltem is velük, de ne csináljunk úgy mintha 70+ évesen hülye, digitális analfabéta lenne az ember 2023-ban. Aztán nem kizárt, hogy túl sokra tartom a mai öregeket, de a saját tapasztalom ez. 
lacikonyha 2023. 10. 03. 12:08
Előzmény: #205996  Törölt felhasználó
#205997

a régi Pesten sok korzó volt, saját résztvevői körrel és elnevezéssel
pl politikus korzó, vagy cseléd korzó,stb
tudod e te mint tranzakzakciószám observer, makroökönomus és lélekturkász gyógyító doktor, hogy hol volt a majomsarok, és miért hívták így?
annyit segítek hogy az egyik irodalmi kávéház előtti járda volt, a kávéház tulajdonos pedig jeles virilista volt, ma pedig bankfiók van ott a kávéház helyén
amúgy évente milliós tömeg fizet a világ különböző részéről érkezve azért hogy ott vagy a túloldalon sétálgasson
használgatod a guglit
plusz pontot kapsz, ha azt is megfejted hogy melyik arisztokrata általi megrendelésre melyik építőművész mely olaszországi palotát lemásolva készitette el azt az épületet ami jól szemrevételezhető a majomsarokról
Törölt felhasználó 2023. 10. 03. 11:46
Előzmény: #205995  lacikonyha
#205996
amire gonolni érdemes, az a friss levegő és hosszú séták, de nem a nagykörút flaszterén hanem a zöldben.
lacikonyha 2023. 10. 03. 11:42
Előzmény: #205993  Törölt felhasználó
#205995

köszönöm az ingyenes diagnózist doktor úr
de nem homályosítanál fe mint tranzakciószámvizsgáló főobserver, hogy mi minderre érdemes gondolni a legfrissebb számok alapján nekem mint tévelygőnek?
Törölt felhasználó 2023. 10. 03. 11:32
Előzmény: #205982  mr_bob
#205993
fr73, pistike és lacikonyha is  beragadt mentálisan a mániába, ez kb olyan mintha alzheimeres beteget megpróbálni meggyógyítani szavakkal, miközben csak ápolni lehet. Ez a tagadás fázis és ilyenkor mindenbe is belelátják az emelkedést, még a negatív dolgokba is, szemezgetnek stb... ugyanaz mint a világvégések a másik trendben. A lehető legnagyobb kincs amit egy befektető elsajátíthat az az adaptáció.
https://szendreiadam.hu/wp-content/uploads/2021/06/c-users-adam-appdata-local-microsoft-windows-inet-1.jpeg
lacikonyha 2023. 10. 03. 11:30
Előzmény: #205987  dexter
#205992

tévedni emberi dolog
pl abban is, hogy amíg orbán van hatalmon nem jön eus pénz
az öregeket meg ugyan úgy felügyelni illik mint a gyerekeket
macisajt 2023. 10. 03. 11:29
Előzmény: #205990  macisajt
#205991
Miért tartják itthon ilyen sokan párnacihában a pénzüket?
Törölt felhasználó 2023. 10. 03. 11:24
Előzmény: #205984  mr_bob
#205989
rendesen unatkozhatnak már a ingatlanpiaci újságírok, ha kínukban már ilyeneket találnak ki...
amúgy meg lehetne sokkal olcsóbb is csak egy olyan terméket kell találni ami többet ment fel mint a kenyér... teljesen rottyon lehetnek a szerkesztőségben.
FR73 2023. 10. 03. 11:24
Előzmény: #205984  mr_bob
#205988
Kb ugyanazt a következtetést vonta le, mint én, soft landing következik.
"Mit jelent ez egy lakásvásárlást tervező számára? Azt, hogy a hazai ingatlanpiacon jelenleg nem beszélhetünk már általános túlárazottságról, emiatt drasztikus mértékű, általános nominális árzuhanásra sem lehet számítani, de néhány százalékos árcsökkenés bizonyos szegmensekben természetesen elképzelhető lehet. Ebben a helyzetben a vevőknek leginkább a hitelkamatok változására célszerű figyelniük, mert egy érdemleges kamatcsökkenés kihasználása a jelenlegi ingatlanárak mellett már akár jó belépési pontot is jelenthet."
dexter 2023. 10. 03. 11:20
Előzmény: #205975  norbi040122
#205987

Ezek szerint szerinted az teljesen rendben van, hogy:
- egy ingatlanos rendszeresen at öregek nyakára járt annak ellenére, hogy az ingatlant nem akarják eladni, majd ki tudja hanyadik nyomásra a két szenilis emberrel aláirat egy számukra teljesen előnytelen szerződést?
- az eladó nem választhatja meg kinek adja el az ingatlant,
- 30-40%-al alacsonyabb ajánlattal másnap lett "hirtelen" egy vevő, majd mikor megjelennek a gyerekek, akkor hirtelen lesz egy magasabb ajánlat,
- nem veszik át a cselekvőképteleségről szóló szakvéleményt.
 
Tehát ilyen manapság egy teljesen tisztességes ingatlanos.
 
Amúgy nem találkoztál még idős emberekkel, hogy ilyen hülyeségeket írsz? Nyilván olyanról sem hallottál még, hogy renszeresen idős emberekt vernek át küldönböző módszerrel, kihasználva azt, hogy már sokszor nem mindig vannak tudatában a cselkedeteiknek. Nincs a családban egy idős ember nálatok, akivel beszélgettél?
FR73 2023. 10. 03. 11:16
Előzmény: #205982  mr_bob
#205986
A 8,5% plafon szinte egészen biztosan lejjebb tolja majd az átlagkamatot is valamennyivel.
Közben a lakossági jövedelem is nő pár százalékkal. A munkaerő piac egyenlőre feszes, nincs munkanélküliség réme.
A JTM figyelembe vételével tehát egy-egy ügylethez több hitelt lehet majd felvenni, mint most.
Ez pedig a teljes piacon is szétoszlik majd valahogy, az első lakás vásárló vételárára is egy támasz, az élethelyzet miatt költözőnél a különbségre is egy támasz.
Freszelés 2023. 10. 03. 11:09
Előzmény: #205977  slash
#205985
Mancika munkája kemény, minden elismerésem, de Mancika munkáját értelmesebb jogszabályokkal, ügykezelésekkel, stbstb erősen lehetne (és kellene is) csökkenteni/kiváltani. Erre próbáltam célozgatni.
mr_bob
mr_bob 2023. 10. 03. 11:06
Előzmény: #205950  FR73
#205984
Freszelés 2023. 10. 03. 11:04
Előzmény: #205973  Pistike12
#205983
Nem csak hogy láttam, hanem dolgoztam is belül (UBS)
mr_bob
mr_bob 2023. 10. 03. 11:01
Előzmény: #205970  FR73
#205982
miből gondolod a soft landinget? a cikk alapján most is hasonló kamatok vannak és nem igazán talál egymásra a kereslet-kínálat. kína, németország, jövőre már usa is vélhetően a negatív növekedés felé halad. utóbbi esetében már maga a jegybank elnök sem soft landinget vár, de mi kis, nyitott gazdaságként megússzuk majd valahogy?

Topik gazda

Hathor
Hathor
4 5 1

aktív fórumozók


friss hírek További hírek