Sokszor foglalkozunk vele, gondoltam legyen egy ilyen topic is.
Szóval EUR/HUF.
308 átütésével szépen feljött már többször 314ig, de úgy fest itt mindig elakad, pedig a következő ellenállás 318 környéke lenne csak, mint történelmi csúcs.
Csütörtökön 1 százalékos decemberi inflációs adatot tehet közzé a KSH - derül ki a Portfolio elemzői felméréséből. A szakértők tehát arra számítanak, hogy tovább gyorsult az infláció a novemberi 0,5%-ról.Korai lenne azonban mindebből arra következtetni,hogy az infláció látványosan gyorsulna Magyarországon. A megugrás ugyanis elsősorban bázishatásnak köszönhető, vagyis hogy az egy évvel korábbi bázisból kiesik az első nagy olajáresés hatása - mondja Magdalena Polan, a Goldman Sachs régiós elemzője.
VG-szakértő: Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója
Öt-hat éve ugyanúgy nem gondoltuk volna, hogy Magyarország mára képes lesz teljesíteni az euró bevezetésének kritériumait, ahogyan azt sem, hogy nem lesz teljesen egyértelmű: a közös pénznek érdemes felváltania a forintot. Az övezet problémái miatt ez a kérdés márpedig ma releváns,
ám mégis úgy vélem, hogy az euró bevezetésével, az önálló pénzpolitika elvesztése ellenére többet nyerne az ország.
Magyarország ténylegesen is teljesíthette az euró bevezetésének majd minden feltételét, ám a kormány egyelőre hallani sem akar a közös pénzről.
Az államháztartási hiány lefaragása bizonyult a legkönnyebben teljesíthető euróbevezetési kritériumnak. Magyarország hivatalosan 2012 óta simán hozza a 3 százalék alatti hiányt, ahogyan az adósság is folyamatosan csökken azóta (bár ez nem kimondott feltétel). Az euróbevezetésnek persze az államháztartás stabilitásán kívül van még három olyan további feltétele, amelyről eddig kevesebb szó esett. Az egyik az infláció, amelyben a három legjobban teljesítő tagország rátáját nem szabad 1,5 százalékpontnál többel meghaladni – ez a tavalyi nulla alatti magyar szinttel valószínűleg meglehetett, hiszen a legjobban teljesítő Litvánia is „csak” mínusz fél százalék körüli átlagos inflációt hozott össze.
Persze ott van még az árfolyam stabilitása, ezt a jogi előírások alapján az ERM II árfolyamrendszerben eltöltött két év jelenti. E szerint a központilag meghatározott árfolyamtól felfelé és lefelé is 15 százalékkal térhet el a deviza. Ezt a feltételt Magyarország már korábban is simán teljesítette (az euró bevezetése, vagyis 1999 óta a leggyengébb és a legerősebb árfolyam között is csak 26 százalék a különbség), de mindez azért nem ennyire egyszerű. Egyrészt: Magyarország hivatalosan nem tagja az ERM II rendszernek – vagyis jogilag nincs teljesítés. Másrészt: az előírások ennél puhábbak, és a megfogalmazásokból egy valamivel szigorúbb, nagyobb árfolyam-stabilitást megkövetelő feltételrendszer is kiolvasható. Csakhogy az elmúlt két évben 8 százalékos sávban mozgott az árfolyam, ami a szigorúbb ítészeknek is megfelelő lehet.
A kormány azonban nem igazán sietteti a bevezetést. Ezt jelzi, hogy nem is lépett be az ország a közös árfolyammechanizmusba, hanem lebegő árfolyamrendszert alkalmaz. Orbán Viktor miniszterelnök utoljára fél éve egy interjúban beszélt arról, hogy megfelelő pénzügypolitika (alacsony hiány, csökkenő adósság, stabil növekedés) esetén a nemzeti valuta erőforrást jelenthet az ország számára, így – mondta – „ha kell, akkor évtizedek” telhetnek el az euró bevezetéséig. Korábban a hivatalos nyilatkozatok is 2020 utáni időpontra tették a csatlakozás esetleg várható időpontját.
EUR/HUF
Sokszor foglalkozunk vele, gondoltam legyen egy ilyen topic is.
Szóval EUR/HUF.
308 átütésével szépen feljött már többször 314ig, de úgy fest itt mindig elakad, pedig a következő ellenállás 318 környéke lenne csak, mint történelmi csúcs.
Real:313 (ma volt 314,7 is)