Topiknyitó: pomperj 2018. 02. 27. 07:28

Financial Forecasts  

 Azsia: mersekelt optimizmus
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
Placi82 2021. 08. 21. 11:00
Előzmény: #48618  szieszta
#48620
:)) 
Placi82 2021. 08. 21. 10:58
#48619
Vix nagy amplitudoju kilengesei akár 1 héten belül mit jeleznek szerinted? Fura mozgása van. 
szieszta 2021. 08. 21. 10:56
Előzmény: #48604  v.tomi
#48618

Még egy utolsó gondolat, ha már nem a bitcoint szapulom most hétvégén.
A megerőltető munka a mezőgazdaságban. Persze még futnak a régi MTZ-k is, de az új gépekben szépen hallani a rádiót, megy a klíma, kényelmes légrugós fotel és  a kezelőrész sem nagyon bonyolult. Persze néha ki kell szállni, a döglesztő melegben, megrakni a vetőgépet, ahol már vagy (1000 kg-os) bigbag van, amit szintén gép mozgat, vagy max 25 kg-os zsák. Aki megengedheti magának, mert több hektárt művel, meg már GPS irányítja  a traktort 2 cm-es pontossággal, de már van ami a szerszámot is vezérli. Közben lehet telefonozni.
Ha nem túl nagy a birtokméret, legyen 100 hektár, és van hozzá egy közepes gépesítés, akkor a gazda 3 hónapot dolgozik. Többi szabad.
Tavasszal a vetéshez előkészíteni a földet : simítani, műtrágyát elszórni, azt bedolgozni, az egy hét. A vetés szintén, vegyszerezés 3 nap, azután már csak nézegetni kell, hátha még egy vegyszerezés kell, de legyen még egy gombaölő is. Jöhet a támogatás igénylés a TV előtt ülve 3 óra , ha nem épp a falugazdász csinálja, levéve a terhet a kimerült gazda válláról.
Eljött Péter Pál napja, ideje a kalászost betakarítani. Gyerünk elő a több tízmilliós kombájnt, de az okosabbja bérbe arattat, így nincs gondja még a karbantartással sem. Aki nagyobb az azért, aki kisebb, meg azért. A 100 hektáros gazdánál 50 hektár kalászos learatása 3 nap. Ezután letárcsáz, 2 nap és újra hátradőlhet. Már csak az 50 hektár kukoricáért izgulhat, de itt már sem javítani, sem rontani nem tud rajta.
A kukoricával nem kell sietni, van egy hónap a betakarításra.
Ezután jön a talán leglassúbb munka, az ősz szántás. Egy 160 lóerős traktorral és egy 4-es ekével napi 10 hektár nem kihívás, így 10 nap alatt kész. Közben a számlára megérkezik a 8 millió forint támogatás, és már csak egy izgalom maradt, mennyiért tudod eladni a terményt. Ha csak 150 euró tonnája a kukoricának és egy jó átlagot elért, akkor 300 euró tiszta nyereséggel lehet hektáronként számolni.
Ha összeadjuk a munkanapokat, még 3 hónap sem jön ki, az adózás előtti eredmény meg 18 millió forint.
A hab a tortán, hogy a kereskedő cégek reklámként akciókat is szerveznek, persze ezt bőségesen megfizették a gazdák. Így egy john deere gép vásárlásakor elviszik őket Amerikába, megmutatni, hogy ott hogyan él a farmer. Dorbézolnak egyet, habzsi-dőzsi, aztán jöhetnek haza panaszkodni, milyen rosszul élünk, mert Amerikában egy családnak jut akár 20 ezer hektár is és azonnal kezdenek böngészni, hogyan tudnák itthon is növelni a birtokméretüket. Fölé licitálva a szomszédnak, aztán panaszkodva, hogy milyen magasak a bérleti díjak.
pomperj
pomperj 2021. 08. 21. 10:47
#48617
1)Olaj esett tovabb. 
Letorte 59.95 szintet, uj aljat csinalt. Innentol kezdve  a bullos ALT 
(tegnapi JOBBoldali chart)   negalva van. 
Marad a ket,  napos charton is szamozast modosito ALT eset.
,
http://keptarhely.eu/view.php?file=20210821v00xy6kao.jpeg
Fundasan az a helyzet, hogy az olaj keszletek csokkennek, de lassabb utemben mint eddig.
Jon az osz, a kereslet olyankor szezonalisan visszaesik.
,
http://keptarhely.eu/view.php?file=20210821v01x9slc3.jpeg
,
2)NG sejtett fordulata feljebbre, tovabbra is ervenyesnek latszik.
A tegnapi chart hoz kepest nincs valtozas, ujra 3.85 szinten zart.
,
http://keptarhely.eu/view.php?file=20210820v01xahvga.jpeg
.
3)A rez arfolyama korrigal, es meg nincs kesz.
A  Commodity DBC Index is lenduletesen esik. A Kinai kereslet varhato csokkenese nyomja a piacot.
,
http://keptarhely.eu/view.php?file=20210821v01xzztms.jpeg
,
4)Egyelore az EURUSD  eseset 1.16 ala kevesbe tartom valoszinunek.
Kiveve, ha  piac elhiszi hogy a FED leall a Bond vasarlassal, es elkezdi diszkontalni azt, hogy EUR kamata marad zero,  es az USD kamata ujra  emelkedni kezd.
,
http://keptarhely.eu/view.php?file=20210821v01xrrn9.jpeg
,
Csakhogy a kamat emelkedese azonnal orrbavagja a tozsdet. Es akkor mit fog csinalni FED?
Placi82 2021. 08. 21. 10:47
#48616
Na a rekaciokbol látom, hogy nem hiába jó ez a topik! Ide azért nem buta gyerekek irkalnak akik csak örököltek a vagyont. Itt széles látókörű, a maguk harcát megharcolo, vállalkozó, vagy "self made man" vannak tobbsegben:). "arvizkar, vadkar, fagykar", látom van itt pár embernek termofoldje:)
Placi82 2021. 08. 21. 10:25
Előzmény: #48604  v.tomi
#48615
A monokulturas alatt, a búza, kukorica, esetleg napraforgó rotaciojat értettem. Pontosan te is tudod, hisz kinyirod a földet ha mindig csak kukoricat vetsz bele. Nem csak a szabály köti.
2. En a natura 2000 es hektáronként 110-120e Ft szikes földre nem fingreszeles. 
3. A hektáronként, a havi 82.000 Ft az nem kevés, amihez annyit kell teljesíteni hogy ne legyünk olyan susuk, hogy csak kukoricat vetünk, néha búzát, és árpát is:), vagy legalább kaszaljuk le a gazt:) 
4. A visszanem térítendő gép és egyéb támogatások brutálisan sztem. 
5.Ha te egy multinál, dolgozva jó diplomával, haza mentél dolgozni az szamomra azt jelenti hogy szép nagy birtokra utaztal haza, hisz jobban kerestél a mez.gazbol a családi gazdasagotokba. 
6. Én sajnos olyan családi gazdaságot hagytam ott, ahol az üzem méret az éhen halashoz sok, de a megélhetéshez kevés lett volna( kb 15 Ha) ! 6 éves koromtol dolgoztam benne és látom a különbséget, mi szenvedés ment az EU előtt és milyen jól élnek napjainkban a nagy gazdák az EU nak köszönhetően. . Nekem ne. Ha te egy 200 hektáros gazdaságnak vagy a tulajdonosa akkor 200*82e ft=16.4 mft alaptamogatasban részesülsz. Többit ne is számoljuk. Vegyük ki a támogatásokat az egyenletbol és hipp hopp nem lenne megérős,hogy elmenj egy multitol. 
7. A magyar mezőgazdaság, igen is hatekonytalan, versenykeptelen. A búza és kukorica termelés megy és más semmi. Mert az nem bonyolult, nem kell hozzá ész, nagy odafigyeles, innováció. De akkor menj ki Hollandiába Németországba Olaszországba Daniaba. És nézz szét!. Amúgy kénytelen vagyok már sajnos külföldi szalámit, egyéb feldolgozott terméket, vásárolni ha nem ipari hulladékot akarok enni. Na ez a baj sztem. De nem akarok senkit se megbantani, csak véleményemet mondtam el Sziesztanak. Elnézést. De abban biztos vagyok ha holnap elapadna az EUs, állami támogatás, a gazdák, csődbe mennének, és nagyon tuntetnenek a parlament előtt hogy valaki támogassa őket. Eltorzult az egész, a sok támogatásnak köszönhetően. 
Brent56 2021. 08. 21. 10:12
Előzmény: #48604  v.tomi
#48614
Itt Somogy északi részén egészen másképp látom a mezgaz. helyzetét.
Kezdve ott,hogy a szektor kibocsátása még mindig nem érte el a 90-es évek termelését miközben évről-évre sok 100 Mrd támogatást kap.(Ezért maradunk uniós tagok)
Az alap élelmiszerek árszínvonla nyugati,pedig odaát az input rész jóval drágább.
Hozamokban,termelékenységben messze vagyunk tőlük.Sok a kényszervállalkozó a csábító vissza nem téritendő támogatások miatt.
Természet rombolásban jobbak vagyunk:betemetett vízmosások,felszántott dülőutak,legyomírtózott területek,megmunkált semmittermő erróziós domboldalak.
Jaj az élővilágnak(méhek,madarak,hűllők)amikor virágzik a repce,a napraforgó és a kukorica.
Meg kell nézni,hogy nézni  egy egykor mezőgazdaságból élő falut...na ez falurombolás!
Gépbeszerzés nagyon fut,talán az egész Kárpát-medencét feltudnánk szántani annyi a lóerő...bezzeg a Lajtán túl az osztráknak megvan még a kicsi traktorja.
A politika napi szinten van bent az ágazatban( NAK,MAGOSZ) ami súlyos károkat okoz.
Amúgy 2000-ben az olajipart otthagyva,most főállású méhészként mentem nyugdíjba.
szieszta 2021. 08. 21. 10:06
Előzmény: #48604  v.tomi
#48613

Érdekes, mikor írod, hogy az EU-s támogatásnak mennyi feltétele van. Például nem szabad környezetszennyező vegyszereket használni. A rohadékok! Ezt megtiltják! Hogyan képzelik!
Közben több száz féle nagyon jó hatásfokú vegyszer van, picit drágábban.
Monokultúra? Azt Te is leírod, hogy az épeszű gazda vetésforgót alkalmaz, neki sem jó, hogy 10 évig ugyanott van kukorica, főleg amióta  a kukoricabogár is megjelent és nagy károkat tud okozni. Ráadásul nem is annyira kötött ez a 3 növény, mert ugye 2 fajta , + a harmadik a terület 5%-án. Sőt, még az is lehetséges, hogy csak 2 fajtát termelsz, az 5%-ot meg ugaroltatod, mert azt is elfogadják külön kultúrának és ezzel megmenekültél a zöld trágya köztesnövény macerától is.
A greeningnél, ha nem csak műtrágya szóróval szórnád szét a magot, hanem szépen elvetnéd, mint ahogy teszik a repcével, akkor az kikelne. Csak az a  baj, hogy ezt egy szükséges rossznak tartják, így le se szarják, mi lesz vele. Pedig a szerves anyag tartalom biztosan növekszik egy mellig érő olajretek és mustár keveréktől. Ja munka van vele! Azt meg a parasztok nem szeretik. A vetőmag ára meg minimális, mivel elég 10 kg/ha. (megjegyzem az árurepcénél 4 kg megy hektáronként). De ha jól tudom, a köztesnövényt ki lehet váltani 5%-os ugarral. Azt abban az évben ki kell hagyni a termelésből. Még munka sincs vele, ráadásul arra is megkapod a 80 ezres támogatást. Ja, gyommentesnek kell lennie, ha jön az ellenőr, előtte letárcsázod 10l/ha gázolaj fogyasztással.
szieszta 2021. 08. 21. 09:40
Előzmény: #48607  Jagd
#48612

Ha jól tudom, a mezőgazdaságban már eddig is szinte adómentes volt a családi gazdaság, mivel 4 millió forintig nem kellett adót fizetni és minden családtagra külön érvényesíthető. Ha ennél viszont nagyobb volt az adóalap, akkor meg már ne siránkozzanak, hogy adót is kell fizetni.
Ha megnézzük azokat a cégeket, akik a parasztokból élnek, nagyon jól megy soruk, ezért nem hiszem, hogy annyira szegény lenne ez az ágazat.
szieszta 2021. 08. 21. 09:33
Előzmény: #48607  Jagd
#48611

Minden gazda siránkozik, ez az alap. Közben dúl a harc a földekért és ahogy barátunk is leírja, nem igaz, hogy a fiatalok menekülnek. Van fiatal gazda támogatás is, igaz, elég hülye feltételekkel. Egymás között verik fel a bérleti díjakat, meg a vételi árat, egymásra licitálva. Ha nem érné meg, hagynák a fenébe.
Azt tudni kell, hogy egyik támogatás sem hozza  a százalékos eredményt, mert amint valamit megtámogatnak, annak felmegy az ára, pl a gépeknél, de lásd ingatlanpiac.
Barátunktól megkérdezném, mennyi olyan ismerőse van, aki abbahagyta a gazdálkodást, mert csődbe ment. Szerintem csak olyan van, aki már annyira tele van, hogy nyugdíjba mehet, vagy olyan kicsi a birtokméret, hogy nem érdemes még gépet sem vennie.
Több tízmilliós traktorok, gépek és persze valami cuki terepjáró. Hú de sajnálni valók.
A termény felvásárlási árak kontroll alatt vannak, ez így van. Nem engedik esni ezeket, mert a szabad piac szépen szabályoz. Vagy esetleg EU-n kívül drágábban lehet eladni? Nem hiszem, akkor Ukrajnából és az oroszoktól nem kínálgatnák. Állítólag a mostani terményár növekedést Kína okozza, eddig a húst úgy importálták, most már csak a termény fog kelleni.
Boole 2021. 08. 21. 08:36
Előzmény: #48605  eurocent
#48610
Az elmúlt években nagyon sokat fejlődtél. Nagyon tisztán és egyszerűen látod a TA helyzetet. Gratulálok hozzá. Már ha ez jelent valamit. Én hosszú ideje most először teljesítem alul az sp500 indexet. Intő jel, hogy a piac kezd változni.
Boole 2021. 08. 21. 08:28
Előzmény: #48605  eurocent
#48609
Dettó ezt látom.
szieszta 2021. 08. 21. 08:14
Előzmény: #48604  v.tomi
#48608
Nagyon örülök, hogy végre egy igazi farmár mondta el véleményét. Megkérdezhetem, hány hektáron gazdálkodsz?
Jagd 2021. 08. 21. 08:12
Előzmény: #48604  v.tomi
#48607
Szia!
A termény felvásárlási árak az EU-ban kontroll alatt vannak, vagyis a gazdálkodók fizetik azt, hogy megfizethető legyen az élelmiszer -ezt írtad.
Érdekes én nem ezt látom a boltokban.
 Milyen kontroll ?
Ilyenmagas kukorica és búza felvásárlásiárak még talán nem is voltak mint az idén.
A gazdák azért vannak segítve az unió és az állam oldaláról is .
Ottvan a kompenzációs felár ,aszálykár,vízkár.
Mindenfajta támogatás gépvásárlásra és terepjáró vásárlásra is.
Az idén adómentesek a mezőgazdasági családivállalkozások- ez is segítheti őket .
Olvasom az agrár topikat ott is azt írják magukról  hogy az idei év ad lehetőséget mindenre amire eddig nem jutott.
Feketefoton1
Feketefoton1 2021. 08. 21. 07:58
Előzmény: #48604  v.tomi
#48606
azt azért tudni kell,az USA lakosságának 1% foglalkozik a mezőgazdaságban,3x annyit termelnek,mint amennyit megesznek.
eurocent 2021. 08. 21. 07:32
#48605
BABA kritikus szinten van. Ha kb a mostani szinteken nem fordul, akkor kb 120, majd 90-80 sáv lehet a reális célára.
WTI 57-56 sávot minden további nélkül elérheti. Extrém esetben 49,x is összejöhet. Hosszabb távon viszont 77 feletti célárakat várok.
Olajosok (RIG, OXY) szintén korrekciós fázisban vannak. A többség már korrigálta az egy éve tartó emelkedése 50 százalékát. Jelenleg úgy látom, ha mostanság nem fordulnak, akkor legkorábban fibo 78,6 százaléknál fordulhatnak, a fibo 61,8 szint csak egy köztes megálló lesz.
v.tomi 2021. 08. 21. 01:27
Előzmény: #48603  Placi82
#48604
Szia! Nem szoktam ide írni csak párszor kérdeztem pomperjtől, de rendszeresen olvasom a topikot. Feltűnt, hogy mostanában egyre többen ekézik a hazai mezőgazdaságot, elképesztő számomra az, hogy mekkora a hozzá nem értés, a tájékozatlanság. Amiket írtok abból kb. semmi nem igaz.
8 éve vagyok mg. vállalkozó, akkor vettem át a szüleimtől a birtokot (előtte versenyszférában az olajiparban húztam le sok évet), vagyis benne vagyok nyakig. 
EU... Hiszed vagy sem, de hatalmas nyűg a nyakunkon, kicsit is értelmesebb gazdálkodó a háta közepére kívánja (itt a régióban a gazdálkodók kb. 70%-a ma már újgenerációs min. 1 diplomával, átvett gazdaságokkal), valóságos bilincs, ki van ez találva -hogy a nyugati tagállamoknak jó legyen-, hidd el. A területalapú támogatás euróban van, ez covid előtt volt kb. 70e. ft, forintgyengülés óta 80e ft. hektáronként. A közhidelemmel ellentétben nem jár alanyi jogon, súlyos kötöttségei vannak. Minimum 3 féle kultúrát kell termelni meghatározott arányokon belül, a "támogatás" része a zöldítés ami azt jelenti, hogy a birtok 20%-án öko másodvetést kell végezni, aminek semmi értelme nincs, csak a pénzt viszi -jellemzően júliusi  másodvetés valami hiperszuper nitrogénfeltáró félgyomfajtával, ami persze ki sem kel csapadék nélkül a nyári 40 fokban. A legrosszabb viszont az, hogy a termény felvásárlási árak az EU-ban kontroll alatt vannak, vagyis a gazdálkodók fizetik azt, hogy megfizethető legyen az élelmiszer. Számításaim szerint ez hektáronként kb. 140 e. ft. mínusz, amire jön az ominózus "támogatás" ami 80e, ft., vagy 140-80=60e ft. még így is hekinként.
A francia gazdák tavaly -akiknek nagyon erős az érdekképviseletük- módosítást szerettek volna, miszerint az élelmiszerfeldolgozóknak legyen "támogatásuk", minket meg hagyjanak békén. Mivel a feldolgozók lobbija jóval erősebb lesöpörték, így a jövőben is mi visszük el a balhét. 
Ami az oroszokat meg az ukránokat illeti, ők azért tudnak olcsón termelni, mert nem köti őket semmilyen EU szabályozás. Olyan olcsó környezetkárosító vegyszert szórhatnak amit csak akarnak, olcsó a műtrágya és a munkabér, nincsenek szabályok. Bár azt megjegyezném, hogy az ottani hozamok katasztrofálisak itteni szemmel, de az már más tészta.
Ami meg állandóan visszajön, a monokultúra. Nos olyan idehaza nincs. Nem is lehet, mert akkor nincs területalapú támogatás, mivel mint már írtam, min. 3 féle kultúrát kell adott gazdasági évben termelni, és van vetésforgó is a világon (persze ki lehet lépni a rendszerből, nem kötelező igényelni, de a szabályozott felvásárlási árak azoknál is vannak, vagyis igényelmi muszáj). Egyébként sem lenne értelme monokultúrázni,  mert kb. 2 év után mindenféle betegség megtámadna a kultúrát, drasztikusan esnének a hozamok évről-évre.
Egyéb támogatások, natura, állat jóléti, akg.
Natura itt nincs, de úgy tudom, hogy fingreszelés. Állat jóléti azért van, mert olyan szinten nyomottak a jjószág felvásárlási árak, hogy nem lenne senki aki tartana jószágot, képtelenség nyereségesen jószágot tartani. Amennyiben egy gazdalkodó jószágot tart -támogatással nullásra- az csak azért van, mert a földtörvény értelmében állattartónak előjoga van, ha földet szeretne venni vagy bérelni, szükséges nyűg.
Ami pedig a hatékonytalan, versenyképtelen hazai mezőgazdaságot illeti...
Elképzelni nem tudom, honnan jönnek ezek a megállapítások. A többség erőn felül fejleszt, tanul, próbál a klímaváltozásnak megfelelni (na még ez is megérne egy misét). A magyar mezőgazdaség hatékony, szép hozamokkal, minőségi alapanyogokkal, szerintem a top10-ben van világviszonylatban. 
Végül egy kis szösszenet. Pár éve voltam privát tanulmányúton Kansas államban, ilyen kikapcsolódással egybekötötten az államokban. Le voltam döbbenve, hogy mennyire primitív gazdaságok vannak ott. Hatalmas területek, ott tényleg monokultúra, lepusztult gépparkok, az elfogadgató hozamok csak a genetikailag kezelt vetőmagoknak tulajdoníthatóak. Nálunk az ugye tiltott. 
Remélem, kicsit átláthatóbb lett ezáltal a hazai mg. szegmens.
Placi82 2021. 08. 20. 23:23
Előzmény: #48595  totoro
#48603
Ha  nincs sz EU, és a foldalapu támogatások, natura 2000 és támogatások, gepvasarlasi vissza nem térítendő stb. Az oroszok a buza árával a dánok a sertés árával vertek volna agyon minket már 2010 ben is. Én emlékszem, pedig kb 18 éves voltam a 2000 és évek elején, hogy mennyire nem kellett a föld senkinek. Ha nincs az az eu csatlakozas, akkor igen kinkeserves vergodes lett volna a magyar mezőgazdaság a monokulturas, innováció mentes termesztés, és a relatív pici üzem méret miatt! 10-150 Ha az átlagos birtok méret meg most is. Bár egyre jobban koncentrálódik. Én is ismerek olyan volt birkapasztort, aki a szikes, talajvizes vacak földet vett a birkainak 90 és evekben, olyan sötét mint a föld. Most meg az EU nak hála 200 hektár agyon támogatott natura 2000 es földön kap kb 25 millió Ft tamogatast+az állat jóléti támogatás. Szóval ha a birkatenyesztest, zéró haszonnal kihozza. Akkor is kap grátisz 30+35millio Ft tamogatast/Év. Porsche Cayenne és panamera befigyel. Mondjuk vezetni nem nagyon tud:) . Szóval ahogy Napóleon mondta az élet nagyobb részt szerencse, kisebb rész tudás!  Ezért nem fog Viktor soha kivezetni minket az EU bol, mert az uniós támogatások nélkül a hatekonytalan, versenykeptelen magyar mezőgazdaság osszecsuklana 1 percen belül. És sok minden más is! 
Placi82 2021. 08. 20. 22:59
#48602
Egy kis humor a tűzijáték utánra!
– Ellenőrök lepik el az egyik tanyát illegális szeszfőzde után kutatva. Az öreg gazda mondja nekik, hogy bárhova bemehetnek, csak a gépszín háta mögötti fészerhez ne. Erre nagy arrogánsan előhúzza a pénzügyőr a szolgálati igazolványát.– Látja ezt az igazolványt, bátyám?! Én ezzel minden mezőgazdasági létesítmény, akármelyik részlegébe bemehetek, úgyhogy nem maga fogja megmondani nekem, hogy mit csináljak!– Rendben van, maga tudja.A pénzügyőr eltűnik néhány másodpercre, majd kisvártatva üvöltözve sprintel visszafelé, mögötte a svájci díjnyertes tenyészbika. Láthatóan az életéért fut, és a bika minden egyes méteren teret nyer. Az öreg azonnal eldobja a kezéből a vödröt, rohan a kerítéshez és teli torokból kiáltja neki:– AZ IGAZOLVÁNYT! MUTASSA NEKI AZ IGAZOLVÁNYT!!!
Drian875
Drian875 2021. 08. 20. 21:39
Előzmény: #48600  pomperj
#48601

Eddig tényleg jól hozza, a kérdés inkább mi lesz a pénteki záró után a jövő héten:
SP várakozás
SP aktuális

Topik gazda

pomperj
pomperj
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek