Topiknyitó: pomperj 2018. 02. 27. 07:28

Financial Forecasts  

 Azsia: mersekelt optimizmus
cimu topic folytatasa. Minden fenti temaba vago hozzaszolast szivesen latunk.
Rendezés:
Hozzászólások oldalanként:
v.tomi 2021. 08. 21. 23:50
#48640
Hatalmas fába vágom a fejszémet, de megpróbálok mindenre reagálni. Előre szeretném bocsátani, hogy nem panaszkodom, hálás vagyok a sorsnak, hogy a sajátomat csinálhatom annak minden nyűgje ellenére, soha nem mennék vissza a régihez. Egészen egyszerűen reálisan szeretném megmutatni, hogyan is működik ez a szegmens.
Kedves Jagd!
Igen egyfajta kontroll van. Nyomva tartott piaci árak annak érdekében, hogy az élelmiszer -viszonylag- megfizethető legyen (panem et circenses, mondta Nero). Természetesen a boltokban én sem ezt látom, de hidd el sokkal magasabb árak lennének még ennél is, ha nem lenne ez a rendszer. Az élelmiszeriparban a haszon nem a termelőnél van (csak morzsák), hanem a termény kereskedőknél, a feldolgozóknál, és a készterméket forgalmazóknál. A termelői hatás a legkisebb abban az árban, amit látunk a boltok polcain. A termelői lobbi a leggyengébb mind közül, így a haszon tortájából övék a legkisebb szelet, az erősebbek (pl.  feldolgozók) hallani nem akarnak az átrendeződésről -írtam már, a franciák próbálkoztak ezzel. Ami a terményárakat illeti, bőven voltak ezeken a szinteken, kb. 13 éve. Gondolom nem kell ecsetelnem, hogy egy akkori 75 ezres tonnánkénti ár mit jelentett akkor (én ugyan akkor még nem gazdálkodtam, de tudom, hogy akkor fejlesztett komolyabban mindenki utoljára, mert volt miből), meg mit jelent ma, a hajamra kenhetem a mostani árakat, ha közben mindent elvisz az infláció. Egy gyakorlati példa: a búza idén 20%-al ment el magasabb áron mint tavaly, de a kiadásaim rajta 30%-al növekedtek, reálban jobb volt a tavalyi év. 
"A gazdák azért vannak segítve az unió és az állam oldaláról is ."
Mint már célozgattam rá, a területalapú -a többiről még írok- nem segítség, hanem szórt aprópénz, amivel be lehet tömni egy lukat. Ami a magyar államot illeti, semmiféle támogatást nem ad a gazdálkodóknak, leszámítva a területalapú talán 20%-át, az nemzeti finanszírozásból megy, a többi csak humbug, de erről is írok még. Egyébként nem is teheti, az EU tiltja a nemzeti támogatásokat, persze ezt a gazdag nyugati tagállom semmibe veszik.
"Ottvan a kompenzációs felár ,aszálykár,vízkár."
A kompenzációs felár akkor van ha a gazdálkodó nem áfakörös, amúgy gyakorlatilag csak annyi értelme van, hogy kevesebb a papírmunka, anyagilag ugyanott vagy vele, mintha áfakörös lennél, nem ajándék. Aszálykár, vízkár, napkisülés, mindenkár. Bevallom nekem ez a kedvenc témám ha ez feljön, elképesztő ahogy a média tudja mosni az embereket agyát. Már az elején lelövöm a poént: egy fillér eu vagy állami pénz nincs benne. Van egy úgynevezett kárenyhítési alap, amibe minden gazdálkodónak birtokmérettől függően évente be kell fizetni egy összeget, amennyiben nem, akkor behajtja a nav. Ez az alap elvileg egyfajta kötelező biztosításként funkcionálna, a gyakorlatban csak egy sarc. Kár keletkezik, eleve csak akkor lehet bejelenteni, ha az adott régiót természeti csapás (vagy valami hasonló névvel) érte a szerv szerint, utána a kamarától kimennek felmérni a kárt, majd egy bonyolult számítás szerint kiszámolják, hogy jogosult vagy e kárenyhítésre, ami persze mindig elutasított. Én még gazdálkodót nem láttam, aki egy fillért is kapott volna, amennyiben valami természeti csapás éri a földeket, már le sem jelenti senki sem... Hangsúlyozni szeretném, mindez a mi pénzünkből, minden évben behordva a közösbe. Hol vannak ezek a pénzek? Fogalmam nincs. Jut eszembe, idén váratlanul a duplájára(!) emelték a kárenyhítési alapba való befizetés mértékét.
"Mindenfajta támogatás gépvásárlásra és terepjáró vásárlásra is."
Szántóföldi termelőknek utoljára kb. 20 éve volt gépvásárlási támogatás, azóta csak a kertészeteknek van, idén van ismét szántóföldieknek, de a keret elég kicsi. A kertészeti is max. 120 le teljesítményig volt, ami ugyan elég nagyon sok mindenre, de komoly munkákat azzal elvégezni nem lehet. Ismerek én is olyanokat, akik csak ezért lekerekítettek birtokrészt és elkezdtek csak azért tököt meg paprikát termelni, hogy 50% támogatással vegyenek kisebb teljesítményű gépet, de nem éri meg. Másik kedvenc témám a "terepjáró" kérdése. Na de most őszintén, szerinted mivel tud az ember lemenni/közlekedni a földeken? Skoda Fábiával? Nem akarlak megbántani, de láttál te már felázott földutat, sártengert, mély nyomvályús földutakat? Munkaeszköz, egyszerűen muszáj használni. Ami a támogatások ezen formáját illeti, haszongépjárműre soha nem volt semmiféle támogatás, elképzelni nem tudom, hogy ez honna jön. Az elmúlt években nhp-ra lehet lízingelni 2,5% kamatra, ez a max. támogatás -bár szerintem ez sem kevés, sokkal jobb mint amilyen lízingek eddig voltak.
Folyt. köv.
totoro
totoro 2021. 08. 21. 21:27
Előzmény: #48638  Törölt felhasználó
#48639
Hétvége van, lazulás, ne légy harapós.
Törölt felhasználó 2021. 08. 21. 21:19
#48638
Itt megszűnt a moderáció? Kár.
szieszta 2021. 08. 21. 20:25
Előzmény: #48636  Törölt felhasználó
#48637

Ezt Te sem gondolod komolyan. Egy jogállamban évtizedekig tartana felszámolni ezt a maffiát. Ráadásul úgy néz ki, nagyon meg lesz nehezítve a következő választási ciklusban a kormányzó élete, mivel üres kasszát és adósságot örökölnek majd, még az is megtörténhet, hogy egy világgazdasági válságot is megkapnak  a nyakukba.
A fidesz meg már nagyon tapasztalt abban, hogy a törvény szerint lopjanak, hiszen ők hozták a törvényeket. Soha nem elég azt mondani, hogy loptak, azt kell bizonyítani, hogy ez törvény ellenesen csinálták.
Törölt felhasználó 2021. 08. 21. 19:09
Előzmény: #48633  yooio
#48636
mindent lehet, csak akarni kell és megtalálni azokat a jogi technikákat, amivel ki lehet húzni a talajt alóluk. 
pld simán jogellenesnek lehet tekinteni azokat a változattásokat utólag is, amivel kiforgatták a törvényeket és az alkotmányos határokat túllépve változtatták meg. a fideszes saláta alkotmányt egyből kukába lehet dobni, hiszen az eredeti kimondja,hogy nem sajátíthatja ki egy párt a hatalmat önkényes célból. visszamenőleg ,tehát mindne egyes döntést felül kell vizsgálni és,ami ütközi ezzel az elvvel eltörölni és visszaállítani az eredeti állapotba. ezt egy alkotmányjogász le tudja vezetni, úgy hogy az megállja a jogállamiság kritériumait. 
Az új kormány nem lesz könnyű helyzetben, de mégiscsak az ő kezében lesznek a hatalomgyakorlás különböző eszközei, amivel gyorsan, vagy lassabban le lehet bontani a narancsvidék zRt. mesterségesen létrehozott kártyavárát, így vagy úgy. Dörzsöltnek és találékonynak kell lenni, amilye a fidesz is volt. Visszafelé is meg lehet tenni azt,amit ők megtettek.
szieszta 2021. 08. 21. 18:34
Előzmény: #48633  yooio
#48635

Ezt ők nagyon tudják, hogy gazdaságilag is be kell biztosítaniuk a hatalmukat. Látni Csányin, hogy lehet bárki hatalmon, őt már nem tudják megszorongatni, sőt , megkerülni sem.
Ha változást akarnánk, azt már csak forradalommal és rendszerváltással lehetne elérni, mikor az oligarchákat is sikerülne leváltani. Azt meg az EU sem hagyná.
szieszta 2021. 08. 21. 18:29
Előzmény: #48631  Placi82
#48634

Sajnos az a baj, hogy ha valahol támogatnak, akkor máshol hátrányba kerülnek a gazdák. Az még bosszantóbb, mikor országon belül is van aki kap, meg van aki nem.
A kritika után mindig jön a duzzogós válasz, "ha ennyire tudod és ennyire könnyű, csináld te is".
Igen, csinálnám is, ha valaki hozzám vágna 200 hektárt. Csak a jogrendszerünk úgy van megalkotva, hogy kezdőként földet szerezni lehetetlen. Előnyt élvez az öreg gazda, az állattartó, a fiatal gazda, a szomszéd és még sorolhatnám. A bérleti szerződések is be vannak betonozva, de venni is lehetetlen, még ha van pénzed, akkor is.
Ezért mondom, mikor sírnak a gazdák, hagyják abba.....azután derül ki, hogy annyira azért nem rossz. :-)
yooio 2021. 08. 21. 18:05
#48633
Amugy mutatom:https://24.hu/fn/gazdasag/2021/08/21/opus-gigahitel-meszaros-lorinc/
Csinaltak maguknak egy bankot, meszaros lanya a felugyelobizottsagban/boardban. Fonok Vida. 
Most akkor hogy szeded ki oket a hatalombol? Sajat bankjuk van, mire valasztasok lesznek egyesitik a 3 bankot holdingga, es az embereik ugye pozicioban. Hol fog itt barmi valtozni ha bukik a fidesz? Tudnak penzt teremteni, es Matolcsy a jegybankelnok…. 🤣🤣
yooio 2021. 08. 21. 17:34
Előzmény: #48629  Törölt felhasználó
#48632
Ez hogy jon ide? :)  ha mas kerul hatalomra akkor kolbaszbol lesz a kerites? En ruhellem a fideszt, de ha mas lesz kormanyon is hosszu evek/ ha nem egy evtized mig normalis orszag leszunk. Ezek intezmenyesitettek a korrupciot, a stiklis vallalkozokat meg a kulcspozicioban levo stromanokat nem tudod lecserelni, hacsak nem lampavasra huzod oket, a ner-es vagyont meg elveszed( ez nem demokratikus, habar celravezeto) nem beszelve a sok allami cegben dolgozo csinovnyikokrol… szoval,szoktak mondani, hogy a fejetol buzlik a hal, de sajnos itt mar az egesz hal buzlik…  
Placi82 2021. 08. 21. 17:11
Előzmény: #48630  szieszta
#48631
Igen nagyon durva, ahogy papiroznak. Akiknek hivatalban ellenőrizni kellene, azok se nem értenek hozzá, se nem motiváltak, hisz ha feltarnak valamit, csak nekik lesz több a papir munka. Ráadásul nicsenek tulfizetve se. Pedig azt gondolnám, hogy a föld után járó támogatások, ilyen olyan pályázatok, 50+% os vissza nem térítendő gepvasarlasi támogatások után nem cheatelnek. De nagyon. :). De én inkább attól kapom fel a vizet, hogy minden mezőgazdasági vallalkozo szidja az EUt. De vicces lenne ha, kilepnenk az EU bol és a saját erejükböl és tudasukbol kellene megelni piaci alapon. Mint mondjuk 1998 ban:)) . Nem menne nekik, és táblával tutetnenek az EU ba visszalepes miatt. Most van az aranykor a mezogazdasagban az EU nak köszönhetően. 
szieszta 2021. 08. 21. 16:30
Előzmény: #48626  yooio
#48630

A mezőgazdasági pályázatoknál a túlárazás óriási, talán még lölö építkezéseit is túlszárnyalja. Azután kiküldenek egy irodistát, aki megszámol, összehasonlítja a tervvel és rendben.
Nekem egyik ismerősöm istállót épített, még makettet is készíttetett, hogyan fog kinézni. Nevetséges. Kérdeztem, miért mindent betonból készít. Mondja, kavics van ingyen, csak kiküldi a rakót, a cement olcsó, mivel vagonokkal rendeli, ömlesztve. Emberei Romániából, kaja szinte ingyen, mivel "lebök" egy disznót, szállást meg a tanyán tud biztosítani, ami valamikor kaszárnya volt. Végül az istálló csak alakjában hasonlított, a tetőanyag az osztrákoknál kidobott bontott hullámlemez, de a betonba is csak hulladékvas került az ócskavastelepről. Az amúgy aranyárért árult önetetőket ő gyártotta le, csak egyet vett, mintának.
Egyszer a felesége elszólta magát, hogy nem kellett semmi önerő, sőt a támogatásból még maradt is. Azt nem tudom, honnan vett számlákat a költségei bizonyítására, de megoldotta. Ráadásul láttam, hogy alakított építkezési céget is, gondolom szépen körbeszámlázgatott.
Az is jó, mikor speciális növényre adnak géptámogatást. A tök az, ezért a 200 hektárból  5 hektár tököt elvetnek. Vesz 1 traktort, 2 pótkocsit, 1 kukorica vetőgépet(amivel tök is vethető), műtrágyaszórót, ekét és egy talajlazítót, szóval egy teljesen új gépparkot (jócskán túlárazva). Aztán a tököt leszántja, mert nem volt termése. A gépekre meg megkapja a 40%-os támogatást, ami ugye a túlárazás miatt akár 80% is lehet. Gyakorlatilag feláldozott 5 hektárt és a tök vetőmagot. Már nem is permetezte, a legrosszabb földjébe tette. Ami szép, hogy azóta sem ellenőrizte senki, megtalálta a "fontos" embert.
Egészen estig sorolhatnám a gyanús eseteket.
Törölt felhasználó 2021. 08. 21. 16:27
Előzmény: #48626  yooio
#48629
Azt ugye tudod, hogy az uniós pénzek kiosztását és felhasználásának ellenőrzését elsődlegesen a kormány végzi? 
szieszta 2021. 08. 21. 16:03
Előzmény: #48625  v.tomi
#48628

Nincs semmi harag, csak mindenkinek a megélhetése a legnehezebb. :-) 
A tanító, aki a diákot szidja, hogy milyen buta, közben azért szakember, hogy megoldja.
Az orvos, aki nyugaton nagyságrendileg többet keresne, kevesebb munkáért, de a gyógyszer adagoláson kívül mást nem csinál, főleg nem mosolyog.
A sofőr, aki folyamatosan úton van, de betolatni már nem biztos sikerül neki.
És mehetnénk végig a szakmákon.
szieszta 2021. 08. 21. 15:56
Előzmény: #48623  totoro
#48627
Itt csak az a kérdés, mekkora  a birtokméret, 150 hektárig nem kell alkalmazott, ha egyszerű vetésforgót csinál. Ha van több hektárja, akkor már komolyabb gépekkel akár bérmunkát is vállalhat, ott már kell a munkás, de ez is nagyon szezonális. A téli 3 hónap, az holtidőszak, elméletileg a gépkarbantartás lenne a fő feladat, ha hozzá nyúlhatna az egyszerű halandó. A mostani gépekhez spéci szerszám és számítógép kell, ha nem üti bele a szervizes a kódot, el sem indul.
yooio 2021. 08. 21. 15:13
#48626
Nekem van mehesz baratom,ifjugazda progi hozzajuk vernek egy raklap penzt ingyen. (Ismeri a mehegeszsegugyist, szoval sose jonnenek ra hogy megvan-e a csalad db szam, vagy akar csak kaptarokat tesznek le egy kep erejeig, vagy kolcsonker haver mehesztol… mindenhol a stika, na amugy most van 90 db nagyboconadi csaladja, bevall a palyazatban 30at, es vallalja, hogy mondjuk 120 lesz 5! ev mulva. (Egyszer,egx kep erejeig, ha egyaltalan ellenorzik) 40e euro asszem, ami videken nem rossz, foleg, hogy kb ingyen verik hozza… aztan:
Cukortamogatas, anyanevelesi tamogatas, ilyen olyan tamogatas csalad db szamra.. mondtam mar, hogy ismerose a mehegeszsegugyis? Annyit jelent le, ami epp nem feltuno. 
Szaporit egesz evben, csinal 150 csaladot, betelel 80/100 csaladdal, amibol szla nelkul el is ad 50/60 at tavasszal, 2-2.5 milla, igy kezdodik az ev. 
Ja es o kispalyas. 
Tudjatok sztem az egesz europai unio egy kabare, az hogy kozos penzbol magan penzt csinalnak a lopas melegagya, ez ebben a formaban nem eletkepes es nem is fog sokaig letezni, mindenhol tulszamlaznak(pl megigenyelt napelem cegre ami hog-hogyse a sajat maganhazra is eleg.(a ceges ingatlan melle)  
De tenyleg, hogy gondolja az unio is, hogy ez mukodokepes, foleg a volt szoci allamokban? 
Felhaborito.
Egy gittegylet, ami a modern gyarmatositas. Ebben igaza van a fidesznek, a piacoddal fizetsz a “kenopenzert” Felhaborito. 
Egy vicc ahol tartunk, es meg 1000 dolgot lehetne meselni. 
v.tomi 2021. 08. 21. 14:56
#48625
Látom alaposan felkorbácsoltam a kedélyeket, nem ez volt a célom. Ígérem, este mindenre válaszolok.
Jagd 2021. 08. 21. 13:31
Előzmény: #48612  szieszta
#48624
Persze ahogy hallani és a gazdák is tudják ez nem róluk szól.
Érzik hogy senki nem azért tömi a zsebüket mert szeretik őket inkább valami más motiválhatja azokat a döntéshozókat hogy rájuk öntik ezt a  rengeteg támogatást.
Pár év múlva azon sem csodálkoznék hogy ez a jelenlegi a fénykoruk és jönnek még nagyon rossz évek is rájuk.
De igazából ami engem érint és nehezen veszi be a gyomrom miért kell épitményadót fizetnünk?
Hisz aki az adózott jövedelmét összegyűjtve és esetleg hitellel kiegészítve mondjuk ingatlanba fektet be azt miért kötelezik erre az adónemre ?
Ez úgy néz ki mintha mégegyszer kiakarnánk velünk fizetetni a befektetésünket.
Nem elég az adó /részemről 15%szja és még a biztosítási költség.
Az utóbbi időben szerintem balul sült el az építőiparhoz fűződő támogatási rendszerek nagyrésze.
Így az ingatlannal járó kezelési és felújítási költségek is megdrágultak .Úgy látom most hogy az ingatlan bérbeadás is hozamban egyre roszabb százalékot kezd hozni.
totoro
totoro 2021. 08. 21. 11:44
#48623
Én is látom hogy él a haverom, nem kell bemutatni a nehéz gazdaéletet. Ő utazóbolond, egy évből 100 napot utazással tölt. Belefér, és igen én is úgy látom, hogy valóban 3 hónap az amikor tényleg dolgozik, bár az a munka is egyre inkább csak szervezés, mert ő kb. semmit nem csinál már, max. akkor ül be a traktorba ha a melósával történik valami.
szieszta 2021. 08. 21. 11:24
Előzmény: #48614  Brent56
#48622

Én Mosonmagyaróvár környékét ismerem, meg belelátok Szigetközi és a szlovák oldalon a Csallóközi régióba.
A pici gazdaságok felszámolódtak, de az 50 hektár felettiek virágoznak.
Az osztrákoknál még nagyobb  a jólét, voltam olyan gazdánál, ahol minden szerszám előtt egy traktor állt, pedig 150 hektáron gazdálkodott, abból egy része Magyarországon volt.
Az sem igaz, hogy nyugaton drágább az input, Óvár környékéről sokan járnak át oda vásárolni, akár vegyszert is, de a gép is olcsóbb( ha adnak). A szép az, hogy viszont a gabonát is oda hordják, mert azért meg több pénz kapnak. Úgy látszik, ott Raiffeisen úr nem annyira éhes , mint Csányi.
Én azt látom, hogy túl vagyunk gépesítve, valamikor egy TSZ-ben volt annyi lóerő, mint most egy gazdánál.
Az átlaghozamok azért maradnak el, mert mindent megművelünk, mert megy a területalapú. Régebben nem volt érdemes mindent feltörni, de most ha marad a támogatás fele, akkor gyerünk.
Placi82 2021. 08. 21. 11:06
Előzmény: #48618  szieszta
#48621
Pontosan így van. 20-30eve egy mtz 550 es vagy 82 es, dolgozni, vacak tárcsával, ekevel javítani dolgozni, EUs támogatások nélkül,piaci körülmények  tényleg nehéz volt. De most mar teljesen más világ van. Az EU, és állami tamogatasoknak, hála, nagyon rentabilis és könnyű lett egy gazda, főleg egy nagygazda élete. De én is bejeztem ezt a témát :) 

Topik gazda

pomperj
pomperj
3 5 5

aktív fórumozók


friss hírek További hírek